AMD prý chystá Radeon s oříznutým GPU Tahiti. Vyjít by mohl ještě tento měsíc

0

Včera jsme psali, jak se Nvidii oproti AMD skvěle finančně daří. Nicméně ani červený tábor nemíní na herní grafické karty rezignovat. Do příchodu nových Radeonů řady 8000 podle všeho ještě zbývá dost času, AMD se však do té doby pokusí zaútočit na peněženky hráčů jedním novým Radeonem, založeným na staré generaci 28nm čipů architektury GCN. Karta by měla nejspíš nést označení HD 7890, nepůjde však o výše taktovaný Pitcairn, nýbrž o oříznuté Tahiti z Radeonů HD 7900.

O této variantě čipu se hovoří jako o Tahiti LE, těžko ale říct, zda přezdívka pochází přímo z AMD. Jádro bude velice pravděpodobně částečně deaktivováno, a to ve větší míře než Radeon HD 7950, který má uschopněných 1792 stream procesorů (zatímco HD 7970 jich má aktivních 2048). AMD se totiž pomocí této karty nejspíš zbavuje nashromážděných zmetků z výroby – tedy čipů, které neprošly sítem pro výrobu ani jedné z obou existujících karet s čipem Tahiti. Jak velký kus navíc z čipu AMD tentokrát ukousne, nevíme. Pokud by ale šlo o dalších 256 shaderů, zůstalo by jich kartě 1536. PCB ale nejspíše bude použito původní, v zájmu snížení nákladů na návrh.

Zvěsti o údajně chystané kartě se vyrojily na německém webu HT4U. Objevit by se údajně měla brzo, snad dokonce již v polovině tohoto měsíce. Vydání v listopadu zřejmě cílí na předvánoční prodeje. Zatímco konfiguraci jádra, šířku paměťové sběrnice, ani frekvence neznáme, HT4U uvádí, že karta by se výkonově měla zařadit o 15 až 16 % nad GeForce GTX 660 (bez přídomku Ti).

AMD Radeon HD 7950, detail

Pokud nahlédnete například do naší recenze mírně přetaktované GeForce GTX 660 od MSI, uvidíte ale, že zhruba 15 % nad referenční variantou by se již nacházel klasický Radeon HD 7950. Ten by se ovšem teoreticky mohl výkonem o něco odsunout, pokud by AMD zcela opustilo variantu s původní konfigurací a prodávalo již jen karty druhé generace se zvýšenými takty. Tím by se uvolnilo místo pro Radeon HD 7890.

HT4U také uvádí, že jméno HD 7890 možná není definitivní a že ve hře může být také označení HD 7870 Boost Edition. To bych ovšem osobně nepovažoval za zrovna šťastnou volbu. O označení HD 7930, které by dávalo smysl, se prý neuvažuje – snad se AMD z psychologických důvodů nezdá nízké koncové dvoučíslí.

 

Karty sloužící k recyklaci nepovedených exemplářů čipů nejsou ničím novým. Od AMD jsme se dočkali například Radeonů HD 6930 a HD 5830, podobné modely obsahovala i řada čtyřtisícovek. Načasování karty na sklonek „kariéry“ generace Tahiti jde s s tímto záměrem ruku v ruce. Vyrobeno tedy nejspíš bude předem dané množství kusů (právě tolik, kolika s prominutím zmetků je třeba se zbavit) a k dispozici budou jen do vyprodání.

Otázka je také, zda se vůbec model dostane na náš trh. Tyto ořezané karty totiž dříve AMD (například u karty HD 6930) vypouštělo jen ve vybraných oblastech, například v Asii. Zda je něco podobného v plánu i tentokrát, ovšem nevíme.

Zdroje: HT4U (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!