První fotka Radeonu RX 6600 XT. Grafiky AMD s čipem Navi 23 už jsou na cestě?

40

Vypadá to, že levné Radeony RX 6000 by se už brzy mohly začít prodávat, na internet už se dostala fotka hotového RX 6600 XT určeného asi pro herní PC od HP.

V příštím a poté hned následujícím týdnu mají vyjít nové karty GeForce RTX 3080 Ti a poté GeForce RTX 3070 Ti od Nvidie (o přesných termínech odhalení, recenzí a startu prodeje jsme psali zde). Ale vypadá to, že by nedlouho poté mohlo přijít také něco nového od konkurenčního AMD – nové grafiky Radeon RX 6600 XT pro levnější herní PC jsou možná už také poměrně blízko vydání.

AMD zatím tyto modely ani čip Navi 23 oficiálně neoznámilo, ale mohlo by se to asi stát na Computexu příští týden. Na internetu se totiž objevila fotka už zřejmě finální, sériově vyráběné karty Radeon RX 6600 XT. A to by mohlo signalizovat, že se tyto karty dostanou zanedlouho na pulty.

Fotka karty se objevila na Twitteru, kde ji publikoval leaker s přezdívkou Vegeta, ovšem ten ji podle popisu má zřejmě z nějakého čínského fóra, kde ovšem již byla smazána. Obrázek, který můžete vidět níže, zabírá na hřbetní část karty a backplate – nalevo je záslepka a obrazové výstupy. Není tedy vidět mnoho ze samotného provedení, ale karta má evidentně dlouhý chladič s otevřeným výdechem na hřbetní straně. Tím jsou vidět žebra pasivu skládaná z hliníkového plechu, což by mohlo znamenat, že pasiv má uvnitř heatpipe nebo vapor chamber.

Karta AMD Radeon RX 6600 XT pro OEM trh Vegeta Twitter
Karta AMD Radeon RX 6600 XT pro OEM trh (Zdroj: Vegeta/Twitter)

Prakticky jistě jsou na něm axiální ventilátory nebo aspoň jeden, toto není chladič typu blower s radiálním ventilátorem. Karta místo toho bude mít nereferenční charakter, byť toto dost možná je právě referenční karta, soudě třeba podle charakteristického loga Radeon.

Na backplate se příhodně nachází nálepky, které jsou ostatně důvod, proč je karta považována za Radeon RX 6600 XT. Podle popisu jde o kartu s 8GB pamětí GDDR6, označení je nicméně „Navi23 XT“, tedy podle použitého GPU. Ovšem čip Navi 23 XT by zřejmě měla obsahovat právě karta Radeon RX 6600 XT a zřejmě žádná jiná.

Karta je prý určená pro OEM trh, tedy pro montování do hotových sestav velkých výrobců. Není proto jisté, zda se takovéto provedení bude dát koupit i volně, nebo budou na prodej jen jiná nereferenční provedení. Podle nálepek je výrobcem PC Partner, což je firma, která staví také karty GeForce prodávané pod značkou Zotac, Inno3D a Manli. Objednávatelem, pro nějž se tyto karty vyrábí, by pak mělo být HP, soudě podle nálepky uvádějící „HP PN“, tedy kód dílu v sortimentu HP. Také samotné označení modelu od výrobce (H88-E449-001HP) by mohlo indikovat dodávku pro tohoto výrobce počítačů.

Tip: Detailní informace o GPU Navi 23: Radeon RX 6600, RX 6600 XT a mobilní verze

Radeon RX 6600 XT by měl mít údajně plnou verzi čipu Navi 23, což znamená 2048 shaderů (32 CU). POužívá128bitovou paměťovou sběrnici s 8 GB GDDR6 na efektivní frekvenci 16,0 GHz, což by dodávalo 256 GB/s propustnosti, k tomu ale asi bude v GPU přítomná Infinity Cache – buď s kapacitou 64 MB, nebo možná podle některých zdrojů jen 32 MB. Desktopová verze by prý mohla mít takt boostu až 2684 MHz a TDP 130 W. Zatím ale tyto specifikace ještě nejsou definitivně potvrzené.

Galerie: Úniky o GPU AMD Navi 23/Radeonu RX 6600 a RX 6600 XT (igor’sLAB)

Zdroje: Vegeta (Twitter), VideoCardz

První fotka Radeonu RX 6600 XT. Grafiky AMD s čipem Navi 23 už jsou na cestě?
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

40 KOMENTÁŘE

 1. Věřím tomu že „Grafiky AMD s čipem Navi 23 už jsou na cestě“. Otázka ale zní na cestě ke komu jsou? Když se podíváme na padající kryproměny tak si na tuto otázku opravdu netroufám odpovědět. No snad nám Musk zase pomůže abychom si mohli grafiky pořídit na hraní.

   • Jak se říká jedna vlaštovka jaro nedělá. https://byznys.ihned.cz/c1-66928990-uprk-investoru-od-kryptomen-pokracuje-bitcoin-propadl-na-35-tisic-dolaru-za-tyden-tak-ztratil-temer-30-procent-hodnoty Tady je důležitý trend a ne aktuální situace.

    Ano i když Čína k tomu přispěla nejvíce ale už to dále negativně ovlivnit nemohou i kdyby zakázali obchod dvacetkrát za sebou. Naproti tomu Musk ten zase něco vymyslí. Navíc Čína není jediná země která se otočila ke kryptoměnám zády i když je největší.

     • O Vašich výrocích se dá s úspěchem pochybovat jak jste mi již několikrát dokázal. Proto předpokládám, že mi tohle „Čína už zabanovala Bitcoin 23x.“ asi ničím nedoložíte ani nevysvětlíte.

      • Google znáš? Tobě, kterej tu opakovaně psal, že Bitcoin se těží na grafikách, opravdu nic dokládat nebudu. 😀

      • No jasně. Děkuji za nepřímé potvrzení že si zase jenom vymýšlíte.

      • Chápu dědo, že ty se v důchodu nudíš.. ale troubovi jako jsi ty opravdu nebudu nic dohledávat. I ty zdroje na které ten tvůj článek odkazuje uvádí několik předchozích Čínských banů… zbytek si dohledej sám.

      • Když nejste schopen doložit tohle Vaše tvrzení „Čína už zabanovala Bitcoin 23x.“ se nyní uchylujete jako slaboch co je zahnán do kouta k osobním urážkám.

       Stojí Vám to za to?

      • Proč bych to dělal? Proč bych měl plýtvat čas dohledáváním něčeho pro někoho tak hloupýho jako jsi ty? To bych musel být padlej na hlavu..

      • Co pro tebe jsem nebo nejsem je mi naprosto jedno Hřibe, stejně tak jako ty jsi pro mě debil… každý máme přeci nárok na svůj názor na jiného, takže budiž ti přáno.

       Ty jsi evidentně línej, či spíš neschopnej použít Google a všechny ty bany přepočítat, takže dokud to neuděláš, tak jsi lhář jedině ty sám.

      • Další ubohá výmluva že nejste schopen dokázat svoje tvrzení „Čína už zabanovala Bitcoin 23x.“ .

      • Další ubohá výmluva že nejseš schopen dokázat svoje tvrzení „Čína už nezabanovala Bitcoin 23x.“ .

    • V Číně se vytěží tuším 70-75% všech kryptoměn. Je to stěžejní trh. Momentálně se právě čeká jak se celá situace tady vyvine. Přímo těžbu tam vláda tuším ještě nezakázala, jen se snaží regulovat trh s kryptoměnou. Pokud nasadí své cenzurní firewally, může to znamenat úplný krach kryptoměn.
     A mimochodem Musk sice zrušil možnost koupě Tesly Bitcoiny, nicméně následně se sám kryptoměn zastal s dovětkem, že je jen třeba začít hledat ekologický způsob těžby.

      • Nechápete? Když něco tvrdíte tak byste právě Vy měl vědět co tím chcete říci. Jako byste nechápal co sám co jste sám nasal. Mě to totiž zní jako nesmysl.

       Jak jinak si mám vysvětlit Vaši odpověď?

      • 😀 😀 😀 Já ale chápu co píšu já a řekl bych, že to chápe 99% zdejšího osazenstva. Nechápu pouze čemu se divíš a čemu nerozumíš. 😀

       Jestli jde teď 65% hash power z Číny a to ještě koncentrovaně z určitých oblastí, tak je pochopitelné, že větší decentralizace miningu by byla prospěšná ať už z geografických nebo politických důvodů. Viz téměř třetinový výpadek hash power před měsícem, při zaplavení uhelnýho dolu v Xinjiangu.

      • Svatá ty prostoto. Právě tohle je výsledek skoro absolutní decentralizace. Pěkná odpověď ale Vy tady plédujete za decentralizaci ale ne dekoncentraci o které píšete.

       Odpověděl jste na něco jiného a proto se znova ptám Co byste na BTC chtěl decentralizovat a jak si to představujete?

      • Hřibe… to že jsi nás tu minule přesvědčoval, že se Bitcoin těží na grafikách mě mělo varovat…

       Končím… s idiotem ztrácet čas nebudu… 😀

      • Aha rozdíl mezi koncentrací a centralizací je nad hranice Vašeho chápání. Nedivím se že utíkáte.

      • „DedekHrib 25.5.2021 at 20:04
       Ale to není článek o decentralizaci“

       BITCOIN MINING IS DECENTRALIZING

       Takže mimo tvoje nízké IQ jsme ještě zjistili, že neumíš anglicky.. jiné vysvětlení není.

     • siddhi 24.5.2021 at 16:06

      Soudruzi zjistili, že se jim těžba nevyplatí zastavují těžní stroje a proto také z letadla rychle vystupují. Ne jenom kvůli tomu je ten pád tak veliký. Bublina praská a uvidíme kde se kurz zastaví a kdo v letadle zůstane. Ten svinčík co v Číně po kryptoměnách zůstal budou ještě dlouho napravovat.

      PS: zastat se kryptoměn s dovětkem „, že je jen třeba začít hledat ekologický způsob těžby.“ je dobrý způsob na problém upozornit eko-zblbla a vytvořit tak armádu lidí co budou proto kryptoměnám bojovat. Inu Musk nezklamal.

      • Stále to nechápeš. Soudruzi pozastavují těžbu, protože hrozí, že nebudou mít kde zobchodovat výdělek a proto padá kurz. Je to přesně obráceně než říkáš. Příčina a důsledek.

      • „DedekHrib 24.5.2021 at 19:45
       Soudruzi zjistili, že se jim těžba nevyplatí zastavují těžní stroje“

       Hříb je mimo jako vždy..

       Průměrné náklady na vytěžení jednoho BTC jsou kolem $7000-$9000. Obecně v Číně už není tak levná elektřina, jak by si mnozí mysleli, ale zrovna v oblasti Xinjiang, kde se nachází velká část minerů, lze získat kontrakty i kolem 0.3 juanu za kW, tedy kolem 1,- Kč/kW.

      • siddhi 25.5.2021 at 10:12

       Ano „Soudruzi pozastavují těžbu, protože hrozí, že nebudou mít kde zobchodovat výdělek“ ale nemáte pravdu v tomhle „proto padá kurz“ Pád je protože lidé už nechtějí kupovat kryptoměny a naopak je prodávají. Díky tomu se cena snížila a soudruzi proto zastavili stroje. To je obyčejný zákon nabídky a poptávky. Tady to máte popsané https://byznys.ihned.cz/c1-66928990-uprk-investoru-od-kryptomen-pokracuje-bitcoin-propadl-na-35-tisic-dolaru-za-tyden-tak-ztratil-temer-30-procent-hodnoty

       Server CNN Business výrazný výprodej virtuálních měn posledních dnů vysvětluje mimo jiné tím, že „jejich rychlý růst v posledním roce nalákal hordy amatérských i profesionálních investorů hledajících rychlý zisk. Mnoho z nich pak z jízdy vystupuje nebo panicky prodává, když začne cena klesat, což ztráty ještě zhoršuje.“

      • Aznohh 25.5.2021 at 10:35

       Opravdu jste tak hloupý nebo jenom hrajete?

      • Soudruzi zastavují stroje, protože už vydělávají jen $30000 dolarů na jednom vytěženým Bitcoinu.

       Prostě Hřib… to nevymyslíš. 😀

      • Jenom hlupák vidí pouze zisk v podobě „vydělávají jen $30000 dolarů na jednom vytěženým Bitcoinu“ a neuvědomuje si že to má své náklady. Právě kvůli nákladům na těžbu stopli těžbu. A kolik jsou náklady?

       Vy jste to teda vymyslel.

      • Víš co to znamená zisk Hřibe???
       „Počítá se jako rozdíl mezi výnosy a náklady.“ – https://cs.wikipedia.org/wiki/Zisk

       Aneb Hřib předvádí, že ekonomie je další jemu zcela neznámá oblast. Člověče ty to tu máš jak univerzitu třetího věku… bych za tu tvou výuku měl být placenej.

      • Mimo jiné jsem ti tu psal i ty náklady, nebo opět stačí 10s hledání na Googlu…

      • Víte rád diskutuji s lidmi co mi něco dají. No zkoušel jsem to a poroto mi promiňte, že si Vás dávám do kategorie nic rozumného z něho nevypadne.

       Tuhle chybu DedekHrib 25.5.2021 at 20:08 jsem udělal schválně jestli se chytíte s Googlováním. A chytil jste se. Vy umíte najít co je to zisk. U ostatních svých výroku toho nejste schopný. Víte zkoušel jsem jestli z Vás vypadne přiznání že jste přestřelil tvrzením „Čína už zabanovala Bitcoin 23x.“. Také mi je jasné ze z Vás ani nevypadne doložení tohohle Aznohh 25.5.2021 at 15:54

       Na druhou stranu když Vám někdo něco nabulíkuje anglicky tak tak nejste ochoten zapojit hlavu pochopit ze to použili špatné slovo ve větě „BITCOIN MINING IS DECENTRALIZING“.

       Opravdu nemám potřebu se dohadovat s tím vystrašeným dítětem ve Vás co musí mít vždy pravdu a při své svéhlavosti odmítá přemýšlet. Je mi Vás tak trochu i líto a promiňte mi tedy že už na Vás nebudu reagovat. Už mne to nebaví.

      • No já ti povím jak to je dědo. Ty jsi ta největší diskutérská lůza a nemám pro tebe ani špetku respektu. Když je někdo fanatik, ale používá validní argumenty, tak u mě přesto má jistý respekt, ale ty jsi pat a mat, naprostý laik v tom o čem se snažíš vést debatu a i když víš, že jsi zcela mimo, tak to nikdy nedokážeš přiznat a jen okecáváš dál. Stejně jako jsi minule trvdil stále dokola v x příspěvcích, že se Bitcoin těží na grafikách.

       Tvojé bláboly, že jsi chybu udělal schválně atd.. jsou k zasmání. 😀 Prostě jen lhář a okecávač… článků o Čině a potřebě decentralizace miningu najdeš na netu tisíce. Čus póvle.

      • Aznohh 26.5.2021 at 12:40

       Cítím se polichocen. Od lidí Vašeho to jsou samá slova chvály. Děkuji Vám.