AMD přiznalo, že APU Kaveri vydá až příští rok. Zpoždění prý není zpoždění

0

Zpráva, že APU Kaveri (a s ním i příchod nové procesorové architektury Steamroller) postihlo zpoždění a AMD tyto čipy vydá až v příštím roce, minulý měsíc nemile zaskočila příznivce dvojky na trhu procesorů pro PC. Bohužel se ovšem nejednalo jen o nějaké fámy, tato zvěst pocházela přímo od dobře informovaných výrobců hardwaru. A nyní je již tato skutečnost potvrzena přímo od AMD, byť se firma (jak se říká) kroutila, a nechtěla zpoždění ve svých plánech přiznat.

Přes určitý pozitivní obrat v posledních čtvrtletních výsledcích na tom AMD stále není bůhvíjak dobře. Sotva tedy překvapí, že v rámci „damage control“ zástupci firmy nejdřív jakékoli informace o zpoždění Kaveri popřeli. S novou generací APU mělo všechno údajně postupovat přesně dle původního plánu. Jelikož je však odklad očividně skutečností, musela nakonec firma stejně s pravdou ven. V posledním prohlášení se již přiznává, že Kaveri půjde na trh až někdy roku 2014, i když snad hned zkraje prvního čtvrtletí (doslova „very early Q1 2014“). To se má alespoň týkat desktopové varianty pro socket FM2+; čipy pro notebooky mají údajně přijít až někdy později v první polovině roku (což dost možná znamená až v druhém kvartále).

Desktopová roadmapa AMD pro rok 2013
Desktopová roadmapa AMD pro rok 2013

AMD se přitom v průběhu roku usilovně tvářilo, že čipy Kaveri budou k mání ještě letos. Takovou jste si alespoň mohli odnést jak z veletrhu CES, tak z pozdějšího Computexu. A AMD se tento dojem pilně snažilo vytvořit i roadmapami, které naznačovaly, že Kaveri bude do letošního roku zasahovat dokonce nemalou částí svého životního cyklu. Ostatně, posuďte sami na obrázku.

 

Způsob, jakým se z těmito rozpory AMD vyrovnalo, je poměrně prostý. Ono finální prohlášení totiž říká, že firma začne procesory ještě v roce 2013 „expedovat“. To znamená, že první čipy opustí továrnu, i když ještě bude nějakou dobu trvat, než si obchodníci vytvoří zásoby a začnou je prodávat koncovým zákazníkům. Jinými slovy, AMD tvrdí, že ačkoliv prodej začne až v roce 2014, dodávky těchto APU začnou ještě ve starém roce (vypadá to na samý konec prosince), a tedy se o zpoždění nejedná a dokonce že takový byl plán od počátku. Asi nebudu jediný, komu se této verzi událostí při pohledu na roadmapu nechce moc věřit, nicméně na věci se tím už nic nezmění.

Vzorky APU Kaveri (FM2+ a BGA)
Vzorky APU Kaveri (FM2+ a BGA)

Tato epizoda je kuriózní také proto, že Kaveri již jednou takto zpožděné-nezpožděné bylo. APU mělo původně následovat hned po generaci Trinity, s vydáním zřejmě v první polovině letošního roku. Na podzim ho však v plánech nahradil refresh Trinity, APU Richland (což dokonce vyvolalo spekulace o zrušení celé architektury Steamroller i jejích následníků). Pár měsíců jsme poté zůstávali v nejistotě a až na CES se v roadmapách AMD Kaveri opět objevilo.

Jak ale vidíme nyní, toto „odvolání zpoždění“ nakonec AMD zase odvolává (ačkoliv se toto přiznání snaží zaobalit do příjemnějších slov). Nakonec se tedy všechno vrací k starému a méně optimistickému scénáři. Možná raději AMD nic slibovat nemělo. Vzhledem ke stavu financí a ceně akcií asi ale bylo třeba investorům dát nějakou naději.

Zdroj: VR-Zone (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!