AMD uvádí 12nm Ryzeny 2000. Lepší IPC a takty s jádry Zen+, vyšší výkon ve hrách

65

Minulý týden vyhlásilo AMD oficiální specifikace Ryzenů 2000 založených na 12nm čipech Pinancle Ridge (v této generaci už existují dvě čtyřjádrová APU „Raven Ridge“, která jsou ještě 14nm, Pinnacle Ridge je naopak výkonnější čisté CPU) a odstartovalo předobjednávky. Dnešním dnem se tyto procesory reálně dostávají na trh. S tím také vycházejí recenze a AMD odhaluje zatím nezveřejněné detaily týkající se novinek, které křemík druhé generace přináší – například co se skrývá pod pojmy Precision Boost Overdrive a XFR2 Enhanced, které jsme už viděli na uniklých slajdech.

 

Předchozí
Následující

Změny turba: Precision Boost 2, XFR2

Jednou z největších funkčních změn u 12nm čipů je změněné turbo, označené jako Precision Boost 2. Již je vlastně známé z APU Raven Ridge a je možné, že původně mělo být určeno již pro první generaci Ryzenů, ale nepodařilo se ho pro ně dotáhnout. Precision Boost 2 je v krátkosti mnohem blíž tomu, jak funguje turbo na procesorech Intel. U Ryzenů 1000 se chovalo tak, že maximální frekvence (plus navíc navýšená o XFR) byla dosažitelná jen u jednoho nebo dvou aktivních jader. Při vytížení více jader mělo CPU dostupný jen tzv. „all-core boost“, který stál obvykle jen 100 MHz nad základní frekvencí, tedy obvykle ne moc nízko. Tímto byl limitován výkon ve vícevláknovém softwaru.

amd-ryzen-2000-prezentace-precision-boost2Precision Boost 2 v Ryzenech 2000 toto omezení na počet jader a limit pro „all-core boost“ ruší. Frekvence se při zátěží 3–8 jader může pohybovat volně v celém rozsahu mezi základem a maximálním boostem. Na jaké úrovni se při zátěži udrží, nyní závisí jen na faktorech jako je spotřeba, teplota a stav napájení (napětí jednotlivých jader, proudový odběr). Nyní je tedy možné, aby se i větší množství jader dostalo v turbu na frekvence třeba i někde okolo 4,0 GHz, jak můžete vidět na grafu ze slajdů AMD. Výsledkem by mělo být, že vícevláknový výkon se zlepší více, než co by naznačovaly jen základní frekvence nových modelů.

Rozdíl v chování frekvence podle počtu zatížených jader mezi první a druhou generací Ryzenů
Rozdíl v chování frekvence podle počtu zatížených jader mezi první a druhou generací Ryzenů

Vyšší spotřeba ve vícevláknové zátěži

Ovšem také tím v zátěži stoupá spotřeba, která je na highendových deskách u Ryzenu 7 2700X i o pár desítek wattů vyšší a často je zřejmě překračováno TDP (výkon si tedy vybral daň…). Pomoci by to mělo ve hrách, neboť pokud dříve obsadily víc jak dvě jádra, CPU se globálně snížila frekvence, což zpomalilo hlavní thread hry. Jinak stále platí, že Ryzeny dokáží přepínat svou frekvenci po 25 MHz krocích, což je relevantní jak pro přetaktování, tak pro chování turba.

Funkce XFR2 by měla dále zlepšovat možnosti turba, pokud máte kvalitní chlazení, ale stále nemůže překročit maximální frekvence Precision Boostu. Podle AMD je však například mezi obyčejným 95W chladičem a Wraith Prism rozdíl 4 % výkonu a Noctua NH-D15S tento náskok zvýší ještě o něco na 7 %. Toto by zdá se v mnoha případech mohlo odbourat nutnost přetaktovávat – minimálně u modelů řady X. Vícevláknový výkon dokáže zlepšit i samotné XFR2 a nepřijdete o maximální takt turba pro jednovláknové aplikace. Navíc čip nemá příliš mnoho prostoru navíc, jak už bylo řečeno, typické přetaktování se má pohybovat okolo 4,2 GHz (tedy řekněme mezi 4,1 až 4,3 GHz), což je turbo schopné z vleké části vytěžit samo, aniž by se musela vypnout přínosná samoregulace frekvencí.

amd-ryzen-2000-prezentace-precision-xfr2

Turbo spolupracuje s novými deskami

Nastavování co nejlepší frekvence by mělo také spolupracovat s napájecí kaskádou na deskách s čipsety generace 400 (nyní je venku X470, později přibude ještě B450). U těch by proti starším na bázi X370/B350 měla fungovat zpětná vazba, takže CPU bude mít informaci o schopnostech kaskády a jejím aktuálním stavu (CPU zjišťuje výkon, proud a maximální proud ve špičkách). Toto může vytvořit určitý rozdíl ve výkonu mezi platformou X470/B450 a výkonem, který zejména 105W Ryzen 7 2700X vyvine na deskách předchozí generace. Až na tento efekt by měly ale v předchozích deskách tyto procesory plně fungovat. Právě tato novinka by měla být označená XFR2 Enhanced. Samotné XFR2 a Precision Boost 2 podporují i předchozí desky s čispety X370/B350/A320.

Ryzen Master 1.3

Utilita Ryzen Master 1.3 by jinak měla mít nové funkce, které budou o chování a limitech turba dávat podrobnější informace, má být například možné identifikovat nejlepší jádro (žlutá hvězda) a druhé nejlepší jádro v CCX a celém čipu a také ukazovat informace o napájecí kaskádě, což ale musí podporovat BIOS desky. V programu byl také přidán zátěžový test pro ověření stability a možnost přetaktovat individuálně každý ze dvou bloků CCX.

amd-ryzen-2000-prezentace-ryzen-master13Precision Boost Overdrive

Kromě toho by tato utilita měla eventuálně dostat také schopnost aktivovat z Windows funkci Precision Boost Overdrive, což je v podstatě obdoba Multi Core Enhancementu alias „OC turba“ z desek pro Intel. Po jejím zapnutí procesor vynucuje vyšší frekvence na všech jádrech, jde tedy o způsob přetaktování CPU. Na deskách s čipsetem X470 je tato funkce už přístupná v BIOSu a údajně často zapnutá ve výchozím nastavení. Ve správných recenzích CPU by měla být stejně jako u Intelu vypnutá.

Recenze

S dnešním uvedením vyšly globálně recenze. Například na The Tech Reportu, PC Perspective, AnandTechuTom’s Hardware. Německy pak ComputerBase a francouzsky Hardware.fr. Ryzeny 2000 by měly být v recenzích změřené s aktivovanou ochranou proti Spectre, která může o něco snižovat výkon. Je třeba proto dávat pozor na to, že nová čísla nelze srovnávat se staršími výsledky, které ještě neobsahují efekt patchů proti chybám Spectre a Meltdown a tedy nadhodnocují výkon – zejména procesorů Intel. Tak je to například v případě testu Tom’s Hardware (kde jde o omyl, recenzent nevěděl, že má platforma AMD již nový mikrokód). ComputerBase má s opravami Spectre a Meltdownu přeměřené Core i7-7700K, COre i5-8400 a Core i7-8700K, zbytek nikoliv, zatímco všechny Ryzeny 2000 včetně APU mají opravy pro Spectre. Hardware.fr má testy bez opravy Spectre jak pro Intel, tak pro AMD a podle všeho nejsou také výsledky procesorů Intel přeměřené po opravě Meltdownu. Zbylé výše odkázané recenze by měly mít všechny patche nainstalované.

Tyto opravy mají sice většinou omezený, ale přesto replikovatelný dopad. Správně by proto měla být ostatní CPU v testech vždy přeměřená, protože jinak jsou výsledky Ryzenu zkreslené o faktor, který se nedá vždy snadno odhadnout. U mnoha testů je známo, že je efekt třeba jen 1–3 %, ale nemůžete to vědět jistě a v některých případech je vliv masivnější (například kompilace trpí velkým zpomalením), což pak hodně zavádí dojem z výkonu CPU.

AMD Ryzen 2000
Boxová balení Ryzenů druhé generace (Pinancle Ridge)

Závěr recenzí je většinou takový, že druhá generace přináší docela podstatná zrychlení a funkční zlepšení, která jdou nad rámec obyčejného „refreshe“. Nemá příliš cenu upgradovat, pokud máte CPU se stejným počtem jader z první generace Ryzenů, ale při stavbě nového PC je 12nm Ryzen jasně lepší volba než 14nm předchůdce. Navíc jsou zaváděcí ceny o dost nižší než loni (v recenzích je dobře hodnocen poměr/cena výkon). Proti Intelu stále platí, že Ryzen za stejné peníze dosahuje vyššího vícevláknového výkonu pro aplikační software, kdežto Intel má díky vyšším frekvencím turba (alespoň u top modelů) vyšší jednovláknový výkon – což je umocněno po přetaktování – a obvykle lepší výkon ve hrách. Tento deficit ale Ryzen 2000 celkem dost stáhl, ve hrách je na tom podstatně lépe než Ryzen 1000.

Zprůměrované výsledky benchmarků v aplikacích dle webu Hardware.fr. Všechny procesory jsou otestované bez oprav chyby Spectre. Zda je u některých Intelů aplikoána oprava Meltdownu, není jasné, mohou být použité výsledky ze starších testů
Zprůměrované výsledky benchmarků v aplikacích dle webu Hardware.fr. Všechny procesory včetně AMD jsou otestované bez oprav chyby Spectre. Zda je u některých Intelů aplikoána oprava Meltdownu, není jasné, mohou být použité výsledky ze starších testů bez oprav Meltdownu

PC Perpsective například uvádí, že v testech na rozlišení 1080p se herní výkon zlepšil o 5–10 %, kdežto náskok Core i7-8700K je typicky do 10 % u „CPU-Heavy“ her (ale ne vždy, výjimky mohou mít rozdíl výraznější). Zprůměrované výsledky webu Hardware.fr udávají, že Ryzen 7 2700X je v aplikacích o 13,2 % rychlejší než Core i7-8700K, které je však o 9,3 % rychlejší ve hrách. Naproti tomu ComputerBase má ve hrách i7-8700K rychlejší o 11 % (v měření plynulosti je rozdíl 8 %), kdežto Ryzen 7 2700X je zase rychlejší o 9 % v aplikacích. Rozdíly se přirozeně budou lišit podle zvolených aplikací a kvůli chování XFR2 asi také podle desky.

Zprůměrované výsledky benchmarků ve hrách dle webu ComputerBase. Pozor, z procesorů Intel mají Core i7-8700K, Core i5-8400 a Core i7-7700K aplikované opravy Meltdownu a Spectre, zbytek nikoliv. U AMD je ochrana proti Spectre (Meltdownem AMD netrpí) aplikována u Ryzenů 2700X, 2700, 2600X, 2600. 2400G a 2200G, u generace 1000 nikoliv
Zprůměrované výsledky benchmarků ve hrách dle webu ComputerBase. Pozor, z procesorů Intel mají Core i7-8700K, Core i5-8400 a Core i7-7700K aplikované opravy Meltdownu a Spectre, zbytek nikoliv. U AMD je ochrana proti Spectre (Meltdownem AMD netrpí) aplikována u Ryzenů 2700X, 2700, 2600X, 2600. 2400G a 2200G, u generace 1000 nikoliv

Ryzeny 2700X, 2700, 2600X a 2600 jsou v tuto chvíli již v českých obchodech. Ceny jsou okolo 8200 korun za Ryzen 7 2700X, 7700 kč za Ryzen 7 2700 u osmijader. Šestijádrové Ryzeny 5 2600 stojí okolo 4950 Kč a model Ryzen 5 2600X okolo 5600 Kč.

AMD uvádí 12nm Ryzeny 2000. Lepší IPC a takty s jádry Zen+, vyšší výkon ve hrách
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 20 hlasů
Předchozí
Následující

65 KOMENTÁŘE

 1. Je to povedeny Refresh, celkove se da rict, ze 2700x oproti 1800x dava 0-19% k dobru, podle specificke aplikace nebo hry.
  Myslim, ze mozna jeste stalo uvest, ze lepsi casovani pameti ma porad obrovsky vliv na vykon hlavne ve hrach, stejne jako to bylo u prvniho Ryzenu.
  https://www.computerbase.de/2018-04/amd-ryzen-2000-test/7/#abschnitt_benchmarks_mit_ddr43466_und_scharfen_timings
  2700x s 3466 a upravenym timingem dokonce vychazi o 14% rychleji nez s 2666(2933) pametma a dokonce pak porazi 8700k s 2666 pametmi o 3%. Pri pouziti stejnych 3466 pameti s upravenym timingem u 8700k, je pak Intel stale o 5% napred.

  • Ty časování, co tam CH7 hází s tím profilem „The Stilt“, budou dost podobné tomuhle http://i.imgur.com/86WUZup.jpg (nedivil bych se, kdyby byly skoro stejné – jejich autorem je totiž Stilt).
   Rozchodit s B-Die 3466MHz 14-14-14-14 by neměl být problém, ani 14-13-13-13 by neměl být problém.
   Buildzoid dal na prvním Ryzenu a RAM na 1,6V (napětí pouze pro benchmarkování, pro 24/7 je to moc) 3440MHz s něčím ve stylu CL11-10-10-10.

 2. Opět si dovolím drobný off-topic. Všimnul jsem si, že Intel v microcode updates pro Spectre má nějaké nesrovnalosti.
  https://newsroom.intel.com/wp-content/uploads/sites/11/2018/04/microcode-update-guidance.pdf

  CPUID 106A5 – u položek Bloomfield a Blookfield Xeon neopraveno, ale u položky Nehalem EP opraveno. Číslo mikrokódu je v sekvenci: 1B -> 1C. Platform IDs jsou stejná.

  CPUID 106E5 – u položky Clarksfield neopraveno, ale u položek Lynnfield a Lynnfield Xeon opraveno. Číslo mikrokódu je v sekvenci 08 -> 09. Platform IDs jsou stejná. A pro zajímavost Lynnfield i7-860 byl vydán ve stejném kvartále jako Clarksfield i7-820QM.

  CPUID 206C2 – u položky Gulftown neopraveno, u položky Westmere EP opraveno. Číslo mikrokódu je stejné pro opravené i neopravené (?). Platform IDs jsou stejná.

  CPUID 506D1 – u položky „SoFIA 3GR“ neopraveno, u „SoFIA 3G ES2.1 and Granite 4“ opraveno. Číslo mikrokódu není uvedeno. Platform IDs jsou stejná.

  Takže shrnuto a podtrženo, když pominu 106E4 (u kterého není informace), Intel mikrokódy vyrobil minimálně pro všechny Nehalemy, ale pak zjevně někdo rozhodnl, že nebudou publikovány!

 3. Hmmm,

  cena, výkon pri využití všetkých jadier/vlákien, herný výkon, použité chladiče v balení – oviem to tak že z dobrého CU sa stalo sakra dobré !

  …ono najme vzhľadom k €€€, pred rokom bola R7 1700 za 350€ bomba, ale teraz tu je od niekdajšieho dokonca top modelu 1800X v akomkoľvek výkonnostnom smere lepšia 2700X aj z chladičom za 320€ – čo ti je*e ?

    • Tak ten „prakticky stáhl“ v singlethreadu je hodně odvážné tvrzení , ty grafy staví 8700k do lepší pozice téměř ve všech těch testech a mnohdy to není úplně kosmetický rozdíl v relativním srovnání

     • AMD nastavilo boost dost agresivne, teda na stock z toho dostanu skoro maximum co sa v porovnani s intelom neda povedat. Preto je idealne porovnavat 8700k na 4,9-5Ghz vs 2700X stock alebo na 4,2-4,3Ghz kde uz AMD jednoznacne prehrava. To uz ale nikto nechce vidiet.

     • Třeba tito vidí nutnost výrazně lepšího chlazení či přímo delid (ztráta záruky). Nejsou to ideální srovnávací podmínky.

      Zajímalo by mne kolik z cílové skupiny cpu 8700K/2700X opravdu hraje v 1080p? Osobně hraji ve 4K a tak nižší výkon kombinace 1950X & GTX1080Ti ve FullHD neřeším (v 1440p bude rozdíl někde mezi).

      Morální životnost vícejádrových CPU může být delší s tím jak bude přibývat her těžících z více dostupných jader (nemluvě například o paralelní zátěži hra+streming). Viz testy GamersNexus
      https://youtu.be/1A2yatfyLoo?t=772

      Je to holt paradox ale logicky, Intel CPU OC pomůže (proto většina jeho CPU ho nesmí), na AMD straně mohou všechny (ale bez valného účinku).

      • Přesně na high-FPS hraní v 1080p je 8700(K)/8600K vhodný, protože právě tam využiješ vysoký single thread výkon, který ti dokáže nakrmit 244Hz monitor. Ve 4K bude ve většině případů bottleneckem dříve GPU, takže tam je to pak jedno.

     • Tak 2700x je s chlazenim na hrane uz na defaultu.

      Co se tyce 4k, o tom se tu mluvilo. Ve 4k je dnes vetsina her limitovana GPU a „vice jader“ je tedy take k nicemu, jak ukazuji testy.

      Osobne streamuji pres shadowplay, nejsem profi streamer, ti stejne obvykle pouzivaji druhy stroj.

     • V Techpowerup FullHD mixu her jim na stock vyšel průměrný rozdíl 2700X/8700K cca 7% FPS. U 720p je to již 16% (výraznější rozdíl „průchodnosti“ Intel systému).

      Osobně si myslím, že lepší než 2700X či 8700K bude 8-core Intelu pokud tedy vyjde (bude spojovat vysoký výkon v single-threadu a multi-threadu). Načež 8700K potká osud 7700K (nad nějž donedávna nebylo).

     • @JirkaK alias Komplik
      ..zkus se do tech gafu podivat trochu s nadhledem a ne jen na velikosti sloupecku 😉 Dale si zkus uvedomit, ze jsem vybral temer ‚worst case‘ pro Ryzen :)) Daji se najit jine aplikace, kde Ryzen nejen dotahne, ale i predbehne 8700k, nemluve o tom, ze je stale spousta uloh, kde ma Ryzen i navrch ‚deaultne‘. Ale dost kecu..
      Adobe CC afterafects: puvodne -25%, TED -9%
      Adobe CC Ilustrator: puvidne -37%, TED -15%
      Adobe CC Photoshop Lite: puvodne -27%, TED -1.5%l
      Adobe CC Indesign: Puvodne -27%, TED -12%
      Adobe CC Photoshop heavy: puvodne -33%, TED -9%
      Z puvodnich ztraty -25% az -37% jsi se dostal na -1.5% az -15%. Defacto to stahnul dolu o skoro 25% . Kdyz se podivas na ten typ uloh tak vyjma jedne z nich, je ten casovy rozdil tak maly, ze ho ani nezaznamenas. A druha vec je, pokud ti tam pojede nejaky batch, ktery je v radech desitek sekund nebo minut, tak tim, ze Ryzen ti dava 16 threadu misto 12, tak dalsi paralelni cinnost(i), kterou muzes mezitim delat, bude timto mene ovlivnena a paradoxne, muze byt Ryzen na konci jeste i rychlejsi.

     • @PLazar.. ja nejsem cilova skupina hernich nadsencu, ale z toho co tak vidim dokola a na diskusich, tak lidi, s 144Hz a nedej 244Hz monitoru je fakt malo. Urcite budou, ale je to male procento (pokud vubec) z celkoveho poctu, co hraje na PC. Tihle jsou stejne specialni sorta, jako komplik s jeho letadylkama, takze celkem nema smysl je brat jako vyznamnejsi skupinu.

     • @PetebLazar M8m 8700k na 5GHz a hraju ve FHD s GTX1080. Nové tituly to tak tak utáhne na 60FPS minima v max detailech. Na tohle CPU jsem upgradoval minulý týden z 4790k na 4.6GHz a co se zlepšilo jsou minimální FPS, některé kritické scény kde docházelo k nejvyšším propadům už jsou OK a propady nevidím.

      Na 4k hraju jen starší hry, které grafika utlačí na minimálních 60FPS a letecké simulátory kde to těch 60FPS není potřeba, ale tam je stejně limit CPU, jsou to stále single thread rendering enginy, i když to využívá všech jader, síla jednoho jádra to pořád omezuje.

      Pokud by vyšly spekulace o Turing generaci NV karet, tak počítám že potenciální 1180Ti už bude pro 4k rozumná karta a hlavně očekávám 16GB video paměti, 8GB v těch simulátorech vyhučí raz dva a i 1080Ti/TitanXp s jejich 11/12GB mají co dělat.

      Ano pokud vyjde 8 jádrový Coffee Lake a bude taktovatelný na 5GHz, což by neměl být problém, vím o lidech co mají 5GH na 10 jádrových i9, a v hiearchii nahradí 8700k (tedy i cenově), tak AMD dostane velkou ránu. Aktuálně přetaktovaná 8700k získává cca 15 v ST a Ryzen zas vede o cca 10-15% v MT (jako srovnání beru Cinebench, který se mi poměrně dobře osvědčil na srovnání hrubého výkonu) Když přibudou dvě jádra, MT výkon poskočí o třetinu nahoru, tzn bude nějakých 10-15% nad 2700X

      Opakoval by se vlastně scénář jako před rokem. Přišly Ryzeny, hodně lidí si z nich ustříklo do textilu, AMD předběhlo Intel v prodejích, Intel vydal Coffee Lake a najednou byl zase před AMD nejen výkonem ale hlavně prodeji. Teď se to zas otočí než se objeví to potenciální 8 jádro ve spotřebitelském segmentu.

     • Ať si každej koupí co chce a co mu vyhovuje.. hry hraju už jen minimálně a když, tak ve 2k, kde už je stejně limitem gpu. PC mám pracovní, takže jádra navíc využiju. Kdo má PC jen na hry a hraje ve fhd, ať si klidně koupí 8700K nebo budgetovku i5-8400 se super poměrem cena/výkon.

      Pro mě je Ryzen výborné pracovní CPU za neskutečnou cenu, na kterém se dá i zahrát. Kolik lidí, co kupuje cpu za 8-9k hraje jen ve fhd? Já neznám nikoho.. asi profíci co jedou na co nejvyšší framerate, ale to je jen úzká skupinka lidí.

      Konečně se něco děje a to i cenově. Takhle má fungovat konkurence, kéž by AMD dokázalo něco podobného předvést i v GPU sekci.

  • Pozor na to, ty benchmarky her na AnandTechu vycházejí hrozně dobře pro Ryzen, což je podezřelé (není očekávané, že by měl drtit i7-8700K ve hrách). Nevím, proč tam mají takový výsledek, který se liší proti jiným recenzím. Jeden faktor by mohl být, že obvykle se testuje třeba na stejné frekvenci DDR4, ale AnandTech má vždycky RAM na oficiálně podporované JEDEC frekvenci. Takže v tomhle případě 2700X s DDR4-2993 a i7-8700K s DDR4-2666. Ale nezdá se mi, že by jen to dokázalo v těch testech takhle vytáhnout AMD.
   Takže to berte s rezervou (BTW když jsem na AT dával odkaz do článku, tak jsem tohle ještě nevěděl, ta sestava odkazovaných webů je +-tradiční, abych nemusel tolik přemýšlet o tom, jestli nějak nemanipuluju. A ty herní výsledky jsou zrovna jenom přelítl nebo vynechal a tohohle si nevšiml).

  • No, ako sa hovorí, „výnimka potvrdzuje pravidlo“

   …prešiel som snáť 10 webov s hernými testami a 8700/K je stále na vrchole, 2700X byť sa oprti aj 1800X zlepšila je +/- okolo 8400/8400K.

    • V podstate vsechny redakce aplikovaly patche, jmenovite CB.de a Gamersnexus. Vzhledem k tomu, ze nikdo z redakci, ktere testovaly vliv meltdown / spectre v2 patchu, nenamerily pokles vykonu >5% fps, nebudu se timhle detailem vubec zabyvat. Pokud nekdo neveri CB, muze si udelat resersi vlastni.

     8700K vede nad 2700X o [%], 1080p
     neuvadim zadne testy, kde je rozdil <10%
     nenili uvedeno jinak jedna se o avg fps

     https://www.hardware.fr/articles/974-18/jeux-3d-battlefield-1-the-witcher-3.html

     BF1 16%
     PCars 16%
     F1 12%
     GTA-V 10%

     https://www.tweaktown.com/reviews/8602/amd-ryzen-7-2700x-5-2600x-review/index9.html

     RoTR min80% avg15%
     GTAV avg 18%
     UNIGINE 16%

     https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_2600X/13.html

     CIV6 17%
     FC5 29%

     https://www.sweclockers.com/test/25500-amd-ryzen-7-2700x-och-ryzen-5-2600x-pinnacle-ridge/22#content

     Fallout4 19%

     https://www.pcper.com/reviews/Processors/Ryzen-7-2700X-and-Ryzen-5-2600X-Review-Zen-Matures/Gaming-Performance

     CIV6 19%
     GTAV 14%
     Forza7 28%

     https://hexus.net/tech/reviews/cpu/116834-amd-ryzen-7-2700x-ryzen-5-2600x/?page=6

     F1-2017 min16% avg11%
     FC5 min23% avg17%

     https://www.computerbase.de/2018-04/amd-ryzen-2000-test/4/#diagramm-total-war-warhammer-1920-1080

     avg celkem 11%
     frametimes i7:99,1, 2700X 92,2

     KingdomCome 11%
     PCars 15%
     SW BF 13%
     TW:W 11%

     https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3287-amd-r7-2700-and-2700x-review-game-streaming-cpu-benchmarks-memory/page-3

     AC: Orig 13%
     WatchD: 19%
     PCars: 22%

     https://www.eteknix.com/ryzen-5-7-first-generation-retested-on-x470-review/5/

     DE: MD 22% (8600K 36%, FC:Primal 26%, Fugasi, ten HT vam nejde)

     ——————-

     Asi polovina dalsich zbylych se pohybuje v okoli 10%. Kazdy at se mrkne co bude hrat a na jakem enginu. 2700X utika 1800X o 10-30%, coz mj. ukazuje, ze kdo pockal s nakupem ryzenu doted, vyhral, a early adopters udelali chybu.

     • „neuvadim zadne testy, kde je rozdil <10%"
      Z jakého důvodu? Není to kontraproduktivní, jestli ten přehled má být jako pro orientaci v těch relativních rozdílech? Nebo aspoň kdyby bylo řečené kolik je těch vypuštěných výsledků pod 10 %, páč jinak si z toho nedokážu říct, jak časté jsou ty výsledky nad 10 %. Je to vždycky jenom pár z každého webu, jestli to chápu správně...

     • „Kazdy at se mrkne co bude hrat a na jakem enginu.“
      Vzhledem k tomu, že ty testy jsou buď na Titanu a nebo OClé 1080Ti a navíc ve fullhd, tak je to celkem jedno. Protože na takové kombinaci tu asi moc lidí hrát nebude. 😀 Buď slabší grafika a nebo vyšší rozlišení, tak jako tak, rozdíl bude max jednotky procent, ale spíš vůbec žádný…
      8700K je samozřejmě dál herním králem, jak se čekalo. Mě spíš příjemně překvapil rozdíl oproti první generaci, čekal jsem jen navýšení pár procent a ono je to o víc a ještě za nižší cenu.

     • „Vzhledem k tomu, že ty testy jsou buď na Titanu a nebo OClé 1080Ti a navíc ve fullhd, tak je to celkem jedno. “

      Velmi hloupy argument, kdyz uvazime, ze stejne se chovaji nizsi intely versus nizsi ryzeny urcene pro adekvatni tridu karet, a kdyz navic ma prijit dalsi generace gpu, ktera opet rozevre fps nuzky i u 4K.

      Jinak ti nic nebrani projit dane odkazy a udelat resersi, kolikra vyhral ryzen a o kolik, misto prazdneho zvaneni.

     • @ Aznoh.. to je furt to stejny dokola, jenom jina iterace ala Maudit. Tentokrat si Hnizdo aspon dal sam nejakou praci..za to mu patri dik…vysledek je jaky je. Pro mne osobne nema vubec zadny smsysl se tim zabyvat, protoze ta informace ma vcelku nulovou vypovidajici hodnotu at si k tomu Hnizdo prska co chce.

     • Naopak ten argument je zcela validní a hloupý se může zdát možná tak hlupákovi. Protože můj pohled se dívá na situaci podle toho, jaká je realita a ne podle výsledků benchmarků. Faktem je, že na 1080Ti a Titanovi hraje ve FHD naprosté minimum lidí. A naopak u slabších grafik je limitem grafika a ne CPU, takže opět je výsledek nastejno.

      Výsledky herních benchmarků určitě mají svůj význam, to je jakási ukázka prestiže a Intel je tam stále králem, jak jsem psal výše. (nikdo ani nic jiného nečekal) Ale s reálným použitím to nemá moc společného.

      Ano, herní benchmarky mají jakousi vypovídací hodnotu o tom, jak moc je cpu future-proof. Ale u 4K se s novou generací nerozevře prakticky vůbec nic, protože už teď ve 2K rozlišení není žádný rozdíl, takže to stejné bude na nové generaci karet ve 4k. Jak jsem psal, mně třeba 8700K proti 2700X nepřinese vůbec nic navíc co jsem koukal na testy, protože hraju ve 2k. S 8700K bych se pouze ochudil o multithread výkon, který často využiju při práci. Ale pokud má někdo PC pouze na hry a má nebo plánuje highend kartu, tak Intel je lepší volba. Univerzálnější stroj je pro mě osobně ale momentálně Ryzen, protože za nižší cenu získám cpu i s chladičem na kterém mi hry pojedou v rozlišením ve kterém hraju naprosto stejně jako na 8700K, multithread výkon budu mít vyšší a dále mi zůstane možnost jednoduchého upgradu cpu v budoucnu.

     • @Aznoh..ja bych si mozna nebyl jisty ani tim, ze nizsi rozliseni ukazuje lepsi rezervu do budouctna. Jendak hry se meni, MT nabyva na vyznamu a jednak, Ryzeny treba ve 4K, kde dojde k limitaci GPU jsou v nekterych hrach prekvapive rychlejsi, nez Kafe. Takze asi tak jednoduche to taky nebude.

     • Jaky to ma smysl? Z toho se neda nic spocitat, krome toho, ze jsi tu vypsal vsechny peak hodnoty, ktere jsou ale z hlediska treba statistiky prave ty, ktere se muzou povazovat za chybu v mereni a taky se takove krajni hodnoty ani nepocitaji v nejakem vetsim vzorku hodnot.
      Je hezky, ze jsi tu vypsal jak nejvetsi odchylky v mereni kde kdo nameril..ale jrome toho, ze muzes ukazovat jak to 8700k zadupava do zeme 😉 to nic dal nerika.

     • Za chybu mereni samozrejme nemohou byt povazovany, jak je videt nektere hry vykazuji napric recenzemi shodne chovani. Coz mj. potvrzuje spravnost metody. Narozdil od uchylnych testu znamych presstitutu z youtube ktere tu postujes ty.

      A nauc se, co to znamena chyba mereni, a odchylka mereni. Dle tebe totiz jakakoliv hodnota ktera se ti nehodi je odchylka mereni.

     • Mimochodem, pripomenu to co vsichni jiste vedi, ale mnoho testovanych her neni cpu limited a cpu s nimi neskaluji, coz je prave ta nulova informacni hodnota, nikoliv pripady, kdy herni engine je cpu hungry a skaluje, tedy kdy je cpu potreba. Hra, kde je 1400 stejne dobra jako 2700x, neni prilis vypovidajici.

     • „mnoho testovanych her“
      tj trend zacina byt taky, ze gro hier je z konzol, tj je jedno ci mas masterrace i7 7800K, alebo peasant r7 2600-2700(x) – rozdiel je neviditelny. pre tych par cpu bottleneck hier sa neoplati do intelu investovat.
      vdaka za odpoved.

     • Jeste jednou Hnizdo.. cela tvoje analyza spocivala v sestaveni nejakeho seznamu extremnich hodnot. To je cely, nic vic v tom neni. A laskave zkus poucovat nekoho jineho, kteremu je priblizne stejne jako Tobe a ma pocit, ze tim co jsi tady napsal, nekoho ohromi. Z meho pohledu si udelal zbytecnou praci. Kdyz by jsi udelal neco ve stylu Matka, ktery zprumeroval vysledky napric testy, tak to ma aspon nejakou hodnotu, Tohle jednoudse nema. Preber si to jak chces.

     • Pokud jsi chtel ukazat, kde na jakem „hernim enginu“ (spise ktera hra) jede.. tak proc jsi nevzal vsechny vysledky pro danou hru s urcitym typem karty (treba i tu, ktera vychazi pro AMD nejhur, aby jsi mel u toho nejakou radost, kdyz to budes delat :)) ), ktere najdes, a nenapsal je tady a udelal z toho prumer a min a max hodnoty? To by melo aspon nejakou informacni hodnotu, byt jako AMD worst case. Apson by jsi mohl ukazat, jaky rozptyl ty recenze maji a prumer, kde se to pak pohybuje v reale.
      Seznam recenzi urcite znas, ten je na videocardz.

  • Tak za těma výsledkama AnandTechu je údajně HPET. Měřili čas s tímhle zapnutým aby měli přesnější výsledky, ale HPET škodí hernímu výkonu. Zdá se, že víc na Intelu nebo na těch základních deskách, které měli k testu, než kolik škodí Ryzenům. Odtud relativně špatný výsledek Coffee Lake v jejich recenzi.

   https://www.anandtech.com/show/12678/a-timely-discovery-examining-amd-2nd-gen-ryzen-results

   Ohledně AMD se zdá, že u Ryzenů je ten výkonnostní postih menší nebo minimální, dokonce je na deskách někdy aktivní ve výchozím nastavení. Teď už údajně AMD ani v průvodci recenzenta nedoporučuje ho vypnout, ačkoliv dřív uvádělo, že dělá 5-8% penalizaci výkonu, zřejmě se to podařilo vyladit, aby to neškodilo, nebo ne tolik. Podle AnandTechu už před rokem u Ryzenů 5 tohle neuváděli, takže už se to snad podařilo vychytat tehdy?

   AMD: „The short of it is that we resolved the issues that caused a performance difference between on/off. Now that there is no need to disable HPET, there is no need for a toggle [in the BIOS].“

   Intel: „[The engineers recommend that] as far as benchmarking is concerned, it should not matter whether or not HPET is enabled or not. There may be some applications that may not function as advertised if HPET is disabled, so to be safe, keep it enabled, across all platforms. Whatever you decide, be consistent across platforms.“ (Takže podle Intelu by to zřejmě taky nemělo mít drastický efekt, že by to u některých desek škodilo abnormálně a AnandTech na to zrovna natrefil?)

   TL;DR
   Tenhle faktor s HPET se asi smíchal s dopadem patchů Spectre/Metdown a tím, že AT testuje s oficiálně podporovanými rychlostmi RAM (takže jen 2666 u Coffee Lake a 2933 u Ryzenů 2000) a ve vyýsledku byl propad v herním výkonu na Intelu tak podivně velký. Pokud se tedy nevynoří ještě nějaká další chyba nebo faktor.

   Edit: Podle AnandTechu (nevím, jestli je to přesné) je HPET zřejmě postižený zvýšenou režií systémových volání, způsobenou Meltdownem a Spectre, a protože těch volání dělá hodně, tak to zřejmě mohlo výrazně zhoršit výkonnostní propad, který HPET dělá.

 4. Obrmajerova recenze na PCT je podle jeho vlastniho textu delana s nastavenim pameti na CL20!!
  Takze, kdyz by nahodou nekdo nevedel, jak se zapsat do historie opravdu nejblbejsi recenze na netu, tak se muzete jit kouknout, protoze takovy unikat..to opravdu hned tak nenajdete.

     • Napsal jsem to tam, napíšu to i tady. Úpadek PCT je zcela jasně viditelný a už dávno je to srandaweb, na který se chodí jen za zábavou a flamewarem. Kvalitní články (spíše však tématické úvahy na nějaké ICT téma) tam napíše jen čas od času Rybka a ještě sporadičtěji Pavel Tronner.

      Spoustu informací a newsek vůbec nezveřejňují, místo toho se věnují informacím o „profi“ herních periferiích, což může zajímat tak náctileté děti, které si myslí, že RGB myška s DPI 5000+ za přemrštěnou cenu jim zajistí vítězství.

      Obr, Jiříková, Vágner, to jsou hrobaři toho webu. Neprofesionální chování, neprofesionální recenze, newsky a články, to je důvod, proč tam nakouknu jen jednou za 2-3 týdny, zasměju se a jdu pryč.