AMD přetáhlo z Intelu Johna Gustafsona, odborníka přes paralelní výpočty

0

Před týdnem jsme informovali o dalších zkušených manažerech, kteří opustili AMD. Zdá se však, že společnost za ně má alespoň částečnou náhradu. Do firmy přichází John Gustafson, který má za sebou 33 let praxe ve výzkumu technologií souvisejících s paralelními výpočty; Gustafsonův zákon se jmenuje podle něj. Třešničkou na dortu pro AMD je, že tohoto zkušeného mazáka přetáhlo svému hlavnímu soupeři, Intelu.

U AMD bude Gustafson zastávat pozici vedoucího produktového architekta pro divizi grafiky. Předpokládáme, že jeho práce bude mít podobu výzkumu spíše než vývoje konkrétních produktů – mohl by to být takový protějšek Billa Dallyho z Nvidie.

Kdo je John Gustafson

Bright Side of News típl screenshot ještě před změnou, teď už tam najdete nového zaměstnavatele

Jak jsem již naznačil, Gustafson má za sebou úctyhodnou kariéru. Má doktorát v oboru aplikované matematiky a vedle Intelu prošel například společnostmi Sun Microsystems, ClearSpeed nebo Floating Point Systems, pracoval také v Sandia National Laboratories (je-li vám název povědomý, pak kvůli tomuto inovativnímu chladiči, John Gustafson tam ale vyvíjel 1024jádrový procesor nCUBE). Od roku 2009 je také členem dozorčí rady společnosti Massively Parallel Technologies, kde před odchodem do Intelu působil jako generální ředitel.

Naučné okénko: Gustafsonův zákon škálovatelného zrychlení

John L. Gustafson a Edwin H. Barsis formulovali zákon, který později dostal Gustafsonovo jméno, v roce 1988 jakožto reakci na Amdahlův zákon ze 70. let. Amdahlův zákon říká, že použitím paralelizace lze dosáhnout pouze částečného zrychlení, neboť algoritmy mají vždy část, kterou paralelizovat nelze, ta trvá v absolutním měřítku stále stejně dlouho a v relativním měřítku zabírá tím více času, čím rychleji systém počítá paralelní část algoritmu.

 

Gustafson si ale všiml, že praxe se s teorií rozcházela a lidé při použití paralelních systémů dosahovali většího zrychlení, než předpovídal Gene Amdahl. Zatímco jeho zákon předpokládá stejně velkou množinu vstupních dat, Gustafsonovi neuniklo, že programátoři mají tendenci na výkonnějších systémech řešit složitější problémy, s větší množinou dat či s vyšší přesností výpočtu.

Budoucnost u AMD

K příležitosti příchodu k AMD Gustafson prohlásil, že následující desetiletí bude pro vývoj výpočetních schopností GPU přelomovým obdobím a že programovatelné grafické akcelerátory mají šanci v mnoha úlohách nahradit procesory. AMD by ale mělo pohnout kostrou: drtivou většinu trhu profesionálních a výpočetních grafických akcelerátorů momentálně drží Nvidia a nejnovější FirePro v testech zaostávají za kartami Tesla minulé generace – ne snad proto, že by hardware bylo tak špatné, ale sráží jej nedostatečně optimalizované ovladače. Doufejme tedy, že příchod Johna Gustafsona pomůže AMD se v tomto segmentu s vysokou marží vzchopit.

Zdroj: Bright Side of News, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!