Radeon RX 6600 vyjde za tři týdny. Dokument potvrdil datum a také počet jednotek a paměť

7

Radeon RX 6600 definitivně míří do obchodů, už se chystají recenze a máme potvrzené datum vydání – přesně za tři týdny. Karta bude mít 1792 shaderů a 8GB GDDR6.

Už hodně dlouho se v únicích objevují zmínky o tom, že AMD chystá grafiku Radeon RX 6600, což by byla levnější alternativa k Radeonu RX 6600 XT, který je nyní nejlevnější grafikou AMD generace RDNA 2. Uvedení bylo možná odkládáno, ale teď už se tato karta definitivně dostane na trh, máme už dokonce asi i víceméně přesné datum jejího příchodu na pulty obchodů, což nastane příští měsíc.

Web VideoCardz získal dokument, který popisuje samotné informační embargo k Radeonu RX 6600, které teď zřejmě podepisovali budoucí recenzenti. Podle dokumentu už měli výrobci karet nahlásit AMD, komu budou karty půjčovat (do 15. září), ale samotné karty pro recenze ještě chvíli v rukou redakcí nebudou. Těm je povoleno je odeslat nejdřív 29. 9., ovšem zásilky smí dorazit až nejdříve 4. 10. Více úniků ke specifikacím a tak podobně se proto může provalit až po tomto dnu.

Recenzenti ale nebudou tyto karty mít pro sebe příliš dlouho a vydání bude patrně ani ne dva týdny poté. Konec NDA na recenze a další informace bude už 13. 10. (bude to středa), a to v 9 hodin ráno východoamerického času. U nás by to mělo být odpoledne 15:00, tedy jako obvykle.

Uniklý dokument stanovující termíny NDA na Radeon RX 6600
Uniklý dokument stanovující termíny NDA na Radeon RX 6600 (Zdroj: VideoCardz)

V tento den tedy vyjdou recenze. Dokument o NDA neuvádí nic o tom, kdy budou oficiálně sděleny specifikace nebo kdy by mohlo proběhnout nějaká podobné oficiální před-odhalení. Toto může znamenat, že tentokrát nebude vydání karty rozděleno do těchto dvou fází a prostě v jeden den (13. 10.) AMD kartu bez varování oficiálně vydá se vším všudy a současně s tím rovnou už budou i recenze.

Pro nás nejdůležitější datum, tedy start dostupnosti v obchodech, by mohl být buď ve stejném čase ten samý den (takto to bývalo dříve), ale je možné, že vzhledem k situaci na trhu bude mezitím ještě krátká prodleva, aby si zájemci měli čas prostudovat v recenzích, co budou kupovat. To by mohlo být pár až 24 hodin. Každopádně toho 13. října asi bude třeba být na stráži.

Specifikace: 28 CU a 8 GB GDDR6 potvrzeno

Specifikace karty se AMD pořád daří držet v tajnosti. Nyní uniklé dokumenty potvrdily, že GPU Navi 23, které je již v kartě RX 6600 XT, bude v případě modelu RX 6600 mít aktivních 28 CU, což znamená 1792 shaderů. Je to přímo v materiálu od AMD, takže jde snad o definitivní informaci. Dále je v něm potvrzeno, že karta má plnou 8GB paměť GDDR6, což znamená také zachování 128bitové sběrnice. Karta také bude pořád podporovat PCI Express 4.0 (ovšem kvůli čipu Navi 23 jen ×8, stejně jako model XT). Tabulka také potvrzuje, že karta má podporu ray tracingu a také plnou kapacitu Infinity Cache, tedy 32 MB. Nedošlo k deaktivaci její části. GPU z ní tedy bude moci benefitovat stejně silně jako RX 6600 XT.

AMD Radeon RX 6600 v NDA dokumentu AMD
AMD Radeon RX 6600 v NDA dokumentu AMD (Zdroj: VideoCardz)

Frekvence paměti ani GPU ale pořád neznáme. Také pořád neuniklo TDP těchto karet, takže nevíme, zda bude nižší než 160 W u RX 6600 XT, případně o kolik. Karty, které by se měly prodávat jen v nereferenčních provedeních, dost možná budou používat stejné chladiče a PCB jako modely RX 6600 XT, ale to nevylučuje, že by mohla spotřeba být mírnější.

Také pořád nevíme, jaká bude oficiální cenovka, byť ta bohužel v dnešní době znamená poměrně málo. Reálná cena opět může být dost přestřelená nad úroveň doporučené částky (a i ta doporučená částka může být zvolena hodně vysoko, právě kvůli dnešní situaci). Kryptoměny momentálně mají zase spíš upadající tendenci, což by mohlo s trochou štěstí oslabit apetit těžařů a tím i to, jak vysoko trh ceny karet vyšponuje. Ale těžko říct, zda se toto směřování udrží ty tři týdny, které do vydání zbývají.

Galerie: AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte

Zdroj: VideoCardz

Radeon RX 6600 vyjde za tři týdny. Dokument potvrdil datum a také počet jednotek a paměť
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.78%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. Už aby to byly, jen škoda že to bude zase bitva o dostupné kusy… Asi si vezmu dovolenou a budu číhat, 1060 už by chtěla do důchodu, před týdnem už to hlásila, když po startu nepustila větráky a tu první vteřinu po zapnutí kdy je pustí na 3000 jsem nějak propásl 😀 pak už o sobě vědět normálně nedává. Což bych chtěl i od nové karty…

  • Mat teraz 1060, tak sa ani nezamýšľam nad ničím novým v tejto situácii.
   Ja ale stále sledujem bazár a obchody, pretože GT 710 je neskutočný brak…
   Tiež ale nemienim vyhadzovať take trafené čiastky za o niečo lepšie braky a tak stále čakam a čakam…

 2. Nvidia 3060 má lehce nižší výkon jako 1080 – Ti
  Radeon 6600XT je lehce rychlejší než 3060 ,takže prakticky na urovni 1080 Ti
  Takže 6600 bude na urovni cca 1070Ti … To asi žádný boom nebude.. Kdyby byl za 4K tak by to bylo super. Bohužel dnes se prodá i za 12K 😀