Radeony s GPU Navi 23 v dubnu, máme parametry. APU Cezanne pro desktop bude v červnu

1

Máme informace o parametrech GPU AMD Navi 23, tedy třetího levnějšího čipu s architekturou RDNA 2. AMD ho prý má uvést v dubnu; v červnu prý zase vyjde APU Cezanne pro desktop.

Už jsme tu dnes měli zprávu o nových grafikách, které chystá Nvidia na následující dva měsíce. Současně se ale urodil i únik o konkurenčních grafikách AMD Radeon. Od AMD se teď teprve začal prodávat Radeon RX 6700 XT s čipem Navi 22, což je druhé GPU s architekturou RDNA 2. Teď už se ale máme i informace o třetím ještě menším/levnějším čipu, Navi 23.

Informace o Navi 23 přinesl twitterový leaker KatCorgi/KittyCorgi/KittyYYuko (přezdívka se mění, ale mělo by jít o tentýž účet, od kterého se loni dostaly ven informace o GPU Ampere).

Navi 23: 2048 shaderů, 128bitové paměti a pořád s Infinity Cache

Navi 23, které také má v ovladačích pro Linux krycí označení Dimgray Cavefish, je podle těchto informací logické pokračování linie GPU založených na architektuře RDNA 2. Tento levnější čip bude mít 128bitovou paměťovou sběrnici. Bude si ovšem pomáhat použitím Infinity Cache stejně jako výkonnější sourozenci, takže by měl podávat vyšší výkon, než na co by šířka sběrnice ukazovala. Pro srovnání: Navi 21 má 256bitové paměti a 128 MB Infinity cache, Navi 22 má 192bitovou sběrnici a 96 MB Infinity cache.

Čip Navi 23 bude mít ovšem poměrně dost shaderů: údajně 32 bloků CU a tím 2048 shaderů. Je to hodně proto, jelikož Navi 22 má jen 2560 shaderů (40 CU). GPU Navi 23 s touto výbavou údajně zabírá plochu asi 236 mm², což je podobné, jako mělo 14nm GPU Polaris 10 (Radeon RX 480, RX 580).

Že je v počtu shaderů mezi Navi 23 a Navi 22 taková malá mezera, zatímco mezi Navi 22 a Navi 21 (s 80 CU/5120 shadery) je rozdíl 100 %, by možná mohlo být vysvětlené jednou věcí. U Navi 22 AMD částečně vykompenzovalo malý počet jednotek tím, že je nastavilo na velmi vysoké takty. To ale vede k nízké energetické efektivitě, kvůli které je TDP karty 230 W. Je možné, že u Navi 23 je cíl přesně opačný a GPU má schválně větší počet shaderů/jednotek CU, aby mohly být provozované na nižších frekvencích. To ovšem může platit hlavně pro notebookovou verzi a už ne tak pro desktopovou.

GPU AMD Navi 22 11
GPU AMD Navi 22 (vpravo) v porovnání s čipem Navi 21 (vlevo), Navi 23 by mělo být ještě menší (Zdroj: AMD)

Desktopová verze karty údajně má dostat 8 GB paměti GDDR6, což ukazuje, že tento model bude mít ambici poskytnou regulérní herní výkon a nemá jít o nějaké lowendové „2D zobrazovadlo“. Paměti prý mají mít frekvenci 16 GHz efektivně, což by dodávalo propustnost 256 GB/s, ale jak už bylo řečeno, koncepce RDNA 2 s Infinity Cache je navržená tak, aby byl reálný výkon vyšší, než co je pro určitou kategorii paměťové sběrnice normálně možné.

Výkon okolo RTX 3060?

Zatím není jasné, jak se bude grafika či grafiky s tímto čipem jmenovat, ale asi by mohlo jít o Radeon RX 6500 XT. Podle leakera by karta bohužel neměla být zrovna levná, oficiální cena prý v Číně (přes kterou se asi informace dostaly ven) být 2499 jüanů. Tato cena snad obnáší čínské DPH, dolarová cena by tudíž mohla být někde okolo 350 $, ale toto může být hodně nepřesné, takže to berte s rezervou.

Schéma čipu Navi 23
Schéma čipu/BGA pouzdra GPU Navi 23 (Zdroj: igor’sLAB)

AMD bude údajně tuto kartu prezentovat jako grafiku „pro prémiové hraní v rozlišení 1080p“. KittyYYuko uvádí, že v rozlišení 1080p by snad měla být o něco rychlejší než Nvidia GeForce RTX 3060 (je ale asi řeč o rasterizaci, s raytracingovými efekty asi bude pomalejší). Ale v rozlišení 1440p už má být výkon trochu horší a karta asi bude mít méně výkonu než GeForce RTX 3060.

Tato grafika by mohla být odhalena už dost brzo, protože podle leakera je chystána už na příští měsíc (duben). To je dost pozoruhodné, protože dosud o ní nic neuniklo, nemáme fotky ani jiné podobné průsaky. Uvidíme tedy – je asi možná i varianta, že třeba na konci dubna bude jen papírové odhalení a prodej by pak začal až v květnu.

APU Cezanne pro desktop bude, prý v červnu

Vedle informací o Navi 23 stejný zdroj zmiňuje ještě jednu věc, totiž jak to údajně bude s desktopovou verzí 7nm APU Cezanne s architekturou Zen 3 (Ryzen 5000 pro notebooky s integrovanou grafikou Vega 8). AMD prý opravdu verzi do socketu chystá, není to tedy tak, že by se na desktop vykašlalo. Údajně by pro socket AM4 měly Ryzeny 5000G „Cezanne“ vyjít v červnu (júni), nebo možná mají být v červnu oznámené.

ES vzorek procesory AMD Ryzen 5000G Cezanne
ES vzorek procesory AMD Ryzen 5000G Cezanne, patrně čtyřjádrová verze (Zdroj: Tom’s Hardware)

Toto ovšem nemusí znamenat, že vyjdou hned na běžném trhu a budou se dát samostatně koupit. AMD by mohlo provést to co s APU Renoir (Ryzenem 4000G) a vydat tyto procesory jenom pro OEM trh. Doufejme ale, že se to tentokrát nestane a budou konečně ke koupi zajímavé 7nm procesory s integrovaným GPU.

Galerie: AMD Ryzen 5000 pro notebooky: prezentace a oficiální benchmarky

Zdroje: KittyYYuko, VideoCardz

Radeony s GPU Navi 23 v dubnu, máme parametry. APU Cezanne pro desktop bude v červnu
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 9 hlasů

1 komentář