Změna, Ryzeny 3000 „XT“ nemají vysoké takty. Refresh Matisse jen zvýší boost o 100 MHz?

Předchozí zprávy o 200 až 300MHz zvýšeních frekvencí Ryzenu 7 3800XT a Ryzenu 9 3900XT prý byly fake, takt boost má jít nahoru jen o 100 MHz, na 4,7 GHz.

55

Koncem minulého týdne se začalo mluvit o tom, že AMD vydá teď na začátku léta refresh procesorů Matisse, tedy výše taktované modely 7nm Ryzenů 3000, které přišli na svět loni v červenci. Mezitím jsme tu už měli i jejich údajné parametry z čínských zdrojů, ale teď to vypadá, že zřejmě nebyly reálné.

Zatímco označení modelů Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 9 3900XT údajně sedí, nyní se objevily rozporující informace o frekvencích. Ty údajně zdaleka nebudou tak vysoké, jako předchozí (a dost překvapivá) zpráva uváděla.

 

Jen 100 MHz navíc, ne 200–300?

V databázi 3DMarku byly totiž objeveny záznamy pro Ryzen 7 3800XT a Ryzen 9 3900XT – upozornili na ně leakeři Tum Apisak a _rogame. Tyto záznamy ukazují poněkud lepší výsledky v 3DMarku Fire Strike, než jaké dávají obvykle nyní existující modely „X“, ale frekvence verzím „XT“ zdá se nestouply tak výrazně.

3DMark detekuje pro dvanáctijádro Ryzen 9 3900XT maximální boost 4673 MHz, takže jeho maximální turbo ve specifikacích by mohlo být jenom 4,7 GHz. A základní takt udává databáze 3,8 GHz, což by tedy bylo dokonce nezměněné proti originálnímu Ryzenu 9 3900X. Refreshový model by tedy mohl mít pouze navýšený maximální boost na stejnou hodnotu, jakou má šestnáctijádro Ryzen 9 3950X.

AMD Ryzen 9 3900XT v 3DMarku Zdroj rogame
AMD Ryzen 9 3900XT v 3DMarku (Zdroj: _rogame)

Ryzen 5 3600XT nalezen ještě nebyl, ale u osmijádra Ryzen 7 3800XT je také detekován nezměněný základní takt – 3,9 GHz – proti modelu 3800X. V jeho případě 3DMark uvádí maximální zaznamenaný boost 4623 MHz. V papírech by tedy mohlo být 4,7 GHz (+200 MHz), ale možná i jen nižších 4,6 GHz.

AMD Ryzen 7 3800XT v 3DMarku Zdroj rogame
AMD Ryzen 7 3800XT v 3DMarku (Zdroj: _rogame)

Ryzen 7 3800X totiž má sice ve specifikacích uvedené maximum 4,5 GHz, ale reálně může jít až na 4,55 GHz, což AMD v papírech zaokrouhluje dolů (podobně má Ryzen 9 3900X reálně dovoleno 4,65 GHz). Teoreticky by tedy AMD mohlo u 3800XT strop zvýšit přesně o 100 MHz na 4650 MHz a uvádět v papírech 4,6 GHz. U předchozího Ryzenu 9 3900XT by zase reálný strop mohl být 4750 MHz.

3DMark ovšem nemusí detekovat skutečné maximální boosty kvůli tomu, že 7nm Zen 2 je nedosahuje zrovna konzistentně a vždy. Nicméně základní frekvence by měla být rozpoznána správně. Tyto záznamy mohou teoreticky být také fake, ale nyní bych počítal spíš s těmito střízlivějšími konfiguracemi, než s 200–300 MHz navýšením frekvencí z minulého úniku.

Pouhé zvýšení turba o 100 MHz by přirozeně nezvedlo o moc výkon (i když záležet bude hlavně na tom, zda by CPU dosahovala vyšších reálných taktů pod zátěží). AMD ještě teoreticky může zvýšit frekvenci Infinity Fabric v procesoru, což by mohlo výkonu ve hrách pomoci i při nezměněných taktech CPU, ale toto zatím není potvrzeno.

Modely AMD Ryzen 3000 Mattise Refresh Zdroj WCCFtech
Modely AMD Ryzen 3000 Mattise Refresh (Zdroj: WCCFtech)

Jak Matisse Refresh bude skutečně vypadat, se ale snad už brzy potvrdí. AMD by prý mohlo tyto procesory oznámit 16.6., kdy se začnou prodávat desky platformy B550, a pak se snad mají „XT“ CPU začít prodávat 7.7., což je už za šest týdnů.

Galerie: Úniky k procesorům AMD Ryzen 3000 „Matisse Refresh“

Zdroje: _rogame (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

55 KOMENTÁŘE

  • 100 MHz v boostu udělá jenom malý rozdíl. Ono ani X verze Ryzenů se nevyplatí kupovat, ne-X verze se většinou dají přetaktovat na úroveň X verzí bez větších potíží.
   Takže pokud tyhle XT verze mají přidat jenom 100 MHz v boostu a budou dražší (což je prakticky jasné), nevidím důvod je kupovat. Jedině snad, pokud by se jednalo o opravdu nejkvalitnější kousky křemíku, které ještě zvládnou i nějaké to další „polechtání“

    • Bude to o ceně. Pokud Ryzeny 4000 podraží, pak je možné, že např. Ryzen 7 4800 bude stát více než Ryzen 7 3800XT, takže XT může mít smysl. Hlavně pro lidi s X470/B450, kteří budou chtít upgradovat (např. z Ryzenu 3/5).
     Ale samozřejmě pro většinu to zajímavá CPU nejspíš nebudou.

    • Nový Zen se do desktopu podívá dle mého až příští rok. Až na podzim rozjedou výrobu, tak ty křemíky půjdou do Epyc Milan a teprve až nasytí poptávku tam, půjdou do desktopu.
     Nemají kam spěchat. Na Comet Lake jim stačí levnější současný Zen 2.

      • Jelikož Epyc Milan jsou na 7nm procesu, tak je nemožné, aby Ryzeny se stejným křemíkem byly na 5nm procesu. Jinak, co jsem koukal, tak dokonce ani AMD nikdy nepotvrdilo, že by se mělo jednat o 7nm EUV process (N7+). Pravděpodobně jde jen o N7P.

      • To o 5nm je omyl, jak Milan, tak vermeer jou skoro určitě na 7nm, to AMD už dřív potvrdilo a je trošku pozdě na to, to ještě změnit.

       5nm by maximálně mohlo být APU (Ryzen 5000?) s Zenem 3, ale to AMD ještě nijak oficiálně neoznámilo/neukázalo v roadmapách. Teoreticky by mohlo vyjít v H1 2021, ale je to hrozně brzo po vydání procesu, to AMD ještě neudělalo. Nejdřív pravděpodobně vyjdou 5nm GPU, až potom CPU a APU, pokud bychom posuzovali podle dosavadních zvyklostí.

     • Objemy prodávaných EPYCů jsou asi řádově jinde než Ryzenů, navíc chiplet bining kritéria mohou být značně protichůdná (Epyc: nízká spotřeba v nižších dosahovaných taktech, Ryzen: vyšší spotřeba v dosahovaných vyšších taktech).

      • Souhlas, jinak taky zatím vždy vyšel Ryzen dřív než Epyc, pro což jsou asi i celkem důvody (delší validace…)

      • Objemy Epyců jsou sice řádově jinde, než objemy Ryzenů, ale…
       a) 3/4 prodaných klientských počítačů tvoří notebooky a jelikož má AMD skoro stejný podíl na trhu notebooků jako desktopů, tak 3/4 či hodně přes polovinu Ryzenů budou APU, které nemají stejný křemík jako Epyc.
       b) V tom zbytku Ryzenů je dost Ryzenů minulých generací, hlavně proto, že současná generace začíná či donedávna začínala cenově dost vysoko. U další generace to s cenou lepší nebude. Naopak prodej Epyc za poslední rok rostl 20x rychleji, než prodej Ryzenů a za ten růst mohl nástup úspěšné generace Rome. Tedy tam podíl 7nm čipletů vůči starým 14nm bude výrazně větší, než v desktopu.
       c) Počty těch 8jádrových čipletů v Epyc budou v průměru výrazně vyšší, než počty v desktopu. Můj odhad cca 4x vyšší.
       Ono fanoušci, kteří se rekrutují hlavně z řad hráčů desktopistů, to sice nevidí rádi, ale pro AMD se dostává desktop na druhou kolej. Prodej serverových čipů jim raketově roste, raketově roste i celý serverový trh, prodej notebookových čipů jim raketově roste a roste i notebookový trh, zatímco prodej desktopových čipů jim roste opravdu vlažně a desktopový trh navíc klesá. Navíc v desktopu teď ještě začnou užírat podíl vlastní APU. Novým Zen 3 tak budou konkurovat jen sami sobě (ostatně je to vidět i tady v diskusi, kdy na Zen 3 čekají jen ti, co by si koupili stejně AMD tak jako tak).

      • No neni sa čo diviť, skutoční vyznavači Harley-Davidson tvrdia, že zakúpiť AMD procesor je stejne veľký prúser, ako vidieť sestru na japonskej motorke…

      • Teda jak s tím souvisí Harleje se přiznám že tápu v temnotách a ne a ne to pochopit.

      • To je velice jednoduché, pravá motorka je Harley, pravý procesor je Intel. Napodobenina motorky je tá japonská, napodobenina procesora je ten AMD…

      • @JO
       bracha ma prave Japonce..super stroj. Komentar zdejsiho pacienta je asi posobne relevantni, jako jeho prispevky ohledne CPU…

      • tombíku, nože skus zájst k parte tých pravých motorkárov a hlasno vyreč ten výrok o japonskom super stroji…hi..hi…nebudeš stačiť prepletať nožičkama a modliť sa aby si už dorazil domov do bezpečia DDgaráže….huhúh…

      • Jako že je to hlasitý, žere to, je to typicky pomalejší, ale je to holt záležitost lajfstajlu, takže na tamtom nezáleží? Tak to doufám nebylo míněno 😀

      • Ten hlboký zvuk a krutový moment veľkoobjemového nízkootáčkového dvojválca poteší správneho chlapa stejne tak, ako tichý švih kremíkovej stíhačky na 5.4GHz…
       To sú hodnoty, tradícia, česť a sláva pravých chlapov gerojov.
       Ostatným stačí japonec a šnekovitý kremíkový odpad na 4GHz…

      • Je to mix neskutočných emócií s nekonečným a bezbrehým prívalom výkonu, sily a skutočnej lásky, teda krásna dáma je neodeliteľnou súčasťou zážitku….huh…

      • „Je to mix neskutočných emócií s nekonečným a bezbrehým prívalom výkonu, sily…“
       ..vstavame p. Vladar, hezky si vemte prasky, za chvili bude vizita

      • Označení c.k. polní maršálek ve mne i díky Švejkovi vždy evokovalo představu poněkud, jak to říci slušně, mentálně zvláštního jedince. A nechybí tu ani saprlot a nudle z jiné klasiky ve formě hihi a huh. Všechna čest, dobře zvolený nick. A jen dotaz, to „hlboký zvuk a krutový moment veľkoobjemového nízkootáčkového dvojválca“ platí i pro HD Livewire?

      • tomboDDino, teba furt neprepustili ? Meleš dokolečka pacient, vizita, prášky. Garážmistr DD-čko si sťažuje, že je na všetko sám, údajne ti vybavuje priepustku aspon na víkend.
       Kto by chcel podporiť psychicky nemocného tomboDDina, môže tak učiniť na adrese :
       tomboddino@psycho-bohnice.eu

      • mikymauz, som rád, že sa ti nick páči, ano je super, ostatne ten tvoj vyjadruje zrejme charakteristiku tvojej maličkosti vskutku zdarilo…
       Elektro-motorka má krutový moment veľký, každopádne je to vyrobené ako kamufláž pre emisné normy.

      • tomboDDino, však ty mi furt vypisuješ….alebo tvoj ošetrovateľ….

      • c.k. polni marsalek
       Tak snad typ motorky neznamená, že je něco víc, než jiný typ. Takže takovej Guy Martin nebo Michael Dunlop nejsou praví motorkáři?
       Možná to spíš může znamenat to, že Harley-Davidson je nejznámější značka motorek. Ale to je tak celý. Dělají svůj styl, Takže o tomto srovnání bych možná radši pomlčel

      • Pána boha chlapi, to ste tu fakt takí “ suchare “ ? /okrem J.O./
       To skutočne necítite tu nadsázku ? Takže pre poriadok – ja obdivujem každý kus krásnej techniky, či už počítač, foťák, telku, auto alebo tie motorky. Poriadny Harley ma osloví vždy, ale superbike stejne tak, dokonca ani neviem ktorú z týchto mašín obdivujem viac. Charakterom sú to dva odlišné svety, no uznávam oba. Pokial sa na rovine naskladajú rýchlosti pod plným kotlom vysokootáčkovej Hondy či Suzine, to je proste zážitok.

      • No čo už, proti gustu…. ja mám naopak rád štíhle s guľatými balónikmi a krásnym pozadím.

      • ck, to je ten trapný druh humoru … hodí se do party, která se dobře osobně zná, ne do takovéto diskuze, kde každý hlídá každé slovo, podrážděnost na vysokém stupni … „boha chlape“, nechápeš? 😀

      • Neškodnejší trápny humor proti technickým perlám typu gogo1963….

      • no, dej nějaký příklad 😀 … že něčemu nerozumíš neznamená, že tomu tak není …

  • Nebylo by lepší si počkat, až AMD vůbec něco řekne, než jim vynadat za to, co ještě ani neřekli?
   Cenu neznáme, důvody odlišného značení mohou být daleko prostší, než snaha o vyšší výkon. Může to být jen snaha odlišit novou revizi křemíku, která se ve vztahu k desce chová jinak, takže potřebuje, aby ji deska detekovala jako jiný procesor. Může to mít tisíc dalších důvodů. Já bych se soudy počkal, až s čím AMD vyrukuje.
   A pak jim klidně nadávejte, pokud si to zaslouží.

   • @RH, – AMD v snahe o vyšší turbo boost už dopuje jadro procesora veľmi nepríjemným Vcore +1.5V / 4.7GHz, to je známa vec. Nepatrné navýšenie frekvencie môžu dosiahnuť :
    a/ selektívnym výberom lepšieho kremíka pre verzie XT
    b/ nezmyselným navýšením voltáže
    V oboch prípadoch si to cvakne zákazník, honba za frekvenciou Intelu je hlúpa…

    • Jelikož neznáme ceny, tak těžko můžeme říkat, kdo co bude platit. Ostatně my neznáme ani ty frekvence, ani podmínky, za kterých jsou dosahovány.
     Velikost napětí bych neřešil. Ostatně je vidět, že Intel, přestože má napětí o dost nižší, zvládne vyprodukovat daleko více tepla z daleko méně tranzistorů. Tedy to, kolik vidíte u napájecího napětí, je jen číslo. Navíc u AMD je otázka, která část toho čipu, tak velké napětí potřebuje, jestli ten 12nm I/O čiplet nebo ta 7nm jádra.

      • Potrebuje/nepotrebje..to je vzdycky relativni. Intel taky nepotrebuje mit v realne zatezi strop 230W..mohl ho udelat treba 180-190W a ztratit treba radeji 5% vykonu. Ve hrach je ta spotreba Intelu relativne normalni.
       To stejne se da rict o AMD, proc to nezkusit, pokud to neprezenou. ALe kdo vi jak to nakonec bude..az to uvedou a vyjdou testy budem chytrejsi.

      • AMD potrebuje honit frekvencie a presne tak činí , preto tam rvú 1.5V a vydávajú XT…

      • c.k. polni marsalek 28.5.2020 at 14:06
       honba za frekvenciou Intelu je hlúpa…

       c.k. polni marsalek 28.5.2020 at 19:10
       AMD potrebuje honit frekvencie

       Hoďte na něj někdo síť. 😀

      • Obrovitá noha zas nepochopila. Noho, AMD túži po výkone v ST a hrách, aby dorovnalo Intel, což je hlúpa taktika za bolestivú cenu.