V závěru června (júna) se roznesla světem zpráva, že AMD chystá jakousi upgradovanou verzi Radeonu R9 290X s vyšším výkonem. Po vlně spekulací (například že čipu budou odemčeny do té doby skryté bloky CU) ale věc přes prázdniny upadla v zapomnění, aniž by z ní vzešlo něco reálného. Vypadá to ale, že takový plán v AMD nadále existuje, jen ho zřejmě postihl odklad.

Tvrdí to alespoň web Fudzilla. Ovšem zatímco ony letní spekulace asi počítaly s vydáním mnohem dříve, podle Fudzilly se nyní plánuje vydání druhé generace karet s čipem Hawaii (dříve se mluvilo také o „Hawaii XTX“) až na příští rok. Zda za odkladem stály technické důvody, či jenom taktizování, ale zdroj neudává. Karty by měly vyjít nejspíše v prvním čtvrtletí 2015; má se tak stát předtím, než AMD vydá modely založené na už skutečně novém GPU, čipu Fiji.

K tomu web VideoCardz dodává, že původně AMD na takovýchto kartách na bázi Hawaii pracovalo pod kódovým označením R9 295X (neplést s R9 295X2). Teď už se ale místo toho zřejmě počítá se zařazením do nové generace 300, což se prý má stát také s připravovaným, ale nevydaným Radeon R9 285X. Jelikož nejvyšší modely s čipem Fiji (o jeho údajných parametrech jsme psali zde) nejspíš skončí jako Radeon R9 390/R9 390X, mohl by se refresh GPU Hawaii objevit jako Radeon R9 380 či R9 380X. Tedy pokud AMD ve značení nevymyslí nějaké novoty.

GPU Hawaii (TechRadar)
GPU Hawaii (TechRadar)

Čip Hawaii by měl v těchto „nových“ kartách být stále tentýž, nezměněný a vyráběný nadále 28nm procesem. Fudzilla očekává, že nová karta by měla svými takty jít o něco výše než Radeon R9 290X a nabídnout díky tomu o něco vyšší výkon, neuvádí ale, že by takovou informaci měla potvrzenou. Ona je totiž asi možná i opačná varianta, totiž že nová karta bude toliko přeznačeným starým modelem beze změn, nebo že se její parametry dokonce mírně zhorší.

 

Pro takový scénář totiž máme precedent, a sice Radeon R9 280X. Ten byl přitom ve stejné pozici, v jaké bude domnělá R9 380X – hrál roli levnějšího sekundanta pocházejícího z předchozí generace, doplňujícího nový nejvyšší model (tehdy R9 290/R9 290X). Asi i kvůli tomu, že R9 280X se loni začínala prodávat za značně nižší ceny než originální HD 7970 v době svého mládí, tehdy AMD přeznačenou „novinku“ místo zrychlení o něco přiškrtila (takt turba byl 1000 místo 1050 MHz). Zda ale něco podobného hrozí i nyní, to zatím netušíme.

AMD Radeon

Zdroje: Fudzilla, VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!