Unikly výkony Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku. Někde prý porazí RTX 3080, v ray tracingu ne

135

Vyjde příští měsíc, ale už teď unikla skóre ukazující výkon Radeonu RX 6800 XT. V 3DMarku si poradí s GeForce RTX 3080, ale v ray tracingu má výkon slabší.

Příští týden se AMD konečně oficiálně vytasí s novými grafikami Radeon RX 6000, v nichž přinese architektura RDNA 2 konečně podporu pro raytracingové efekty. Jejich recenze ovšem vyjdou asi až se začátkem prodeje příští měsíc, takže asi ještě nějakou dobu vydrží napětí kolem toho, jaký výkon AMD předvede proti Nvidii.

Ta přinesla velký mezigenerační nárůst, ale vypadá to, že ji možná trochu brzdí energetická efektivita 8nm čipů, čímž by AMD mohlo získat příležitost víc zazlobit. Zda se mu to povede, bylo dlouho ve hvězdách, protože chyběly úniky informací. Ale teď po průsaku celých specifikací vybublaly na internet také informace o údajném výkonu karet v 3DMarku, což už by možná mohlo dávat nějaký ten obrázek.

Údajné výkony karet v 3DMarku se objevily od několika zdrojů, patrně jde o výsledek testování karet přímo výrobci (kteří asi doteď neměli ovladač s reálným výkonem). Výrobci karet by teď měli mít přístup ke grafice Radeon RX 6800 XT (model RX 6900 XT má nyní být jen exkluzivně od AMD), takže právě model 6800 XT je zřejmě tím, pro který platí nebo mají platit následující čísla.

Aktualizováno: v textu to není úplně přesně zřejmé, ale vypadá to, že Igor’sLAB asi nedostal přímo absolutní skóre v bodech, ale jen procentuální údaje (ty v druhém grafu), takže přesná skóre jsou odhady vypočítané z těchto procent. Podle Igora Walloska skóre GeForce, která měřil sám, seděla, ale samozřejmě nemohlo ověřit, jestli sedí i skóre Radeonu.

Radeon RX 6800 XT v 3DMarku

Jednu sadu čísel přinesl Igor’sLab, jehož zdrojem má být některý z výrobců karet, kteří nabízejí GPU obou značek (takže by to asi měl být Asus, Gigabyte nebo MSI), přesněji zdroje mají být dva různé. Radeon RX 6800 XT podle nich údajně má dosahovat v testu 3DMark Fire Strike Extreme 13 066 bodů při rozlišení 4K, mělo by to být o 52,8 % více než RTX 2080 Ti (8551 bodů) a o 22,2 % víc než má GeForce RTX 3080 (10 688 bodů). V testu Time Spy Extreme pak má dosáhnout 8232 bodů, o 17,1 % víc než RTX 2080 Ti (7028 bodů) a o pouhých 3,2 % víc než dosahuje RTX 3080 (7977 bodů).

Skóre karty AMD Radeon RX 6800 XT IgorsLAB 1
Skóre karty AMD Radeon RX 6800 XT (Zdroj: Igor’sLAB)

V testu 3DMark Port Royal opět v 4K, což je jediný 3DMark s ray tracingem, se ale pořadí obrací a karta má jen 4438 bodů, takže dosahuje jen 82 % výkonu RTX 3080 (5415 bodů) a jen 103,6 % výkonu RTX 2080 Ti (4285 bodů). Je třeba upozornit, že jde zřejmě o kombinovaná skóre, ne o čistě skóre GPU. A také nevíme, zda byly úplně rovné podmínky. Výsledky pro GeForce Igor Wallosek změřil sám, kdežto komponenty pro sestavu s Radeonem nejsou známé, i když to prý nejspíš bylo něco jako standardní Core i9-10900K (ale jistě to nevíme).

Skóre karty AMD Radeon RX 6800 XT IgorsLAB 2
Skóre karty AMD Radeon RX 6800 XT, relativní výkon vztažený k RX 6800 XT (Zdroj: Igor’sLAB)

Další testy má WCCFtech. Opět je to srovnání v těchto stejných 3DMarcích a v rozlišení 4K (Radeon je v tabulce označen „E438“). Obrázek je stejný – vedení ve Fire Strike, jen malý rozdíl v Time Spy a výrazné zaostání za RTX 3080 v raytracingovém Port Royal.

Skóre karty AMD Radeon RX 6800 XT WCCFtech
Skóre karty AMD Radeon RX 6800 XT (Zdroj: WCCFtech)

Další údaj poskytl vývojář testu CapFrameX. Podle toho má „Big Navi“ (nevíme které, snad je to RX 6800 XT) dosahovat ve Fire Strike Ultra 11 500 bodů, o 8,5 % vyšší skóre než GeForce RTX 3080. Zde by to snad už mělo být skóre jen pro GPU.

Plné Big Navi?

Opět asi přímo GPU skóre pak poskytl také twitterový leaker Kitty Corgi (teď se změněným nickem), jenž měl dříve jisté relevantní leaky o Ampere. Nyní uvádí skóre v 3DMarcích pro nějaký Radeon RX 6000 – je řečeno, že RX 6800 XT, ale prý má toto GPU plných 80 CU (5120 shaderů) a šlo o ES vzorek. RX 6800 XT má jen 4608 shaderů/72 CU, což znamená, že možná jde spíš o Radeon RX 6900 XT, pokud je tento údaj správný. ES karta se ale může lišit od sériové jak výkonem, tak specifikacemi. Tato čísla tedy berte jen pro zajímavost a neřiďte se jimi.

Skóre ES verze karty AMD Radeon RX 6900 XT
Skóre ES verze karty AMD Radeon RX 6900 XT (Zdroj: KittyYYuko/Harukaze5719)

Karta měla údajně porazit v 3DMarku Fire Strike Ultra a Extreme dokonce i GeForce RTX 3090, ale v Time Spy a Time Spy Extreme už nestačila ani na RTX 3080. Pro Port Royal výsledky nejsou…

Tip: Uniklo PCB Radeonu RX 6800 XT: 256bitová sběrnice potvrzená, VRM pro vysoké TDP

Zatím to tedy vypadá, že v raytracingových hrách by architektura RDNA 2 mohla proti grafikám Ampere tahat za kratší konec, ale v některých jiných testech a/nebo hrách by mohla být rovnocenná, ne-li rychlejší. Ovšem mějte na paměti, že toto jsou uniklé testy, které se nemusí potvrdit. A také je možné, že v reálných hrách třeba budou výsledky slabší, než co ukazuje 3DMark. Pořád tak jako tak platí, že pro skutečné zhodnocení výkonu těchto grafik byte měli počkat až na nezávislé podrobné recenze.

AMD Radeon RX 6900XT Zdroj: RedGamingTech

Galerie: Referenční grafické karty Radeon RX 6000: fotografie, úniky

Zdroje: VideoCardz, igor’sLAB, KittyYYuko/Harukaze5719, WCCFtech, CapFrameX

Unikly výkony Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku. Někde prý porazí RTX 3080, v ray tracingu ne
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.8%) 25 hlasů

135 KOMENTÁŘE

  • Estimation je odvozené skóre testů od výsledků uvedených v procentech (igor’sLAB grafy, které mají vlevo nahoře „percent“).
   Estimation je tedy dopočítáno tak, že např. u Firestrike Extreme 4K vzal reálný výsledek 3080 FE, tedy 10688, ten vydělil číslem 81,8 a výsledek vynásobil číslem 100. Z toho tedy odvodil výsledek (10688/81,8)*100 = 13066,01.
   Podotýkám, že 81,8 a 100 jsou čísla dodaná oním zdrojem úniku. No a podobně postupoval u ostatních grafů „Estimation“.
   Podstatné, resp. zcela přesné jsou u igor’sLAB grafy v procentech.

   • No jo, jenže tyto programy nám dávají ve výsledku právě ty body. Proč nám uniklý zdroj říká nějaká procenta a ne dané výsledky když to tedy má změřené. Jestli si ty procenta tam taky někdo necucá z prstu 🙂
    Uvidíme z finálních testů…

  • Myslel jsem, že čím blíže budeme uvedení, resp. vydání karet, tím více bude jasno. Nicméně ty výsledky jsou oproti zdravě tlumenému očekávání tak dobré a pořád lepší, že jsem jen čím dál víc napnutý.

 1. Lehce bych si dovolil rozebrat pár zmíněných informaci.
  Když se pozorně podíváte na tabulky Wccftech a grafy Igor’s Lab, pak
  1. Port Royal default 4K uvádí identické výsledky s Igor’s Lab, jedná se tedy o stejný zdroj informací. Navíc je dobré doplnit, že se tedy jedná o výsledek Ray Tracing testu.
  2. Stejný zdroj informací pravděpodobně (identické výsledky) platí i pro výsledky Time Spy Extreme 4K Igora i Wccftech.
  3. Stejně tak to podle mě platí u výsledků Firestrike Extreme 4K (Igor) a FireStrike Ultra 4K Wccftech (opět zcela identické výsledky), akorát zde jedna ze zmíněných redakcí „popletla“ název testu (Ultra vs. Extreme).

 2. Zminka o odhadu nic?
  Zminka o neznamem cpu pri testech amd karet nic?
  Priklad:
  testuji s i9@5,5ghz a amd – vysledek A (a nebo taky ryzen 5000 – nevime, nevi to nikdo, ale mame viteze jasneho ze)
  testuji s i9@5ghz s nv – vysledek B (to vime, je to v popisku)

  Takhle to mohlo byt. Co to cervene pismo v grafu dole. Vsiml si toho nekdo? Takze amd vyhralo s neznamym procesorem (klidne OC) a bojovala s nv kartou a defaultnim 5ghz cpu.

  Ale taky to mohlo byt i jinak:
  Taky je moznost, ze amd karty byly testovany i s horsim cpu. Takze by s i9@5ghz podala jeste lepsi vysledek.
  Ale to my nevime.
  Delat tabulku o kartach, ktere byly testovane obe s ruznym cpu je BLBOST ne?
  Ale hype jede.
  Nekteri vypadaji, ze je jim to jedno jak se to udela, hlavne ze je amd v grafech prvni 🙂

  No, takze ja si pockam na NORMALNI TEST S JEDNIM STEJNYM CPU pro karty amd a nv, protoze nevim jak VY, ale ja beru jen vysledky gpu namerene na stejne konfiguraci PC.

  • „Takhle to mohlo byt. Co to cervene pismo v grafu dole. Vsiml si toho nekdo? Takze amd vyhralo s neznamym procesorem (klidne OC) a bojovala s nv kartou a defaultnim 5ghz cpu.“

   Ale vždyť to pan Olšan jasně v tectu píše: „Tato čísla tedy berte jen pro zajímavost a neřiďte se jimi.“

   • 2ratha a gog
    Mate pravdu, trochu jsem se rozohnil. Je to proto, ze nejsem zvykly na takovy typ clanku zde na cnews.
    Ja bych tu splacaninu s odhady a neznamou vubec nezverejnoval.
    J.O. zde vyborne balancuje na hrane bulvaru a normalniho clanku. Protoze ty data v clanku nejsou seriozni a hlavne chybi ten udaj o CPU, takze je to cele o nicem. Proc o tom teda vubec psat?
    Jako kuriozitu proc ne? Ale co potom ten nazev clanku? Takovej malej clickbait no.
    A tech upozorneni, ze ty udaje v clanku nejsou ani kompletni, ani verohodne by teda v clanku mohlo byt vic. Trosku jiny nazev clanku a vuuuubec bych neprskal 🙂
    Mate vubec tuseni, co takovyhle clanek zpusobi v amdd svete? 🙂

      • AMDD je spojené s jednou osobou, která je velmi zaujatá a neobjektivní, ale určitě se tak samo AMD nechová. A troufám si tvrdit, že ani většina fandů této značky nejsou fanatici.
       Stejně mi připadá nevhodné označení nVidiot, protože je to hanlivé vůči nVidii, i když je použito primárně ve spojení s konkrétní osobou (nebo skupinou osob), která fakticky (krom fandovství) nemá s nVidií nic společného.
       Jednoduše řečeno hanit jakoukoliv firmu za to, že má některé zhovadilé fanoušky, mi nepřijde na místě.

    • Bral bych to s klidem. Všechno jsou to leaky a nepotvrzené informace. Nicméně zapadají do skládačky (a již známých a potvrzených informací), tudíž určité zrnko/zrno reality by v nich být mělo.

     Jestli to bude o (+/-) 0-5-10% někde jinde (vliv CPU, driverů, apod.), to je IMHO zcela irelevantní. Na to, že to je nejnižší model Navi21 je to prostě hodně dobré – lepší, než jsem sám čekal (myslel jsem, že 6800 bude konkurence pro 3070).

     No a co se RT týká, ten mě fakt nezajímá, ale i tak perfektní výsledek na úrovni 2080TI – opět něco, co jde daleko za mé očekávání; a kde jde rovněž očekávat, že „plnotučné“ 6900 modely na tom budou díky většímu počtu jednotek ještě lépe.

     • Na +-300W, pokud se to potvrdi, je to stejny primotop, jak RTX 30×0. Popravde se mi cim dal vice zacina libit myslenka DLSS, ktere by mozna v globalnim meritku mohlo prinest sezreni energii. RT jde take mimo me, na to jeste HW nemame.

  • „Delat tabulku o kartach, ktere byly testovane obe s ruznym cpu je BLBOST ne?“
   No minimálně je to zavádějící a zkresluje to výsledky, to jednoznačně.

   „Ale to my nevime.“
   Přesně 🙂

   „Nekteri vypadaji, ze je jim to jedno jak se to udela, hlavne ze je amd v grafech prvni :)“
   Blbé je, že tací většinou i když se ukáže, že to byl fake (nebo silně zkreslený výsledek), si to nenechají vymluvit a považují to dál za „svatou pravdu“.

   • 2ratha
    „Nekteri vypadaji, ze je jim to jedno jak se to udela, hlavne ze je amd v grafech prvni :)“
    Blbé je, že tací většinou i když se ukáže, že to byl fake (nebo silně zkreslený výsledek), si to nenechají vymluvit a považují to dál za „svatou pravdu“.

    A nene, taky znate takove typy lidi? 🙂
    Jsou pak velmi zabavni ze?

    • „A nene, taky znate takove typy lidi? 🙂“
     Nechci být vztahovačný… 😀
     … ale já dokážu uznat, když mé tipy a odhady byly mimo.
     Sám nemám rád lidi, kteří do roztrhání těla brání jednoznačně vyvrácené mýty a domněnky. A je jedno, jestli jsou z tábora červených, zelených, nebo modrých.
     Že fandím AMD nijak neskrývám a rád je podpořím i koupí jejich produktu.

     • Vypadate na normalniho cloveka.
      Ja vyrazne nepreferuji jedinou znacku. Jedine snad az na jabko v oblasti telefonu.
      Doma mame nv, amd gpu, intel, amd cpu a jabka. Prakticky mam zkusenost se vsemi „tabory“.
      Co hledate vy?
      Ja maximalni vykon, pak max mozny vykon za co nejnizsi cenu.
      Spotreba, tdp, hluk – nezajem.
      Gamer all the way 🙂
      Ted jen cekam, jestli amd zvladne udelat lepsi pomer vykon/cena a pak se rozhodnu.

      • „Co hledate vy?“
       Mám dosti specifické podmínky:
       1. Francouzská okna na jih = v létě výheň i bez přímotopu.
       2. PC v místnosti (ložnice), kde je potřeba udržet hluk na přijatelné úrovni.
       3. Zatím se mi nechce pořizovat klimatizace.
       4. Samozřejmě celkový výkon je zásadní, protože…
       5. … 3440×1440 (freesync 48-100Hz)
       6. V budoucnosti (zatím nevím v jak vzdálené) chci určitě VR. Zkoušel jsem u kamaráda na VR Subnautiku a absolutně mě to pohltilo.

       Dále.
       Mám Vegu 56, kterou jsem musel dát pod vodu, jinak to znělo jako startující vrtulník. Tichoučké, teplota GPU v létě max. 54°C. Ale pořád je tu těch ca 230W (nevím přesně), které se vyzáří do prostoru a je to znát.

       No a na konec bych zařadil to, že jsem fanda AMD. Rozumím tomu, že je to možná pro někoho nepochopitelné, ale mě je ta firma prostě sympatická. Dala světu mnoho otevřených technologií, nebo na nich spolupracovala a já to beru tak, že je tím podpořím.

      • Ještě bych dodal toto.
       Když někomu stavím PC, klidně dám do sestavy kartu nVidia a CPU Intel, pokud je to v dané cenové relaci to nejlepší.
       Vždycky se řídím podle „use case“. Např. na jaké hry to bude atp.
       No a podle „případové studie“ 🙂 a finančních možností společně probereme a schválíme sestavu.

      • njn … já potřebuji udržet spotřebu do 200 watt, teploty pod 70° u GPU a ticho … chodím spát v osm večer, vstávám v půl druhé ráno … to je všechno slyšet 😀 počítač nevypínám … kdyby mě to mělo hučet nonstop, jsem na prášcích …

      • 2ratha
       To rikam, jste rozumny clovek. Vse co rikate mi dava smysl.
       Postupuji dost podobne.
       Okna na jih. To mam taky. Nekdy se citim jako v troube na peceni 🙂

  • 2ratha
   Asi ano. Asi opravdu ano a jestli jo, tak je to pro mou osobu prijemna zmena! Po vice jak 8mi letech ma amd konkurencni vyrobek od stredni tridy vys.
   (ja teda miluju uz rx5700xt – ale to jeste nebylo uplne ono)

 3. OT (i kdyz me inspiroval tento clanek)

  Bavi se dva duchodci v parku na lavicce:
  „Tak mi covece Franto vysel konecne clanek.“
  „Nerikej Josefe, to ti preju. Pises do novin jo?“
  „Ale…. TASEMNICE.“

  🙂

  • 2destare
   tech „divnosti“ je tam vic.
   Cely je to divny a podle me takova splacanina nema na cnews co delat.
   A jeste to psal J.O. kteryho si vazim. Pan J.O. mate minus 5 bodu.
   Ale jsem rad, ze to psal J.O., protoze bejt to nekdo jinej, tak uz to asi neunesu. I kdyz je to „bullshit“ clanek, J.O. umi psat a ma to (pokud se to o clanku s fake a neuplnymi daty da vubec rict) nejakou uroven.

 4. „Unikly výkonu Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku. Někde porazí RTX 3080, v ray tracingu ne“

  J.O. minus dalsich 5 bodu – dava vam nadpis smysl?
  Tak snad napisu: „unikly vysledky vykonu Radeonu….“
  nebo
  „Uniky vykonu Radeonu…“

  Bullshit clanek s fake a nekompletnimi daty a ani nadpis se nepovede.

  J.O. Dneska celkem minus 10 bodu

   • 2tombo
    promin ale v nadpisu je hrubka jako prase
    To ze je to clanek o amd tak nemam upozornovat na chyby v nadpise?
    Ja myslim, ze je jedno jestli to je clanek o pre-testech nebo o cemkoli. Ale nadpis by se opravit mel ne.
    Proste J.O. byl tak nadrzenej ohlasit jak AMD RULEZ, ze nemel cas si po sobe precist ani nadpis….

    • V principu mas pravdu, hrubky by nemeli byt jak v nadpisech, tak i v clanku. Ale porad se jedna o technicky web, kde se ti autor snazi prinest kompilaci ruznych zdroju dohromady a snazi se je i v ramci moznosti overit. To by se melo ocenit vic nez to, jestli je tam hrubka nebo ne a nedelat z toho moc vedu 🙂

     • 2tombo
      Naprosto respektuji tvuj nazor. Chapu te, tobe je treba fuk ta forma. Jde ti hlavne o informace.
      V poradku. Ja to respektuji. Pro me ten dnesni vytvor ale na jednicku s hvezdickou proste neni.
      Kazdy jsme jiny.
      Me treba hrozne drti dnesni mladez. Neumi S a Z. I a Y atd.
      Tak jsem asi starej a jsem zvyklej cist noviny bez hrubek a nadpisy co davaji smysl.
      Asi je to ma chyba.

      • Ukazat na hrubku je v poradku. Staci to pragmaticky napsat 🙂
       Ja jsem s gramatikou uprimne taky na stiru.. 😉

      • mibfox 24.10.2020 at 13:28
       +1, jak se dnes przni Cestina, je otres. A vlastne seriozni novinarina by mela byt spravna jak po strance jazykove, tak obsahove. To ji odlisuje od kdejakeho hnupa s blogyskem.

 5. Musím říci že nepatřím k fanouškům ani jednoho s táboru Intel,Amd,Nvidia. Nikdy moc nic nekomentuji ale diskuze tu a na dalších webech čtu. Dost se tím bavím jak se hádáte 😀 Tu Intel fan tu AMD fan tu jakže nestraní tu Nvida fan tu další. Mno do Ryzenu se CPU od AMD kupovat nedali teď mne tepe v mašině Ryzen2700 nahradil i5 proč protože cena a 8 jader 16 vláken za par korun spotřeba atd. Od pascalu jen Nvidia 🙂 ale řeknu vám že po 1660Super co mam nejspíše půjdu do AMD žádná s her co hraju RTX nemá a pořídil sem nový 2K monitor a nato je již 1660s slabo ta takže potom co sem byl skálopevně přesvědčen o koupi 3060ti to nejspíše přehodnocuji na AMD. To hovořím za obič uživatele PC co se kouká na cenu a co zato dostanu 🙂

  PS: Články od pana Jan Olšan jsou vždy skvěle napsané. Nezvýhodňují do extrému žádnou s uvedených společností jsou dobře napsané a celkem se na ně těším protože i laik jako sem já se díky nim lepe zasvětí do toho co se děje. A co asi koupit 🙂

  • pokud těm „hádkám“ rozumíš jako gramatice, pak to takové drama nebude 😀 nic ve zlém, fandovství ale nezapřeš, i kdybys tady celý den psal o tom, jak nepatříš k žádnému táboru … jako celek dost uboze podprahové …

 6. 56 příspěvků z toho 14 příspěvků od „rathanuviel“, u článku na podobné téma na diit.cz pouze 4 příspěvky z 74.
  tzn. že na cnews napsal 25% příspěvků a na diit pouze 5%.

  To je nějaké divné, jak to tady tombomino vzdal, napíše tu už jen něco sporadicky a místo něj tady nastoupil rathan. Vyvolává to ve mě dojem, že snad máte nějak rozdělené role a servery, že existuje nějaké bratrstvo AMDD pracky, kde si rozdělujete práci AMDD hype trainu. Připadáte mi jak skupina #jsmetu. Jakmile se objeví článek o AMDD, tak nalítnete do diskuze a začnete hypetrainovat. Když je článek nVidie tak opět nalítnete do diskuze hejtovat. Domnívám se, po všech těch zkušenostech, že to musí být organizované. Nevěřím, že člověk co tu před 14ti dny nenapsal ani čárku, tu najednou exploduje svými příspěvky o tom jak je AMDD úžasné.

  Za další nedokáže rozlišit ani MADD od AMDD, kdy MADD je označení výrobku firmy AMDD vyžadující složitější úpravy aby produkt fungoval alespoň v nějakých rozumných mezích.
  A AMDD je označení firmy, která vyrábí DodělejDoma produkty typu MADD.

  Dokonce ani neví, že se jedná o princip vyšší myšlenky, kdy se DD zároveň odkazuje na jistý DDsvět.cz, který zrovna MADD produkty firmy AMDD velebí až do samého nebe a nVidii pohřbívá už několik let 10 metrů pod zem. Ale jsi tu nový, ještě nějaký čas potrvá než to pochopíš.

  A teď ke grafice AMD, jak jsem pravil, bude RTX3080 funět na záda a po zapnutí RT srovnatelné kvality s nVidií spadne výkonem někde k RTX3070. Ale nechápejte mě špatně, já se za to AMDD nesměju, pro mě to je fajn, že se konečně AMDD koplo do zadku a pochopilo co jejich ovečky chtějí a vyrobili konečně schopnou kartu na kterou se tady čeká bezmála 6-7let. FPS a nic než FPS. Hrubá síla. Konečně mají AMD fanoušci možnost přezbrojit na pořádný děla, než byly nepovedené Polárky s výkonem co tu už byl. Koduri si totiž hrál na Steva Jobse s tím, že výkon nahradí funkcionalitami.
  Takže AMDD pojď a donuť nVidii hejbnout kostrou ať příští rok mám RTX3080 Ti s 20GB VRAM, pojď na to.

  A testy vycucaný z prstu mě nezajímají, zajímají mě testy userbench, kde jsou testy reálných počítačů reálných lidí neovlivněné fanouškovstvím.
  Čest práci, roušky na čumák a rukám klid.

  • No a co teprve takový mibfox? Ten má dokonce 17 příspěvků, to je teprve spiknutí panečku!
   Ne, vážně. Myslím, že to zbytečně dramatizujete 🙂
   Věci se mění, ať se vám to líbí, nebo ne. Holt jsem teď víc ukecanej než dřív. Und? Kvůli vám to měnit nebudu, slibuju. 😀
   Ale třeba mě to zase jednou přejde. Třeba když se budete modlit za to, aby AMD vydalo fakt dobré grafiky, tak to určitě vyjde. No a já si pak koupím třeba 6800XT a zase si budu víc hrát, než si s vámi povídat tady na fóru.
   Tak šup, růženec do ruky, ať to nepropásnete… 😉

   • V tom máš pravdu, ten brek fanoušků když vydali Polárku byl hroznej. nVidia fanoušci koupili karty a pařili a AMDDisté brečeli na forech, protože neměli na čem hrát. Tak ať už to konečně vyjde a je klid. I když nevím jak u tebe ale takovej tombomino a tynýt tady budou zas vypisovat o tom jak je nVidia v prdeli. Protože ty se nezmůžou na víc než na kartu za pět tisíc.

     • Tak, Nvidia si teraz neskutočne masti kapsi na profi kartach kde nema žiadnu konkurenciu a A100 najlacnejšiu predava po 12500€ Zaraba na tom viac ako na hernich GPU a keby ani jednu jedinu hernu GPU kartu nepredala, aj tak by mala vačši zisk ako minuli rok čo tiež bol rekordny.
      To že po 10 rokoch konečne AMD bude konkurencia, ešte neznamena že Nvidia si s tym neporadi 🙂

    • Crha, Crha, ty tvé zkazky, pohádky a lži….
     Polaris jsem měl, problémy jsem neměl a zapařil jsem si výborně (teď na ní jede synátor).

     Aktuálně mám RX5600XT, která stála necelých 9 tisíc. Mohl bych si koupit třeba dvě RTX3090 do SLI, ale nemám tu potřebu, chápeš? Stejně tak nemám potřebu měnit 5600XT za 6800XT/6900XT, protože můj život není jen hraní her a ta 5600XT mi bohatě stačí. Prostě jsem už, narozdíl od tebe, dospělý…

     A na rozdíl od Intelu tu nikdo nepíše, že nvidia je v háji – mají jen problém s aktuální řadou grafik, protože kožený panáček chtěl moc, vsadil na chromou kobylu s vidinou velkého sázkového kurzu a nakonec nebude mít podle všeho nic. A protože chromá kobyla si v první zatáčce zlámala hnáty, tak se ani do finiše nejspíš nepodívá (pokud její číslo kožeňák včas nepřehodí na jinou, méně chromou, kobylu).

     • damage control i po tolika letech? wau.
      V té době co ty sis pořizoval Polárku si já pořídil gtx1080 a mám ji dodneška, protože je výkonem naprostě famozní.
      Tak tady to máš, AMDD tě nutí pořád kupovat nové a nové karty, ale u nVidie ti vystačí jedna karta na hooodně moc dlouho 😀

      • Jaký damage control? Prostá pravda, truhlíku.
       Chápu, že neumíš skoro číst, takže jsi nepochopil, že tu Polárku stále mám – jen funguje v jiném PC, kde shořela 7 let stará 280X. BTW v PC mojí manželky ještě stále funguje HD6950…

       Tvá GTX1080 mě nezajímá.

    • asi si nerozumíme … pokud dal za tu kartu 30-35k a výkon pořád má, raději ji hodí do druhého compu, jako by ji měl prodat za 10k … jasně, že sem tam se někdo najde, ale určitě pár jedinců, co to neřeší

     • A co treba u takovych, kteri maji doma ctyri pocitace, tam je to uplne bez sance, ze by nekdy nejakou kartu levne prodali. Vim o cem mluvim. 🙂

      Jsou ale lidi, kteri maji jen jeden komp a stale v nem chteji mit to nejlepsi, aby nemuseli porad davat silene palky za novy hardware, tak vyuzivaji toho, ze svuj stary hardware prodaji a tim vydelaji na cast penez za novy.

      Prave takovy se stale snazi prodavat na Aukru za premrstene ceny, ale sance, ze najdou blbce, ktery jim ted da za 2080Ti 20K je uz hodne mala, bud proste neprodaji a budou muset najit penize na 3090 nekde jinde nebo mohou prodat, ale podstatne za mene, tech 10K vypada adekvatne.

      To uz je samozrejme na kazdem, jak se k tomu postavi.

      • 10k adekvátně nevypadá .. široká sběrnice, paměti víc, než má 3080 a výkon, pokud nevalíš 4k na max, dostatečný, skoro na úrovni 3080 … ještě těch 15 bych řekl ok, ale méně těžko …

      • Definicia novy komp. Monitor sa meni raz za 5-8 rokov, Taky OLED 48″ 4K vydrži hodne, externa zvukovka a kvalitna reprosustava vydrži pohode 10 rokov. Zdroj zo zarukov 10 rokov či poriadna mechanicka klavesnica 10 rokov jak nič. Poriadna bedinka, moja ma 22 rokov a parada.
       Ten spotrebak v bedinke je už len detail, CPU GPU Doska RAM disk to sa meni podla potreby, spotrebak 😀 Najvdoležitejšia vec na PC je audio/video vystup a to či ma 60 či 500FPS nieje až tak podstatne kym to neseka.

      • snajpře, kolik hráčů u nás má oled 4k? Jeden z tisíce? Kvalitné repro ani jeden … o čem to zase …

      • Já třeba mám 55″OLED OLED E9. Ale je pravda, že takové televize si moc lidí nekoupí a ještě míň je bude používat jako monitor. Přitom koupit takovou TV a používat ji jenom jako TV, je zhovadilost.

 7. Obraz AMD: nestablita, padanie browsera a videii v prehliadaci, freezovanie a pady na 2 fps v hrach (najnovsia v. WIN 10 s aktualizaciami a s driverom 20.10.1, to cele je jaksi obraz AMD aj po viac, ako rocnom ladeni a pouzivani driverov na 5700 XT) – nejake druhe gen RDNA2 nechcem ani zadarmo, nie to este za to platit muzatke 20K, tu mate dokaz namiesto slubov a nie, neni to chyba medzi zidli a klavesnici, ani v nepouziti DDU:
  https://uloz.to/file/wuRMWoPP0T62/amd-crash-jpg

  • Obraz AMD: koupil jsem 5600XT, nainstaloval, funguju. Leden až únor podělali drivery (stačilo se vrátit k prosincové verzi), jinak pohoda. Videa i web jedou akcelerovaně, gamesky bez problémů a hlavně žádné problémy jako s nvidiama (pády driverů, pád hry po přepnutí do Windows a podobné srandy).

   Ti kdož mají problémy, si za ně můžou sami – buď si podělali Windows instalací nějakého hnoje, nebo mají nestabilní hardware (zdroj, deska, RAM, CPU), nebo kradou hry.

   • Ziadny hnoj tam nemam, som IT zbehly a toto je chyba najnovsich driverov AMD, samozrejme, ze sa vratim k nejakej predch. verzii, len pisem, co AMD dokaze vydat este aj v r. 2020 a jediny hnoj su tie ich nove beta drivery, v ktorych vraj udajne opravuju chyby…a poopravim ta, sam si za to ucite nemozem 🙂
    Tvoje argumemnty su nieco, podobne, ako u Stratosa na jeho strankach.
    1. So zdrojom problem nemam – 850W gold seasonic este nemal ani jeden pad – btw toto by utiahlo aj RTX 3080 v OC mode,
    2. G.SKill FlareX AMD 3200 MHz DDR4-ky mam nastavene v CL 14-14-14-34 a do casovani sa neseriem, takze nie, ramkami to tiez neni,
    3. CPU Ryzen 3600 fici s najnovsim biosom na B550 Tufke v auto mode, takze so svojimi zavermi si mozes nechat zajit chut.
    Stacilo by uznat, ano, AMD vydalo a obcas este vydava na prd nove drivery a ani by som to dalej nekomentoval…

    • 2davesech
     Promin, jeste jeden prispevek ode me k ovladacum.
     Pouzivas DDU – to je dobre.

     Ja to delam takhle:
     Reboot win do safe mode
     pouzit DDU a nerestartovat
     pak pouzit cistic registru
     pouzit cistic disku – vymazat Cache DX
     reboot do win – zakazat internet
     spustit instalaci ovladacu
     nerestartovat na vyzvani
     pouzit AITKMDAG patcher
     pro jistotu opet cistic registru
     restartovat

     Takhle to delam ja. Kdyz se i tak neco pojebe (spatne textury ve hre, pady gpu apod.)
     Jsou to ovladace. Proste si ta karta nerozumi se zbytkem tvoji konfigurace.
     Ja uz roky tvrdim, ze amd potrebuje vic testeru.

     Treba ti to pomuze.

     • Hore mam popisane, ze som pouzil DDU a este upresnim, ze v safe mode, len nechapem, ako toto mozu este vydavat na rok stare „vyladene“ karty, proste zly driver a akurat som sa opät nasral, uninstall a vratenie o 2 verzie driveru predtym, z toho vyplyva len jedno: neinstalovat tie ich opravne beta drivery, ktore vlastne nie su ani opravne a sposobia viacej skody, ako uzitku, ostat pri WHQL, k tomu nemam co dodat.
      Samozrejme, vyznelo to tak, ze problemy s drivermi ma iba graficka divizia AMD, poopravim to, tie problemy s drivermi ma aj Nvidia a este k tomu poslednemu dodatku Tynyta – v PC nemam snad nic piratske okrem nejakych starych 13-rocnych Officov (mam to iba na otvorenie dokumentov), co na stabilitu gpu vplyv nema.

     • WUT?!

      Můj postup instalace driverů:

      1. spustím instalátor
      2. zvolím upgrade (jednou za rok s čistým nastavením, jen tak pro sichr)
      3. po dokončení instalace reboot.

      Hlavně žádné čištění registrů!! Pak to funguje spolehlivě a bez problémů. DDU jsem za ty roky použil snad dvakrát – jednou u Polaris, když MS tlačil generické drivery, co přebíjely Crimsony a jednou při té únorové patálii, když jsem hledal chybu.

   • @tynyt:
    „Ti kdož mají problémy, si za ně můžou sami“
    Dovolím si silně nesouhlasit a uvedu příklad. Provozuji nějaký HW rok, nebo více bez problémů, instaluji ovladače a nikdy není problém. Pak si nainstaluji ovladače, které mi najednou shazují systém. Hry mám všechny legálně nainstalované, žádný balast na potkání neinstaluju.
    Můžu si za to sám? V podstatě ano, neměl jsem si ty poslední ovladače instalovat. To je přeci blbost ne?

    Dále, když si z nějakého důvodu nerozumí jdna komponenta s druhou, můžu za to já, jako uživatel? Na to přeci nelze jednoznačně odpovědět.

    Takže ne. Ne všichni, kdo mají problémy, si za to mohou sami.

    • Kolikrát za rok instaluješ nové drivery? Já cca 2-3x a vždy spíše chvilku počkám, zda se v nich neobjeví nějaká chyba.

     Nicméně prostě není pravda, že AMD má „stabilně nestabilní“ ovladače. Jednou za čas se stane, že se nějaká verze nepovede. Pak se stačí vrátit o verzi zpět. Znova ale opakuju, že pro zuřivé instalace nových verzí není důvod – jakmile se nová GPU zastabilizuje, tak pak už podává konzistentní výkon a případné updaty driverů spíše řeší security nebo funkcionalitu nadstavbové aplikace.

     Postavil jsem desítky herních strojů s AMD grafikami, a nikde jsem se nesetkal s problémy. Je to o volbě komponent, zdroje, atd. Ten kdo skládá, musí vědět jak na to a kde se objevují problémy, třeba proto nedělám desky Gigabyte. Je mi opravdu jedno, co si kdo myslí – já mám své, mnoha roky ověřené, postupy, které mi dávají stabilní výsledky, na které se můžu spolehnout. A pokud řeším cizí PC, tak většinou najdu problémy v tom, co jsem vypsal výše – opět solidní, lety podložená, empirie. Takže si pevně stojím za tím, že kdo má dlouhodobě problémy se stabilitou AMD karet, má problém jinde.

     Problém chyby jedné verze driverů je něco jiného.

    • To je takový místní kolorit. Jakmile někdo napíše, že má problém s 5700X, hned přispěchá Tynyt, že má 5600X, všechno v cajku a může si za to uživatel. Já už tu několikrát psal, že první NAVI jsou fajn karty, že konkrétně 5700X má pěkný výkon za pěkné peníze, jen pokud v dané sestavě chodí bez problémů. To ale bohužel neplatí obecně – ta karta je nějakým způsobem dost háklivá na konfiguraci hw a zřejmě za to může nějaký hw bug, který nejde ovladači zcela pořešit – o tom hw bugu u prvního NAVI se zmiňoval jeden z nedávných úniků k RDNA2. A já tomu docela věřím – mám zkušenost s řádkou 5700X, z nichž cca půlka šlape v různých sestavách jak hodinky a u druhé půlky (a v kvalitních sestavách) prostě náhodné pády a tak výměna za konkurenci.

      • K tvojim overenym konfiguraciam, na 5700 XT som vystriedal uz asi 4 dosky: Asus Z370-P, Asus Z370-A, MSi B450M Mortar Max a teraz tam mam hodenu Asus B550 TUF a vzdy bol problem iba s nejakym driverom gpu, nie s chipsetom, cpu a o zdroji sa uz ani nemienim bavit, ja si prskavky do PC nedavam, to su tvoje letami overene postupy a toto su moje a tiez mi jedno, co si o tom kto mysli…btw ked vedia vydat bezproblemove WHQL drivery iba 4x v roku, tak to proste nevydavam, vsimol som si to po tom, co mi zacali padat okna v browseri a videa.

      • tynyt 26.10.2020 at 9:05
       S tim HW bych souhlasil do jiste miry. Samozrejme PC je komplexni elektronika a eliminovat vsechny problemy s interakci komponent nelze, ale od toho jsou normy, aby se vetsina vyresila. Take preferuji kvalitu nad kvantitou (nebo nizsi cenou), ale pokud je HW nachylnejsi na typ konfigurace, ktera je dle norem, pak je spatny ten HW, ne zbytek konfigurace. Ted nenarazim na specificke GPU, ale pokud si nemala skupina uzivatelu stezuje na nestabilitu jedne znack, tak na tom neco bude a argumentovat tim, ze vam vase postupy a ritualy funguji neni uplne na miste. Aneb kazdy clovek ma oblasti, ve kterych exceluje a diky svemu talentu a schopnostem mu veci “vychazeji lepe” nez vetsine. Ale pak jsou oblasti, ve kterych treba nema az tak hluboke zkusenosti a ocekava, ze kdyz koupi “louskacek na orechy”, ze ten bude orechy louskat.

      • Ověřené konfigurace, nestabilní HW… konkrétně v těch PC, kde 5700X dělaly brikule, tak byly povětšinou nahrazeny za 2070. Od té doby klid. V čem je asi pak ten problém… ani ty použitý 5700X nebyly žádný odfláklý edice (povětšinou Safírky puls/nitro nebo MSI gamingx).

      • Nakoniec som i tak neporiesil, pokusy uz asi 4 roznych driverov, s upgradom, bez upgradu, s DDU, bez DDU, stale stejny vysledok alebo black screen a asi 5 roznych chyb DX s gpu a chybovymi hlaskami, hold neda sa svietit, pravdu maju iba AMD true fanboys, nikdy sa nemoze vyskytnut chyba…

  • Osobně jsem zažil problémy s Vegou 56 a freesyncem. První rok po vydání to bylo slabé, takže jsem prostě upgradoval ovladače jednou za ca 4 měsíce a bylo to cajk.
   Ale též jsem měl HD 7970 a tam jsem za mnoho let nenarazil na sebemenší problém.
   No a ještě před tím gtx 560 ti msi twin frozr II OC a tam jsem se vyloženě bál ovladače upgradovat, protože každý druhý release byl nestabilní.

   Prostě svět PC tímto bude vždy trpět, je jedno jestli se jedná o nVidii, nebo AMD. Nebo Intel, pro ten je třeba vyhradit speciální kategorii „never touch the graphics driver if it works“.

   • Pri HD 7970 som sa nestretol ani s jednym problemom a jedina nevyhoda tej karty bola 3GB vrm a trochu vyssia spotreba, coz by bolo ale pri 800W zdroji zbytocne riesit…inac aj R9 Fury, RX Vega 64 LC a tato RX 5700 XT mali nejake nedostatky s drivermi alebo Control panelom, za tie roky by som sa uz mohol naucit to instalovat.

 8. Patrick Schur (@patrickschur_) – Twitter – ca 10 minut nazpět

  Here are some more details about System 1. You can see that the clock was more than 85 % of the time ≥ 2300 MHz.

  ≥ 2500 MHz (10.28 %)
  2400 ≤ x < 2500 MHz (24.46 %)
  2300 ≤ x < 2400 MHz (50.49 %)
  2200 ≤ x < 2300 MHz (3.64 %)
  2100 ≤ x < 2200 MHz (1.38 %)
  < 2100 MHz (9.75 %)

 9. Patrick Schur (@patrickschur_) – Twitter – ca 2 hodiny nazpět

  Here are some results with a TGP of 255 W. Don’t ask me what’s the difference between 255 W and 289 W models.
  Probably more OC headroom and more stable boost clocks?

  System 2
  Avg: 2298 MHz
  Median: 2357 MHz
  Max: 2509 MHz

  System 3
  Avg: 1993 MHz
  Median: 2342 MHz
  Max: 2557 MHz

 10. Patrick Schur (@patrickschur_) – Twitter – ca 4 hodiny nazpět

  Navi 21 XT (ASUS Strix) – Engineering Board
  [3DMark11]

  System 1
  Avg: 2291 MHz
  Median: 2373 MHz
  Max: 2556 MHz

  System 2
  Avg: 2289 MHz
  Median: 2301 MHz
  Max: 2394MHz

  System 3
  Avg: 2092 MHz
  Median: 2320 MHz
  Max: 2489 MHz

  TGP: 289 W
  MCLK: 1000 MHz

  Max = Peak
  The driver had some problems. That’s why the clock rates are so different.