PCI Express 4.0 čipů Ryzen 3000 funguje i na starých AM4 deskách, stačí nový BIOS

25

Ve středu představilo AMD na CES 2019 poprvé desktopové procesory Ryzen 3000 se 7nm čipy a jádry Zen 2. Tato první ukázka (v přeneseném i doslovném smyslu, protože bylo k vidění demo a také samotný procesor) byla sama o sobě zajímavá, ale později k Ryzenům 3000 prosákla ještě další pozoruhodná věc. Jak bylo oficiálně přislíbeno, budou tyto procesory jako první ve sféře PC umět technologii PCI Express 4.0. Ale kupodivu pro tuto novinku nebudou nutné nové desky. Podpora této generace PCI Expressu se údajně bude dát zapnout i na starších deskách platformy AM4. Takže ti, kdo na Ryzen 3000 upgradují, si přijdou na svoje.

 

PCI Express 4.0 po aktualizaci UEFI

Pro připomenutí: Ryzen 3000 bude kompatibilní s předchozími deskami platformy AM4, jedinou překážku bude předstatovat nutnost získat pro ně novou aktualizaci BIOSu (přesněji UEFI) od jejich výrobce. Podle AMD by je měli všichni výrobci uvést (i když jestli se dostane skutečně na všechny modely, to teprve uvidíme), a tato kompatibilita bude existovat jak s těmi obsahujícími čipset řady 300, tak s těmi novějšími čtyřstovkovými.

Ovšem spolu s desktopovými Ryzeny 3000 (těmi 7nm s jádry Zen 2) mají vyjít opět nové desky, dost možná s čipovými sadami řady 500, pokud se značení nijak nezmění. Výhodou nově vydaných desek bude mimo jiného právě to, že budou oficiálně podporovat PCI Express 4.0 z řadiče v procesoru. Logicky se tedy dalo čekat, že na starších deskách se Ryzeny 3000 omezí na PCIe 3.0. Web Tom’s Hardware ale vydal zprávu, podle které to překvapivě bude jinak.

Výrobci desek totiž budou mít možnost zprovoznit PCI Express 4.0 i na předcházejících deskách. PCIe 4.0 není elektricky zas tak odlišné až na dvojnásobnou rychlost komunikace. Pokud tedy návrh PCB a patřičné vodivé dráhy v desce budou schopné tuto rychlejší komunikaci zvládnout, mohou výrobci podporu PCIe 4.0 zapnout aktualizací BIOSu. Pochopitelně po ověření, že funguje korektně. Tom’s Hardware píše, že mu vícero výrobců desek potvrdilo, že o toto mají zájem a že by od nich po vydání Ryzenu 3000 mohl takový upgrade přijít, případně že už podporu testovali.

Procesor samotný nemá provoz PCI Expressu 4.0 na starších deskách blokovat. AMD potvrdilo, že toto rozhodnutí nechá na jejich výrobcích. Pokud se jim tedy podaří PCIe 4.0 validovat, budou tak moci učinit. Je asi pravděpodobné, že taková péče bude věnována hlavně dražším highendovým modelům, které asi také budou mít kvalitnější PCB. Nečekejte tedy, že toto dobrodiní bude automatické, ale nějaká šance na něj bude.

Podpora pro grafickou kartu. Sloty dál na desce zůstanou na PCIe 3.0

Podle Tom’s Hardware bude toto zpětné zprovoznění mít své limity. PCI Express 4.0 podporuje komunikace na kratší přímou vzdálenost než dříve, bez speciálních opakovačů signálu jen asi šest nebo sedm palců (15 cm). V rámci této vzdálenosti od socketu bývá první slot PCI Express ×16 pro grafiku. To znamená, že takto softwarově upgradované desky typicky budou moci použít PCIe 4.0 pro GPU, kde to asi potěší nejvíc. Většinou ale asi již ne pro slot M.2, který bývá dal na rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Z tohoto jinak také vyplývá, že s touto rychlostí nebude možné použít dlouhé kabelové risery v některých kompaktních skříních.

Další omezení je podle webu ComputerBase, že PCIe 4.0 poběží jen tam, kde je zapojení přímé. Pokud je na desce nějaký přepínač nebo můstek, kterým signál prochází, patrně také komunikace bude moci běžet jen rychlostí PCI Express 3.0. Tyto čipy totiž umějí pracovat jen na tomto standardu a na PCI Express 4.0 připravené nejsou. Uvidíme, zda nebudou vadit třeba i opakovače signálu, které někdy mají desky před slotem ×16 osazené. Sloty vyvedené z linek čipsetu místo z CPU pak samozřejmě nárok vůbec mít nebudou.

Vizualizace Ryzenu 3000 Matisse s 14nm I/O a 7nm CPU čipletem bez krytu

PCI Express 4.0 i v čipsetu?

Tom’s Hardware má jinak i nějaké informace, které údajně získal k oné nové generaci desek s čipsety řady 500. Nový jižní můstek (či rozbočovač I/O, protože velká část čipsetu je již v CPU/APU) by údajně také mohl podporovat PCI Express 4.0, což by byl vítaný upgrade, protože nyní linky z čipsetu podporují jen PCIe 2.0 (takže bychom se nezlobili ani za PCIe 3.0). Není ovšem znám počet linek, který má být k dispozici. Dle Tom’s Hardware prý můstek bude mít kvůli tomu vyšší TDP.

TDP procesorů mají zůstat stejná

K oné kompatibilitě 7nm Ryzenů 3000 s dnešními (a včerejšími) deskami máme jinak i další informace. AMD v brífinku pro novináře podtrhlo, že by kompatibilita měla být hodně široká. Zejména se nemá změnit TDP a snad ani požadavky napájení („řečeno bylo infrastruktura“) – stropem by tedy asi mělo být 95 W, respektive 105 W (což zavedl Ryzen 7 2700X). Doslova mají CPU fungovat se stejnými chladiči, zdroji i skříněmi, vedle oné kompatibility se staršími deskami. Je proto slušná šance, že možnost upgradu bude u slušných desek i na ty nejvýkonnější Ryzeny 3000.

Nálepka označující, že deska již má BIOS s podporou pro desktopový Ryzen 3000

AMD jinak začne s výrobci desek opět označovat kompatibilní desky nálepkou garantující, že má deska dostatečně nový BIOS a nová CPU na ní fungují. Můžete ji vidět na obrázku, měla by být oranžová s textem „Ryzen Desktop 3000 Ready“. Zde asi nezbývá než doufat, že se na tomto začne pracovat co nejdřív, aby se takto připravené desky stihly v době vydání CPU (což má být v polovině roku 2019) již rozšířit po obchodech. Pro ty, kdo budou preferovat novou desku nebo žádnou připravenou nenaleznou, ale bude dostupná i ta nová platforma čipsetů generace 500.

PCI Express 4.0 čipů Ryzen 3000 funguje i na starých AM4 deskách, stačí nový BIOS
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.8%) 50 hlasů

25 KOMENTÁŘE

 1. Neviem či to niekde už bolo spomenuté, ale keďže CPU a Southbridge sú prepojené tiež PCIe 3.0 x4, dá sa očakávať posun aj v tomto smere? Mám na mysli na nových doskách, nepredpokladám podporu PCIe 4.0 u súčasných chipsetov.

  • Pravděpodobně jo, ale taky musí mít podporu to zařízení a teoreticky by se to mohlo odložit až na nějakou příští generaci. Na druhou stran pokud se potvrdí, že čipová sada bude vyvádět linky PCIe 4.0, tak je asi docela pravděpodobné, že to samé bude použité i pro komunikaci s CPU. Ale zatím to není celé potvrzené, takže uvidíme.

  • PCIe4 je dost omezeno delkou vodicu a SB je obvykle dal od CPU nez 1. PCIe slot, ktery je obvykle x16 a pouziva se pro GPU. To je duvod proc to u nej zapnout pujde, ale u PCIe dal na desce uz ne. Takze zavisi jak blizko CPU SB bude…

 2. Co se týká procesorů, tak AMD od představení Ryzenu jen a pouze překvapuje, jak výkonem, tak i parádní podporou. Přeci jen, to že nebudou blokovat PCIe 4 na starších deskách je docela překvapující, jelikož z desek by měli mít taky nějaký zisk – tzn. měli by se snažit protlačovat nutnost koupě MB, tak jako to dělá Intel…

  • Laicky bych čekal že jo, ale kdo ví. Taky je možné, že pro úložiště budou výrobci méně ochotní to zapnout, protože přece jenom – riziko případné nestability by tam bylo o dost větší problém. I když pokud by se ta deska zvalidovala standardní metodikou pro PCIe 4.0 a prošla, tak by to asi mělo být rovnocenné nějaké, která byla na PCIe 4.0 nativně dělaná.

 3. Ak je radic PCIe 4.0 priamo v procesore a vyvody z procesora idu priamo do PCIe slotu, tak doska ani nemusi vediet, ze komunikacia ide ako PCIe 4.0. Komunikacny protokol si dohodne procesor s grafickou kartou. To iste plati aj pre M2 slot. Samozrejme nesmie tam byt rusenie a vodice na doske musia taky prenos zvladnut.

 4. m.2 většinou bývá dál ale jen u zpraseného desingu desky kdy je pod grafikou. U těch kde se víc přemýšlelo ja naopak nad slotem pro grafiku a tam by to fungovat mohlo. Hodně by potěšilo když by to zprovoznili na Asus Prime X-470 Pro.

    • Znovu sa spytam ale trochu inac. Ako pocitis a vyuzijes ten rozdiel medzi dvoma SSD. Jedno s rychlostou 3.94GB/s a druhe s 7.88GB/s?
     Uz aj dnesne 4 linky PCI-e 3.0 su v desktope nevyuzitelne.
     Takze Sarumana to potesi ale to je tak vsetko. Okrem dobreho pocitu mu to nic neprinesie.
     HW dnes uz nieje limitom. Ten uz pred nejakym casom predbehol potreby desktopu. Pisem uz cochvila zo sedem rokov stareho PC a to PC ma nijako nelimituje a este nejaky cas nebude. Limitom su uz nejaky cas data.
     Po uvedeni novych CPU od AMD a aj SSD na PCI-e 4.0 ten rozdiel este narastie.
     Novy HW bude vediet vyuzit cim dalej tym mensia skupina ludi.

     • Vyuzije sa to napriklad pri spracovani videa alebo v hrach.

      Pri prechode z 1080p na 4K narastlo mnozstvo dat takmer stvornasobne pri rovnakom kodeku. Takmer stvornasobne narastie mnozstvo dat pri prechode zo 4K na 8K pri rovnakom kodeku. Samozrejme vylepsuju kodek, aby dat bolo menej, ale to zatazuje procesor. V najlepsom pripade to robi koprocesor, ale mnozstvo dat ostava.

      Alebo pri hrach, kde znova prechod z 1080p na 4K zvysuje mnozstvo dat takmer stvornasobne.

      • Naozaj?
       Pri spracovani videa bude/je limit CPU(GPU), nie SSD. Priepustnost 4 liniek PCI-e 3.0 nebude limitom pre SSD aj so starymi kodekmi.
       Aj kodeky sa ale stale vylepsuju a musia, lebo so starymi by zariadenia mali problem s kapacitou ulozisk, nie s ich rychlostou.
       Pozri si ake bitraity produkuju kodeky. Je to smiesny objem dat pri porovnani s priepustnostou 4 liniek PCI-e 3.0 3.94GB/s. Aj s RAW by priepustnost rozhrania nebola limitom.

       Hry. Prechod na 4k zvysuje radikalne naroky na GPU a CPU, nie na SSD. Aj SSD so 4 linkami PCI-e 3.0 bez problemov dokaze krmit hru datami bez toho aby ho limitovala priepustnost tych 4 liniek PCI-e 3.0.

      • odb: Limit GPU a CPU je uz teraz. Staci sa pozriet, ako idu hry a videa v 1080p a v 4K. A odhadnut, ako pojdu v 8K. Desktopy za dva roky zdvojnasobili pocet jadier a uz teraz sa neoficialne ocakava 16 jadrovy ryzen. Grafiky zaspali, ale s nastupom 7nm aj ich vykon stupne.

 5. Tak teď ať už tu jsou ty nové Ryzeny 🙂 Opravdu se na ně moc těším a doufám, že moje desky dostanou podporu v BIOSu. Čet jsem že vydání má být 3/4… Tedy doufal jsem že to bude trochu dřív no… uvidíme 🙂 1700 asi přežije a 1600 a 1400 půjdou dál do světa 🙂 2200G slouží dobře svému účelu ti si zatím taky nechám…

  • Ty brdo, 1700, 1600, 1400, 2200G, takovych PC doma?

   Jsem zabar, doma mame 3 PC, i-3220T slozici jako diskove uloziste, ten se urcite upgradovat nechystam. Xeon 1231v3 pouzivam vic ja a ditko ma i7-6700. Tak premyslim, ze bych dal Xeona rodicum a poridil na podzim ten novy RyZen. Nasim furt staci Core2Quad, otazka je, jestli nebudou radeji chtit vymenit PC za dalsi notas.

   • 1400 mam u mamy, 1600 vyuzivam nejcasteji (i ted na nem sedim), 1700 na tom je 1080Ti a to se pousti na rendering. Jinak 2200G je MM centrum a na mninecraft pro deti. U brachy mam i5. Staram se o celou rodinu 🙂 Jinak 2200G ma ted libivou case ( red inferno 😀 ), ale tvori se pro ni specialni case, ktera bude vytvorena na 3D tiskarne.
    Dal bych tu i odkaz na FB kde o tom neco mam… Ale jak tu nektere vidim co vyvadeji, tak si nechci nechat delat takovy bordel na svych strankach…

    i3 je na nasku dost dobrty a vykonny procik. Jinak ty Xeony byly sveho casu hodne super a dodnes umi poslouzit. No a 6700 taky porad na dost veci staci.

    Na ty novy Ryzeny se fakt tesim 🙂 .

    • Tak to jo, taky to spravuju jak v rodine, tak i kdyz neco nefunguje kolegum v praci.

     Dobry je, ze vzdycky mam starsi PC kam dat a cloveku neni tak lito si kupovat nove, kdyz pro starsi najde vyuziti.

     Ta i3 to je Tecko s 35W TDP. Puvodne taky domaci multimedialni centrum, ale uplne se to neosvedcilo, radeji mam natahnutej kabel k TV ze sveho PC. Tecko pak zbylo a diskove uloziste je druhe mozne vyuziti.

 6. To 8/16 APU pri zachovani frekvenci Ryzer refreshe by z toho mohli udelat, to bych hned bral 🙂 Otazkou je, jestli by se jeste vesli do spotreby u starsich desek. Mozna potrebuji rozjet Vega refresh a na 7nm a pak az do mobilni verzi do APU.