AMD Radeon HD 7950: frekvence jsou známy

0

První grafická karta s architekturou GCN (Graphic Core Next), Radeon HD 7970 se již prodává i v tuzemských obchodech za cenu počínající někde okolo třinácti tisíc korun. I my jsme měli možnost ji otestovat a výsledky najdete v článku kolegy Adama Vágnera: Radeon HD 7970 proti 16 herním grafikám. Nereferenční edice této karty se již také pomalu začínají objevovat a jako příklad bych uvedl kartu od společnosti Yeston s dvěma rotory, jež jsou podobné turbínám, nebo společností PowerColor připravovaný model Vortex.

A nyní pomalu přichází další strašák pro Nvidii v podobě Radeonu HD 7950, který by měl být o 100–150 amerických dolarů levnější než HD 7970. U nás bude zřejmě stát okolo devíti tisíc korun.

Koncem ledna, respektive počátkem února, by mělo dojít k oficiálnímu uvedení Radeonu HD 7950, a věřte nebo ne, dokonce by měl být v den uvedení dostupný v obchodech. Novinka dostane pod chladič mírně okleštěné jádro Tahiti, jehož 1792 stream procesorů má takt 800 MHz, paměti pak dosahují efektivní frekvence 5 GHz. Čip využívá 384bitovou paměťovou sběrnici, se kterou může komunikovat grafická paměť s kapacitou 1,5 GB nebo
3 GB.

Pokud porovnáme takty Radeonu HD 7950 s Radeonem HD 7970, který má frekvenci jádra a stream procesorů 925 MHz a efektivní takt pamětí 5,5 GHz, můžeme předpokládat, že levnější model s jádrem Tahiti by měl jít poměrně dobře taktovat a zřejmě se dočkáme spousty nereferenčních karet přímo od výrobců. Pověstný Černý Petr je v rukou Nvidie a my můžeme pouze čekat.

Zdroj: TechPowerUp! via DonanimHaber

Ohodnoťte tento článek!