AMD prý uvede osmijádrové Zeny Summit Ridge v únoru, Intel Kaby Lake v lednu

0

Jednou z nejočekávanějších hardwarových událostí letošního roku byla od základu nová procesorová architektura Zen, kterou připravuje AMD. Od té se nakonec ale stihlo jen formální představení (poměrně detailní, dlužno říct), jelikož uvedení prvních procesorů sklouzlo z původně očekávaného konce letoška na začátek příštího roku. Web BenchLife.info nyní k těmto čipům přinesl nějaké další detaily, mezi nimi konečně i upřesnění doby, kdy se Zeny mají dostat do obchodů.

Podle BenchLife.info by první Zeny, tedy osmijádra Summit Ridge pro socket AM4, měly být uvedeny v únoru. Proti dříve očekávanému termínu někdy v listopadu nebo prosinci (ovšem spekulativnímu) má tedy AMD skluz dva či tři měsíce. Dostupnost je tak v tuto chvíli vzdálena okolo pěti měsíců a kdybychom tedy věděli přesný den, už by se možná dal „stříhat metr“. Modely a takty Summit Ridge zatím ale známé nejsou, víme jen to, že budou mít až osm jader a SMT (tedy šestnáct vláken) a TDP do 95 W.

Čipy na nerozřezaném waferu
Čipy Summit Ridge/Zeppelin na nerozřezaném waferu (obrázek z prezentace AMD)

platformě AM4 a APU Bristol Ridge, které AMD uvedlo zatím jen pro trh OEM, se BenchLife zmiňuje také; tyto desky a socket budou jak již víme společné i pro Summit Ridge. Podle tohoto webu bude ještě vypuštění i na koncový trh chvíli trvat, přesnější určení na měsíc či dokonce den ale nemá. BenchLife však uvádí jméno pro highendový čipset, jehož jméno AMD zatím nesdělilo: tato verze se má jmenovat X370. Číslování tak bude mít podobný styl jako u Intelu (druhé dva modely čipsetu Promontory se jmenují A320 a B350).

 

 

BenchLife také uvádí, že do prvního čtvrtletí roku 2017 se dostalo rovněž uvedení Kaby Lake, tedy nových 14nm procesorů Intelu, jejichž mobilní verze již byla oficiálně vypuštěna tento měsíc. Kaby Lake by zřejmě mohlo být vypuštěno či oficiálně odhaleno již na veletrhu CES 2017, jenž se tentokrát odehraje mezi 5. a 8. lednem příštího roku.

Spolu s Kaby Lake budou uvedené dva nové čipsety, které mají označení H270 a Z270 (což by měla být jako obvykle varianta umožňující přetaktování). Podle dokumentů, které BenchLife ukazuje, by ovšem tímto řada aktualizovaných sad měla končit, v lowendu zachová Intel stále loňský model H110 a ačkoliv není zmíněn, platí toto zřejmě i pro čipset B150. Vypadá to tedy velmi podobně situaci z roku 2014, kdy Intel vydal pro Haswell Refresh nové čipsety, ale opět šlo jen o H97 a Z97, levnější B85 a H81 zůstaly bez aktualizace.

Čipové sady H270 a Z270 pro Kaby Lake na uniklém slajdu (Zdroj: BenchLife.info)
Čipové sady H270 a Z270 pro Kaby Lake na uniklém slajdu (Zdroj: BenchLife.info)

Podle některých informací mají čipové sady H270 a Z270 přinést podporu pro SSD Optane založené na pamětech 3D XPoint. Na stávajících a lowendových deskách tak možná fungování této technologie bude omezené, zda to ale v praxi bude mít nějaké významné dopady, ještě nevíme. Minimálně pokud bude nová paměť za nějakým řadičem, například připojeným protokolem NVMe, neměla by být specifická podpora ze strany desky nutná.

Zdroj: BenchLife.info

AMD prý uvede osmijádrové Zeny Summit Ridge v únoru, Intel Kaby Lake v lednu

Ohodnoťte tento článek!