AMD prý zlepší paměťový řadič Ryzenů, aktualizace přidá násobič pro 3500MHz moduly

2

Mediální běsnění po uvedení Ryzenů už poněkud utichlo, ale platforma AM4 nás asi ještě chvíli bude zaměstnávat. Podle recenzí momentálně BIOSy desek působí trošku nedodělaným dojmem a proces jejich zrání (snad nepříliš dlouhý) skrze aktualizace asi přinese leccos zajímavého. Nedávno jsme se dozvěděli, že AMD a výrobci desek nyní budou muset distribuovat aktualizovaný mikrokód, který opraví jednu z chyb procesoru (tzv. errata) vedoucí k zatuhnutí systému. Zdá se ale, že opravy mají nastat i okolo paměťového řadiče Ryzenů a ač je to trochu těžko věřit, mají zřejmě zlepšit jeho výkon.

Rychlejší DDR4 aktualizací BIOSu

Tato informace se objevila na blogu AMD, kde se firma k Ryzenu a různým zapeklitostem (vliv SMT na hry, řízení spotřeby ve Windows) už vyjadřovala. Robert Hallock z marketingového oddělení zde nyní sepsal ještě doporučení pro volbu komponent výkonných sestav založených na Ryzenu. A v ní se objevily pro nás zajímavé podrobnosti na téma pamětí.

Hallock píše, že Ryzen nemá nativní násobiče pro paměti DDR4 na taktu 3000 MHz a 3400 MHz, které tudíž nejsou doporučené. Nativní rychlosti pamětí DDR4, dosažitelné bez přetaktování referenční frekvence CPU (BCLK) – jejíž změna je nežádoucí pro stabilitu PC – jsou 2666 MHz (oficiálně podporované maximum), 2933 MHz a 3200 MHz. Na to jsme zde již narazili s pamětmi G.Skillu určenými speciálně pro platformu AM4. Násobič pro 3200 MHz ale údajně nemá být poslední dostupný, ačkoliv dnes desky vyšší neumí.

Rychlosti pamětí DDR4, které Ryezn oficiálně podporuje. Výš jít lze, ale jde už o přetaktování
Rychlosti pamětí DDR4, které Ryezn oficiálně podporuje. Výš jít lze, ale jde už o přetaktování

Podle Hallocka dostane Ryzen a desky platformy AM4 zpětně podporu ještě pro vyšší násobiče. Opět by to mělo být skrze aktualizace BIOSů, které údajně mají zlepšit schopnosti paměťového řadiče fungovat s přetaktovanými paměťovými moduly. Tyto aktualizace by na Ryzenech údajně měly zpřístupnit násobič minimálně ještě pro frekvenci 3500 MHz, takže tato frekvence také bude dosažitelná beze změn referenčního taktu BCLK. Zda už toto bude konečná, nebo přibudou ještě vyšší násobiče, už bohužel nevíme. Hallock o nich píše v množném čísle, zatím bych ale na nic raději nespoléhal. Tato důležitá aktualizace má údajně vyjít v květnu a bude zajímavé vidět, co udělá s výkonem zejména ve hrách.

amd-ryzen-ddr4-3200-b-diePaměti DDR4 s frekvencí 3500 MHz jsou tím pádem další doporučenou volbou, pokud chcete rychlejší RAM než na 3200 MHz. Ryzenu údajně nejvíc vyhovují sady modulů založených na čipech tzv. „B-die“ od Samsungu. Některé konkrétní sady s nimi jsou v článku i vyjmenované, ale zatím jde jen o typy běžící na 3200 MHz. Pro pořádek je ještě třeba upozornit, že tyto vyšší frekvence pořád budou mít status přetaktování, oficiální specifikace (2666 MHz pro dva single-rank moduly) se nezmění. Nicméně by se snad mohla zlepšit kompatibilita.

Adata má moduly DDR4 s oficiální podporou Ryzenu

Zdá se jinak, že by se postupně měly objevovat moduly určené přímo pro Ryzen, které by volbu komponent měly usnadnit. Oficiální validaci pro Ryzen nyní ohlásila firma Adata u modulů XPG Flame a XPG Z1. Moduly XPG Flame jsou nabízeny s frekvencemi 2400, 2666 a 2933 MHz, XPG Z1 pak na 2666, 2933 a 3200 MHz (o 3500 MHz verzi zatím řeč není). Pro procesory Ryzen mají v SPD uložené profily A-XMP, které by měly usnadnit nastavení parametrů

adata-ryzen-xpg-ddr4Adata tyto moduly testovala na deskách MSI, ale není bohužel upřesněno, kterých. Aspoň momentálně platí, že podpora rychlých DDR4 závisí desku od desky, takže je třeba se dívat na seznamy validovaných pamětí pro konkrétní model.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE