AMD přestalo skrývat IPC architektury Zen 4 a řeklo víc k výkonu i výkonu na 1 watt

116
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 s architekturou zen 4 pro socket AM5 1600
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 pro socket AM5
-
Zdroj: AMD

AMD zřejmě přestaly bavit negativně laděné spekulace „na internetech“ a na konferenci Financial Analyst Day vyjasnilo, o kolik se zvedne IPC architektury Zen 4.

Minulý měsíc se konal Computex, kde AMD začalo odhalovat chystanou novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Vypadá to, že další porce odhalení přišla dřív, než jsme se nadáli. Firma teď na konferenci Financial Analyst Day ukázala plány dalšího vývoje CPU a GPU (tzv. roadmapy) a prozradila víc k Zenu 4 i architektuře Zen 5, která bude následovat. Dozvěděli jsme se oficiálně i to tolik kontroverzní IPC.

Financial Analyst Day je série prezentací zaměřená na investory a finanční analytiky, ovšem v tom smyslu, že jim má dodat nejrůznější informace potřebné k hodnocení firmy, její perspektivy, strategie a plánů. Tudíž vzdor názvu jde o věci zajímavé i z hardwarového hlediska. Podíváme se proto, co firma pověděla o plánovaných procesorech.

V prvé řadě firma dodala některé novinky k Zenu 4. Firma zopakovala již zveřejněnou informaci o tom, že jednovláknový výkon (zde je patrně řeč o desktopových Ryzenech 7000) této architektury stoupne o víc než o 15 %. Jak moc znamená to „víc než“, zatím pořád upřesněno není. AMD už nicméně potvrdilo, že frekvence bude „vyšší než 5,5 GHz“. Zen 4 má přinést významný nárůst jednak frekvence, ale také energetické efektivity, tedy vylepšení výkonu na spotřebovaný watt.

AMD také ve slajdu poprvé explicitně uvádí podporu AVX-512 v Zenu 4. Toto není ovšem novinka, protože ač to v prezentaci na Computexu řečeno nebylo, později marketing AMD potvrdil, že jádro podporuje AVX-512 a VNNI (tyto instrukce jsou zřejmě to, co AMD myslí formulací „instrukční rozšíření pro AI“). Pokud se ptáte, co se myslí pod zmínkou o až 125% paměťové propustnosti na jedno jádro, toto zatím také nevíme.

Vlastnosti architektury AMD Zen 4 dle prezentace na Financial Analyst Day 2022
Vlastnosti architektury AMD Zen 4 dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (Zdroj: AMD)

IPC Zenu 4 má oficiálně být o 8–10 % lepší než u Zenu 3

Nejdůležitější nová informace je o IPC, tedy o tom, jak moc se zlepší výkon architektonickými změnami při stejné frekvenci (jinými slovy výkon na 1 MHz). Toto bylo předmětem značných spekulací, protože při oněch vysokých oznámených frekvencích to vypadalo, že se IPC moc nezvýší. Na Financial Analyst Day AMD vyjasnilo, že očekává zvýšení IPC o 8–10 %. Tím se tedy víceméně potvrzují čísla z nedávných úniků, patrně byla získaná z reálných interních zdrojů.

Údaj o 8–10 % padl v úvodní prezentaci hovořící obecně o architektuře Zen 4 ještě bez rozdílu mezi desktopovými a jinými verzemi. V další prezentaci, kde pak AMD hovořilo již konkrétně o desktopových Ryzenech 7000, uvedlo ve výsledku o něco horší údaj: že IPC se zlepší o „~8 % v desktopových aplikacích“.

Procesory AMD Ryzen 7000 pro desktop prezentace na Financial Analyst Day 2022
Procesory AMD Ryzen 7000 pro desktop, prezentace na Financial Analyst Day 2022 (Zdroj: AMD)

Nicméně je možné, že obojí mluví o tomtéž čísle, jen v trošku jiném podání. V prezentaci jsou totiž oba údaje (tj, jak ten jen 8%, tak ten 8–10%) ozdrojovány poznámkou, která vysvětluje, jak bylo testováno, a tato poznámka ukazuje pro obě čísla identický zdroj. Ono IPC má podle ní být naměřené v benchmarcích SPECint 2017, SPECfp 2017 a dále Cinebench R23 a Geekbench 5. U posledních dvou programů je uvedeno, že jde o jednovláknové výsledky, tudíž údaj o +8–10% IPC asi platí pro jednovláknovou zátěž.

Ještě je asi možná ta interpretace, že 8 % v desktopových úlohách znamená Cinebench a Geekbench 5, zatímco SPEC 2017 má vyšší nárůst IPC, který celkový průměr vytáhne nahoru (nebo pro něj platí těch 10 %), ale tento benchmark už AMD nepovažuje za desktopovou úlohu. Jak to přesně firma myslela, to netušíme.

Poznámky pod čarou k informacím o výkonu architektury AMD Zen 4
Poznámky pod čarou k informacím o výkonu architektury AMD Zen 4 (Zdroj: AMD)

O víc jak 25 % lepší efektivita, mnohovláknový výkon v Cinebench

Kromě údaje o IPC také AMD přidalo další informaci o výkonu a možná o spotřebě. Když později firma hovořila již přímo k Ryzenu 7000, bylo uvedeno, že Zen 4 (16jádrový ES vzorek Ryzenu 7000) dosahuje v mnohovláknové zátěži výkon o víc než 35 % lepší než Ryzen 9 5950X, tedy nejvýkonnější 16jádrový Zen 3. Tento údaj je pro test Cinebench R23 a měl by porovnávat mnohojádrové skóre. Finální výsledek by možná mohl být lepší, protože jde o předprodukční vzorek.

Zajímavý je i druhý údaj, který můžete vidět na slajdu. Onen 16jádrový Zen 4 pro socket AM5 má údajně mít o víc než 25 % lepší energetickou efektivitu, tedy poměr výkon/watt. AMD v poznámkách uvádí, že jde opět o porovnání výkonu v Cinebench R23 (MT), vztažené ke spotřebám jen samotných procesorů na socketu – tedy bez zbytku sestavy.

Zlepšení energetické efektivity a mnohovláknového výkonu Cinebench R23 architektury AMD Zen 4 dle prezentace na Financial Analyst Day 2022
Zlepšení energetické efektivity a mnohovláknového výkonu Cinebench R23 architektury AMD Zen 4 dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (Zdroj: AMD)

Pokud má Zen 4 o >25 % lepší efektivitu a o >35 % lepší celkový výkon, znamená to, že spotřebovává více energie. Ale ne o moc, jen asi o 8 %. Pokud by tedy Ryzen 9 5950X „žral“ plných 142 W, což je jeho maximální spotřeba v mnohovláknové zátěži, pak se ES vzorek Ryzenu 7000 mohl dostat maximálně na zhruba 153,5 W. Zatím to berte jen pro hrubou orientaci, protože toho dost nevíme. Také je dobré říct, že Cinebench R23 nepoužívá instrukce AVX-512 a při jejich použití by asi spotřeba ještě mohla stoupnout na vyšší hodnoty.

Toto ovšem může platit pro většinu údajů o výkonu, které AMD zatím sdělilo. Mohl by o něco narůst mnohovláknový výkon, ale zejména ten jednovláknový. Oněch +15 % je asi spíš hodně konzervativní spodní hranice. Pokud by nakonec byla nejvyšší frekvence boostu pro jednovláknové aplikace 5,60 GHz (vzhledem k tomu, že AMD uvádí „víc než 5,5 GHz“) a IPC se zvýšilo o 8 %, pak by jednovláknový výkon šel celkově nahoru o 19,5 %, což by bylo dost slušné na to, že Zen 4 je evoluční zlepšení Zenu 3, a ne nová architektura.

Pokud by platilo 10% zlepšení IPC a takt byl dokonce až 5,8 GHz (hodnota, o které mluvily jako o možnosti nezaručené informace z webu Angstronomics), máme nárůst jednovláknového výkonu dokonce o čtvrtinu. Ovšem toto asi zase berte spíš jako horní hranici pro ilustraci. Zatím byste asi neměli počítat s tím, že se boost Zenu 4 dostane až takto vysoko.

Zdroj: AMD

AMD přestalo skrývat IPC architektury Zen 4 a řeklo víc k výkonu i výkonu na 1 watt
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.24%) 17 hlasů

116 KOMENTÁŘE

 1. AMD fanatici se oklepou z šoku, zapomenou na své sny o 25-40% nárůstu IPC, zapomenou na pomluvy vysokých frekvencí , které musejí nahánět horší efektivitu, zapomenou na pomluvy vysokého TDP i na kritiku AVX512 a začnou pět básně na to, co dosud hanili. A přejme jim to. Nejdůležitější je, aby byl člověk šťastný.

      • Děkuji. Alespoň jeden člověk tu přesně pochopil, jak byl můj komentář myšlen.

      • To by byl styl RH. Nicmene, jak to byva, potrefena husa vetsinou sama kejha. Vzpominam na doby, kdy tady RH fanaticky obhajoval Intel proti vsemu a vsem, kteri tvrdili, ze napr. Intel zvysil spotrebu svych CPU, protoze na vine museli byt vyrobci desek, protoze nerespektovali specifikace Intelu, nikoliv Intel. Ohanel se u toho white papery na webu Intelu, pricemz tvrdil ze to jsou plnohodnotne spec sheety, atd. A takovych zarezu tady mel RH vic..

      • tombomino:
       Je vtipné, jak mi vyčítáte něco, co byla pravda. Ale nepochopil jste to tenkrát, nepochopíte to ani teď. Holt piliny s mozkové závity nepřemění.

      • „Holt piliny s mozkové závity nepřemění.“
       .. nezbyva nez souhlasit. Ja to samozrejme chapat nemohl, protoze jste jednoduse tvrdil blbosti. Vase technicke znalosti vzdycky prekvapily 🙂

      • ale je fakt sranda sledovat to ropzpacite ticho, kdyz AMD ted signifikantne zvysilo spotrebu svych CPU, zacina se mluvit o biglittle…
       dal to asymetricke umisteni vypocetnich chipletu a masivni HS, kdyby to udelal intel, everybody would loose their minds…

      • „kdyz AMD ted signifikantne zvysilo spotrebu svych CPU“
       .. vy uz vite, kolik bude nastupce 5950x mit spotrebu? Potom toho vite vic nez i drbaci kanaly ala MLID :))
       „zacina se mluvit o biglittle…“
       .. AMD pokud vim nikdy netvrdila, ze nebude B-L delat. V principu vubec nevite, kde a jak B-L u Zen5 nasadi. Mne osobne se zpusob jakym nasadil B-L Intel oproti treba navrhu, ktery ma Apple, nelibi. V principu pouze setri plochu chipu, na efektivitu jeho CPU to nema zadny vlv. Dokonce jsou podstatne horsi pri mensich TDP 10-35W, nez ma AMD pri pouze velkych jadrech.

      • už bylo několikrát řečeno, že AMD žádné big-little v pravém významu toho slova nepoužije !!! Tak to pořád dokola přestaňte opakovat.

       Technicky vzato, budou oboje jádra „velká“, budou mít uplně stejné instrukce, podporu SMT, AVX512 atd. a zachovají ISA kompatibilitu. Ty druhé budou mít pouze menší plochu (densitu cache), aby jich do CPU šlo dostat co největší počet.

       To je něco zcela jiného, než co dělá Intel, který kombinuje odlišné architektury s odlišným ISA a jeho malá jádra neumí ani AVX512 ani nepodporujuí hyperthreading…

   • Z čeho usuzujete, že nenávidím AMD? Pro mě je AMD výrobce procesorů, kterého beru v úvahu při každém nákupu. Proto taky ve svém stolním počítači, z kterého teď píšu mám dvanáctijádrový Ryzen.
    Já se jen vysmívám lidem jako vy. Lidem, pro které je značka modlou a budou tu značku opěvovat, i kdyby museli vytáhnout tytéž argumenty, kterým se předtím u konkurence šklebili.
    Jen pro vaši informaci, klidně si Zen 4 koupím. Nemám potřebu trestat firmu za to, jaké má fanoušky, ani za to, že nejsem její akcionář.

     • Bezdůvodně? Zkuste si dohledat ty řeči o tom, jak je Intel trapnej, že musí dohánět chybějící IPC frekvencemi. Zkuste si najít řeči o tom, jak je Intel trapnej, když si musí nahánět výkon vyšší spotřebou. Zkuste si najít řeči o tom, jak AVX512 je mimo servery úplně k ničemu. Zkuste si najít ty chvalozpěvy o tom, jak Zen 4 přijde s 25-40% zvýšení IPC.
      Tohle všechno naši milí AMD fanatici vykřikovali. A teď beze studu začnou tvrdit pravý opak, protože jejich firma (jejich samozřejmě nikdy nebyla, protože to jsou socky, co se na nákup nějakých akcií nezmůžou) dělá totéž, co dělal Intel v minulosti.
      A já se tomu jen směju a přeju jim tu radost, kterou jim to dělá.

      • Nechápu přirovnání „socka = není majitel akcií“. A teď k obsahu příspěvku, citace: Zkuste si dohledat ty řeči o tom, jak je Intel trapnej, že musí dohánět chybějící IPC frekvencemi. Zkuste si najít řeči o tom, jak je Intel trapnej, když si musí nahánět výkon vyšší spotřebou. Zkuste si najít řeči o tom, jak AVX512 je mimo servery úplně k ničemu.
       A co z toho výše řečeného není pravda ?
       Jen bych doplnil, pokud Intel něco slíbí, tak se 100% jistotou to nesplní. A dále, kdo prezentuje nadnesené výsledky, které se nezákládají na pravdě a používá různé úpravy pro benchmarky ?

      • stapor:
       Ona to samozřejmě z velké části pravda je. Jenže teď, když AMD dělá totéž, o téhle pravdě budou najednou ti fanatici mlčet a tvářit se, že je to naprosto v pořádku. A to je přesně to, co jsem chtěl říci.

      • Holecek, zkuste jednou zapojit ty „sve piliny“ prosim. Pokud nekdo kritizuje Intel za vysoke frekvence, neni to apriori k vuli vysokym frekvencim, ale spotrebe, ktera tim narusta. Viz Inteli CometLake, ktery to zacal a hlavne RocketLake + AlderLake. Pokud by Intel slevil u tech frekvenci placnu 200Mhz, umoudrila by se castecne i spotreba. Jenze Intel „honi frekvence“, protoze delsi pindik na grafu je preci lepsi. Ze to jde i jinak, ukazalo AMD napr. u 5800X3D. Pokud AMD bude honit frekvence ale zaroven, nepujde spotreba do extremu jako u Intelu, neni duvod za to AMD kritizovat. Pokud pujde spotreba nahoru podobne jako u Intelu, tak si zaslouzi stejnou kritiku co Intel.

      • tombomino:
       Plácáte přesně dle předpokladů. Když to udělá Intel, tak je to špatně, ale když AMD zvyšuje frekvence i TDP, tak je to vlastně dobře, že?
       Rady o snížení frekvence jsou hezké, ale zase je to od vás jen falešný argument. Všiml jste si, že si můžete pořídit třeba i9-12900T? Tedy přesně to, po čem voláte.

      • „Plácáte přesně dle předpokladů. Když to udělá Intel, tak je to špatně,“
       .. holecek vy jste asi slepy pri cteni tech komentaru, protoze tak hloupy byt preci nemuzete…
       „můžete pořídit třeba i9-12900T? Tedy přesně to, po čem voláte.“
       .. NE, 12900T neni vubec to po cem ja volam. Ja volam po tom, aby 12900(K) nemel ve spicce spoteba 241+W. Princip toho, ze mi „bezny“ aka NE-HEDT procesor muze zrat 250W je pro mne neprijatelne. Ze si muzu snizit napeti, pripadne frekvence a tak snizit spotrebu je sice hezke, ale pak se pripravuji o vykon, ktery jsem si koupil.
       ps: Podivejte se na nejake MT vykonostni testy 12900t, nez zacnete psat nekde o tom, ze je to „nahrada“ za zrave 12900k.. neni

      • tombomino:
       Aha, takže vy nechcete, aby Intel prodával procesory s rozumnou spotřebou. Vám jen vadí, že prodává i procesory, co mají spotřebu velkou.
       Když vám to připadá logické, tak asi nemá smysl o tom dál mluvit.

      • „Aha, takže vy nechcete, aby Intel prodával procesory s rozumnou spotřebou.“
       .. :)))
       Holecek, mate rudy hadr pred ocima a vubec snad ty komentare ani nectete. Zkuste chvilku z hluboka dychat a zapojit do toho to, cemu jste se tady u jinych vysmival…
       Ja Vam to zkusim zopakovat, co bych od Intelu ocekaval
       – Jejich horni radu desktopovych CPU s rozumnou spotebou, coz znamena minimalne neco, co bude mit PL2 nekde mezi 150-200W, pricemz podstatne bliz ke 150W nez 200W.
       – Vase argumentace „T“ radou nema zadnou logiku. To je 35W TDP, za stejne penize, jako ten 240W. Pokud omezim 12900k na „65W v biosu“ tak je o ctvrtinu pomalejsi naz 12900K, neboli 12900k je o 35% rychlejsi.
       https://www.computerbase.de/2022-04/intel-core-i9-12900ks-test/2/#abschnitt_multicorebenchmarks
       Preci si nebudu kupovat „35W“ verzi, kde ten propad budu mit jjeste podstatne vetsi. Efektivita Intelu na 35W bude v desktpu triskni, podle toho co predvadi v mobilnim segmentu.
       Co se tyce AMD, pokud uvede svoje „240W“ 16C jako konkurenci RL, tak budu jejich spotrebu stejne kritizovat, jako tu u Intelu. Zatim to ale vypada, ze by mohli skoncit na 160W, coz by stale oproti AL a jeste zravejsimu RL bylo na pohodu.

      • tombomino:
       Takže nakonec je podle vás problém v čem? Intel nabízí procesory od extrémně úsporných (Atom), až po rozežrané. Intel nabízí procesory od extrémně levných, až po drahé. Intel nabízí procesory různě výkonné.
       Že si nastavíte parametry výběru procesoru tak, že vám vyjde to, že si koupíte nějaký konkurenční, je naprosto v pořádku. Taky jsem to udělal.

      • Problem je v tom, ze aby ziskal poslednich 10-15% vykonu navic, zerou ty CPU v plne zatezi 240W, receno obecne. To je na tuhle kategorii a vykon blbe. Je to trend, ktery je spatne a ktery Intel tahne, aby byl z jeho pohledu s „pindikem ve predu“.
       To ze si to muzu pak nastavit rucne je sice hezke, ale stale si podle Intelu platim CPU s vykonem 100% a ne 85%.
       Celkove je tenhle trend spatny. TIm, ze je Intel stale dominantni hrac, tak pak do jiste miry i urcuje, jak se bude chovat AMD. Jde to videt treba i v mobilni oblasti, kde i AMD treba zvedlo limity PL2, atd, ale porad je to lepsi nez u Intelu. Osobne doufam, ze 200+W silenost AMD jeste min se Zen4 nepristoupi.

     • tombomino:
      Aha, takže vás štve, že Intel je „pindíkem vepředu“.
      Platíte to, co si koupíte. Je na vás, jestli preferujete žravost nebo výkon.
      Intel je dominantní hráč proto, že nýmandi z AMD nemají kde vyrábět. A to není chyba Intelu. To si zavinilo AMD tím, že koupilo ATI. V té době (2005) měla ATI větší tržby než nVidia. Spolu s AMD bylo ATI 4x větší než nVidia. Ale nýmandi z AMD na to neměli. Firma, která za posledních 5 let (2001-2005) prodělala 1,4 miliardy vyplázla dalších 5,4 miliardy za ATI. Následky vidíte dodnes. Museli prodat fabriky, museli omezit investice a bojovat o holé přežití.

      • ne, jeho to neštve, on jenom konstatuje prostý fakt, který vy si odmítáte připustit .-) AMD sice zvýšilo spotřebu u ZENU4, ale ani zdaleka ne o tolik co Intel u AlderLake.

      • Nvidia měla v roce 2005 tržby 2,3 miliardy dolarů, ATi 2,2 miliardy, ale to byla taky spíš výjimka kdy na tom byli historicky nejlíp a pak už se to neopakovalo.
       Taky myslím, že v té době ještě ATi samo prodávalo i celé karty, proto asi bylo tak blízko.

      • Jan Olšan:
       Máte pravdu. Mě zmátlo to, nVidia říká fiskální období 2005 a myslí tím období od února 2004 do konce ledna 2005.

      • To je pravda, nemusí to být úplně přesně srovnatelné, ten údaj pro Nvidii, kvůli tomu posunutému fiskálnímu roku. (Já si to teda taky nekontroloval, když jsem se díval.)

  • Holečekova kvalita komentářů klesá dolů společně s jeho akciemi vloženými do Intelu. S těmi pár AMD fanatiky si může podat ruce, protože je stejný, jen z obráceného spektra.
   No a my ostatní se můžeme těšit na nárůsty výkonu o cca 20% (spolu se zvýšením GHz), což je velmi dobrý výsledek a další generace mých CPU v PCčku bude opět AMD, protože Intel zatím jen slibuje, ale neplní. Smůla no.

   BTW jeden off topic, dostali jsme nové noťasy od Dellu v kombinaci s Intel procesory -> katastrofa. Tak poruchový noťasy jsme ještě neměli. Ono se to neumí ani pořádně uspat po zavření víka, a pak ráno člověk někam dojede a zjistí, že má vymlácenou baterku, protože se noťas rozhodl v průběhu noci probudit (a ano dělá to často, ne výjmečně).

   • tady bych spíše vinil Indický Microsoft…
    Jinak jsem taky už musel přejít na Latitude 5420. Kromě debilního USB doku za šílené peníze je ten počítač dost o ničem. Když to srovnám, tak tu i5 přebije výkonem „blbý“ Ryzen 5300U (za necelých 13k k dostání u HP) . Dceři jsem koupil Lenovo s 5600U, a to je panečku „řízek“ 😀

   • Jestli jste to nepochopil, tak tohle nebyl nějaký vzdělávací komentář, ale čirý výsměch. Že bych byl stejný jako AMD fanatici, dost pochybuju. Nemám problém AMD pochválit, nemám problém si AMD procesor koupit. Ale tohle vy vidět nechcete. Vám fanatikům, jak se někdo otře o firmu, hned startujete.
    Mimochodem, akcie Intelu klesají, tak si je zase přikoupím. To je výhoda nás dlouhodobých investorů. Pokles akcií bereme jako příležitost k nákupu. A abyste si nemyslel, že jde jen o Intel, dneska asi přikoupím i nějaké akcie 3M.
    A to, že jsou Dell notebooky poruchové, je chyba Intelu? Nebo to jen nýmandi z Dellu neumí navrhnout? No a to, že pracujete ve firmě, která není schopna si ani vybrat vhodné notebooky, je taky chyba Intelu, že?

     • Jo akcie Intelu ty nemají smysl, teď jsou prostě na poklesu a nevypadá že by zatím nastala dostatečně razantní změna vedení na to aby se s tím něco udělalo.

      Tenhle rok je navíc ještě pěkně srazí globální launch Arc grafik kde se následně v recenzích ukáže že díky vykašlání se na drivery stojí úplně za houby a bude to Intel muset dotovat aby prodal.

      • O tom, jestli mají akcie smysl, rozhodují ti, co je kupují a prodávají, nikoli páni teoretici, co nic nemají.
       Víte o kolik % akcie Intelu letos klesly? O 26 %. Pro srovnání akcie AMD klesly o 37 % a akcie nVidie o 44 %. Vypustil byste o těch dalších dvou větu „Jejich akcie nemají smysl, teď jsou prostě na poklesu a nevypadá to, že by zatím nastala dostatečně razantní změna vedení na to, aby se s tím něco udělalo.“?
       Asi ne, co?
       Líbi se mi, jak tady pořád někdo má rady o tom, jak do akcií investovat či neinvestovat, ale mimo asi jedné výjimky to nikdo nedělá.
       Abych vám udělal radost, tak vám prozradím, že za včerejšek mi hodnota akcií v mém portfoliu klesla o přibližně dvouměsíční českou průměrnou mzdu. Jasný důkaz toho, jak jsem hloupý.

  • Kritika AVX-512 se týkala jen Intelu, protože existuje asi 8 variant, některé už se nepoužívají a do normálního desktopu se dostaly jen jednou a hned je zas Intel zařízl a drží jel u Xeonů. To mi úplně normální nepřipadá. Tím jak Intel ve výkonnější třídě nemá proti AMD moc co nabídnout, tak nižší modely začal uměle omezovat, aby zákazníky nutil k těm vyšším, to AMD nedělá.

   • Ona to asi nebyla až tak validní kritika. Dost těch subsetů přinesl v podstatě mrtvé architektury, které se teď dají odmyslet (Xeon Phi). Bez toho se to dost zjednoduší.

    Fragmentace tam je, ale to byla vždycky (SSE,SSE2,SSSE3,SSE4…), u ARMu zase SVE versus SVE2+ARMv9 a instrukce taky asi budou do SVE2 přibývat.

  • Stojí Vám to za to? Jenom mi dokazujete že mezi těmi červenými (někdo mne možná opraví, že zelenými) a modrými fanatiky kromě pár nepodstatných detailů není žádný rozdíl. Ti fanatici tahají do všeho emoce a ve své hlouposti si neuvědomují jak je důležitá i ta pro ně nenáviděná, hloupá a zlá protistrana.

  • Byla to sice od Holečka trefná poznámka, ale naprosto ignoruje staré moudro:
   Když 2 dělají totéž. Není to totéž.
   AMD vyrobila výkonný CPU.
   Intel stejného výkonu dosáhl při vyšších taktech za cenu větší spotřeby.
   Navíc přidal AVX512, které zvedl teploty. Jenže ty už byli moc vysoké.
   Takže museli snížit takty.
   Celý přínos AVX512 v podání intelu je nulový.
   AMD přidá AVX512 = vzroste spotřeba CPU = Vzroste výkon.
   Ale bude to v pořádku, protože takty zůstanou stejné.
   A navíc bez použití AVX512 bude moc CPU boostovat přes 5,5GHz
   AVX512 v podání AMD je win-win situace.

   • O malých jádrech platí také, že když 2 dělají totéž, není to totéž.
    Atom je úsporný procesor a v desktopu nemá co dělat.
    Že ho převálcoval ARM, tak ho začali strkat do notebooků.
    Že má dnes výkon jako Skylake? Skylake v PC nechci.
    Pracovat na něm je děs.
    AMD postaví malá jádra od základu nová.
    A použije je k účelu, pro který budou určená.
    Předpoklad je že to bude opět úspěch. Ale soudit je budu až vyjdou nezávislé recenze.

 2. Takže je to až 8%, v průměru to tedy bude až 4, když tomu AMD opálí 8GHz na jednom jádru, tak možná rudí ďáblové uvidí těch svých 15%, ale to je jedno, fanatici z Rudé garáže si to zase nějak obhájí, mají jednu obrovskou výhodu, z nevýhody udělají výhodu, viz článek na Diitu od Červenáčka P. no-x.( IHS Ryzen 7000 se hned tak neohne) v podstatě si lžičku ohne tak jak potřebuje. Červení fanatici mají své fyzikální zákony a přes ně vlak nejede.

  • Nezáviď, tak krásně mluvíš o fanaticích, asi jim rozumíš -> jsi jedním z nich. Ale chápu, u Intelu není moc co vybrat, AMD celkem šlape, no jo, to naštve, takže jen pozor ať ti nepraskne žilka 😀

   • Ano, podstatne zvýšili frekvencie z čistého zúfalstva z biednej architektúry. Toľko odsudzovaný „Intel progres“ sa prenáramne hodí…Takže nový Ryzen nebude vyložene propadák, len slabota…

    Ďalšia vec je konkurencia, podľa dostupných informácií bude AMD
    musieť vydržať so Zen4 až do sklonku r.2024…Intel proti novému
    Ryzenu postaví Raptor Lake, no už na budúci rok predstaví
    Meteor Lake…

    Posledná poznámka sa týka trhového podielu AMD v desktope.
    Prepad na 18% je alarmujúci, slabá archa nových
    procesorov na Zen4 takmer iste negatívny vývoj ešte viac zvýrazní.
    Labutí píseň prvé tóny vydáva…

      • Hele, mozna by uz nebylo spatne, aby Intel prisel s necim opravdu prulomovejsim a celkove uspesnou radou. Neco jako byl kdysi treba C2D. Alder tim ale urcite neni. Raptor by mel byt „derivat“ AL, takze si taky nejsem jisty, jak na tom bude, plus zvysena spotreba..no nevim.
       Pokud se chces podivat, treba do desktopu, jak jsou na tom jednotlive architektury..v nasem pripade Zen3 vs AL prijimany, tak pro hruby prehled, je dobre se podivat naprodejni cisla mndfactory. Treba takovy 12900KS..80prodanych ks. 12900k ve vsech variantach cca 3800ks. A ted si vem Zen3 5800X3D 890ks (vs 80ks 12900ks), 5950x 11200ks (vs 3800ks 12900K), 5900X 26000ks vs 7300ks 12700k, atd.. Muzes namitat, ze Zen3 je tu dele, to je pravda, ale byl i drazsi a stejne se prodava porad lip, nez AL. A to si vem, ze AL je rychlejsi a stejne nedokazal ty prodeje otocit.
       RL muze byt nakonec rychlejsi, ale je to uz „dead end“. Socket s nim konci. Zatimco Zen4 teprve zacina se socketem AM5 a je tam sance, ze do toho strcis mozna i 2-3 dalsi generace. A pak je tu spotreba RL…kde teda doufam, ze AMD neokopiruje Intel..

      • To je ale jeden nemecký obchodník, keď mrknem na trhový podiel AMD v desktop CPU,
       vidím ani nie stagnáciu, ale dokonca pokles.
       V roku 2020 sa presadili na 20% trhu, dnes
       len 18%…

      • „To je ale jeden nemecký obchodník, keď mrknem na trhový podiel AMD v desktop CPU,“
       .. to je treba pravda, jenomze to ti reflektuje, jak je to prijimano zakazniky. Protoze je to retail. Pres OEM vyobce to Intel prosadi lip. Dalsi vec je, ze AMD vlastne uvedlo mainstream (spodni mainstream) az letos na jare. atd. Celkove pocty mize mit Intel retail+oem lepsi, ale to ti nerika moc o tom, jak je AL uspesny. Ja jen tvrdim, ze to neni prilis uspesna architketura (byt teda je urcite lepsi, nez byla Raketa).

       No a kdyby jsi chel peckovku, tak si srovnej cisla 5600X vs 12400(F)..

       Zen4 muze by aplikacne ve finale pomalejsi CPU nez Raptor, aspon ST a MT. Bude ale ve vsech aplikacich? Bude pomalejsi herne? CO bude lepsi „combo“ nakonec?
       …uvidime az po testech 😀

      • Ja osobne bych chtel videt od Intelu lepsi produkty, uz jen z toho duvodu, at si muzu vybirat mezi 2 firmami, a ne jen u jedne :))

      • Pekny Jardo. Ja mam ‚starou‘ PS4 Pro. Novy XOX musi byt proti tomu docela bomba.
       Uzij si to

      • tombombino:
       „Pokud se chces podivat, treba do desktopu, jak jsou na tom jednotlive architektury..v nasem pripade Zen3 vs AL prijimany, tak pro hruby prehled, je dobre se podivat naprodejni cisla mndfactory.“

       Nemyslím si, že to je o tom, jak jsou „přijímány“.
       Velkou roli v těch prodejích hraje to, že spoustu lidí dělá upgrade na svoje starší desky.
       Druhá věc je cena nových desek pro AL.
       Těm lidem se ten celkový přechod prostě nevyplatí, To ale nemluví o tom, jak je nebo není daná architekrura přijata.

      • „Velkou roli v těch prodejích hraje to, že spoustu lidí dělá upgrade na svoje starší desky.“
       .. vsak ano a to se preci vubec nevylucuje. Uzivatel si kupuje celou platformu, ne jen CPU jako takove. Takze to zopakuji znovu v sirsim kontextu teda. Zen3 spolu s AM4 je i pres vydani nove Intel platformy 1700 s AL prijiman lepe.
       „‚Těm lidem se ten celkový přechod prostě nevyplatí, To ale nemluví o tom, jak je nebo není daná architekrura přijata.“
       .. jak to ze ne? Pokud se mi neco nevyplati, znamena to, ze to co se mi vyplati je pro mne lelepsi vilba, byt je to treba kompromis. Jinymi slovy AL neni o tolik „lepsi“, aby se lidem vyplatilo prejit z AM4 na na nej. To znamena,ze ta platforma neni uspesna a neni prijimana tak, jak by Intel asi chtel.
       Jinak nemam problem s tim jak stavajici situaci popisujete, s tim souhlasim. Vyvozuji z toho ale podstatne jiny zaver 🙂

      • Aha tak. Vy se nebavíte o architektuře. Vy se bavíte o celku. To je potom jiná.
       Ono se toto nedá totiž moc porovnávat. AL přišel na začátku DDR5, kdy jsou DDR5 vcelku pomalé, nevyladěné a drahé. Desky přišly v době krize, kdy je všechno drahé a tak desky stojí dvojnásobek toho, za co se kupovaly desky před dvěma lety. Ceny CPU jsou podle mě v pořádku. Takže toto se bude dát srovnávat až tehdy, kdy budou všichni na stejné lodi.

      • Pohledu je vzdycky vic, nicmene bych si stale dovolil tvrdit, ze ani AL jako takovy (kdyz nepocitam platformu) zadne terno neni. Kdyz odhlednu od toh, ze mne osobne se jeho verze B-L nelibi, a srovnam treba i5 desktopovou radu..tak v cem je lepsi nez Zen3? V ST a lehkem MT ulohach. MT je v principu stejny, herni vykon podobny, spotreba o neco horsi. Je to to, co by clovek ocekaval od opravdu dobre generace CPU? Neni divu, ze prave pri pohledu na celou platformu, je pak Zen3 i pres sve stari uspesny.
       Kdyz srovnate i9..tak za mne to je pri te spotrebe silenost a smysl to ma jen pro nekoho, kdo opet vyuzije jeho vyssi ST a lehky MT vykon.Herni je o neco vetsi, ale je tohle primarne „herni CPU“? Takze za mne je 5950x a 5900x lepsi varianta, pokud preziju slabsi ST.
       A v noteboocih asi nema moc smysl ani pokracovat. Tam ma AL smysl pro 45+W stroje vzhledem ke svemu vykonu. Vsechno co je TDP pod tim, tak je bud plichta a nebo horsi nez Zen3 a Zen3+, opet s vyjimkou ST uloh.
       Zkuste mi rict, proc by mel byt AL uzivateli nejak extra pozitivne prijiman?
       Treba mi to konecne dojde..

      • „Zkuste mi rict, proc by mel byt AL uzivateli nejak extra pozitivne prijiman?“
       Já neříkám, jestli by měl nebo neměl. Jen jsem z vašeho příspěvku, pochopil, že se bavíme o architektuře jako takové, u které „rozhodujete“ o je ho přijetí/nepřijetí podle prodejů. Což podle mého názoru není správně. Pokud se bavíme o sestavách Zen3 vs AL, tk je logické, že se Ze3 se bude prodávat lépe z výše uvedených důvodů.
       Co se mě osobně týče, 12.gen udělala slušný pokrok jak ve výkonu, tak v poměru výkon/spotřeba oproti 10. a 11. gen.
       Takže já přijímám gen 12. lépe, než gen 11. i než gen 10.
       Oproti tomu přijímám lépe ZEN3 než Zen2.
       Kdybych měl porovnávat Zen 3 vs AL, tak je to za mě plichta. Každý si vybere to, co mu vyhovuje.

      • “ tak je to za mě plichta.“
       .. takze na novou architekturu nic moc :))
       Nicmene oproti 11 je to samzorejme milovy pokrok, jen si nejsem jisty, jestli staci. Ale to muze byt Intelu stejne jedno, doku drzi 80% trhu..

      • Podivejte se treba do oblasti notebooku. Ta lepsi konfigurace AL Intelu pro 28W 1260P oproti 6800U.. Jedina vyhoda AL je ST, MT stejny nebo hrosi, grafika podstatne horsi, vydrz na baterku horsi, perf/watt horsi..
       https://www.techspot.com/review/2481-amd-ryzen-6800u-intel-core-i7-1260p/
       A to se ani nebavim o jeho specialite pro 15W konfiguraci 2+8..
       Za mne AL jako CPU a jeho B-L design, nic moc. Jedine pozitivum je posun oproti predchzejicim Intel generacim. AMD i pres „stari“ Zen3 a Zen3+ ma podle mne zajimavesji architekturu a nabidku (pokud ji nekde sezenete 😀 )
       Zase proc si koupit Intela, kdyz AMD 6xxx rada je podle mne lepsi, vyjma nekoho, kdo je ST mag..
       Problem je to AMD akorat sehnat..

      • Intel dělá pokroky ve svých architekturách, AMD zase ve svých. To znamená, že v podání Intelu je AL „mílový pokrok“ jak píšete. Vždycky na tom bude jeden hůř a druhý líp. Respektive jde o to, co daný člověk hledá.
       Mě spíš příjde, že dnes lidi dělají z komára velblouda.
       Hlavně naprostá většina lidí v diskuzích (včetně mě) se na to dívá hlavně z hlediska her. A každý má hned důvod křičet „tento CPU je lepší, protože má 102FPS vs 100FPS“. Ty rozdíly jsou tak malé, že je to ve finále jedno.
       Prostě lidi řeší naprosté nesmysly, jen aby si obhájili to svoje.
       Co se NTB týče, tak tam mě to moc nezajímá. NTB mě nikdy nepřirostly k srdci, takže této problematice se vůbec nevěnuji.

      • S tim souhlasim, co pisete. Ja to mam s notebooky trochu jinak, protoze na nich delam..

 3. FX9590 (Bulldozer)
  Zen 52% IPC
  Zen+ 3% IPC
  Zen2 13% IPC
  Zen3 19% IPC
  Zen4 8% IPC
  Zen5 ?

  a frekvenční srovnání:

  Bulldozer up to 5GHz
  ZEN up to 4GHz ​- 25%
  ZEN+ up to 4,3GHz + 7,5%
  ZEN2 up to 4,6GHz + 6,9%
  ZEN3 up to 4,9GHz + 6 %
  ZEN4 >5,5GHz + 12%

    • když to upravíme do kontextu IPC a frelvence :

     FX9590 (Bulldozer) 5Ghz
     Zen 52% IPC – 25% frekvence (4Gh) ~27%
     Zen+ 3% IPC + 7,5% frekvence (4,3Ghz) ~ 10,5%
     Zen2 13% IPC + 9% frekvence (4,7Ghz) ~22%
     Zen3 19% IPC + 4,2% frekvence (4,9Ghz) ~23%
     Zen4 8% IPC + 12% frekvence (5,5Ghz) ~20%
     Zen5 ?

      • znamená to , že napříč jednotlivými generacemi Ryzenů se AMD podařilo dosáhnout zhruba stejného nárustu výkonu, tedy > 20% (Kromě ZEN+)

       což v překladu znamená, že na tom Zen4 nebude špatně .-)

      • Počiatočná eufória fan clubu smerovala
       +40% výkonu, dokonca Jankove ovečky sú prikrmované citujem :
       “ Protože to znamená, že je AMD ve skutečnosti o 46% výkonnější! “

       …potom tvojich +20% spôsobí vo fan clube
       hlboké depresie so sklonom k rituálnej samovražde…

      • asi je to spíš o tom, jaké má kdo očekávání 😀 Určitý hypetrain funguje na obou stranách barikády

     • AMD v tom trošku kalí vodu tím, jak reálná top frekvence je vyšší.
      Třeba Zen1 měl +100 MHz XFR, takže teoreticky mohl jet až 4.1 GHz (a mám pocit, že u TR dokonce snad 4.2 GHz). Zen+ na 12nm mohl neoficiálně o 50 MHz výš (4.35 GHz) IIRC. U Zenu 2 taky bylo neviditelných +50 MHz. Zen 3 má „tajně“ až +150 MHz.
      Akorát že zase je tu problém, že jak často se ta frekvence využije. Člověk by si asi nejlíp měl udělat analýzu, kolik byly typické frekvence ideálně i pro víc modelů a porovnávat až to… blééé. Protože většina lidí nekupovala top model, ale třeba až druhej v řadě (1700X, 3700X/3800X, 5800X/5900X).

      Tím, jak se mění ten vztah mezi oficiálním boostem a tím neoficiálním, se v těch mezigeneračních srovnáních dělá docela velká nepřesnost.

      Taky je zajímavý to zlepšení IPC u Zenu+. To by teoretitcky nemělo být, asi by měl mít správně stejný IPC jako Zen1 neplus – ale Ryzeny 1000 měly asi kvůli erratum nebo nějakýmu problému umělě zpomalenou L3 cache na latenci 17 cyklů, ačkoliv designová latence Zenu měla vždycky být 12 cyklů. To ale měl po opravách až Ryzen 2000 (a teď nevím, možná i Threadripper 1000), takže z toho by mělo být to 3% zlepšení IPC.

      A je sranda, jak těch 3% kvůli errata nebo +-100 MHz čistě kvůli tomu, jak se AMD rozhodne podhodnotit/nadhodnotit typický boost, pak celkem ovlivní ten vypočítanej mezigenerační rozdíl.

 4. Fantastické infošky pre všetkých fandov AMD prináša najobjektívnejší Janko:

  “ AMD nedá Intelu šanci – oznamuje 4nm procesory ZEN4 a 3nm ZEN5 na příští 2 roky. A chystá víc ! „