AMD vydalo Radeon Pro V340, první duální kartu s Vegou. Pro VDI a virtualizaci GPU

1

V krátké době podruhé oznámilo nyní AMD novou grafickou kartu. Příznivci Radeonů by asi nyní rádi viděli nějakou odpověď na minulý týden předběžně odhalené GeForce RTX s čipy Turing od Nvidie, ale to na programu není. Místo toho vyšel další Radeon Pro pro neherní oblasti. Zajímavý ovšem je, jde totiž o první duální kartu založenou na GPU Vega 10.

 

První dual-GPU karta s čipem Vega 10

Jméno novinky je Radeon Pro V340 a jde o kartu určenou do serverů pro virtualizaci s technologií SR-IOV a AMD MxGPU. Jejím smyslem je poskytovat 3D výkon pro virtuální pracovní plochy (tzv. VDI/Virtual Desktop Infrastructure) hostované na serveru, k nimž se pak například v nějaké firmě připojují z klientských stanic uživatelé. Radeon Pro V340 je určený pro taková nasazení, kdy tito uživatelé potřebují nějaký výkon GPU například pro CAD aplikace a podobný software, a zároveň také profesionální ovladač pro podporu těchto programů. amd-radeon-pro-v340Radeon V340 je dvouslotová karta s pasivním chlazením (počítá se jen s použitím v serverech, kde proudění vzduchu obstarává šasi). Na PCB má dvojici čipů Vega 10 v konfiguraci s 56 bloky CU, tedy s 3584 stream procesory, a s 16 GB paměti HBM2 pro každý čip, a to zdá se s ochranou ECC. Celková kapacita paměti na kartě je tedy 32 GB. AMD uvádí, že konfigurace čipů je podobná jako u nedávno představeného Radeonu Pro WX8200, i tato karta má tedy paměti HBM2 taktované na 2,0 GHz. Frekvence GPU AMD nikde neuvádí, v provozu by asi ale PGU mělo běžet na nižších než Radeon RX Vega 56. Celkové TDP dvojčipové karty je totiž 300 W (externí napájení je dvěma osmipiny).

Obrázek rozložené karty z materiálů AMD
Obrázek rozložené karty z materiálů AMD

Na obou GPU může po síti pracovat až 16 uživatelů, celkem tedy obslouží maximálně 32 pracovních stanic. Tito uživatelé mají přidělený svůj díl paměti a výpočetních zdrojů GPU, při 32 klientech to znamená 1 GB paměti pro jednoho (GPU by ale asi mohlo schopno používat paměťový řadič v režimu HBCC, což je technologie architektury Vega, tedy využít stránkování do RAM serveru). Pokud je uživatelů méně, dostanou prostředků víc, například s osmi inženýry na drátě má jeden klient pro sebe 4 GB paměti a čtvrtinu jednoho GPU.

Virtualizace kompletně na úrovni hardwaru

Čip Vega 10 podle AMD podporuje virtualizaci prakticky plně už na úrovni hardwaru, což má být rozdíl proti konkurenčním řešením, kde je více práce odváděno v softwaru. Výhoda je, že ovladač, který virtualizaci zprovozňuje na serveru (tedy hostujícím systému), je poměrně malý a jednoduchý, stejně jako další softwarové vrstvy v tomto stacku. Jednotliví uživatelé jsou díky tomu hardwarově izolovaní jeden od druhého.

amd-radeon-pro-v340-virtualizacePo softwarové stránce lze Radeony Pro V340 provozovat s hypervizory VMware ESXi a vSphere. Pro připojení mohou být použité protokoly Citrix XenDesktop a XenApp nebo VMware Horizon View. Hostované desktopy mohou mít operační systém Windows 10 nebo Windows Server. Radeon Pro V340 také využívá integrovaný bezpečnostní koprocesor pro implementování root of trust při bootu. Provozovatel tak může zajistit, že na kartě bude spuštěn jen autorizovaný podepsaný software.

Připojení klienti ve svém hostovaném operačním systému vidí standardní grafický adaptér. Důležitý prvek je, že tato virtuální grafika používá podle AMD zcela standardní ovladače Radeon Pro Software, stejné jako pro ostatní profi karty Radeon Pro. Toto by mělo ušetřit problémy s aktualizováním, kompatibilitou a obecně s podporou proti řešením (konkurenčním), kde je i v hostu třeba speciální ovladač. Navíc AMD uvádí, že u těchto klientských desktopů už nevyžaduje žádné další licencování nebo poplatky, což u podobných služeb bývá. Vše potřebné pro tuto infrastrukturu je zahrnuté v jednorázové ceně samotné grafiky.

Kolik tyto grafiky stojí, není nikde uvedeno. Pravděpodobně se ale nebudou prodávat samostatně, nýbrž jen jako součást serverů nebo celých řešení od dalších firem. Podle AMD by se Radeony V340 v takových produktech měly objevit někdy během čtvrtého kvartálu tohoto roku.

AMD vydalo Radeon Pro V340, první duální kartu s Vegou. Pro VDI a virtualizaci GPU
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

1 komentář

  1. Ze zveřejněných informací bohužel není zřejmé zda řešení umožnuje sdílení (scheduling) prostředků GPU napříč klienty (tj. nevyužívaná časová kvanta GPU mohou být využita ve prospěch jiného klienta). Aby rozdělení garantovalo pouze minimální výkon klienta nikoli maxinální. Zajímavosí je i přítomnost výstupu DP, což asi dává marnou naději na přímé zobrazení u klienta/ů (bez degradace ztrátovou kompresí H.264/HEVC a související latencí).