Šéfka AMD potvrdila highendové GPU Navi. Možná bude v létě, prý zlepší efektivitu

65

AMD mělo na teď běžící výstavu CES 2020 nachystané oficiální odhalení Radeonu RX 5600 XT (plus OEM a mobilní verze této grafiky), ale nakonec proklouzla ještě jedna věc týkající se grafických karet Radeon. Firma totiž potvrdila, že generace jejích grafik Navi, která nyní končí na pořád ještě mainstreamových Radeonech RX 5700 XT, dostane ještě highendový model, který by mohl konkurovat vyšším modelům Nvidie – nynějším GeForce RTX 2080 Super a Ti, či nějakým novým.

O „velkém Navi“ se mluvilo už od vydání těch současných grafik, které bylo před půl rokem. Mezitím se ale nic výkonnějšího než již vydaný čip Navi 10 neobjevilo a neprosákly ani třeba nějaké úniky v databázích benchmarků, které by existenci takového GPU prozrazovaly. Byla tedy otázka, zda třeba nebylo zrušeno, či zda vůbec bylo plánováno. Ovšem na CES 2020 AMD oficiálně potvrdilo, že takovou highendovou grafiku chystá, a to přímo prostřednictvím samotné šéfky celého podniku Lisy Su. Ta totiž na otázku, zda AMD potřebuje highendovou samostatnou grafiku, odpověděla celkem přímo, že velké Navi bude.

Tato informace pochází z konference s otázkami odpověďmi, kterou AMD pořádalo s některými novináři, kteří Las Vegas navštívili. Ačkoliv se v podobných interview většinou objevují jen hodně vágní a obecné věci, z kterých se toho nakonec nedá moc konkrétního vytáhnout, tady nastala výjimka.

Přesně tato odpověď zněla: „Vím, že ti na Redditu chtějí highendové Navi! Můžete očekávat, že budeme mít highendové Navi, a je pro nás důležité, abychom ho měli. Oblast samostatných grafik, zejména v highendu, je pro nás moc důležitá. Takže můžete očekávat, že highendové Navi budeme mít, i když normálně nekomentuji produkty, které jsme neoznámili.“

Už minulý týden web VideoCardz psal, že získal o tzv. velkém (tedy výkonnějším, potenciálně highendovém) Navi informace, podle nichž tento čip skutečně existuje a není vymyšlený. Nyní se k tomu tedy přidává toto sice trošku kostrbaté, ale přímé potvrzení rovnou od AMD. Řada médií už tuto zprávu vypíchla a AMD zatím nerozesílalo dementi, že by citace byla špatně pochopená, tudíž ji asi chápeme správně.

AMD Radeon RX 5600 ilustrace

Výrobci karet: velké Navi možná v červnu/červenci

Stejný web VideoCardz, který je možná nejspolehlivějším zdrojem úniků a zákulisních informací o nadcházejících kartách, jaký na internetu najdete, nyní píše, že se na velké Navi ptal výrobců karet, kteří s AMD pečou (grafiky). Tito partneři mají údajně, zřejmě právě kvůli výhledu na toto nové GPU, poměrně optimistická očekávání do roku 2020. Tj. čekají, že by mohlo být relativně atraktivní a přinést jim nějaké ne zanedbatelné tržby.

Jaké jsou přesně specifikace, zatím tyto zdroje neví, nejsou ještě známé ani počty stream procesorů, ani třeba velikost těchto čipů. VideoCardz píše, že výrobci karet mají na základě toho, co jim AMD říká, za to, že toto velké Navi bude konkurenceschopné nebo díky 7nm procesu možná i lepší, než současné highendové GeForce RTX 2000 (asi tedy model 2080 Ti). Použitá architektura údajně má mít vylepšenou energetickou efektivitu proti současné generaci RDNA (ale nevíme, jestli už je to RDNA2). Toto by bylo klíčové, protože grafiky jsou dnes limitovány do velké míry právě spotřebou a lepší efektivita jednoduše dovoluje do nějakého daného TDP nacpat více výkonu. Ale pozor, nic z tohoto samozřejmě není zaručené a je možné, že se tato očekávání nenaplní, je pořád třeba je brát s rezervou.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi GPU RDNA
7nm GPU AMD Navi (3D vizualizace)

Potíž je samozřejmě s tím, že GeForce RTX 2080 Ti je teď na trhu přes 15 měsíců (vypuštění bylo 20. 9. 2018) a letos se už očekává, že Nvidia vydá následníka, který by již také měl být na 7nm procesu místo na dnešním (a starém) 12nm. Díky zvýšení hustoty tranzistorů a snížené spotřeby bude tedy Nvidia moci patrně přidat hodně výkonu navíc, plus pochopitelně také bude mít novou architekturu. Ta by tedy asi mohla zase velké Navi překonat, možná i hodně výrazně.

Tudíž by asi AMD a výrobci karet Radeon potřebovali karty s velkým Navi vydat co možná nejdřív. Výrobci karet podle VideoCardz čekají, že by tato karta mohla být ukázána na Computexu na začátku června (júna), anebo třeba v červenci/júli, kdy by to bylo rok od vydání Radeonů RX 5700 XT. Toto časové zařazení asi ale zase není nějaká zaručená informace, opět to tedy berte s onou rezervou.

Ať už ale tento highendový Radeon přijde na trh v polovině roku nebo až dále do jeho druhé poloviny, nyní tedy víceméně víme, že se dá čekat. Pokud to bude rok po RX 5700, asi by už mohl přijít jako RX 6800 (nebo RX 6900).

Galerie: Radeon RX 5600 XT a mobilní RX 5600M/5700M na CES 2020

Šéfka AMD potvrdila highendové GPU Navi. Možná bude v létě, prý zlepší efektivitu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 15 hlasů

65 KOMENTÁŘE

  • Já zase moc nevěřím, že nvidia letos něco reálně uvede, protože u TSMC mají vroubek a ani přeplatit AMD moc nemůžou. A Samsung je s EUV zatím dost na štíru. Naopak AMD má teď (konečně) asi poměrně dost peněz na vývoj a „hladové“ vývojáře. Mimochodem, nevím o tom, že by AMD dříve slibovalo nějaký „hiend“ – čistě na hry (pokusy s Vegou byly jasně ohraničeny tím, že Vega byla primárně profi grafika a herní využití pouze jako druhotné.)
   K tomu všemu už jsou venku první leaky ohledně big Navi. I rok 2020 bude IMHO rokem AMD – Zen3, nové konzole a RDNA2. Naopak nvidia po nepřesvědčivém Turingu nemá zatím před sebou nic, než sliby typu 50%+/50%- pro Ampéra. Intel je v žumpě potopený už celý a zatím ani nejeví snahy se z žumpy vyhrabat ven.

   • Navi 10 s porovnateľným množstvom tranzistorov ako konkurent dokázal len dohnať vo výkone Tu106, ktoré má navyše „balast“ menom RT a Tensor jadrá zaberajúce miesto a tranzistory na čipe.
    TU116 má porovnateľné množstvo tranzistorov ako Navi 14 a napriek tomu je rýchlejší o ~20-25% podľa rozlíšenia.
    Ak Turing je nepresvedčivý, tak ako by si potom ohodnotil RDNA Navi, ktoré je ešte k tomu vyrobené na 7nm procese?
    Hovoríš, že Nvidia len sľubuje výrazné zlepšenie pre Ampér, ale AMD nám tiež nič neukázalo o RDNA2 a je fakt, že Nvidia má stále výhodu v prechode na 7nm proces, ktorú AMD vyčerpalo.
    Nvidia uviedla Turing v 4Q 2018, takže je najvyšší čas uviesť novú generáciu a neverím, že nemajú záložný plán, ak bude problém s výrobou v Samsungu.

    • V první řadě (aneb vidím, že si to bereš osobně😀), „nepřesvědčivý turing“ byl myšlen v rovině srovnání s předchozí generací (Pascal).
     V druhé řadě: zákazník si nekupuje tranzistory, ani proces, ale výkon. Jestliže navi10 nějak funguje a donutí nvidii vydat „Super“ verze svých produktů za velmi konkurenční ceny, tak to zžejmě nebude tak, jak se snažíš líčit.

     A nakonec: AMD má a mělo problém s objemem 7nm výroby. Podle všeho to není proto, že by mělo velkou zmetkovitost, ale proto, že kapacita výroby nestačí – což si pojistili nákupem kapacit po Applu. Co se nvidie týká, jejich problém je, že vsadili na jednu kartu EUV výroby u Samsungu. Takže je možné, že u TSMC budou vyrábět hiend, ale v malých objemech (velikost čipu vs. objem nasmlouvané výroby vs. zmetkovitost), a protože Samsung zatím EUV neumí, budou mít sice hiend, ale střední třídu ztratí, protože ji nebudou mít kde vyrábět.

     • „Co se nvidie týká, jejich problém je, že vsadili na jednu kartu EUV výroby u Samsungu.“
      To sou všechno spekulace/přání… Nvidia je, nebo aspoň dlouho byla pro TSMC větší kunčoft než AMD, takže je naivní si myslet, že by najednou ztratila všecky privilegia. Kdo od TSMC měl/má vlastní vytuněný proces (i když samozřejmě nevíme, jak velké úsilí v to bylo)? Aby se lidi ještě nedivili, až bude mít Nvidia zase nějakej extrabuřtovej „N7+N“ zatímco AMD jenom standardní proces…

      • Ale tady nejde přece o privilegia, ale smlouvy – hlavně.
       Takže pokud má AMD nasmlouváno, jak by si mohla nvidia koupit kapacity, které už jsou booknuté? Ano, pokud by měla to privilegované postavení, věřím, že by se TSMC nějak „dohodlo“ s ostatními a nvidii upřednostnilo na úkor někoho jiného (a možná to tak i dopadne na úkor těch malých zákazníků, ale nikoli AMD). Jenže pokud platí, že AMD vyžere skoro vše po Applu, pak bych řekl, že i tak těch kapacit, navzdory rozšiřování linek, moc volných („uvolnitelných“) nebude.

       No a pak tu máme tu nebyznysovou část, kdy nvidia v podstatě TSMC „odešla“ k napohled levnější konkurenci, aby se následně vrátila zpět – můžeme samozřejmě spekulovat, zda to byl jen částečný odchod (pak by to nebylo tak špatné), nebo hlasité prásknutí dveřmi (pak by to byla asi pro nvidii tragédie). Jenže i ten částečný odchod znamená, že u TSMC chtěli pravděpodobně vyrábět jen velké čipy, což zase znamená, že nebudou mít kde (zatím) vyrábět mainstream, protože Samsung není fit and mature. Z této situace jsou 3 východiska: první, že někde vyhrábnou další kapacity, druhá, že mainstream nebudou vyrábět a budou čekat na Samsung, třetí, že to namixují, ale pak budou mít problém pokrýt poptávku ve všech segmentech, včetně hiendu. Ale ve všech třech případech z toho může těžit konkurence, tedy AMD (Intel po fiasku s jejich „diskrétní grafikou“ můžeme rovnou odepsat – tam to potrvá ještě minimálně další 3 roky, než se dotáhnou na konkurenci).

       S těmi linkami: upřímně, nevím, co přesně máš na mysli? Domnívám se, že maximem co by mohla nvidia dostat, je 7+nm (EUV), víc ani ťuk, ta technologie je zatím tak drahá a složitá, že ji v nějaké odvozené a proprietární formě sama nvidia určitě nezaplatí (a pokud zaplatí, tak ceny těch karet budou horentní).

      • Ale Nvidia nesjpíš nikam neodešla, akorát si zaplatila zase bokovku u Samsungu – jako při Pascalech.
       Proč myslíte, že nemá tu 7nm kapaitu dávno zapykanou? Že budo mít letos 7nm GPU, věděli několik let předem ze svojí roadmapy, co by to byly za firmu, kdyby si to dopředu nenasmlouvali. To, že nám o tom nikdo neřekl, přece neznamená, že se to nestalo…

       Speciální varianta procesu N7 je čistě můj šťouch, i když to asi není úplně vyloučené. U FF12N taky nevíme, v čem spočívalo. Ty technologie mají nespočet parametrů, kterýma se dá štelovat. Může to být prostě v nějakých detailech, které jsou přizpůsobené fyzickým designům Nvidie.

      • J.O.: uvidíme, teď se nemá smysl o tom hádat. Já jsem taky přesvědčený, že nvidia má u TSMC zabookovanou určitou „bezpečnostní“ kapacitu, jenže si myslím, že je opravdu jen bezpečnostní, a že nebude stačit.

       Jestli jsem se mýlil, to se ukáže koncem roku.

      • co čtu nové věci, TSMC taky euv ještě „neumí“, není na tom o nic lépe, než Samsung a možná je na tom hůř … mám dojem, že TSMC měli „velké oči“ … 300mm waffery nejsou ani na polovině celkové kapacity, dělají 7nm, chtějí euv, dělají 5 nm (to už musí být na euv), dělají 3nm … no, nevím, jestli jim ty rekordní investice budou stačit, protože uspokojit to „hafo“ zákazníků … budou mít co dělat … to není jen nvidia … Apple, HiSilicon, Qualcomm, AMD, MediaTek … to jsou jen ti největší…

     • Turing má naviac „zbytočné“ RT a Tenzor jadrá, ktoré sa dali použiť na zvýšenie výkonu pridaním viacerých výpočtových jednotiek. Tak samozrejme Turing nevyzerá super voči Pascal, keď má horší pomer výkon/plocha, preto sa mi viac pozdáva orezaný Turing.
      Áno, človek si kupuje výkon, ale to nič nemení na tom, že Turing je stále výkonnejšia a efektívnejšia architektúra ako RDNA, hoci tá je výrazne lepšia ako bola napríklad Vega, takže AMD ide dobrou cestou, ale je stále pozadu.
      AMD výkonovo dohnalo o 3/4 roka skôr uvedený Tu106 s Navi 10. Aby mali čo najviac konkurenčný produkt, tak potrebovali použiť 7nm proces, ktorý pomohol navýšiť frekvencie pri zachovaní dobrej spotreby, takže túto možnosť už nebudú vedieť využiť pri RDNA2 ale Nvidia pri Ampér áno.
      Buďme úprimní, aj keby Nvidia neuviedla super karty ako reakciu na Navi, tak by sa nič nestalo, stačilo by znížiť ceny, ktoré sú stále vysoké.
      Z môjho pohľadu máš jednoducho vysoké očakávania od RDNA2, ktoré nie sú ničím podložené a zbytočne podceňuješ Nvidiu a jej nasledovnú architektúru.

    • Většina 7nm GPU od Nvidie bue nejspíš pořád od TSMC, Samsung nejspíš část, dost možná menší a dost možná to budou ta míň kritická.

     https://www.tweaktown.com/news/69424/tsmc-handle-nvidias-next-gen-7nm-ampere-gpus/index.html

     „During GTC 2019 in China, NVIDIA founder and CEO Jensen Huang addressed questions from the tech press over who will be building out most ogf the new 7nm GPUs in 2020 and beyond. Huang said that most of the 7nm GPU production will be done by TSMC while Samsung will only handling a small portion of 7nm GPU production for NVIDIA.“

     • Ale jo, jenže to je zpráva z prosince. Ty z léta zněly přesně opačně. Souhlasím, že poměrově bude letos většina Ampérů od TSMC. Ale stále si myslím, že absolutní čísla budou poměrně malá.

      • A hlavně je oficiální kdežto ty předtím byly šeptanda. Prostě na internetu kolovaly přehnané interpretace a teď se to uvedlo na pravou míru.

      • Pokud vím, tak zakázkou nvidie se holedbal nějaký manažer Samsungu…

      • bodejť by se neholedbal, kdo ví, jestli tam pořád pracuje ? 😀 Řekl bych, že ne … no nic, ono to celé bude asi mnohem složitější, nebo jednodušší … podle mě i ty kšefty u Samsungu posvětilo TSMC s tím, že kdyby opravdu nestíhali, zalepí to Samsung (dohoda nvidia + tsmc) …

      • … a Samsung jako obr firma samozřejmě na oplátku požaduje nějaké to „píár“

      • to gogo: Vůbec bych se nedivil, kdyby NVIDIA domluvila s TSMC že jim nechá volnou komplet kapacitu na 7 nm procesu a na oplátku bude mít pro sebe 75% na 7EUV procesu.

      • Já myslím, že to prostě nebude žádnej takovejhle thriller, zvraty a osudový chyby, ale naopak totální nuda, kdy si každá firma prostě rok předem zapykala tolik, kolik si odhadla, že bude loni/letos potřebovat a nesjpíš to všichni i víceméně trefili.

       Business as usual, zatímco na internetu se fandové obou táborů snaží mermomocí do toho narvat nějakej strhující příběh 🙂

   • takže mlžení a „leaky“ na big Navi je hotová věc a „50 + 50 nic než sliby 😀 Tobě to dneska zase jede … jakýže to má nVidia vroubek u TSMC? Že vynechala jejich pro ně zbytečný „7“ nm proces?

    • Ne, není to hotová věc, ale jde o to, že se objevují první výsledky „neznámé grafiky“, byť neověřené.

     A co se nvidie vs TSMC týká, dovolím si ti odlinkovat pár dobových článků:
     https://www.sammobile.com/news/win-samsung-nvidia-7nm-process-next-gen-gpu/
     https://www.extremetech.com/gaming/294441-nvidia-will-team-up-with-samsung-for-7nm-gpu-technology
     https://www.tomshardware.com/news/samsung-nvidia-7nm-ampere-tsmc,39583.html

     …tedy: jistě, jde o byznys v první řadě, ale TSMC má zrovna teď dva „primární“ zákazníky (Apple a AMD), takže nvidii neodmítne, pokud mají nasmlouváno, nebo volné kapacity. Nicméně Apple na 7nm končí a jeho kapacity přebírá AMD. Myslíš, že se nvidia dostane k větším objemům výroby?

     • no nevím, co může mít nasmlouváno když AMD tvrdí, že po odchodu Apple ze 7nm pomalu celou zbylou kapacitu bere právě ono … někdo z nich kecá … nVidia se nemůže spoléhat jen na TSMC, pokud vydá x řad na sedmi nanometrech, bude to důvod pro upgrade mnoha desítek procent herních PC … to tsmc nemá šanci stíhat …
      (co se týče waferových kapacit, tam nvidia měla určitě mnohem vyšší procento, než amd s apple dohromady a zisky pro tsmc z toho plynoucí, nemyslím, že by si tsmc jen tak nechalo ujít takové kšefty, kdyby … podle všeho bude nvidia dělat u obou )

      • „AMD tvrdí, že po odchodu Apple ze 7nm pomalu celou zbylou kapacitu bere právě ono“
       To myslím AMD nikde netvrdí. Nějakej analytik spočítal/odhadl, že když Apple odejde ze 7nm procesu, tak spolu s tím, jak letso naroste odbyt AMD, tak AMD v tom výsledném koláči bude největší podílník. Nic víc, nic míň.

       Je třeba rozlišovat, odkud informace pochází (a pak samozřejmě to, jak moc je potvrzená, nebo jak moc je to jenom něčí úvaha 🙂

      • řeknu to takto: AMD má výhodu v tom, že vyrábí malé čiplety, takže má poměrně vysokou rentabilitu výroby, což platí i pro výrobce, tedy TSMC – jsou to nejspíše pro ně easy money. Jak s tím zahýbou nové grafiky, to je velká otázka. AMD vypadá, že je moc prodávat nechce (a raději si vyrábí CPU, kde má velké marže, určitě větší, než u GPU, kde je vyšší chybovost výroby a zároveň se musí dělit s výrobci grafik).
       Takže byť jen předpoklad, že AMD obsadí velký díl volných kapacit je poměrně logický, tím spíše, že toto plánování/přerozdělení proběhlo pravděpodobně už někdy v létě, nejpozději na podzim – a v té době byla nvidia ještě „váženým zákazníkem samsungu“

       A ještě k vztahu nvidia – TSMC: být ředitelem TSMC, tak budu dělat velkou Zagorku, protože pak si dokážu vydobýt zpět ztracenou pozici vůči nvidii, kterou jsem ztratil licitací o cenu se Samsungem. Prostě řečeno, tady to není o emocích, ale chladném kalkulu.

      • O tom Samsungu-Nvidia viz jinde, IMHO se ve vztahu s TSMC vůbec nic nezměnilo.

       Jinak jestli má AMD nějakou výhodu/oko u TSMC, tak to bude z jiného důvodu. Ti různí ARM hráči konkurují sobě a větišnou je to TSMC proti TSMC, takže ti jsou celkově trh, který už TSMC má a tudíž se tím omezuje možnost růstu byznysu pro TSMC.

       Ale procesory AMD jsou novinka, přídavek, takže si s nima TSMC rozšířilo „TAM“. A navíc ubírají z prodejů Intelu, který má separátní továrny a vyrábí spoustu čipů, na které si TSMC nemohlo sáhnout. Takže když má AMD úspěch (ideálně ještě v serverech/etnerprise), tak se tím TSMC dostává na nové pastviny/zvětšuje si TAM a to může být důvod mu trošku pomoct (ale samozřejmě, je to furt byznys, takže to AMD samozřejmě furt všechno zaplatí).

      • jó malé 😀 dneska jsem viděl údajný konzolový čip kolem 400mm2, to nebude žádné ořezávátko …

   • „Já zase moc nevěřím, že nvidia letos něco reálně uvede, protože u TSMC mají vroubek a ani přeplatit AMD moc nemůžou.“

    O tomhle fakt pochybuju.

    „Mimochodem, nevím o tom, že by AMD dříve slibovalo nějaký “hiend” – čistě na hry (pokusy s Vegou byly jasně ohraničeny tím, že Vega byla primárně profi grafika a herní využití pouze jako druhotné.)“

    IIRC Vega byla prezentovaná podobně jako teď tohle, že to bude henríhighend. Akorát asi zaostala za očekáváním. Že by AMD předem avizovalo, „ne, nečekejte to, je to profi GPU a tudíž to na hry bude horší,“ tak to si fakt nepamatuju.

    „Naopak nvidia po nepřesvědčivém Turingu nemá zatím před sebou nic, než sliby typu 50%+/50%- pro Ampéra.“

    Uh… přinejmenším to nejsou sliby Nvidie, ale spekulace nějakýho analytika/hádače. Nvidia dopředu typicky nikdy nic neříká. Podobně jako v případě dalších firem je nespravedlivé házet jim na hlavu, co si o nich vymysleli nesouvisející nýmandi z internetu kvůli klikům 🙂

    • ad Vega: a proto myslíš, že byla nadmíru vybavena DP výkonem? 🙂 Tak o tomhle pochybuju zase já. To byla (a je) karta hybridní, která byla určena do profi segmentu. NV si tyhle linky rozdělila do dvou řad.

     ad 50/50: internet tím žije, jede hypevláček (úplně stejně jako u „big Navi“), jenže zatím co Huang neřekl kdy bude launch, tak Su už naznačila, že to bude určitě letos. Je dost možné, že Huang čeká, aby mohl reagovat a nabídku přebít.

     ad uvedení: myslím, že jsem se opakovaně vyjádřil na toto téma – nepokládám „uvedení“ za uvedení, pokud je nabídka očividně malá, více viz výše.

      • AMD toho říkalo hodně, stejně jako třeba teď Intel – tady bych zase rozlišoval marketing a reálné technologie. Fury/Vega s batohem (pro hraní) zbytečného výkonu. I ta Vega VII byla vyloženě úzkoprofilová a sloužila jako marketingový teaser na 7nm a milník (první 7nm grafika).

  • No, vlastne sa to s nimi vezie „dole highendovým kopcom“ cca 4,5 roka od Fury X – čo bola highendová karta ale proste nereferenčné OC verzie 980Ti ju vedeli dávať v pohode o 10-15% a to už bol rozdiel, dotaktovávané 1500MHz 980Ti boli aj o 20-25% ! nad Furinou…
   Vega 64 prišla koľko – 15 mesaicov ? – po 1080ke a akurát ju +/- dorovnala, OK v DX12 prekonávala ale v koľkých hrách to bolo + ono to bolo už jedno nakoľko highendu už vládla 1080Ti…
   Radeon VII – keď budeme až optimistický tak povieme že dorovnala 2080ku akurát že 2080Ti ostala min. 30% nad ňou…

   A až v Q3 či dokonca Q4 prídu z niečím na 7nm čo trebárs aj prekoná 2080Ti, no poviem to tak že nVidia za v tú dobu už vyše 2ročné 2080/2080Ti asi isto bude mať náhradu na 7nm ktorá bude úplne inde a AMDčko… zase nebude stačiť ?

   • Jasně, kopíruje to úpadkovou dobu AMD, kdy jeli až na dřeň a úporně recyklovali. A to co vyvinuli, nebylo optimální, protože (opět) neměli prachy na vývoj.

    jenže: RDNA z doby, kdy ještě nebylo veselo, ukazuje, že i GCN jde poměrně dobře optimalizovat. A RDNA2 spadá cca do období prvního Zenu.

 1. nVidia vyda dva mesiace pred Vianocami hiendovy Ampere a obchody budu plne ich grafik.

  AMD ohlasi mesiac pred Vianocami hiendove NAVI v obchodoch grafiky nebudu.

  Pomer vykon/cena bude porovnatelny.

  Presne ako tento rok lowendove 1650S vs. 5500XT.

  nVidia znova zarobi a AMD bude vyhlasovat, ze museli dodat procesory a grafiky do novych hernych konzol a OEM trhu, a TSMC nestiha.

 2. Tynyt tu zase jede a bavi ctenare svymi vroubky. 😀

  Tak hlavne NVidia ma RTX 2080 Super a RTX 2070 Super, na ktere si vykonem AMD momentalne nema jak sahnout. Tyhle dve karty si klidne mohou dal v klidu vyrabet na 12nm procesu, preznackovat je na RTX 3060 a RTX 3060 Ti, snizit cenu o tretinu az ctvrtinu, pricemz na nich porad budou mit plusovou marzi. A hlavne budou porad konkurencni k vyssimu mainstreamu nebo spis v pripade AMD nizsimu highendu i s RDNA 2. A proti te slibene skutecne velke highend karte RDNA 2 od AMD si nechaji u TSMC na 7nm+ vyrobit Amperu RTX 3070 a RTX 3080, cimz AMDecko prevalcuji a trh stejne ovladnou.

  Tudiz tynyt muze mit pravdu v tom, ze NVidia ma u TSMC dopredu naplanovane kapacity na letosek jen pro highend na 7nm a stejne to nic nezmeni a zase bude NVidia prodavat ty grafiky jak housky. Jednu si rovnou zamlouvam. 🙂

  • Pro AMD je ale z ekonomickeho hlediska dulezitejsi zabodovat v segementu notebooku a hernich notebooku a tam nepotrebujes mit karty jako 2080Ti ani 2080S, protoze ty jsou principielne neuchladitelne.
   IMHO AMD se bude snazit prorazit co nejvic tady, Navi vypada, ze muze byt parametrove podobna jako Turing v dane mobilni kategorii a to je neco, co AMD dlouho nemela. pokud se ji uspesne podari pokryt segmenty od mobilni NV 1650 – 2070 (rx 5300m – 5700m), tak to pro ni muze mit vetsi ekonomicky efekt, nez zkouset prorazit vic v desktopu. Coz by (bohuzel) mozna vysvetlovalo ty jejich „zahadne“ ceny. V laptopech ma sanci to nabizet jako combo reseni spolu s CPU, coz z dlouhodobeho hlediska je oproti NV vyhoda. Druha pulka roku by pro AMD prave v noteboocich mohl byt docela prelomova. NV nema moc na vyber a potrebuji oproti AMD lepsi nabidku v parametrech jako je vykon/watt, aby podil v noteboocich moc neztracela. To stejne palti pro Intel v oblasti CPU a NV se muze docela modlit, aby Intelu ten jeji DG1 a jeji nasledovnici moc nevysel, jinak je z dlouhodobeho hlediska postupne z mobilni casti budou vytlacovat taky.

   • Pokud se potvrdi dramaticke zvyseni efektivity Ampere, nebude na to mit AMD zadnou odpoved v zadnem ze segmentu, a pokud lze slovo zadnem nejak stupnovat, tak predevsim v ntb segmentu. AMD uz na 7nm je a prestoze je zde zlepseni oproti, predchozi generaci, neni to zadna slava.

    • Ja nepopiram, ze to je nemozne. Nicmene, zatim tady Ampere neni a zatim ani nikdo presne nevi, kdy prijde, at uz jako desktopovy nebo mobilni chip. Do te doby muze AMD (pokud to nezkoni nebo nema jine plany) vesele mobilni Navi prodavat a muze je parovat jak s Intelem, tak vyhodne s vlastnima APU. Tech oficialne slibenych 100+ modelu (necekam, ze se jedna o varianty jednoho modelu,), co AMD oznamila pul roku dopredu asi ma nejaky zaklad.
     Az prijde Amper, AMD by mela uvest RDNA2. O kolik bude Amper lepsi se nevi a nevi se to ani pro ty mobilni chipy. ABy platilo co tady fanouskovsky rikas, by musela mit efektivitu zase o generaci vyssi, nezo jako Polaris vs Pascal, kde si Polaris moc neskrtal Jestli to tak bude a jestli to bude stacit i pres moznost „combo nabidky“ AMD..se uvidi.

     • Nejaké recenzie na mobilné Navi 14 už sú a je konkurencieschopný.

      https://www.notebookcheck.net/MSI-Alpha-15-Hands-On-Gaming-Laptop-Review-Ryzen-and-Navi-instead-of-Intel-and-NVIDIA.440494.0.html

      Problém bude, keď Nvidia uvedie Ampere. Samotný Ampere ani nemusí byť lepší ako Turing, hlavný problém bude prechod na 7nm, vďaka ktorému Nvidia môže poskytnúť rovnaký výkon ako Turing s podstatne nižším TDP a toto sa výrobcom notebookov bude veľmi páčiť. AMD musí podstatne vylepšiť RDNA2, ak sa chce etablovať v notebookoch, lebo zmenšenie procesu už nebudú vedieť použiť.

      • historie se pořád opakuje, na začátku to vypadá bombasticky a pak přijde studená sprcha až Nvidia vydá nástupce 🙂

       To by muselo Nvidii postihnout něco jako Intel, aby AMD získalo náskok a dohnalo nebo dokonce předehnalo Nvidii. (zní to jako pořádně vlhký sen) AMD se bude muset hodně snažit a v jejich zájmu by bylo velké Navi vydat co nejříve.

      • del42sa: historie se opakovala dokud bylo AMD ve sračkách. Teď to sice ještě stále není finanční situace Intelu, ale řekl bych, že peněz mají už víc a můžou si dovolit vážně míněný vývoj na obou frontách, jak CPU, tak GPU.
       Ono se to totiž dnešním pohledem nezdá, ale před lety se AMD(ATi) s nvidií pravidelně na výkonovém trůnu střídali.

       https://www.reddit.com/r/Amd/comments/embs78/new_amd_engineering_sample_gpucpu_appeared_on/fdpd9m3/?utm_source=share&utm_medium=web2x

       Tady to vypadá, že ta „big navi“ v podobě ES má výkon 30% nad 2080Ti plus data dostává z „podměrečného“ 45W APU (samozřejmě je otázkou, zda ten developerboard, ve kterém to pravděpodobně jelo, neměl TDP navýšené.) Lze si (optimisticky) představit, že s výkonným desktopovým Ryzenem, plně funkčními a optimalizovanými drivery a finální verzí čipu+pamětí by to mohlo být i o dalších 10-20% více – a to se už pohybujeme v intencích předpokládaného výkonu Ampéra.

       Všechno to jsou samozřejmě hypotézy a teorie, realita se ukáže za 6-9 měsíců, ale osobně bych se už nedržel starého klišé, že AMD to nestíhá, doba se mění.

      • Pokud ten „únik“ není fake nebo tam není nějakej háček. Takovýhle věci je třeba brát hrozně s rezervou, přístup „wait and see“ se vždycky vyplácí 🙂

       I pokud je to třeba legitimní výsledek ES GPU, tak bacha na to, že to třeba může být test, který té architektuře nadprůměrně sedí z nějakýho divnýho důvodu, ale průměrný výkon třeba bude jenom plichta.

      • J.O.: Jasně, taky přece neskáču nadšením a netvrdím nic o tom, že AMD všem vytře zrak. A už vůbec ne, že si tu grafiku „určitě koupím, a že na ni čekám.“ 🙂 (to jsem psal o mobilních Ryzenech 4000, a to se mi vyplnilo.) Co tvrdím je (a to se dá už reálně odsledovat na už proběhlém vývoji), že AMD začalo do grafik lít peníze a něco se děje. Samozřejmě ty leakové výsledky mohou být fake a taky se může jednat o optimální případ, jak píšeš.

      • RDNA2 by mohla/mela prinest (podstatne) vyssi efektivitu nez RDNA. Pak by ty ruzne „rumors“ ohedne vykonu konzoli davali smysl. I vega v novych APU je asi nejak „optimalizovana“, protoze pri skoro 30% mensim poctu vypocetnich jednotek, dava 25%? procent navic.
       Pokud se nepletu, tak snad i velka Vega 7 mela vyssi efektivitu (ne jen procesem), nez Vega 64

      • Ta zpráva VideoCardz neříkala nic o tom, že má být efektivita výrazně vyšší, jen že se *nějak* zlepší. Ona teda taky říkala, že se neví, jestli je velké navi RDNA2 nebo RDNA1. Výrazné zlepšení je nad rámec toho, takže zatím prrrrr. „Masivně efektivnější“ jsem viděl, že tvrdí jeden ten youtuber – „exkluzivně“ po tom, co toto napsali VideoCardz. Takže se nejspíš jenom tváří jak má zdroje, ale nic vlastního k tomu neví. Nebo je minimálně třeba s touhle možností počítat.

      • Pokud je youtuberem mysleny redgaming, tak je to jako vsechny tyhle informace. Na druhou stranu je tady par „pevnych“ naznaku, jako treba 12TF u nove XOX, zvysena efektivita Vegy, teoreticky ted ten Open VR becnachmark, ktere nejak do zvysene efektivity zapadaji.
       Jinak jiste neni nic…

  • Hele, je to můj názor, který prezentuju s otevřeným hledím – a ty si to stejně nekoupíš. 😁

   Jinak souhlas s Tombominem, AMD se teď zřejmě zaměřilo na mobilní segment, kde se (jak jsem predikoval) docela povedly mobilní Zen2 APU. Mít hiend je jen otázka prestiže, já si jej ale nikdy nekoupím, protože odmítám dát za hrací kartu více než 8-10 tisíc, a takto to má drtivá většina lidí.

   Jak dopadne RDNA2 vs Ampér, to se uvidí.

   • pravda je, že v tomhle odvětví nefunguje takové to „za málo peněz víc muziky“ a AMD se správně zaměřilo silami a financemi na CPU, kde měl pomalu každý důvod k „apgrejdu“ s tím, že významně zabrousili i do vod Intelu a vydělali pěkný peníz … o ztrátu herního trhu se příliš obávat nemuseli, protože konzole a letos přijde vhodná doba i pro GPU …Lisa tvrdí, že bude taky RT…. tož jsem zvědavý

    • Souhlas, ale neplatí ani pravý opak – že s mořem peněz můžeš dosáhnout čehokoli – viz aktuální problémy Intelu jak v CPU tak GPU vývoji. Peníze jsou jednoduše řečeno podmínka nutná, ale nepostačující, je potřeba ještě taky know-how, ale hlavně schopný management, který nebude fungovat jak je dnes obyvklé, a jak se ukázalo na případu Boeingu – kdy vlastní testovací pilot prohlásí, že letadlo vyvíjeli klauni a jejich nadřízenými byly opice.
     https://www.extremetech.com/extreme/304590-boeing-employee-737-max-is-designed-by-clowns-supervised-by-monkeys

     Ale zpět k AMD – tam je teď vidět drajv, prostě úporná snaha uspět a ukázat, že taky umějí; je to částečně tím, že mají konečně schopné vedení a taky tím, že po dlouhé době, kdy si mohli tak maximálně malovat nápady do šuplíčku je teď můžou i realizovat. Proto jsem ohledně RDNA2 opatrně optimistický. Uvidíme, s čím přijde konkurence a jak moc se jim podaří odskočit.
     Můj optimismus naopak nahlodává záměr AMD zapojit se do RT závodu. Nemyslím si, že doba nazrála, ani že AMD přijde s nějakou převratnou technologií – prostě to bude zase takový nemastný neslaný nepodarek, jako bylo RTX, který jen navýšil cenu karet. RT je dnes takový buzzword, na který naskočily konzole a skoro celá mediální sféra. A protože klauni a opičáci nejsou jen v Boeingu (vlastní zkušenost), pojede to těmito kolejemi až do další výhybky k dalšímu buzzwordu.

  • No jsou to tři roky od Volty, dva roky od Turinga (skoro), 7nm GPU pořád nikde, takže i taková spekulace má velkou šanci na úspěch. Otázka je, jestli to budou herní GPU, nebo nástupce Volty.

 3. Moja úvaha-predpoveď je klasika. AMD sa bude hypovať (výkonovo, spotrebou, RT a aj exclusive výrobou u TSMC). AMD sa už snáď poučilo z akcií ako Poor Volta, tak to skorej budú tlačiť fan weby ako DD či Diit u nás.
  Mno a potom príde Jún-Jul-August (si preložte sami 😜) a nvidia pôjde ako vždy to svoje.. . 3080ka..70ka, atď.
  Mno a AMD bude neskutočne nestihať s tou ‚Big Navi‘, zrejme aj kvôli konzolam. (A to nespomínam ako NV bude mať do septembra vonku vypiplané nereferencie a AMD snáď aspoň tie fény 😁)

  Toľko z Vlkovej veštiarne 👍 (Potom som zvedavý o 1/2 roka či som aspoň dačo trafil ✨🐰)