AMD prý tvoří společný podnik s čínskou firmou. Příležitost, nebo výprodej?

0

V poslední době poněkud utichly už téměř pravidelné zprávy o tom, že v problémech se nacházející AMD má vážného zájemce o koupi společnosti, investora ucházejícího se o kapitálový vstup, nebo jiný potenciálně drastický způsob, jak z krize ven. Včera se taková zvěst ovšem vynořila a AMD podle ní má v plánu opřít se o čínský kapitál.

Se zprávou přišel web Fudzilla, který má své dobré zdroje, ale hned je třeba upozornit, že spolehlivost u něj není konstantní. Podle tohoto média však zákulisní zdroje přinesly informaci, že se AMD chystá uzavřít partnerský vztah s čínskou firmou Sugon (celým jménem Sugon Information Industry Co. Ltd). Obě firmy mají údajně vytvořit společný podnik, jehož struktura a náplň práce ale zatím není známá. Tento projekt by prý dokonce již měl být v pokročilém stádiu příprav a AMD prý založení tohoto společného podniku oficiálně ohlásí již brzy.

Logo firmy Sugon

V čem by společný podnik s čínským investorem (ten patrně bude hlavním zdrojem peněz, kterých se AMD momentálně nedostává) mohl spočívat? Sugon je firma zabývající se servery a zejména sektorem HPC. V červnu roku 2010 dokonce její superpočítač Nebula (složený z bladů Dawning TC3600) dosáhl na druhou příčku výkonu dle žebříčku TOP500. Spolupráce s AMD by se mohla dost možná týkat této oblasti.

Pokud má Sugon v úmyslu od AMD odebírat procesory nebo výpočetní GPU pro takovéto použití, asi by neměl příliš důvodů s ním vstupovat do společného podniku. Je však možné, že se čínská firma zhlédla ve vizi vysoce výkonných APU pro superpočítače, kterou AMD již delší dobu prezentuje, ale zatím bez konkrétního plánu na jejich komercializaci. Společný podnik by mohl mít za cíl udělat z těchto zatím teoretických čipů skutečnost, kterou by pak Sugon mohl nasadit ve svých výpočetních klastrech místo obvyklé kombinace CPU + výpočetní GPU. Teoreticky ba pak na tuto technologii mohl mít exkluzivitu, i když pak je otázka, zda by se jeho produkty setkaly s dostatečnou poptávkou, aby se výroba vyplatila.

AMD

Tato varianta zní pravděpodobně (s tou výhradou, že celý příběh o společném podniku je zatím nepotvrzený, takže se bavíme v modalitě „mohlo by být“), ovšem ve hře asi mohou být i jiné varianty. Sugon by v dceřiné firmě mohl například tvořit vlastní modifikovaná řešení na bázi čipů, dodaných AMD (takovou spolupráci s čínskými partnery prý chystá i Intel). Jinou variantou je spolupráce na nějakém zakázkovém „semi-custom“ čipu pro použití v serverech či jiném hardwaru produkovaném Sugonem.

 

 

Pomoc, nebo výprodej?

Protože konkrétní informace chybějí, nelze zatím hodnotit, jak pozitivní či negativní tato zpráva pro AMD je. Čínský partner by teoreticky mohl využívat aktuální tíseň AMD a nějakým způsobem jej levně sdírat z kůže. Stejně tak může jít o obchod pro AMD výhodný, který bude prost negativních aspektů. Poslední společný podnik, který AMD oznámilo, byl nicméně spíše manželstvím z donucení – firma v podstatě prodala své provozy na pouzdření a testování čipů kvůli dočasné finanční injekci. Doufejme, že v tomto případě o „zaprodání“ důležité části firmy kvůli získání financí na přežití letošního roku nejde.

Zdroj: Fudzilla

AMD prý tvoří společný podnik s čínskou firmou. Příležitost, nebo výprodej?

Ohodnoťte tento článek!