AMD Radeon RX 6700 XT odhalen. Cena 479 $, výkon vyšší, než se čekalo?

15

Radeon RX 6700 XT je oficiálně tady: karta se začne prodávat za dva týdny, ale už máme specifikace, údaje o výkonu i o ceně. Ta zamířila výš, než se čekalo.

Jak už bylo ohlášeno minulý týden, dnes AMD na online video přenosu oficiálně představilo Radeon RX 6700 XT, nový mainstreamový model grafiky s architekturou RDNA 2. Nebo možná bude lepší říkat „mainstreamovější“, protože tato karta jde nakonec cenou výš, než se čekalo a o hodně výš, než právě vydaná GeForce RTX 3060 od Nvidie.

Nezbývá než doufat, že výš půjde i výkonem a nejde jen o předražení sázející na to, že při dnešní kryptoměnové horečce stejně těžaři vyhnali ceny všeho až několikanásobně výš.

AMD Radeon RX 6700 XT

Nově odhalená grafika se skutečně tedy jmenuje Radeon RX 6700 XT (což nebylo doteď oficiálně potvrzené) a taky opravdu obsahuje čip Navi 22 s 40 bloky CU, což dává 2560 shaderů. GPU tím pádem také obsahuje 40 ray acceleratorů pro raytracingové efekty a 160 texturovacích jednotek. Počet jednotek ROP je 64. Karta podporuje všechny technologie vyšších modelů RX 6700 XT, od DirectX 12 Ultimate po HDMI 2.1, dekódování AV1 po PCIe 4.0 a Smart Access Memory.

GPU AMD Navi 22 (vpravo) v porovnání s čipem Navi 21 (vlevo) Zdroj: AMD

GPU má frekvenci boostu 2581 MHz, zatímco tzv. „herní frekvence“ je 2424 MHz a základní frekvence je 2321 MHz. AMD uvádí výkon ve výpočtech se standardní přesností FP32 13,21 TFLOPS (s poloviční FP16 je to 26,43 TFLOPS). Pro srovnání, Radeon RX 6800 má oficiálně 16,17 TFLOPS, takže Radeon RX 6700 XT má teoreticky až nějakých 81,7 % hrubého výkonu nejbližšího vyššího modelu od AMD.

Zatímco výpočetní sekce čipu je polovinou highendového GPU Navi 21 s 80 CU (ale pro kompenzaci běží na vyšších taktech), paměťový subsystém je silnější a odpovídá třem čtvrtinám prostředků, které má Navi 21. Paměťová sběrnice má 192 bitů a na nich 12 GB GDDR6 s frekvencí 16,0 GHz efektivně, což dává propustnost 384 GB/s.

Parametry Radeonu RX 6700 XT Zdroj: AMD

Jenže stejně jako u Radeonu RX 6800 až RX 6900 XT bude výsledný výkon lepší, než by tato propustnost sama o sobě indikovala. Opět je totiž přítomná Infinity Cache, zde s tříčtvrtinovou kapacitou 96 MB. Díky té bude propustnost pro hry efektivně mnohem vyšší.

Ony vysoké frekvence mají ale svá negativa (kromě toho, že může být méně prostoru pro OC). Ačkoliv výpočetní část GPU je polovinou čipu Navi 21, tak TDP je relativně vyšší. Zatímco karty s Navi 21 mají TDP 250 až 300 W, AMD pro Radeon RX 6700 XT stanovilo TDP 230 W. Nedávno se objevily neoficiální zprávy, že by prý měla existovat i 189W varianta. Ale ta teď při uvedení nikde nebyla zmíněná. Je otázka, zda se toto TDP třeba nebude týkat až modelu RX 6600 XT nebo RX 6700.

Referenční verze

Referenční verze karta má dvouslotový chladič s dvěma axiálními ventilátory, ale PCB (desetivrstvé) je o dost delší, než by pro takovou konfiguraci bylo třeba. Měří 267 mm, tedy jako vyšší tříventilátorové karty. Pravděpodobně se počítá s tím, že ho výrobci u nereferenčních karet osadí třemi ventilátory.

Referenční provedení karty AMD Radeon RX 6700 XT 11 Zdroj: AMD

Referenční karta má napájení jedním osmipinem a jedním šestipinem (toto se tedy liší od původně uniklých renderů) a 11fázovou napájecí kaskádu. Pasiv používá trojici heatpipe a s čipem má kontakt pomocí údajně vysoce kvalitní „phase-change“ teplovodivé vložky (o co přesně jde, zatím není jasné). Hlučnost má být údajně o 50 % nižší než u starších blower chladičů (asi u RX 5700 XT?) a karty v nečinnosti vypínají ventilátory (ZeroRPM).

Referenční provedení karty AMD Radeon RX 6700 XT 12 Zdroj: AMD

Galerie: Referenční provedení karty AMD Radeon RX 6700 XT

Prodej za dva týdny

Karty se mají začít prodávat 18. 3. a to současně jak referenční, tak nereferenční karty. V současných podmínkách bohužel asi platí, že se vyprodají velmi rychle. Prodej by měl tradičně začínat od 15:00, pokud chcete číhat v eshopech.

Nereferenční karty AMD Radeon RX 6700 XT Zdroj: AMD

Prý by se také tento měsíc měly začít prodávat nějaké hotové sestavy už s těmito grafikami, což jak Scott Herkelman z AMD přiznává, bohužel nyní může být jedna z mála možností, jak se ke grafikám dostat přes úpornou snahu těžařů všechno vyluxovat.

Cena a datum vydání AMD Radeon RX 6700 XT Zdroj: AMD

Cena (výkon?) míří nad GeForce RTX 3060 Ti

Co vás nepotěší, je cena. Nastavená je poměrně vysoko, na 479 dolarů, což teď s DPH vychází na 12 550 Kč. Dost to vypadá, jako by AMD s touto částkou chtělo „vytěžit“ fakt, že kvůli kryptoměnové bublině jsou grafiky vykupovány za ceny mnohem vyšší než doporučené, takže je cena rovnou nastavená vysoko.

Karta má být tento měsíc dostupná i v hotových sestavách Zdroj: AMD

AMD ale zdá se tuto kartu nesměruje proti GeForce RTX 3060, která oficiálně stojí jen 329 dolarů, ale spíše někam mezi GeForce RTX 3070 (499 $) a GeForce RTX 3060 Ti (399 $), přičemž určitá část ceny by byl příplatek za to, že RX 6700 XT má větší 12 GB paměť proti 8GB Nvidiím.

Podle AMD má karta být optimální pro hraní s rozlišením 1440p. Firma ukázala i řadu oficiálních benchmarků, podle nichž by prý Radeon RX 6700 XT měl být rychlejší než GeForce RTX 2080 Super a snad by se i mohl dotahovat k GeForce RTX 3070 v některých hrách. Ovšem v průměru by karta měla být pomalejší než RTX 3070, vzhledem k nastavené ceně. Ve hrách s raytracingovými efekty pak bude odstup ve výkonu od RTX 3070 asi o dost výraznější.

Slajdy s těmito výkonnostními srovnáními můžete vidět v galerii. Je třeba říct, že u těchto oficiálních benchmarků vždy platí, že mohou být výběrové a tudíž matoucí, proto počkejte na nezávislé recenze, než si uděláte obrázek. Grafy od AMD pravděpodobně například tyjí z toho, že u Radeonu RX 670 0XT je aktivní Smart Access Memory, ale u RTX 3070 a RTX 3060 Ti nikoliv.

Oficiální benchmarky grafiky AMD Radeon RX 6700 XT 05 Zdroj: AMD

Galerie: AMD Radeon RX 6700 XT: odhalení a oficiální benchmarky

Zdroje: AMD (1, 2)

AMD Radeon RX 6700 XT odhalen. Cena 479 $, výkon vyšší, než se čekalo?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 14 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Ak AMD a nVidia niečo neurobia s tými cenami od scalperov, tak si kopú vlastný hrob. Vysoké ceny herných grafík nakoniec zlikvidujú aj herné štúdiá a nové AAA hry. Môžu predávať cez vlastné internetové obchody. AMD môže predávať grafiku spolu s doskou a procesorom. Môžu upraviť bios na grafike, aby nešlo na nich ťažiť. Môžu prestať dodávať GPU výrobcom, ktorí predávajú grafiky minerom a scalperom. Takéto vlny obrovského dopytu a preplnených skladov nakoniec znížia záujem o nové hry a zlikvidujú herné PC.

  • Blbost, kdo ty peníze měl, tak upgradoval už dřív a teď má stále výkonnou grafiku a ti co ne, tak jejich problém, ale i tak mají stále graifku, která jim určitě na jejich typ her vystačí (Fortnite, CS a kdo ví co ještě existuje). Protože podle toho, co hraju, si i koupím grafiku. Nebudu si kupovat GTX 1060, když vím, že chci hrát nové, náročné hry, ale vezmu rovnou něco silnějšího. Hry jsou stejně většinou v odkladu, takže nehrozí, že by letos vyšlo něco dobrého a i kdyby, tak si to stejně koupí i ti s tím low GPU a stáhnou detaily. Pro mě, letos na PC vychází snad jenom Far Cry 6, zbytek mě nezajímá, nebo to jsou menší tituly, ne AAA.

   • No, nie. Mám 4K display a chcel som si zahrať RDR2 v 4K, ale grafiku na to nemám. Ten 4K display mám k macbooku pro, nie k PC. Aj tak potrebujem nový PC, ale pri tých cenách si ho môžu nechať. A ani hru som si ešte nekúpil, keď nemám grafiku.

  • A teď realita… přesto, že ceny jsou vysoké, HW nedostupný.. a to včetně konzolí.. tak gaming zažívá v době lockdownů a homeofficů obrovský boom a profity AAA studií trhají rekordy. 😀

   • Zatiaľ. Každý musí byť doma. Keď budú vakcíny pre všetkých a všetko sa otvorí, tak začne cestovanie a dovolenky. V EU sa zrejme už v lete bude slobodne cestovať a do zimy bude zaočkovaný každý, kto bude chcieť.

  • Jediné co s tím mohou u Nvidie či AMD udělat je zdvihnout ceny. Jinak se skalpery nezatočí. Stačí aby se jen podívali za kolik skalpeři prodávají a tu cenu nasadit a bude po skalperech. 🙂 Objem výroby a bitcoin prostě neovlivní

 2. Hlavně je potřeba si tuhle situaci zapamatovat. Vzpomenout si až ty nebohé „výrobce“ karet po splasknutí bitcoinové bubliny kdy je postihne neštěstí. To si pak zase budou stěžovat na malé prodeje nových karet a spoustu levných karet v bazarech.

  Karma je mrcha.