AMD Radeon Pro Duo nemá dva čipy Fiji. V krabici jsou tři GPU

0

Tento měsíc začne AMD po řadě průtahů prodávat svou nejnovější dvojčipovou kartu, Radeon Pro Duo se dvěma GPU Fiji. Karta by měla být dostupná od přespříštího týdne (uvedení má být 26. dubna), takže nepřekvapí, že se na webu objevily neoficiální fotografie. Americký výrobce herních počítačů iBuypower a poté kdosi na fóru ChipHell si dovolili porušit mlčení a vypustili snímky vybalování Radeonu Pro Duo z krabice. Ačkoliv podoba karty již byla známá, uvnitř se našlo jedno překvapení.

Radeon Pro Duo se prodává ve velké papírové krabici (nedostanete tedy kufřík jako před dvěma lety za časů Radeonu R9 295X2), jelikož uložení externího radiátoru v molitanu si vyžaduje více prostoru. Na prosté krabici si můžete všimnout nápadný nevýskyt loga AMD, nadepsána je „Radeon Technologies Group“, což by se možná dalo vnímat tak, že se AMD snaží grafické karty emancipovat ze stínu na lesku ztrácející značky AMD. Pokud jde o kartu samotnou, odpovídá vzhledem zdá se tomu, co jsme již viděli při jejím oficiálním odhalení. Ostatně podívejte se v galerii.

Vybalování Radeonu Pro Duo (Zdroj: iBuypower)
Vybalování Radeonu Pro Duo (Zdroj: iBuypower)

Co je ale v balení pozoruhodné: jak můžete na fotografii vidět, v molitanu je vedle karty uloženo něco, co docela reálně vypadá jako čip Fiji na interposeru i s pamětmi HBM. Jeho přítomnost je poněkud zvláštní a nejspíš to zavdá i různým vtipům. Toto třetí (doufám alespoň, že kartě samotné nic potřebného neschází) GPU Fiji nemá samozřejmě být akčním bonusem nebo náhradním dílem – neosazený BGA čip s takovýmto množstvím kontaktů je amatérovi bez speciálního vybavení samozřejmě k ničemu. Toto GPU je velice pravděpodobně nefunkční a nepoužitelné, ovšem zde se z něj stává něco jako suvenýr či sběratelský předmět pro osoby, které si Radeon Pro Duo coby do značné míry speciální edici koupí.

AMD podle všeho nabízí nefunkční Fiji jako bonus
AMD podle všeho nabízí nefunkční Fiji jako bonus

Není zatím moc jasné, jak „masovou“ záležitostí Radeon Pro Duo bude a kolik kusů bude mít u sebe tuto pozornost. Na jednu stranu je (byť zmetkový) exemplář GPU Fiji docela zajímavým dárkem a jinak nepotřebné vadné čipy se alespoň nemusí vyhazovat. Na druhou stranu tím ale AMD vysílá určitý nelichotivý signál o kvalitě výroby, pokud na existenci nepovedených kusů takto přitahuje pozornost. Reálně sice takto rozdaných čipů asi nebude tak velké množství, ovšem firma se asi nevyhne bonmotům, že na dvě funkční GPU připadá jedno vadné.

Vybalování Radeonu Pro Duo (Zdroj: ChipHell)
Krabice Radeonu Pro Duo. Připsána je divizi Radeon, bez loga AMD (Zdroj: ChipHell)

 

 

Kompletní čip „na hraní“ vrhá stín na výrobní postup

Zajímavé také je, že GPU je zkompletované a osazené pamětmi. To by mohlo znamenat, že AMD nemá možnost jej testovat před zapouzdřením a s vadnými GPU tak možná musí vyhazovat i funkční interposery a HBM (případně kvůli vadné HBM zahodit dobré GPU). Nemožnost testovat komponenty těchto komplexních pouzder zvlášť by byla značnou komplikací při jejich výrobě a dále prodražovala již tak nákladnou technologii. Velké problémy by mohla mít také Nvidia, která s HBM2 bude kombinovat bezprecedentně velký čip GP100, vyráběný zcela novým (a tedy rizikovějším) 16nm procesem. Pokud se s 3D pamětí a 2,5D pouzder má stát tahoun grafických čipů, pak by bylo záhodno tento problém s testováním časem vyřešit.

 

 

Co myslíte, jsou podle takovéto suvenýry dobrý nápad, nebo ve vás akce „ke dvěma Fiji třetí zdarma“ vyvolává spíš rozpaky? Osobně bych se něčemu takovému ve sbírce nebránil, ale o tom, zda tento nápad bude mít pozitivní ohlas mezi širokými vrstvami hráčů, to si úplně jistý nejsem.

Přívěsek na klíče s čipem G98

Aktualizováno:
Jak správně připomínáte v diskusi, nejde o první takovýto úkaz. V minulé dekádě se od pro změnu Nvidie dal pořídit přívěsek na klíče, tvořený čipem G98 (nejpíše opět vadnými kusy z výroby). Na druhou stranu, to tehdy nebyl drahý highend s high-tech pouzdrem a pamětmi.

 

Vybalování Radeonu Pro Duo

Vybalování Radeonu Pro Duo (Zdroj: ChipHell)
Vybalování Radeonu Pro Duo (Zdroj: ChipHell)

Zdroj: WCCFtech

AMD Radeon Pro Duo nemá dva čipy Fiji. V krabici jsou tři GPU

Ohodnoťte tento článek!