AMD prodělalo 146 milionů, plní plán a restrukturalizaci má za sebou

0

Procesorová dvojka AMD obvykle zveřejňuje své finanční výsledky těsně za Intelem, a ani po prvním čtvrtletí letošního roku to nebude jinak. Poslední dobou z trhu s hardwarem pro PC přicházejí zlověstné zprávy. Někteří z vás jsou proto možná nepříjemně napnutí, jak to s firmou, která se beztak topí v problémech, tento krušný kvartál dopadlo. Výsledky by se daly charakterizovat tak, že máme jednu dobrou a jednu špatnou zprávu.

Špatná zpráva je, že se společnost nadále nacházela ve ztrátě, konkrétně prodělala 146 milionů USD – na jednu akcii to dělá 19 centů. Postaral se o to propad tržeb na 1,09 miliardy USD, přičemž v předchozím kvartále činil obrat 1,16 miliardy. To bych nicméně ještě považoval za úspěch, neboť první čtvrtletí bývá špatnou sezónou ať už je krize, nebo ne. Ona dobrá zpráva je pak to, že se firmě podařilo splnit předběžné cíle, které si pro své hospodaření vytyčila. Což vzhledem k většímu než očekávanému poklesu globálního prodeje počítačů nejspíš znamená úspěch.

Procesory AMD

Prognóza firmy totiž počítala s obratem mezi 1,02 a 1,09 miliardy USD, takže se AMD podařilo dostat na optimističtější stranu odhadovaného rozpětí. Z toho si lze vzít určitý opatrný optimismus, ovšem dlouhodobě je nutné, aby obrat firmy opět začal stoupat. Jak už bylo řečeno, kvartálně tržby klesly o 6 %. Srovnání s rokem minulým pak vychází doslova hrůzostrašně, tehdy totiž obrat činil 1,59 miliardy. Proti tomuto číslu bohužel AMD kleslo o 31 %, tedy skoro o třetinu.

Stejně jako v minulých čtvrtletích nese větší podíl na propadu tržeb procesorová divize. Pokles jejího obratu je vyčíslen na 9 % proti minulému čtvrtletí a způsobil ho snížený odbyt jak desktopových, tak notebookových čipů a čispetů. Pozitivní je, že stoupla průměrná prodejní cena (proti minulému roku je však stále nižší). Grafická divize si zlepšila tržby o 3 % proti minulému čtvrtletí, zřejmě i díky vyšší průměrné prodejní ceně zboží a vykázala malý provozní příjem (16 milionů USD).

Logo společnosti AMD

AMD mělo lepší hrubou marži: dosáhla 41 % (pro srovnání – Q3 2012: 31 %, Q4 2012: 15 %; tento výkyv byl kvůli storno poplatkům pro GlobalFoundries). Podařilo se také zachovat úroveň hotovosti, která činí 1,2 miliardy dolarů. Ztrátu zdá se víceméně vykryl odprodej komplexu Lone Star v Austinu. Ten si teď nicméně AMD bude muset pronajímat, což zas taková výhra není.

 

Na příští čtvrtletí již firma počítá s tím, že by mohlo při příznivém větru dojít i k nárůstu tržeb (odhad je mezi poklesem o jedno až růstem o pět procent). Bilanci by také mělo prospět, že již firma dokončila restrukturalizaci, která probíhala od podzimu loňského roku. Ta měla firmě umožnit ziskovost při obratu někde na úrovni 1,3 miliardy za čtvrtletí, ovšem současné výsledky jdou o dost níž. To znamená, že AMD musí oproti dnešku navýšit prodeje o nějakých 200 milionů USD, chce-li se opět dostat do černých čísel.

Zdroj: AMD

Ohodnoťte tento článek!