Radeony RX 500X jsou oficiálně potvrzené. Půjde ale asi o karty čistě pro OEM trh

7
Zdroj: AMD

Před týdnem tu vyvolala rozruch zpráva webu TweakTown, že AMD na letošní rok chystá refresh grafických karet s čipy Polaris, který se má jmenovat „RX 500X“. Přitom by šlo o refresh druhý, jelikož již řada RX 500 je faceliftem generace RX 400 s některými menšími změnami (a vyššími takty). Existenci těchto karet už můžeme definitivně potvrdit a zároveň je asi trochu víc jasno, co budou zač.

Že Radeony RX 500X nejsou výmysl, potvrdilo nepřímo AMD. Na jeho webu už totiž jsou částečně přichystané stránky pro tyto výrobky. Pokud se totiž do URL přímo zadá RX 500X, nevrátí web generické „404“, ale připravenou stránku pro tuto řadu, byť na ní zatím nejsou detaily. Je možné, že toto byl i zdroj původní zprávy na TweakTownu, nicméně informace mohla být získána i nezávisle. Znamená to každopádně, že AMD Radeony RX 500X skutečně chystá.

Stránka pro Radeon RX 580X na webu AMD (Zdroj: VideoCardz)
Stránka pro Radeon RX 580X na webu AMD (Zdroj: VideoCardz)

Podle webu VideoCardz se ve zdrojovém HTML nechala nalézt už i jména grafik, které budou řadu tvořit, jsou to tyto modely:

  • Radeon RX 580X
  • Radeon RX 570X
  • Radeon RX 560X
  • Radeon RX 550X
  • Radeon RX 540X
  • Radeon 550X
  • Radeon 540X

Přeznačení je asi jen pro OEM modely

Podstatný detail ale zřejmě je, že tyto karty se asi nebudou týkat normálního koncového trhu s GPU. Na Redditu totiž zástupce firmy TUL (výrobce Radeonů PowerColor) sdělil, že modely X nebudou v nabídce výrobců karet. Určené budou jenom pro OEM trh, tedy pro velké výrobce počítačů, a tudíž by se objevily jen jako součást celých PC a ve volném prodeji by nefigurovaly. To dává vzhledem k seznamu výše smysl, protože Radeony 540/550 a RX 540 se doposud objevovaly právě jen v OEM segmentu.

Podle zástupce PowerColoru jsou karty RX 500X čistě pro OEM trh (Zdroj: VideoCardz)
Podle zástupce PowerColoru jsou karty RX 500X čistě pro OEM trh (Zdroj: VideoCardz)

Výrobci počítačů a OEM trh jsou obvykle považováni za jeden z hlavních důvodů, proč se přeznačené řady tvoří, jelikož chtějí do konfigurací počítačů mít každý rok „novou“ generaci komponent. Tudíž se zdá pravděpodobné, že celá řada Radeon RX 500X je vymyšlená právě pro tento trh. Pokud má pravdu informace od PowerColoru, tak se pro nás běžné „kunčofty“ nic nemění, v obchodech se dále budou prodávat původní modely Radeon RX 500. Zdá se, že situace je stejná jako v roce 2013, kdy byla čistě pro OEM trh vyrobena řada grafických karet Radeon HD 8000, ale volného trhu s komponenty se to vůbec nedotklo a až do příchodu karet R7/R9 200 byly na pultech dál modely generace HD 7000.

Aktualizace:

Zatím je sice asi předčasné toto definitivně uzavírat, ale zdá se, že je celkem pravděpodobná dokonce možnost, že Radeony RX 500X budou nejen omezené na OEM trh, ale navíc ještě jen na ten notebookový. Objevila se totiž informace, že by ono X navíc mohlo být specifickým značením pro mobilní modely. Odlišovalo by GPU, která mají stejný výkon jako desktopová grafika téhož číslování, zatímco běžně jsou mobilní verze kvůli úspornosti pomalejší. Mobilní Radeon RX 570X by tedy měl avizovat, že tato grafika je stejně nebo skoro stejně výkonná jako desktopový Radeon RX 570, kdežto obyčejná RX 570 v notebooku by byla o něco slabší. Této variantě by nasvědčovalo to, že první modely X byly pozorovány v noteboocích.

RX 560X v 3DMarku

Žádné podrobnosti o parametrech těchto karet zatím známé nejsou, web AMD o nich nic nevyzradil. Radeon RX 560X se zdá se podařilo ulovit v databázi 3DMarku, žádné nové poznatky ale ani tato informace nepřináší a vypadá to, že v něm zachycený Radeon RX 560X má parametry jako karta RX 560, minimálně frekvence GPU je stále 1275 MHz a karta měla 4 GB paměti (pozn.: jde o model pro notebooky, osazený ve stroji s Ryzenem 5 2500U). Toto asi sedí s předešlou informací. Pokud je ovšem přeznačení vymyšleno čistě pro potřeby OEM výrobců počítačů, nebyly by stejné parametry jako u řady RX 500 nijak zvláštní. Případně je možné, že karty třeba budou mít vyšší frekvence, ale jen v rámci toho, co už mají některé Radeony RX 500 v rámci továrního přetaktování.

Záznam v 3DMarku ukazuje Radeon RX 560X pro notebooky
Záznam v 3DMarku ukazuje Radeon RX 560X pro notebooky

Závěr je zatím tedy asi takový, že Radeony „RX 500X“ nejsou nějakou velkou změnou a přeznačení bude spíš kosmetická záležitost. V případě, že budou modely X o něco výkonnější, nás to ovšem stále nemusí vzrušovat, protože v běžném maloobchodním prodeji se tyto karty neobjeví.

Radeony RX 500X jsou oficiálně potvrzené. Půjde ale asi o karty čistě pro OEM trh
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Pokud tedy v rámci značení AMD nahradilo číslovku 10 římskou číslicí X, tak pak se jedná o čip s označením R10 48510, teoreticky by se to dalo označit pomocí sečtení 5 + 1 i jako R10 4860.
    U obou verzí si ale všimněme, končí nulou. Tudíž AMD chystá i refresh refreshnutého refreshe. Neboli R10 48515 neboli po sečtení R10 4865 po převedení do AMDštiny: RX 595.