Ryzeny 3000 budou prý umět vyšší frekvence DDR4. Díky děličce pro Infinity Fabric

6

Jednou z nevýhod procesorů AMD Ryzen proti CPU Intel se ukázala v první a poté i druhé generaci spolupráce s pamětmi DDR4. U nich se často nadají dosáhnout tak vysoké frekvence jako na platformě Intel, případně nefungují jejich pro Intel nastavené profily XMP. V tomto by údajně mohla doznat zlepšení generace třetí, kde by se OC pamětí prý mohlo dost zlepšit.

Web techPowerUp nyní píše, že 7nm Ryzeny mají mít jednu důležitou změnu, která by mohla běh pamětí DDR4 na vysokých frekvencích usnadnit. Podle autora nástroje DRAM Calculator for Ryzen totiž AMD u 7nm procesorů Ryzen 3000, tedy čipů „Matisse“, přidalo podporu pro běh pamětí na dvojnásobné frekvenci proti taktu propojovací logiky Infinity Fabric.

Infinity Fabric propojuje v procesorech s architekturou Zen Core Complexy s jádry CPU a všechny ostatní komponenty, integrovaný čipset a řadič pamětí. A právě s taktem IF je navázán i řadič pamětí a DDR4 může běžet jen na stejném taktu. Respektive, reálná frekvence pamětí musí být stejná, takže ve výsledku DDR4 běží efektivně na frekvenci dvojnásobné. Například s DDR4 2666 je reálná frekvence pamětí 1333 MHz, takže také Infinity Fabric musí běžet na 1333 MHz. Důsledkem tohoto svázání taktů ale bylo, že Ryzeny nepodporují provoz pamětí na velmi vysokých frekvencích, protože Infinity Fabric nezvládne běžet na adekvátním taktu.

amd ryzen 3000 ces pcworld
Fotografie vzorku Ryzenu 3000 bez rozvaděče tepla z CES 2019 (Zdroj: PCWorld)

Ryzeny 3000 údajně umí snížit násobič IF

Podle Yuri Bubliye (známého pod přezdívkou 1usmus) ovšem 7nm Ryzeny 3000 budou nově podporovat použití polovičního multiplikátoru či děličky. Po zapnutí tohoto režimu se Infinity Fabric nastaví na frekvenci poloviční proti reálnému taktu DDR4 (a čtvrtinovou proti efektivnímu taktu). Při aktivaci by tedy IF s 2666MHz DDR4 běžela jen na 666 MHz.

S tímto režimem tedy o dost klesne propustnost interních propojení v CPU, ale odstraní se tím limitující faktor Infinity Fabric na přetaktování paměti. BIOSy pro základní desky s tímto režimem údajně teoreticky umožňují nastavit frekvence DDR4 až na 5000 MHz (kdy bude IF na 1250 MHz). Přesněji řečeno, tato volba bude nabízena v nabídce BIOSu/UEFI.

Ovšem tato novinka se pravděpodobně může objevit jen na deskách s novým čipsetem AMD X570. Čistě teoreticky by asi nemusela být na čipové sadě závislá, ale taková poměrně hluboká změna fungování CPU přece jenom nemusí být na starší desky zpětně přenesena.

Paměti DDR4 Galax HOF Extreme Limited Edition na taktu 5000 MHz (Zdroj: Tom’s Hardware)

V praxi DDR4 na 5000 MHz pravděpodobně hned tak nebude

Jen tento faktor samozřejmě ale neznamená, že se vám opravdu podaří DDR4 na frekvenci 5 GHz provozovat. Nevíme, jak výrazně limitující byla frekvence IF. Je pravděpodobné, že v paměťovém subsystému Ryzenu jsou i další překážky přímo v paměťovém řadiči a v PHY obstarávajících samotný analogový signál při komunikaci s čipy DDR4. V závislosti na tom, co je větší bariérou, se s nastavením IF na poloviční takt nemusí situace zlepšit nijak výrazně.

I pokud se schopnost dosahovat vyšších efektivních frekvencí RAM zlepší, provoz na 5000 MHz pravděpodobně stále bude představovat spíš extrémní než realisticky použitelné přetaktování. Reálně asi budeme spíš rádi, pokud se touto cestou podaří dostat třeba na 4000 MHz. Úplně nejlepší by bylo, kdyby se u Ryzenu 3000 globálně zlepšila kompatibilita se všemi moduly i na neextrémních frekvencích třeba od 2933 do 3466 MHz, ale pro ty asi zpomalení IF na polovinu nemusí být zrovna výhodné.

Neberte tedy tuto zprávu jako příslib, že paměti na Ryzenech 3000 opravdu poběží na 5 GHz, ani že budou tyto procesory „monstra v přetaktování pamětí“, jak píše techPowerUp. Je to ale zajímavá novinka pro ladiče a přetaktovávače, pokud se potvrdí. Ovšem pozor, teoreticky AMD může tuto volbu před vydáním zase schovat, takže to zatím berte s rezervou.

Galerie: AMD Ryzen 3000 „Matisse“

Ryzeny 3000 budou prý umět vyšší frekvence DDR4. Díky děličce pro Infinity Fabric
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 28 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Ani Intel nezvládne paměti na 5GHz. Výrobce pamětí otestoval tisíce Intel CPU, aby našel jediný, jehož IMC zvládne těch 5GHz. Podívejte se do QVL těch pamětí, bude tam jedna, možná dvě desky, které jsou schopné tu frekvenci rozjet. Potřebujete výběrové CPU a jednu konkrétní desku, aby ty paměti fungovaly.

  Nemluvě o tom, že RAM na 5GHz bude mít nízký výkon, kvůli tragickým časováním.

  Škoda, že nebude dostupná dělička 3:4. Těch 1:2 je celkem brutal downgrade rychlosti IF.

  Mimochodem, informace o děličce frekvence IF u Zen 2 už nějakou dobu koluje vzduchem. Nevím, jestli ji nevypustil AdoredTV, už je to celkem dávno.

 2. Jinak xmp samo o sobě je jiné než AMP, liší se tercialnim casovanim např, tudíž nikdy nemusí fungovat na AMD . Je to dáno i architekturou CPU.
  Jinak pokud bude Impact deska, pak to decentně značí, že OC pamětí by aspoň pod dusikem mohlo být zajímavé.
  Pinnacle Ridge po optimalizacich taky není marný, právě Usmus ukázal v článku, že přes 3600MHz není problém.