Radeon RX 590 může být lepší, než se čekalo. 12nm Polaris má prý o dost vyšší takty

20

Snad již tento měsíc (příhodně ještě před Vánoci, ale dost na poslední chvíli) by měl přijít na trh nový Radeon RX 590. Ten původně nevypadal na nic moc extra, ale údajně nakonec nejde jen o další prostý refresh GPU Polaris 10/20. Místo toho má už GPU být vyráběno 12nm procesem, což by mohlo jeho schopnosti docela posunout. Zdá se, že takty by díky tomu mohly být až překvapivě vysoké, takže by pak karta mohla být významně rychlejší než modely RX 480 a RX 580.

V databázi benchmarku 3DMark se totiž objevily záznamy pro grafiky „Radeon RX 590 Series“, kterých si tam všiml twitterista Tum Apisak. A tyto záznamy pro ně ukazují poměrně vysoké frekvence. Podle celkem čtyř záznamů měly karty, které kdosi otestoval, maximální frekvence GPU 1576 MHz, 1645 MHz (to jsou údajně karty PowerColor) a 1580 a 1680 MHz (XFX). Paměti jsou naopak zdá se stále na frekvenci 8,0 GHz efektivně s kapacitou 8 GB, zde by tedy karty změněné nebyly a propustnost by zůstala na starých 256 GB/s.

amd-radeon-rx-590-3dmark-tum-apisakTyto frekvence jsou hodně vysoké a při konvenčním chlazení by byly výrazně nad možnostmi 14nm Radeonů RX 580. Otázka samozřejmě je, zda nemůže jít o fake, nebo zda tyto karty nebyly třeba při testu chlazené dusíkem/podchlazenou vodou či jinak exoticky. Pokud ale tyto frekvence mají za běžných podmínek, pak by to znamenalo, že Radeon RX 590 možná příjemně překvapí a nárůst výkonu by mohl dosáhnout dvouciferných hodnot (tedy až přes 10 %) proti RX 580.

Frekvence, s kterými se na trhu objevují Radeony RX 580, dosahují obvykle do 1430 MHz u přetaktovaných edic. Výchozí maximální boost referenčního modelu je pak jen 1340 MHz. Nevíme, zda frekvence uvedené v 3DMarku platí pro referenční RX 590 (to by mohly být ty nižší, 1576/1580MHz), nebo už jde o OC karty (to je dost pravděpodobné u těch vyšších, 1645/1680 MHz). Ale dost pravděpodobná a možná i nejreálnější je možnost, že vyšší frekvence jsou už manuální přetaktování (a třeba i nějaké hodně drsné). V takovém případě by už oněch 1576–1580 MHz na GPU byly frekvence OC karet a referenční by byly nižší.

"FinFET 12" na krabici Radeonu RX 590 zřejmě potvrzuje 12nm výrobní proces (Zdroj: Andreas Schilling)
„FinFET 12“ na krabici Radeonu RX 590 zřejmě potvrzuje 12nm výrobní proces (Zdroj: Andreas Schilling)

Slušný nárůst výkonu?

V závislosti na tom, které takty jsou ty „z krabice“, by tehdy mohl Radeon RX 590 mít možná o víc než 10 % hrubého výkonu navíc. Tedy alespoň pokud se dá soudit podle maximálního turbo boostu. V praxi samozřejmě bude záležet na tom, jak se zvýší průměrná/typická frekvence v konkrétní hře. A zároveň je třeba pamatovat na to, že karty RX 590 nebudou mít zvýšenou propustnost paměti, takže podobně jako třeba u GeForce GTX 1070 Ti (oproti GTX 1070) bude nárůst reálného výkonu hnán jen výpočetními/texturovacími/ROP jednotkami. Podle Tum Apisaka má Radeon RX 590 mít v 3DMarku Fire Strike Extreme dosahovat 7350 bodů, ale jako obvykle to zatím berte s rezervou.

Fotky prvních karet

Na internetu se již objevily fotografie některých karet, takže se můžete podívat na to, jak RX 590 budou vypadat. Sapphire zdá se chystá tento model ve speciální edici Nitro+, PowerColor zase použije tříslotový chladič z karet Red Devil Golden Sample. Asus by podle webu VideoCardz měl použít chladič Strix se třemi ventilátory.

Toto by možná mohlo znamenat, že kartám naroste spotřeba. Nicméně je možné, že výrobci jen chtějí pro začátek zaujmout výrazně přetaktovanými dražšími verzemi, ale eventuálně přijdou i levnější karty s jednodušším chlazením.

Radeon RX 590 může být lepší, než se čekalo. 12nm Polaris má prý o dost vyšší takty
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.35%) 34 hlasů
ZDROJTum Apisak (Twitter)
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Očkováno. Rusko, иди на хуй

20 KOMENTÁŘE

 1. A ja zase tak premyslim, pro koho tyto karty jsou. Pokud bude narust vykonu 10%, tak nema moc smysl upgradovat z 580, ani 1060 vzhledem k cene – predpokladam, ze karty nebudou levnejsi nez stavajici edice a pujdou tak za 7500+. Na 2k, ani 4k to pri rozumnych detailech a FPS nebude a pokud vzroste i spotreba, byt mirne oproti 580, tak je to porad moc. Kolik je ale novych zakazniku, co uz nemaji 1060+? Evoluce v ramci rady asi dobra – cisla jeste nezname – ale smysluplnost?

  • Je to pro ty, kteří mají starší karty a ještě nešli do GTX 1060+ / RX 480+. Takových lidí nebude málo. Kámoš měl do teď R9 280X, brácha má R9 380X (po mám upgradu na RX 580). Ti co neupgradovali před kryptohorečkou čekají na nižší ceny (což je teď cca 2-3 měsíce) nebo nové generace. Kupci se najdou.

   • Viz “Kolik je ale novych zakazniku, co uz nemaji 1060+?”. 480/580 je +- to same, co 1060.
    Hodne lidi uz prave nakoupilo 480 a 580 z miningu – a tady asi upgrade nebude davat smysl – proto jsem polemizoval o tom, kolik je jeste tech, co cekaji? Nebo zeby Kakoduruv trening “pockej si” preci jen fungoval? 😉 /sarkasmus

    • Souhlasím. Jen si myslím, že lidí co mají starší karty než 1060 / 480 bude stále ještě hodně. Ono se to nezdá, ale každý nemění grafiky co rok dva. To je totiž jedna skupinka. Pak je druhá, co dělá upgrady v delších časových úsecích. Buď prostě nemají peníze (pomalu si na to šetří) nebo peníze jdou prioritně jinam (např. rodina) a nebo prostě nemají potřebu tak častého upgradu. Toť celé. Docela by mě zajímalo kolik lidí si koupilo GPU z miningu. Věřím že jich taky nebylo málo. Osobně bych do takové karty šel jen pokud by měla ještě minimálně rok záruku..spíše dva. Jinak bych z bazaru GK nebral.

     • No ale prave proto, ze AMD nic dalsiho neoznamilo – Navi v nedohlednu a Nvidia ted vydala predrazeny crap, tak bych pocital, ze hodne lidi uz prave upgradovalo ze stavajici nabidky. Ale jaky bude skutecny prodej 590 se teprve uvidi. Ja jen doufam, ze se 590 povede, kazdy krucek k podlomeni monopolu je pro zakazniky podstatny.

  • Je to tak, jak píše Cemada. Také jsem před měsícem udělal upgrade z R9 270x na RX580. Tomu segmentu se neříká mainstream jen tak, resp. potencionálních kupujících by zde mělo být nejvíc. Taky by mě zajímalo, kam pořád chodíte na to, že to na hraní nestačí. Zatím jsem nenarazil na hru, kterou bych si v 1440p nezahrál na plné detaily při min. 60 FPS 😉

  • Ano, přecházet z RX 580 smysl nemá, ale pokud se stávající model doprodává, a umí vyrobit lepší, je to čistě otázka evoluce, kdy na pultech už bude o něco lepší model než předcházející. Kupce si najde. A ne každý má trpělivost stále čekat na ….