Radeon RX 6700 mohl mít 2304 shaderů a 10 GB GDDR6, teď je z něj karta pro těžaře krypta

67

AMD nakonec nevydalo Radeon RX 6700, i když byl podle všeho v plánu. Možná to bylo i kvůli kryptoměnové horečce. Teď se ale paradoxně objevila speciální karta s Navi 22 jen pro těžbu krypta, která možná používá PCB a čip z nevydaného RX 6700.

Vedle GeForce RTX 2060 s 12GB pamětí, která vyjde trošku jako zombie (tři roky po původní kartě), ovšem zombie plně funkční, tu máme další grafiku, která je zřejmě výsledkem pokřivených podmínek během kryptotěžební mánie. Tentokrát je to zdá se Radeon RX 6700. Ten se objevoval v únicích, ale nakonec ho AMD nevydalo. Tedy ne v herních kartách. Vypadá to ale, že kryptobaroni toto GPU ještě možná dostanou.

Na internetu (zase zásluhou webu VideoCardz) se objevily snímky grafiky, která je určená jen pro těžení tzv. kryptoměn, ale zřejmě představuje konfiguraci, která asi původně mohla jít i na herní trh, ale byla zrušena. Na kartě je GPU Navi 22, které normálně je v kartě Radeon RX 6700 XT, která má plnou konfiguraci s 2560 shadery a 192bitovou sběrnicí.

Těžební karta má tento čip ale ořezaný – jednak má aktivních jen 36 ze 40 CU, což dává 2304 shaderů. Frekvence GPU je možná zamknutá na 1300 MHz, jelikož tato hodnota je na snímku GPU-Z uvedená jak pro základní takt GPU, tak pro Boost. Paměti běží na frekvenci 17,2 GHz efektivně, i když nevíme, zda to třeba už není OC a karta nemá ve výchozím stavu takt 16,0 GHz efektivně, jenž je u Radeonů RX 6000 obvyklý. Paměti ale jsou zejména ořezané na šířce. GPU má osazeno jenom 10 GB GDDR6, tedy 160bitovou sběrnici. Místo šesti čipů u Radeonu RX 6700 XT by tedy mělo na PCB asi být jen pět čipů.

Těžební grafika s GPU AMD Navi 22, možný Radeon RX 6700 10 GB Zdroj: VideoCardz

Karta má údajně při těžbě Etherea výkon 39,06 MH/s při teplotě 92 stupňů. Ta bude ale hodně záviset na airflow. Že by měla být opravdu čistě pro těžbu, totiž asi ukazuje pasivní chladič, jenž je stavěný na profukování v rackové skříni a v běžném desktopu by nefungoval. Karta je zřejmě vyráběná firmou XFX a je na ní i logo. Toto tedy asi ještě není jedna z karet, které údajně AMD chystá a bude prodávat pod svojí značkou přímo těžařům, obcházejíc přitom normální výrobce karet.

Více: AMD také bude odklánět GPU přímo těžařům, chystá kryptoverze od všech čipů RDNA 2

Ač ale jde o speciál pro těžbu, na druhé straně PCB můžete vidět, že karta má u záslepky kontakty pro napájení obvyklých obrazových výstupů – jednoho HDMI a třech DisplayPortů, z nichž u jednoho je asi alternativně možné osadit i USB-C. Toto ukazuje, že ačkoliv samotná karta je provedená jako těžební, PCB je navrženo jak pro tuto roli, tak pro výrobu herních karet. Na vyfocené těžební kartě jsou osazené dva osmipinové napájecí vstupy na zadní straně karty (tedy pro osazení do racku), ale deska sama počítá i s tím, že by byly místo toho napájené na hřbetní straně, jak je to klasicky u herních grafik.

Je proto docela dobře možné, že tato karta s 2304 shadery, 10GB pamětí GDDR6 a 160bitovou sběrnicí v jednu dobu byla chystaná i pro herní trh. Je možné, že toto měla být konfigurace onoho Radeonu RX 6700, který byl očekáván, ale nakonec nevyšel. Dávala by asi větší smysl, než pokud by RX 6700 měla jen 6 GB, jak se chvíli také objevovalo v únicích z databáze EEC (kde se ovšem mohou objevit karty, které nakonec nejdou na trh, vzpomeňme 3GB a 4GB GeForce RTX 2060).

Těžební grafika s GPU AMD Navi 22, možný Radeon RX 6700 10 GB Zdroj: VideoCardz

Galerie: Těžební grafika s GPU AMD Navi 22, možný Radeon RX 6700 10 GB

Pravda, PCB je asi univerzálně kompatibilní s čipem Navi 22 a má pozice pro všech šest čipů GDDR6, takže by mohlo být osazené i 192bitovou sběrnicí a plnotučným GPU a sloužit v grafikách Radeon RX 6700 XT od XFX. Nejde tedy o nezvratný důkaz, že přesně tato karta (jen s jiným chladičem) měla tvořit Radeon RX 6700. Konfigurace GPU a paměťová šířka by dávaly smysl, ale i pro 6GB karty existují doklady.

Render Radeonu RX 6700 s 6GB pamětí od PowerColoru březen 2021
Render Radeonu RX 6700 s 6GB pamětí od PowerColoru, březen 2021 (Zdroj: techPowerUp)

Powercolor už zřejmě měl i rendery karet a krabic uvádějící 6GB velikost paměti. To však bylo v březnu a je teoreticky možné, že mezitím AMD plány změnilo na 10 GG a 160 bitovou sběrnici.

Zdroje: VideoCardz, techPowerUp

Radeon RX 6700 mohl mít 2304 shaderů a 10 GB GDDR6, teď je z něj karta pro těžaře krypta
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 12 hlasů

67 KOMENTÁŘE

     • ale amd má v obchodech pár kater za cenu třínásobně vyšší, než MSRP a i to jen občas a kolik jich prodala ve srovnání s nvidií?
      RX 6600 ještě ani nevyšla a už amd varuje, že jich bude méně, než XT, kterých taky není moc, resp. skoro žádná

      • My se nebavíme o dostupnosti karet ale o tom jak se prodává těžařům. Jak se v prodeji těžařům liší Nvidia od AMD? Oba prodávají vesele těžařům.

      • Ano dostupnost souvisí s tím, že se prodává těžařům ale je to zcela jiné téma. Jste tak mimo téma prodeje těžařům které tady oprávněně vyčítáme značkovým fanatikům od Nvidia i AMD.

      • ty fanatiky bych příliš nerozebíral, nemusíš se pak z toho vyhrabat … v čem je to téma jiné? Karty nemám, tak jdu vyrábět těžařům … to je krédo AMD? Nvidie jsou kromě čr plné obchody, proč by nějaká procenta neudělala pro kryptaře? Mluvíš o fanaticích, ale jak se někdo dotkne AMD, hned máš plná ústa, aby se neřeklo, obou … mezi řádky ale hlavně nvidie a pak to překrucuješ, že to je mimo téma … naopak, souvisí to víc, než jsi evidentně schopen připustit … kdyby byly obchody plné karet, kdo by řešil těžaře?

      • To není o tom nemám karty jdu vyrábět těžařům. To je o tom prodávám karty těm kdo mi více zaplatí a to není nic nového. Dnes zaplatí nejvíce těžaři. Přesně tak se chová jak AMD tak Nvidia.

       Ano „kdyby byly obchody plné karet, kdo by řešil těžaře“ to je jádro pudla. Za situaci mohou hlavně reální výrobci chipů (TSMC a Samsung, …). Kdokoliv bude říkat, že jeden nebo druhý ze dvojice AMD nebo Nvidia je přesně ten fanatik proti kterým se ohrazuji. Vy tady plédujete za jednoho který za to podle Vás může méně slovy „a srovnávat v tomhle amd a nvidii, to chce opravdu silný žaludek“. To je ale nesmysl ani jeden za to nemůže.

      • Píšu to zrovna Vám protože tohle Vaše tvrzení není pravda „„a srovnávat v tomhle amd a nvidii, to chce opravdu silný žaludek“. Jste přesně tím fanatikem co si neuvědomuje realitu.

      • kyby ses trochu zamyslel, kdyby ses řídil těmi doporučeními, cos tady před nedávnem rozdával, styděl by ses napsat takovou ptákovinu, co z tebe právě vypadla … bohužel, jak jsi psal, myšlení bolí a ty o tom rozhodně víš víc, než kdokoliv jiný tady … pokud já jsem fanatik, ty jsi reklama na fanatismus, jedna z nejkvalitnějších …

      • Na rozdíl od Vás jsou moje vyjádření konzistentní. Prostě mi zase jenom dokazujete, že sám nejste ochoten a schopen se zamyslet.

       Zcela zbytečné se s Vámi o něčem dohadovat. Howgh.

       PS: Oceňuji, že už jenom manipulujete fakty a nejste sprostý.

      • njn, já starý manipulant s fakty … na tu konzistenci existuje jeden starý vtip o policajtech … 😀 ale jo, beru, máš na mě svůj názor, proč ti kazit Vánoce … pěkný večer přeji

  • piš raději o podvedených, okradených třeba na coinbase, nebo kdekoliv jinde … co tebe zajímají grafiky a hejtění kolem nich? Snad každému je jasné, že ti nejde o tohle, že vřískají proti kryptu … a srovnávat v tomhle amd a nvidii, to chce opravdu silný žaludek. Kdybys neuměl počítat … ty ale umíš, stejně napíšeš takovýto blaf …

   • Oni ale nevřískají proti kryptu, oni vřískají proti AMD. Zbytku nerozumím, rozluštit tvůj psaný projev je celkem obtížné. Ano, můžeme se tu bavit o podvedených či okradených v kryptu, v autobazarech, od energo šmejdů, od politiků atd… ale proč, když článek je o něčem jiném..

    Oba výrobci se chovají stejně, tzn tržně, tedy vytřískat z krypta maximum, dokud to lze. Pouze NV na oko zavedla do herních karet hash limiter, ale bokem bez velkého humbuku jde ohromné množství grafik přímo minerům.

    • no právě, článek o amd kartách pro krypto, ne pro hráče … když se hráči ozvou, vykládáš o nvidii, která těch karet do obchodů dává řádově víc … a co nvidia naoko zvedla … co ty o tom víš? Možná to nelze omezit víc, resp. jinak, aniž by utrpěl herní, nebo výpočetní výkon … ale hned naoko … poblít, jak jinak …

     • Naoko myšlno děláme něco pro hráče.. zavádíme LHR karty, ale bokem prodáváme stovky tisíc karet minerům, které mohly být herní. Ke kartám v obchodech.. mlátíš prázdnou slámu, všichni víme jaká je situace s AMD produkcí, že aktuálně při omezených výrobních kapacitách preferuje CPU a servery zvlášť, takže jejich situace v GPU sféře je tristní. To NV řešit nemusí. Takže nemá smysl řešit absolutní čísla, ale když už, tak v jakém poměru oba výrobci dodávají hráčům/minerům. Blití tu zatím předvádíš jen ty.

      • neumím si představit, jak nvidie nutí výrobce, aby prodávali těžařům a co předvádím já? Co z toho co jsem napsal, je k blití? Opět „Dušín“? Ty nic, zbytek genetický odpad?

      • Že někdo někoho do něčeho nutí jsi vzal zase kde? Ty můžeš napsat, že „píšu blafy a bliju“ bez jakéhokoliv smysluplného vysvětlení, ale po mě vysvětlení chceš? 🙂 Zameť si před vlastním prahem a pak se můžeme bavit.

      • jedinej kdo tu pro hráče něco dělá je nVidia. Zavedla RT efekty. Kde je AMD se svým MantloVulkanem ?

      • oba aktéři třískají z krypta maximum ať už ty speci karty vyrobí, nebo ne, těžařům je jedno, co koupí, tady se ale amd snaží o něco, co jaksi nedokážu pochopit … pokud vyrobí jen „herní karty“, můžou se dostat k oběma skupinám, když vyrobí speciál, hráčům nebude k ničemu a jelikož je karet kolik je, AMD bere tuto možnost hráčům … nvidia to samé v bleděmodrém, rozdíl je akorát v tom, že ty geforce koupíš, když ne u nás, určitě v Německu … špatné je jen to, že chybí nižší řady grafik a těch vyšších není tolik, aby spadly ceny na alespoň kousek od doporučených. …

      • Z krypta třískají maximum těžaři a ne „oba aktéři“. Nebýt těžařů a jejich ochoty platit hausnumera za karty tak se nic neděje a vše je jenom ovlivněné nedostatečnou výrobní kapacitou.

      • Vždyť tu Hnízdo před dvěma týdny tvrdil, že AMD karet je v Německu mnohem víc než NV karet, protože to lidi nekupujou, že prej chtějí NV a AMD leží ladem. Tak si v tom hoši udělejte jasno. 🙂
       Takže tu máme nějakou kartu, o které se spekuluje že to je možná krypto karta, nevíme jestli je to pravda, nevíme kde vyjde a v jakém množství, ale už je dle odborníků jasné, že AMD je svině. 😀

       Když vyšly speciálky na těžbu od NV, tak tu zelenáči tvrdili, že to je v pořádku, protože jde asi o špatné křemíky bez video výstupů, takže ty na herní gpu nešly použít, ale jak jde o AMD tak je vše jinak. 😀
       Komedie..

      • komedie je, jak tady opakovaně vytahuješ, co napsal Hnízdo … ten toho napsal mnohem víc … vytahuješ, jen co se ti hodí do krámu … je tedy pravda, co psal Hnízdo, nebo opět jen trolíš?

      • Kouknu Mindfactory, 3060 2 modely skladem, 3070 1, 3090 žádná, 3080 2 skladem, bída. AMD 6700 1 skladem, 6800 0, 6900 4 modely skladem, taky bída. Tak nevím, mě to přijde podobný a ne že AMD vůbec není. Jeden týden tak a druhej onak. Ale závěr pro hejtery je jasnej, AMD je svině. 😀

      • Az … koukám tam každý den něklolikrát, ráno tam bylo asi 8 modelů 3060, 3060ti, nějaké 3070, pak jen 3080ti … docela výběr, večer všechno asi pryč … od radeonů tam byly jen rx6700xt a rx6900xt … víc radeonů bylo na „alternate.de“ … nejsem žádný hejter, neříkám „amd je svině“ … říkám, je to bída a líp asi ještě dlouho nebude … jediná šance je, že Intel nezhovadí ty svoje karty a nasype na trh začátkem roku nějaký milion karet k těm co tam jsou …

      • Tak já myslel hejtrama spíš dva první příspěvky nahoře, který mají hned jasno. 😀 Ale jako určovat podle skladovosti, jestli je větší svině AMD nebo NV protože dodávají minerům je imho v době omezených výrobních kapacit úplnej nesmysl.. v extrémním případě se klidně stane, že AMD přestane gpu vyrábět úplně a kapacitu nechá na servery a mě to vůbec nepřekvapí..

      • Aznohh 13.9.2021 at 18:44

       Ano Dva první plus bych přidal Vlko 13.9.2021 at 13:00

      • Hoši, ráno se vzbudím, koukám skrz francouský dveře a okno ven. Pak vezmu do ruky, mobil a ještě v posteli mrknu co novího na facebooku, novinkách, cnews a roomingu. Ale že bych každej den koukal kolik na skladě má ta která firma v zahraničí, to už je za hranou, to už není normální. Jako promiňte, ale oba dva by jste měli zajít na psychiatrii, protože to fakt není normální, si tady poměřovat pindíky, kolik Vám nějaký SAP ukazuje každé ráno kolik je naskladněných grafických karet. To je fakt over.

      • Oba dva kdo? Jarouš mimo jako vždy..
       Hlavně že facebook a novinky. 😀

      • Jaroslave, když budeš mít stavební firmu, taky budeš denně na webu, v dnešní době zvlášť, co maj dodavatelé na skladech … soudíš rychle a aznohh tam kouknul jen proto, že jsme se o tom bavili …

      • Potrefená husa nejvíc kejhá.

       Stavební firma potřebuje vědět každý ráno kolik má mindfactory naskladě grafických karet, jo tak to jo ty voe. Pokud stavební firma je závislá na tom kolik čeho mají ve stavebninách, tak je to špatná firma. Správná stavební firma má vlastní sklad, kam vozí přímo od výrobce nejčastějí používáné materiály. aby jí žádný výpadek neohrozil…

      • byl to jen příklad … vysadils tabletky? Nebo si jen tak, jako každý den, potřebuješ kopnout a je jedno do koho?
       I ta stavební firma nemusí být Skanska …

      • nejsem to já, kdo tady každý den zajebává … o jaké podstatě mluvíš?

     • 😀😀😀 @gogo1963…
      Jak tak pročítám Vaše příspěvky, tak si čím dál tím více myslím, že ta číslovka ve Vašem nicku není „ročník“, ale velikost Vašeho IQ ! Protože jinak to snad ani není možné…. 😂😂😂😂😂😂

      • copak se ti nelíbí, synku? Když něčemu nerozumím, zeptám se, ty to děláš evidentně jinak …
       … a taky ta číslovka v mém nicku není rok mého narození … možná by ses s tím svým IQ mohl pochlubit ty, „multismajlíku“

      • komárku, lidé mají IQ běžně v evropě kolem 120 bodů. Ti nejcyhtřejší lidé, co dokážou z hlavy počítat několikařádé čísla, mají IQ někde okolo 160-200. Ale tito lidé si nedokážou koupit ani rohlík v obchodě, protože jsou chytří jen ve velmi úzkém zaměření svého mozku, ve zbylých jsou totálně mimo. Ale aby někdo měl 1963, tak to by musel být víc než bůh. To jsi ale napsat nechtěl, podle těch smajlíků co?

      • Myslím si, že právě ono „IQ běžně v evropě kolem 120“ je pointa. toho co napsal komarek.

      • protože to směroval na „Gogo“ … kdyby to bylo na tebe, vřískal bys jak Viktorka … přiznám se bez mučení, čekal jsem od tebe podobnou poznámku …

      • Kdyby to bylo na mne a choval jsme se jako Vy Tak bych se minimálně dlouze zamyslel.

      • jak přesně jsem se choval v této diskuzi, že mě nazval retardem? To si rád přečtu … 😀

 1. AMD aj NVIDIA sa začínajú poisťovať proti budúcej záplave kariet po skončení krypto šialenstva a tak donútila čo najviac organizmov kúpiť novú, keďže z týchto budú mať neskôr radosť akurát v Afrike na skládke.

 2. Asi konečne grafika od AMD ktorá by u mňa našla uplatnenie a bol by zmysel ju kúpiť 😂
  Bohužiaľ ten výkon a ešte pri tej teplote je niaky slabý oproti nV, hmm…
  Neee, robim si prdel, nescem ju 🤪