AMD chystá i Ryzen 5 3500, levnější šestijádro bez SMT bude mít osekanou L3 cache

17

Minulý týden jsme psali o tom, jak se na trh blíží Ryzen 5 3500X, coby levnější 7nm šestijádro s jádry Zen 2, ale okleštěnými o funkci SMT a tedy skýtající jen šest vláken. Před časem se mluvilo místo o „modelu X“ o procesoru Ryzen 5 3500 bez ono ikska, takž to trošku vypadalo, že o značení tehdy ještě nebylo jasně rozhodnuto. Ukazuje se ale, že nakonec budou existovat oba dva tyto procesory, verze bez X by tedy měla být levnější alternativou. O tom, jak bude vypadat toto usedlejší běžné šestivlákno, unikly informace nyní.

Opět za to může HP, které už tento týden prokeclo také Radeon RX 5300 XT a čipset AMD B550. Firma kromě tehdy probíraných desktopů chystá také modely herní řady HP Pavilion Gaming Desktop, které budou založené na Ryzenech 3000. Také tyto by se asi měly začít oficiálně prodávat v říjnu, ale již se objevily na Amazonu, a to právě osazené zatím nevydaným procesorem AMD Ryzen 5 3500. Ten se pak také našel v dokumentech HP k počítačům, z kterých máme plné parametry.

Podle tohoto zdroje bude mít Ryzen 5 3500 také šest jader (a počítáme, že vypnuté SMT, tedy šest vláken) a o něco snížený základní takt proti modelu 3500X. Zatímco ten má základní takt 3,6 GHz, verze Ryzen 5 3500 bude mít základní frekvenci 3,4 GHz. Maximální boost je však stejný jako u Xka, tedy 4,1 GHz. Málovláknový/jednovláknový výkon by tedy mohl být stejný, model X asi jen bude dosahovat vyššího výkonu ve vícevláknové zátěži a možná se bude dát o trošku líp přetaktovat (ale to jenom hádáme).

AMD Ryzen 5 3500 v dokumentu HP
AMD Ryzen 5 3500 v dokumentu HP (Zdroj: 188号)

Ořezaná L3 cache

Specifikace v dokumentu HP uvádějí, že jde o procesor rodiny Matisse, tedy 7nm CPU, nikoliv o přeznačenou starší architekturu. Je také uvedeno TDP, které je 65 W (v krabicovém balení pro koncový trh by asi tedy zase měl být chladič Wraith Stealth). Jedno překvapení ve specifikacích nastalo: toto CPU má 16 MB L3 cache, nikoliv 32 MB jako vyšší modely (Ryzen 5 3600/3600X, Ryzen 7 3700X/3800X). AMD zřejmě v obou ze dvou CCX osekalo 16MB blok L3 na polovinu, takže CPU má 8+8 MB L3 cache. Ryzen 5 3500X by snad měl mít plných 32 (16 + 16) MB. Pokud si vzpomínáte, něco podobného udělalo AMD v řadě Ryzen 1000 před dvěma lety, kde čtyřjádro R5 1500X neslo 16 MB L3, ale model R5 1400 už jenom 8 (4+4) MB. Tehdy to poněkud snižovalo jeho herní výkon, což může nastat i tady. Pro herní PC tedy asi bude lepší volba model Ryzen 5 3500X.

Dokumenty HP přirozeně neuvádějí, jakou bude toto CPU (integrovanou grafiku jako ostatní Ryzeny Matisse postrádá) mít cenu. Měla by být někde pod Ryzenem 5 3500X, ale ani pro ten zatím oficiální částka neunikla, na to si asi budeme muset počkat do okamžiku, kdy procesory přijdou na trh. Na internetu se už objevila rozmazaná fotka krabicového balení Ryzenu 5 3500X (čínského), takže asi nehrozí, že by šestijádra bez SMT byla vyhrazená jen pro OEM trh. Ale kdy se začnou prodávat, ještě není jasné. Minulé zprávy hovořily o listopadu, ale definitivní to být nemusí.

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

AMD chystá i Ryzen 5 3500, levnější šestijádro bez SMT bude mít osekanou L3 cache
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

17 KOMENTÁŘE

  • Az na to, ze to nema s ST boostem nic polecneho :))
   Problem ma mit udajne k vuli „beznemu prumernemu“ boostu na vice jadrech a MT boostu. Problem ST boostu je tam explicitne vyjmenovan, ze tim to byt nema.

   Ja nevim, kdy napises prispevek, kde by jsi nenapsal blbost ….

   „DigiTimes now reports that the clock rates should be “ not satisfactory „, according to board manufacturers. At the end of the day, however, this does not allude to the maximum possible beat, but to the average in everyday life and at full load. AMD promotes the CPU clearly as a gaming processor, the clock should be based in everyday life rather at the base of 3.5 GHz instead of the turbo modes, that would sometimes be too little for games.
   ComputerBase first heard of potential problems a few weeks ago. It said that the 16-core Ryzen 9 3950X still „should not run really well“ and „does not perform as much as one imagines“ – without going into more detail at first. However, it has caused problems with clock speeds in multi-core scenarios.“
   https://translate.google.cz/?hl=cs#view=home&op=translate&sl=de&tl=en&text=https%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2F2019-09%2Famd-ryzen-9-3950x-taktprobleme%2F

     • Prvotné info naznačovali problém max. frekvencií, tak sa hoď do klidu.
      Ako vidíme je to vážnejšie, o tom svedčí krok AMD odložit 16-jadro o dva mesiace, asi ťažko by sa dobrovolne vzdali dvoch mesiacov predaja.
      Takže žiadne fabulace, akurát sa to v priebehu dňa upresnilo. Vypadá to špatne, možno je na tom podobne 12-jadro. Len ty sa to snažíš kamuflovat.

      • Hele [PROMAZ], vis co je to lez, potazmo lziva fabulace?
       Je to veta, kterou jsi napsal.
       „Údajne je 16-jadro odložené pre nedosahujúce proklamované ST frekvencie.“
       Proste jsi si to vymyslel. Zbytek mne nezajima.
       Klidne se vykroucej a lzi dal jako had..

      • Hysterčenie, nadávky a urážky ti nepomôžu, už som ti to predsa písal. AMD má jednoducho vážny problém, akcie šli dole, víme ?

      • jezis, tak to nebude mat allcore turbo, no a co?? aj tak to rozseka vsetko co v danej cene dokaze intel proti nemu postavit. A das to aj do starej dosky nieze vydame premenovany taky isty 490 chipset ale znefunkcnime tam 9kove coreI a naopak v 390 znefunkcnime 10tkove.

      • To že AMD přehnalo Turbo tu už snad psali všichni včetně Tombombina. Já jen zopakuji, že to mněli dát o 100MHz níž a byl by klid. Ono by to dosahovalo i výš a AMD by každý chválil. že dokonce mají vyšší boost než uváději. Evidentně na 3950 potřebují hodně vydařené čiplety a výhodnější je to nejlepší cpát do serverových EPYCů. Je to logické tam jsou lepší marže. A to, že TSMC nestíhá tomu ještě víc nahrává. Nicméně spoždění není nikterak šílené a 12jádro zatím plně dostačuje. Kdo chce víc jader může jít do TR.
       Stále se nekonají postapokalyptické mýty mvladara.
       Pro mvladara Tvůj osobní mythbuster 😉

      • KOCHREN a ty si nečítal tombove múdrosti ? Problém neni v max. booste, tak co to píšeš za oponentúru tombíkovi ?

      • „Evidentně na 3950 potřebují hodně vydařené čiplety a výhodnější je to nejlepší cpát do serverových EPYCů.“

       To nemusí platit, do Epyců a do 3900X/3950X můžou být třeba různé charakteristiky.

       Epycy mají maximální frekvenci hluboko pod 4 GHz. Částečně to asi bude proto, že tam nechávají větší rezervu, ale současně do Epyců nejspíš jdou čipy s tou nejnižší leakage, protože tam je hlavně třeba co největší efektivita a vysoké frekvence nejsou třeba. Ale většinou platí, že čipy s nejnižší leakage zase nejsou ty nejlepší z hlediska dosáhnutí vysokých taktů. To jde líp čipům s vyšší leakage a je možný, že takový AMD právě hledá pro top Ryzeny (ale zase ne s úplně brutální leakage jako bývaly ty v FX-9590, protože je potřeba být efektivní při taktech all-core turba).

      • Mvladare ne jen reaguji zas na Tvoje posapokalyptické mýty a blbosti. Hanba pro AMD to bude pokud to nevydají ani po odkadu. (pokud se situace v TSMC nestane doslova kritickou, což AMD nemá šanci ovlivnit)

       Jane hlavní pointa byla a je že TSMC nestíhá, čili je všeobecně nedostatek čipletů a když použiju ten pojem IMHO tak si opravdu myslím, že jsou pro AMD prioritoiu EPYCy a tam chtějí dát ty nejlepší čiplety.

       Jinak je to zatím jen jeden neověřený zdroj, ze kterého se vychází. Ten může být pravdivý a taky nemusí. (Může to být spekulace) . Čili já osobně si ještě chvíli počkám. Přecijen necelé 2 měsíce není tolik času. A AMD nemusí tolik spěchat Intel zatím nemá odpověď ani na to 12 jádro. Pokud nepočítáme procesory HEDT. To už je ale jiná liga a tam má AMD TR.
       Na nedostatek čipletů ukazuje i to, že nové TR vyjdou s vcelku málo jádry (víc zatím nepotřebují v MC je Intel ani tak neohrozí).

   • DigiTimes neuvádí, jestli je to problém s ST boostem (4.7 GHz) nebo tím, aby se to vešlo do spotřeby při multithreadu (tj. problém se základní frekvencí). Teda alespoň v té normálně viditelné části článku (pravděpodobně ani za paywallem).

    ComputerBase si myslí, že je problém s tím multithreadem – respektive si myslí, že problém je, že to nebude mít v zátěži moc vysoký boost, což by sice nevadilo z hlediska dodržení specifikací, ale nemuselo by to být moc dobré pro herní výkon.

    Ale tohle nevylučuje, aby nebyl zároveň problém i s tím dosažením 4,7GHz single-thread boostu. A problémy tady jsou IMHO pravděpodobnější.