Jaké budou Ryzeny 5000? APU Cezanne prý pořád s GPU Vega, Van Gogh s Navi

29

O budoucích procesorech Ryzen po generaci 4000 toho bohužel víme hrozně málo, ale začaly se objevovat detaily k nadcházejícím APU Van Gogh a Cezanne.

Až po Ryzeny 4000 jsme z dřívějška měli informace o tzv. roadmapách, tedy o tom, co se chystá v budoucnosti – procesory CPU s jádry Zen 3 označené „Vermeer“ a 7nm APU Renoir (v noteboocích už vydaná). Jenže od roku 2018 žádné roadmapy neunikly, takže pro Ryzeny 5000 a 6000 bohužel tápeme.

AMD nyní procesorům přiděluje kódová označení dle jmen malířů a těchto kódových jmen se v poslední době vynořilo docela hodně, ale bohužel jsme k nim neměli informaci o tom, co představují nebo do jaké generace patří. Teď se to možná trošku vyjasnilo a možná už se začíná vyjasňovat, jak to bude vypadat alespoň pro generaci Ryzen 5000. Tam teď byla přiřazena kódová označení Cezanne a Van Gogh.

S těmito kódovými jmény to dosud bylo komplikované, protože nebylo jasné, co z nich je následník APU Renoir a zda třeba tyto procesory půjdou po sobě nebo jde o dva paralelní příslušníky jedné generace.

Z údajů v ovladačích pro Linux a podobných zdrojů se zdá být celkem jisté, že Cezanne má zřejmě mít pořád integrované GPU Vega druhé generace jako Renoir – uvádí se u něj identifikátor architektury GFX9 nebo Vega20. Naproti tomu u druhého čipu Van Gogh má být použita architektura RDNA nebo dokonce RDNA 2: má uvedeno GFX1033 nebo GFX1040 (varianta Van Gogh Lite); jinde se zase uvádí označení architektury integrované grafiky jako Navi21 či příbuzné. Podle tohoto tedy AMD připravuje ještě jedno APU s integrovanou Vegou a až pak přechod na novou architekturu RDNA/RDNA 2.

Schéma APU Renoir 2 Nemez
Schéma APU Renoir/Ryzen 4000 U, H a G (Zdroj: Nemez)

Cezanne: APU Ryzen 5000 pořád s grafikou Vega?

Podle Igora Walloseka z igor’sLAB má Cezanne zřejmě být následník APU Renoir a vyjde jako mobilní Ryzen 5000 (možná by to mohlo být už na CES 2020). Tento čip má totiž mít 35/45W verzi řady H a 15W verzi řady U s pouzdry FP6 (stejné jako Renoir), ale i desktopovou verzi G, prý pořád pro socket AM4. A jde tedy podle všeho o hlavního následníka v linii APU, ne třeba o lowendovou verzi Renoiru. Podle Walloseka už prý Cezanne existuje jako křemík v revizi A0.

Je asi možné, že jde o refresh Renoiru, podobně jako bylo Picasso refresh Raven Ridge. Pak by se nijak neměnily hlavní parametry – zůstalo by osm jader CPU a 512 shaderů integrované grafiky. Pro možnost, že by už třeba Cezanne místo toho mohl mít jádra Zen 3, zatím nejsou doklady. Pokud tento procesor skutečně půjde do socketu AM4, pak to znamená, že hypotetický socket AM5 a DDR5 přijdou až v roce 2022 s Ryzeny 6000.

Van Gogh: separátní úsporné APU už s RDNA 2?

Druhý zmíněný čip Van Gogh s integrovanou grafikou na bázi RDNA/Navi nevypadá jako následník Cezanne (tedy Ryzen 6000), ale jeho paralelní souputník. Údajně je totiž také už ve steppingu A0 (pokud ovladače a související dokumenty nehrají nějakou dezinformační šarádu). Půjde tedy zřejmě také něco patřící do generace Ryzen 5000.

Podle Walloseka má mít Van Gogh odlišné pouzdro FF3 a zřejmě by mělo jít o duchodního nástupce lowendových dvoujader (Athlon 200GE a pak 3000G a jejich notebookové verze – ty měly kódová označení Raven2 (původní řada 200) a Dali (zřejmě refresh v řadě 300). Proč bude grafika Navi nejdřív v lowendu, to není jasné. Třeba AMD chce současně mířit na více prémiový ultramobilní segment tabletů a podobných zařízení, takže APU Van Gogh nakonec zas tak lowendové nebude.

Roadmapa platformy AMD AM4 údajně podle Gigabyte Zdroj WCCFtech
Roadmapa platformy AMD AM4 údajně podle Gigabyte (Zdroj: WCCFtech). Na tomto dokumentu jsou v levém horním rohu vidět malé malby od Vermeera Van Deflt (CPU Ryzen 4000). Cézanna a Rembrandta, symbolizující budoucí generace procesorů AMD

Velká APU budou založené na Navi až v generaci Ryzen 6000

Podle Walloseka bude zřejmě pak Navi/RDNA(2) globálně nasazeno napříč všemi segmenty procesorů APU až v generaci Ryzen 6000. Tu bude tvořit mainstreamové APU Rembrandt, jak se bude jmenovat lowendový nebo ultramobilní následník Van Gogh, se ještě neví. Bohužel nevíme, jaké má Rembrandt mít procesorová jádra – to bohužel není potvrzené ani pro Van Gogh a Cezanne (je-li Cezanne jen refresh Renoiru, pak to bude pořád Zen 2).

Tuto představu roadmapy AMD v segmentu APU (procesorů s integrovanou grafikou) zatím berte s rezervou, zatím je pořád možné, že zařazení jednotlivých čipů je pomýlené. Nějaký celkový únik roadmapy ale bohužel nemáme.

Mimochodem, nedávno byl také ukázán útržek roadmapy, podle níž bude CPU Ryzen 5000 pro desktop také asi refreshem generace 4000 – čipy „Warhol“ mají být stále 7nm, přinášet jádra Zen 3 a PCI Express 4.0. A větší revoluce by pak byla asi až v generaci Ryzen 6000, kde se CPUu asi bude jmenovat „Raphael“ a má už používat DDR5. I tento útržek je ale zatím nezaručený a čeká na nějaké potvrzení.

dajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 5000 Warhol
Údajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 5000 „Warhol“ (Zdroj: MebiuW, via: VideoCardz, květen 2020)

Než unikne z nějakého osvědčeného zdroje celá roadmapa a bude jasněji, ale asi bohužel budeme drženi v nejistotách.

Galerie: Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020)

Zdroje: igor’sLAB, VideoCard

Jaké budou Ryzeny 5000? APU Cezanne prý pořád s GPU Vega, Van Gogh s Navi
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 16 hlasů

29 KOMENTÁŘE

 1. „Je asi možné, že jde o refresh Renoiru, podobně jako bylo Picasso refresh Raven Ridge.“
  .. to je prinejmnesim zatim dost nepravdepodobna varianta. Jednak zatim asi vsechny „spekulativni“ informace pocitaji s tim, ze to bude Zen3. Za druhe by AMD refreshem nic neziskalo, naopak by ztratilo Momentum, ktere letos s Renoir ziskalo. TigerLake U/H bude ve stejne konfigurace jader tychlejsi, za predpokladu, ze je 10nm fixnuty a vydanim 5-10% refreshe Reoir by AMD v mobilni oblasti zacalo stagnovat. Naopak Zen3 by pro ne mohl znamena prunik do high level zarizeni, kde zatim Renoir temer uplne chybi a dorovnani nabidky Intelu aspon napric ruznymi segementy OEM trhu.

  • Moc nechápu ta očekávání se Zen 3 architekturou. Zatím to vypadá, že jediný podstatný rozdíl proti Zen 2 bude v unifikované L3 cache. To v některých případech přinese hodně slušný zisk výkonu, v jiných pro změnu vůbec žádný. A vzhledem k tomu, že Renoir se zrovna na L3 moc nespoléhá, tak v mobilním segmentu bych přínos Zen 3 architektury neviděl moc velký, rozhodně ne větší, než těch 5-10 %, které označujete za stagnaci.

    • Pan je realista. Nárůst výkonu mezi Zen a Zen 2 šel na vrub vyššímu počtu tranzistorů, které si tam mohli dovolit dát díky lepšímu výrobnímu procesu. A díky lepšímu výrobnímu procesu byly i lepší frekvence.
     Zen 3 proti Zen 2 nemůže jít s počtem tranzistorů moc nahoru, protože by se to projevilo výrazným zvětšením čipu. A frekvenčně to taky nebude takový skok, protože proces je stejný. Dokonce ani neimplementovali AVX 512, což by asi udělali, pokud by jádro celé překopávali (v desktopu by to bylo nanic, ale Epyc by to využil).
     Změny tam samozřejmě budou i jiné, ale jejich dopad na výkon nebude asi nějak podstatný.

     • hovoří se o upliftu 20-25% – i pokud to bude jen ve vybraných testech, i tak to bude zřejmě hodně znát, protože byť jen ta unifikovaná cache přinese největší zisky výkonu tam, kde AMD zatím nejvíce zaostávalo. Ono to dává taky docela smysl, měnit priotně věci, které přinášejí největší nárůst. Pro Intel je blbý to, že to automaticky bude znamenat drtivý růst výkonu, protože jádra nebudou muset tolik čekat na přístup k datům. Proti tomu je obskurní AVX512 zcela nepodstatné. (a BTW je zajímavé, že se u intelatích fandů vždy sejdou dva tak protichůdné argumenty, jako ST výkon (ve hrách) a podpora AVX512.)

      A tak aby řeč nestála, já tvrdím, že Zen3 přinese podobný skok, jako přinesl Zen2 vůči Zen1.

      • Však píšu, že ta změna L3 cache se projeví pozitivně, a že to bude největší výkonový nárůst. Nic dalšího, co by přineslo nějaký výrazný nárůst výkonu mě nenapadlo a evidentně ani vás.
       Proč do toho taháte Intel, mi asi uniká. Ten snad s tím, jak moc naroste výkon mezi Zen 2 a Zen 3 nemá nic společného.
       O AVX-512 se mluví u Zen 4, takže to asi AMD zase za tak nepodstatné nepovažuje. Ono i v době AVX a následně AVX-256 to vypadalo, že to nepřinese moc užitku, protože to programy nedokázaly využívat. Dneska už si procesor bez AVX ani neškrtne, protože každá náročnější aplikace ho využívá.
       A taky bych byl rád, abyste mě nepasoval na fandu Intelu. Mám jeho akcie, ale do stolního počítače jsem si pořídil Ryzen 3900X.
       S tím, že Zen 3 přinese skok proti Zen 2 souhlasím (a psal jsem to už výše). Jen jsem nesouhlasil s tím, že by ten skok udělalo něco jiného, než ta změna cache. Nic dalšího tam totiž pravděpodobně nebude.

   • 5-10% narust vykonu od Zen3 nikdo neceka. To by bylo za ocekavanim. Skepticke odhady mluvi o 10-15. Optimisticke 20-25%. Pokud vezmu stred 15%, tak ten pri vylepsenem 7nm procesu muze byt realny. Krome toho se AMD muze vydat opet i cestou zvyseni efektivity, ktera dela prave Renoir tak vyrazne lepsi oproti soucasne mob.generaci intelu.

    • Renoir je efektivní proto, že je na 7nm procesu a má 8 jader, což je dost podstatný rozdíl proti starším AMD APU s 12/14nm procesem a 4 jádry, případně i proti Intelu, ať už proti osmijádrům na 14nm procesu nebo 4jádrům na 10nm procesu. Žádnou z těchto výhod ovšem Zen 3 proti Zen 2 nepředvede. Jádra nepřidá a o vylepšeném 7nm procesu můžeme snít, ale v reálu to zvedne frekvence tak o 100 MHz, zvláště, když to budeme srovnávat teď s novými reinkarnacemi Zen 2 Ryzenů.

     • Opravdu nerozumim, s cim mate problem ohledne Zen3. Je to dalsi generace CPU.
      Efektivita zustane stejna nebo se jeste o neco zlepsi. IPC se zvedne. Frekvence se zvednou. Jake bude IPC a o kolik se zvedne frekvence uvidime, az to vydaji, ale obecne se predpoklada strizlive +15%.
      Bude to souperit s Intelovskym TIgerLake, tak jaky smysl by to nemelo vydavat a udelat misto toho refresh Zen2, ktery by v podstate neprinesl vubec nic?
      Proc vydava Intel TigerLake po IceLake, kde se predpoklada 5-7% narust vykonu architektury. Proc mel v puvodnim planu vydat Cannon Lake po Skylake, ktery mel narust architektury nekde v rozmezi mezi 0(Skylake)-18(IceLake)% a nevydal jej jen z duvodu flopu 10nm?

      • Já nemám se Zen 3 žádný problém. Já mám problém jen s těmi, co si myslí, že to bude zázrak z jiného důvodu, než kvůli té sjednocené L3 cache. A změna cachování může přinést někdy dost slušné zlepšení, ale jindy nepřinese vůbec nic, jednoduše proto, že to výpočetní jádro bude pravděpodobně skoro stejné.
       Ale OK, 15 % nárůst (i s tím případným nárůstem frekvence), by to dát mohlo.
       O tom, že by to neměli vydávat, jsem snad nic nepsal, stejně jako jsem nic nepsal o tom, že by místo toho měli vydat nějaký refresh Zen 2. Jen jsem psal, že ta reorganizace L3 cachování bude mít pravděpodobně menší dopad u mobilních čipů, než u těch desktopových a serverových (kvůli tomu, že L3 je čtvrtinová).
       Přijde mi, že se AMDčkaři nějak vzhlédli v tom Zen 3 a očekávají nějaký zázrak. A přitom nechápu, co je k tomu vede. AMD se k tomu od začátku staví celkem střízlivě, neslibuje hory doly (ani výkon, ani brzké vydání), ale příznivci mají pocit, že tentokrát to už bude taková bomba, že to Intel zadupe do země.

      • “ ale příznivci mají pocit, že tentokrát to už bude taková bomba,“
       .. tak to vychazi asi z toho, ze diky spojeni 2x4CCX do 1x8CCX se ceka dalsi narust vykonu ve hrach a tam by teoreticky mohl Intel ztratit, na dobu nez vyjde RocketL korunku nerychlejsiho herniho CPU.
       Jinak se na Zen3 tesim uz jen z duvodu upgradu, protoe jsem jak Zen+, tak Zen2 nakonec preskocil. Snazim se to drzet strizlive okolo tech 15%, coz by pak vykonem na takt mohlo byt hodne podobe s TL a RL.
       Co se tyce Intelu, zvedavy jsem co predvede TL v noteboocich, ktery by zase do vydani Zen3 mohl Intel vratit na predni pozici, aspon v ramci IPC a vykonu v lehkem MT.

      • tombomino:
       Já myslel, že výkon ve hrách už příznivci AMD neřeší, protože jednotky procent přeci nikoho nezajímají. 🙂
       Jako upgrade pro starší generace by to nemuselo být špatné, pokud to tedy zase nezabijí cenou. A zatím vše nasvědčuje tomu, že si za výkon nechají pořádně zaplatit, viz teď ty XT modely.
       V noteboocích nečekám nic převratného. Tiger Lake nebude špatnej, ale bude drahej. Ostatně totéž se nechá říci i o Renoiru.
       Z mého pohledu se svět ubírá špatným směrem. Desítky let v počítačích platilo, že časem roste výkon a zároveň se snižují ceny. Právě dneska jsem doma vyřadil nejstarší notebook (paměť a SSDčko jsem použil jinde). Smutné je, že tenkrát tenhle notebook s Pentiem z generace Sandy Bridge a 4 GB paměti stál stejně, jako stojí stejně výkonný notebook dneska. Rozdíl je snad jen v tom, že dneska už ten procesor nemá 35W TDP.
       No uvidíme. Nějaký ten notebook budu muset koupit. Přeci jen mít doma jen tři notebooky na čtyři lidi nedělá dobrotu. 🙂

      • Jenomze tady nejde jen o prani fanousku a to jestli mam par fps navic nebo min. Pokud by Zen3 opravdu byl vykonejsi ve hrach, tak by Intel ztratil posledni merketingovou domenu, ktera mu de-facto po nastupu Zen2 zustala. Krome toho by to bylo poprve po minimlane 10 letech, kdy by Intel nebyl drzitelem nejrychlejsiho herniho CPU. Takze tim utrpi i prestiz znacky jako takove.
       CO se tyce cen notebooku..ja nevim, ja si osobne nestezuji. Podle mne jsou ceny ve spodni casti docela priznive 15-20k. Pro nenarocne se najde i v rozmezi 10-15k. Priklad je treba Acer Swift 3, ktery nabizi za malo penez opravdu hodne muziky od Pentia az po Renoir 4700U.
       Co se tyce Renoir, tak si naopak myslim, ze tady doposud nebylo mobilni CPU, ktere by prinaselo tolik vykonu za tak malo penez.

      • Jeste k cene notebooku. Cena bude i hodne zalezitost ostatnich komponent a celkove se uroven hodne zvedla. I low endy maji dneska nejaky druh IPS displaye, vydrz na baterku je 8,10,12 hodin, uz nejsou za ty penize jen plastove tela, ale i hlinik, atd. Kdyz porovnam treba cenu oproti mobilum, tak mobily vychazeji neskutecne predrazene vuci notebookum.

      • tombomino:
       Vy se na to pořád díváte pohledem hráče, což je minoritní skupina zákazníků Intelu. Krásně to vidíte na těch statistikách „německého eshopu“. I když prodává o hodně méně než půlku, na celkových prodejích se to prakticky neprojevuje. Z tohoto pohledu je pak úplně jedno, jestli bude prodávat čtvrtku nebo nic.
       A naopak AMD bude muset začít trochu myslet i jiným směrem. Koupil jsem si 3900X a jsem nasranej. Ne na výkon, ne na spotřebu, ale na ten chladič jak od kolotočů. Proč by mi měl svítit větráček na procesoru a neustále měnit barvy, mi tak nějak uniká. Možná to okouzlí nějakého puberťáka, ale moc si nedovedu představit, jak by to mohlo okouzlit firemní zákazníky.
       Jestli se zvedla úroveň notebooků si nejsem moc jistý. Ano, když se na IPS díváte jako na něco nóbl, tak možná. Jenže dneska IPS displej stojí stejně, jako ty ostatní varianty. Schválně jsem si dal v Alze vyhledat nejlevnější 24 palcový FHD monitor. A nejlevnější VA, IPS a TN se vejdou do rozmezí 109 korun, tedy jejich ceny se liší o max. 4 %. Baterku mají dnešní notebooky horší (s menší kapacitou), než před lety. Klávesnice jsou naprosto zoufalé, protože jak je to tenké, tak se to prohýbá. Dřív do toho nacpali harddisk, dneska tam nacpou nejlevnější shiťácké SSDčko (levnější, než ten harddisk). Dřív bývali v notebooku standardem dva sloty na RAM, dneska je v módě pájet RAM na desku a milostivě nechat uživateli jeden slot na rozšíření… Opravdu nějak nevidím ten pokrok. A hliník úplně nesnáším, protože studí. Jinak cena těch 10 deka hliníku nebo kolik ho tam je, bude zanedbatelná (tak max. dolar).
       Mobily mi moc předraženě nepřipadají, ale možná je to tím, že si vystačím s Redmi Note 7.

      • Ja se na to divam pohledem „hrace“, protoze to je vetsinovy pohled ne-firemnich uzivatelu. To ze je to mensinova cast trhu a mensinova cast, kde se toci penize na tom moc nemeni. „Herni PC“ a tudiz „herni CPU“ je soucast PC a soucast marketingu Intelu. Pokud o to prijde, bude to ukonceni jedne jejho ery, byt treba jen docasne.
       Co se tyce chladice 3900x..tak ja se spis divim, ze to k tomu pribaluji a tak nejak bych u pokrocilejsiho uzivatele cekal, ze si na to koupi neco vlastniho 🙂
       Co se tyce notebooku.. je to vas pohled. Muj je jiny a z okoli muzu rict, ze momentalni trend vyhovuje asi vetsine uzivatelu a mne osobne taky. Podle mne sla kvalita nahoru oproti modelum placek, kdyz zacinali nekdy pred 8-9 lety a da se najit model, se kterym je clovek celkem spokojeny.

      • tombomino:
       Prozradím vám tajemství. Většina nefiremních uživatelů nejsou hráči. Ono nestačí koukat po kamarádech, ale je potřeba koukat i po jejich partnerkách, jejich dětech, rodičích, prarodičích. A najednou vidíte, že počítač dneska používá skoro každej, ale za hráče by se označil jen sem tam někdo.
       A podobně je to s tím pokročilým uživatelem. Kdybych byl pokročilým uživatelem ve vašem slova smyslu, koupím si 3700X, X570 desku a pořádnej chladič a budu se z toho snažit vyždímat co nejvíce. Jenže daleko jednodušší je koupit si 3900X, hodit ho na levnou desku s obyčejným chladičem, a výsledek je lepší ve všech ohledech. Tedy možná to není dostatečně cool, ale funguje to.
       S notebooky vám to neberu. Já je neměl nikdy rád a asi ani nikdy mít nebudu, takže šance, že bych narazil na notebook, s kterým bych byl spokojený, je nulová. Jen mám pocit, že místo aby se to zlepšovalo, tak se to zhoršuje, ale je to asi opravdu jen můj pocit.

      • „Většina nefiremních uživatelů nejsou hráči.“
       .. ano, ale ti vezmou ve vetsine pripadu za vdek prave tou notebookovou plackou a velke tajemstvi to neni 🙂

       Jinak ja povazuji za pokrocileho uzivatele spis nekoho, ktery vi, proc si 3900x vzhledem k poctu threadu kupuje. Typicky nekdo, kdo to nebude mit ciste jen na hrani a tam bych ocekaval, ze na to to stejne napasuje jiny chladic, nez ten dodavany.

      • RH: A naopak AMD bude muset začít trochu myslet i jiným směrem. Koupil jsem si 3900X a jsem nasranej. Ne na výkon, ne na spotřebu, ale na ten chladič jak od kolotočů. Proč by mi měl svítit větráček na procesoru a neustále měnit barvy, mi tak nějak uniká. Možná to okouzlí nějakého puberťáka, ale moc si nedovedu představit, jak by to mohlo okouzlit firemní zákazníky.

       K tomu ti reknu toto, firemni zakaznici neskladaji, ty kupuji notebook nebo desktop treba od HP ktery si dela svoje vnitrnosti a pro OEM se chladice pokud vim neprikladaj, navic tam jdou PRO verze, Pokud se pletu, tak me nekdo opravte, ale chladice jdou jen k retail verzim a to blikani nejde vypnout? Pokud te stve tak moc tak klidne na silu?

      • mittar:
       Vypnout to asi nějakým způsobem jde. Jen jsem brzy vzdal zjišťování jakým. V BIOSu to nejde. Existuje nějaká utilitka od AMD, která ho ale nedetekuje, takže to taky nejde. Ve výsledku jsem mu zatnul tipec tím, že jsem ho zavřel do své neprůhledné bedny a tam už mě to štve jen pocitově, jako něco, co je naprosto zbytečné. Ale jinak ten chladič je slušnej a v tom musím AMD pochválit.

 2. Ak aj ďalšia generácia bude mať len Vega IGP, tak z môjho pohľadu to bude veľké sklamanie.
  V prípade, že bude súčasne aj Van Gogh, tak to bude v poriadku.
  Možno Van Gogh je SoC pre Lockhard XBox S, ktoré vraj obsahuje 20CU, ale mierne upravené pre PC.