AMD prý chystá šestnáctijádrové APU s pamětmi HBM. Pro sektor HPC?

0

Letošní rok má být pro AMD jakýmsi mezidobím, po němž má snad v roce následujícím přijít renesance – například nové procesorové architektury nebo konečně přechod na lepší výrobní procesy s FinFety. O tom, jak ony naděje pro příští rok mají vypadat, bohužel zatím moc informací není. Na toto téma se nyní rozhovořil web Fudzilla, podle nějž nás od AMD čekají APU mířící výkonem mnohem výše, než ta současná.

Informace o těchto budoucích „zachráncích AMD“ jsou bohužel docela zmatené a divoké (takže je berte obzvlášť s rezervou), ovšem ne bez zajímavosti. V prvé řadě v nich figuruje GPU či rodina GPU označená Greenland, neboli Grónsko. Mohlo by tedy jít o zástupce generace Arctic Islands údajně plánované na rok 2016. Greenland bude podle Fudzilly také používat rychlé paměti HBM, tedy by navazovalo na highendový čip Fiji, který má jít na trh letos. Zda se příští rok použití HBM rozšíří také mimo highend, není bohužel jasné. Grafická architektura odvozená od Greenlandu by se prý měla objevit i v APU.

Ta by měla používat procesorovou architekturu Zen. Fudzilla pro ně zatím nemá kódové označení, údajně ale budou mířit docela vysoko. Spolu s architekturou GPU Greenland mají prý dostat i paměť HBM, čímž by AMD mohlo vyřešit problémy s paměťovou propustností, které integrované grafiky trápí. Pokud by nějaké APU skutečno dostalo tyto integrované paměti, zřejmě by také mělo značně výkonnější grafiku než dnešní modely. Také by ale muselo jít o relativně drahý produkt, aby se veliký čip a drahá paměť vyplatily.

AMD, APU

Tato APU by přitom podle Fudzilly měla mít i poměrně výkonné (nebo alespoň plochou veliké) CPU. Procesorová část má totiž mít až 16 jader architektury Zen, uspořádaných v klastrech po čtyřech se sdílenou L3 cache, zatímco L2 by mělo každé jádro vyhrazenou. S grafikou a zřejmě také s pamětí by pak tyto klastry komunikovaly po interní propojovací logice („Coherent Fabric“). Kromě pamětí HBM by mimochodem měl mít čip i čtyřkanálový řadič DDR4, což by opět odpovídalo procesorovému highendu.

Podle Fudzilly mají tato APU jít na trh v roce 2016 coby nástupce APU Godavari. To si však protiřečí s jinými (o dost střízlivějšími) úniky, podle nichž má tou dobou přijít toliko APU Bristol Ridge založené na architektuře Excavator. Vysvětlit by se to ale možná dalo tak, že APU, o nichž Fudzilla píše, nejsou na rozdíl od Bristol Ridge určené pro oblast osobních počítačů, ale úplně jinam. Určité náznaky, že tomu tak je, totiž existují.

 

Jen pro HPC?

Pokud bych měl hádat, myslím, že všechny uvedené informace minimálně částečně souvisejí s prezentačními slajdy, které se z AMD dostaly ven v polovině minulého měsíce (pokud chodíte na naše fórum, možná jste je už viděli). Zdroj těchto informací je bohužel v japonštině, což vedlo k zavádějícím interpretacím různých webů, že se jedná o „roadmapu AMD“. Podle všeho jde o jakýsi nástin plánů, ale – a to je podstatné – specifických pro oblast HPC neboli pro superpočítače, nikoliv pro jiné segmenty trhu. Vyskytuje se v nich ovšem zmínka o APU plánovaných pro segment HPC, z nichž by dokonce čip plánovaný na rok 2018 měl mít výkon v řádu několika TFLOPS.

AMD údajně chystá APU pro sektor HPC (Zdroj: PC Cluster Consortium)
AMD údajně chystá APU pro sektor HPC (Zdroj: PC Cluster Consortium) 

Možná tedy AMD skutečně plánuje takto vysoce výkonná APU – avšak ne pro PC (která dostanou Bristol Ridge), ale pro výpočetní nasazení, doposud pokrývané kartami FirePro. Pokud jsou ovšem určené pro sektor HPC, je docela dost možné, že půjde o velmi specifické čipy. Mohly by mít TDP odpovídající highendovým výpočetním GPU (okolo 250 W) a jejich cílem by asi bylo konkurovat Xeonům Phi od Intelu. Možné je také, že se bude jednat o vícečipové slepence, jako byly Opterony do socketu G34 – tak by se také dal implementovat onen čtyřkanálový řadič. V takovém případě by se teoreticky mohlo ve spotřebitelském segmentu objevit APU založené na jen jednom z těchto čipů, analogicky jako bylo FX polovinou Opteronu 6200. Pak by ale samozřejmě mělo méně výkonné GPU, méně jader a méně široký paměťový řadič.

AMD údajně chystá APU pro sektor HPC (Zdroj: PC Cluster Consortium)

 

Plány AMD by mohly být odhaleny příští měsíc

Každopádně je asi zbytečné teď o těchto plánech příliš spekulovat. Informací je příliš málo a to, co píše Fudzilla, bych zatím nepovažoval za moc důvěryhodné (tyto články by se dokonce daly označit za mírně nekoherentní; pokud tedy nejde o rafinovaný apríl, vydání nicméně bylo 31. 3.).

Nějaká reálnější očekávání si ale snad budeme moci vytvořit příští měsíc. AMD totiž 6. května uspořádá odložený Financial Analyst Day, a u této příležitosti by měly být konečně zveřejněny i nějaké oficiální roadmapy na následující léta.

Zdroje: Fudzilla (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto