AMD Radeon RX 6600 se začne prodávat až příští měsíc, dostupnost horší než u verze XT?

14

Levnější Radeon s čipem Navi 23 nakonec bude až příští měsíc, ne v září. Objevilo se také varování, že těchto karet asi nebude v obchodech moc, protože prioritu bude mít výroba dražšího modelu XT.

Včera jsme tu měli informaci o tom, že se objevily obrázky prvního Radeonu RX 6600, což patrně předznamenává jeho vydání v relativně dohledném čase. Nebude to ale úplně brzo, podle aktuálních informací se nesplní předchozí očekávání, dle nichž měla tato levnější karta architektury RDNA 2 založená na čipu Navi 23 vyjít ještě tento měsíc. Její zdroj teď uvádí, že se vydání proti předchozím plánům posunulo.

Karta Eagle od Gigabyte, jejíž obrázky jsme tu včera měli, se objevila už i v katalogu prvních dvou eshopů, a to v Austrálii. Jde zatím asi o předběžné líčení na předobjednávky, karta není vystavena za oficiální cenu (obchod chce v australských dolarech ekvivalent skoro 700 dolarů amerických, takže až zhruba dvojnásobek oficiální doporučené ceny v $). Kód karty je podle tohoto nálezu GV-R66EAGLE-8GD. Opět v tom tedy asi máme doklad, že grafika bude mít zachovanou 8GB paměť GDDR6 (písmena GD na konci by u Gigabyte měla vždy znamenat GDDR6).

Vydání až v říjnu

Ačkoliv by tyto výskyty měly částečně indikovat blížící se uvedení, to nakonec nemá být v tomto měsíci, jak jsme dřív uváděli. Bylo to na základě leakera s přezdívkou Coreteks, jenž ale teď předpověď změnil: aktuálně je prý vydání těchto grafik plánované až na říjen (október). Bohužel neříká, kdy přesně to má nastat, zdali už třeba jeho začátkem, nebo až koncem.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte v australském eshopu
AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte v australském eshopu (Zdroj: VideoCardz)

Radeon RX 6600 bude obsahovat čip Navi 23 s 1792 shadery (28 ze 32 CU přítomných na čipu) a 28 Ray Acceleratory, frekvence ani TDP ale zatím neznáme. Karta má 8 GB paměti GDDR6 (její frekvence také ještě není známá), paměťová sběrnice zůstane 128bitová a také by mělo být zachováno 32 MB Infinity Cache. Více ze specifikací ale zatím neuniklo.

Cena by snad mohla být nižší než 379 $, které AMD účtuje za Radeon RX 6600 XT. Ale vzhledem k té a předchozímu počinu (RX 6700 XT za oficiálně 479 $) se asi nedá čekat, že by tento model byl vyloženě levný. Na méně než 300 dolarů se asi nedostane, čekat by se asi dalo spíš až něco okolo 329 $ (což je cena GeForce RTX 3060, která ale nejspíš bude rychlejší).

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte 05 Zdroj: VideoCardz

Galerie: AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte

Karet prý bude méně než Radeonů RX 6600 XT

Poměrně důležitá by mohla být druhá věc, kterou Coreteks teď říká, týkající se dostupnosti. Coreteks uvádí, že by těchto karet mohlo na trhu být méně, než jejich sesterského modelu radeon RX 6600 XT. Čip Navi 23 by prý neměla trápit nějaká špatná výtěžnost, kvůli které by zbývalo mnoho křemíku, který nevyhovuje pro dražší modely s plně aktivním GPU (tedy o Radeon RX 6600 XT). Většina čipů, které jdou do karty Radeon RX 6600, by asi proto mohla sloužit i v Radeonu RX 6600 XT. Protože AMD není schopné ukojit všechnu poptávku po této dražší kartě, dává smysl, aby produkce čipu Navi 23 šla přednostně na ni. Čistě proto, že RX 6600 XT se dá prodat za víc.

AMD proto pravděpodobně bude na trh posílat karty RX 6600 v menším množství, než u vyššího modelu. Není úplně jasné, zda toto je hlavně předpoklad uvedeného leakera, nebo pro to má i nějaké podklady od výrobců grafik, nicméně popsaný tržní mechanismus by měl sedět. Asi by nemělo nastat to, že dodávky levnějšího modelu AMD nechá úplně vyschnout. Nějakou jeho výrobu bude asi chtít udržet kvůli tomu, aby mělo tuto část trhu oficiálně pokrytou (když už ne pro retailový trh, tak aspoň pro OEM zákazníky).

Pokud se toto naplní, nedostatek karet může způsobit, že jejich cena nebude až tak vzdálená od ceny vyššího Radeonu RX 6600 XT. Pak by pak nemělo moc smysl zkoušet s touto slabší verzí ušetřit.

Zdroje: VideoCardz, Coreteks

AMD Radeon RX 6600 se začne prodávat až příští měsíc, dostupnost horší než u verze XT?
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.45%) 11 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. …takže dostupnost nulová … protože taková je i dostupnot 6600xt … nemluvě o tom, že karta, kterou jsem při vydání koupil za 13500, stojí teď, pokud se sem tam nějaká objeví, 18000,- … pár kusů bude na „launch“ a finito … doufám, že na ní nebudou jen 4pcie linky, když xt má jen 8 …

  (na mindfactory kromě 6900xt žádný radeon)

   • koupil, no 😀 můžu říct, nadmíru spokojenej …. samozřejmě jinou než MSI gaming x verzi bych nechtěl, ale na to, co já hraji … karta běží na 30 wattech, větráky sepnou jednou za 5 minut na pár vteřin (teploty max 62C, do 60 chladí pasivně) … stará 1050ti běžela na 70 wattech a větráky nonstop na 2k otáček při 72C … přesně tohle jsem potřeboval a jelikož nvidia zatím nevyrobí nic nové, co by papalo pod 100 watt, vystačím si s Radeonem 😀 Drivery zatím stabilní, žádný crash, nic, co by mě mělo znechutit … na 3060 ti jsem mohl ubrat na tdp třeba na 40%, ale nebylo to to pravé ořechové, karta se pořád snažila jet na doraz, i když ten byl omezený … ten „chill“ to dělá jinak … jede, kolik potřebuje, ne kolik to dá …

    • Tak držím palce nech dlho slúži 🤞

     Ja hento riešim tak, že v nV driver panel zacapujem fps na požadovanú hodnotu napr. 60fps a grafika netlačí zbytočne viac. To by malo spotrebu tiež držať na uzde, tak ako ten radeon chill ,ale reálne som to nikdy nekontroloval.

     3060ti si mal a vrátil? Ceny idú hore, si mal podržať a dakoho o mesiac oskalpovať 😜

    • Sapphire Pulse RX 6600XT je taky perfektní. U starších generací se na Sapphire někdy nadávalo, ale Pulse RX 5600XT byla super (ve své době nejlevnější a přitom nejlepší) a 6600XT je taky velice slušná.

      • Taky měla slušně dimenzovaný chladič s 5x heatpipe (teda ta moje). Na 6600XT už je to lehce zredukovaný, ale stále dobrý.