Ryzeny v noteboocích nedostávají nové ovladače, AMD to slibuje (trochu) zlepšit

29
Zdroj: AMD

Integrované grafiky Radeon v procesorech APU od AMD mají mezi nevýhodami to, že pro ně AMD vydává nové grafické ovladače jen jednou za tři měsíce, místo aby se na ně dalo nainstalovat každé vydání Radeon Software. Ale jestli je to někde vyloženě špatné, pak s notebooky založenými na mobilních Ryzenech. Ty mají aktualizace tak málo četné, že některé modely ještě zdá se od svého vypuštění neviděly ani jedinou.

Hlavní problém je zde v tom, že grafické ovladače pro mobilní Ryzen vám má poskytovat výrobce konkrétního notebooku, ačkoliv jejich základem jsou stejné oficiální Radeon Software od AMD. Výrobci notebooků v nich ale aspoň teoreticky mohou dělat úpravy (nebo třeba jenom měnit branding), provádět testování navíc a možná i třeba upravovat nastavení týkající se chlazení a spotřeby.

Negativní důsledek toho je, že aktualizace 3D komponent, kterou potřebují hráči, se v lepším případě dostane k uživatelům se značným zpožděním. A v horším případě vůbec, protože se zdá, že aspoň někteří výrobci notebooků se moc nesnaží a často se jejich přístup k tomuto předávání ovladačů uživatelům dá charakterizovat jako kašlání. Po sérii stížností na takové ovladačové sucho na Redditu nyní AMD vydalo oficiální prohlášení, které se snaží nějak vysvětlit zmíněné důvody a slibuje nějaké zlepšení.

Ovladače by měly být aspoň jednou za půl roku

Podle AMD jsou ovladače pro mobilní Ryzeny distribuovány tímto stylem proto, že bez přizpůsobení konkrétnímu OEM systému (notebooku) by nemusel hardware/software běžet úplně ideálně. Ale je samozřejmě otázka, zda jde opravdu o neřešitelný problém. Ostatně, absence aktualizací ovladačů, zvlášť těch opravujících chyby, sama vede k zhoršené kvalitě používání.

AMD bohužel asi nemá úplně účinné páky na to, výrobce k něčemu nutit, pravděpodobně v tomto vztahu tahá za kratší provaz. Ono oficiální vyjádření ale říká, že s výrobci chce na tomto nějak zapracovat a aspoň v roce 2019 dosáhnout vyšší frekvence aktualizací. Cíl ale není zrovna ambiciózní, údajně by chtělo zajistit (aspoň?) dvě vydání za rok pro všechna zařízení s Ryzenem. Má to stále asi kolísat podle konkrétního výrobce, ale AMD prý chce tento cíl prosadit. Půlroční frekvence by ale stále nebyla nic moc, ostatně samotné Windows dnes mají co půl roku velký update.

Slajd z květnové prezentace AMD pro investory. Letos mělo údajně vyjít 60 PC postavených na APU procesorech Ryzen, z toho víc jak dvě třetiny mají dělat notebooky

Generické ovladače přímo od AMD?

Toto mírné zlepšení by stále fungovalo starým systémem, kdy ovladač (ne)naleznete u výrobce notebooku. Lepší řešení by samozřejmě bylo, pokud by přímo AMD vydávalo „generický“ ovladač pro notebooky, který by nemusel procházet přes onu potenciální žábu na prameni. To zatím přislíbeno není, ale v prohlášení firmy stojí, že zkoumá možnosti, jak toto udělat a dodat tak uživatelům ovladače hned a pro každou aktualizaci (nebo alespoň pro každou z oněch aktualizací určených pro APU). Zda se ale takovou změnu aktualizačního modelu vůbec někdy podaří provést, to nevíme.

Zatím tedy asi oficiální řešení problému s notebookovými ovladači není. Neoficiálně zdá se někdy cestička vede přes stažení ovladačů od jiného výrobce notebooku. Někdy je totiž možné je nuceně nainstalovat i jinde a napasovat tak do přístroje novější verzi ovladačů, ačkoliv jeho vlastní výrobce ji nevydal. Ideální to není, protože pokud se vyskytne nějaká kompatibilita, máte smůlu; takové ovladače nejsou samozřejmě podporované.

Celé prohlášení z Redditu:

AMD Ryzen Mobile Driver Update

Feedback is a critical part of how AMD delivers great products. You have made it clear we have room for improvement on graphics driver updates for AMD Ryzen Mobile processor-based notebooks, both for APU-only platforms and discrete GPU notebook designs. It is important to understand that our graphics drivers are typically tailored for specific OEM platforms, so releasing generic APU graphics drivers across all AMD Ryzen mobile processor-based mobile systems could result in less-than-ideal user experiences. So what can AMD do?

We are committing to work with our OEMs to increase the release frequency of AMD Ryzen Mobile processor graphics drivers. Starting in 2019, we will target enabling OEMs to deliver a twice-annual update of graphics drivers specifically for all AMD Ryzen Mobile processor-based systems. Because the release is ultimately up to the OEMs, this may vary from platform to platform, but we want to put out a clear goal for us and our OEM partners. Those updates should be available for download on the respective OEM websites.

In addition, AMD will continue to evaluate ways in which we can offer validated graphics drivers for AMD Ryzen Mobile processor-based notebooks aligned to the latest AMD software updates, and will provide updates as soon as we are able. Thank you to the community of AMD users who voice their opinions on this issue.

Ryzeny v noteboocích nedostávají nové ovladače, AMD to slibuje (trochu) zlepšit
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 10 hlasů

29 KOMENTÁŘE

 1. To mohu (bohužel z vlastní zkušenosti potvrdit).HP ENVY x360 – 15-bq100nc, poslední ovladače od HP vydané pro AMD Ryzen 5 2500U jsou dnes 370 dní staré – 22.19.655.1 => NB s AMD APU od HP nekupujte, pokud chcete pravidelně aktualizovat ovladače.

 2. Proč neudělají to, že „jádro“ ovladačů je OEM od výrobce a jen se updatují „knihovny a patche“, které si ovladač načte a v RAM se aktualizuje? Tím pádem nastavení OEM zůstane stejné a uživatelé dostanou nový SW.

   • Mobilni nvidie nezavisi na podpore vyrobce notebooku. Nikdy s nimi nebyl problem, ovladace vychazeji pravidelne. Je uplne jedno jestli jde o apu nebo ne, jde o podporu daneho reseni.

    Co se tyce mobilniho intelu – tragedie? To mne sokuje. Cely mobilni svet tedy zrejme proziva tragedii. A noviny o tom mlci!

    😀

      • Opravdu? Kolik APU máš nebo jsi měl? Kolik NTB? kolem mě už to mají 4 lidé NTB s APU od AMD (myšleno ty nové RYZEN)… Prd viď… Mám APU osobně doma a bez potíží…

       Mimo to pochopils proč jsem zdůraznil že jde o APU?

      • Jinak do prichodu ZENu jsem u NTB ani neuvazoval o AMD… Ale nyni kdyz vim ze to znami maji a funguje jim to tak proc ne… A 2200G mam doma a vse bez potizi…

      • Nekolik modelu Acer Swift, ty se uz bohuzel stihly rozsirit. Potom nejake HP Envy.

    • „nikdy nebyl problém“ todle bych ti omlátil o hlavu, dal hlavu mezi dveře a třískal tak dlouho dokud by ti to docvaklo… Nvidia, Intel, AMD vydávají aktulizace a výrobci si je případně upravují (či nikoliv) a posílaj to dál. Todle třeba u HP neexistuje. Máš jeden ovladač a tím končíš. A to není jediný výrobce…

     Todle je samej problém u Androidu, výrobci se staraj půl roku a pak na to serou.

      • Jasne hnizdile, takze ty tady zacnes sirit FUDY o tom, ze tady pouzivam multi ucet a ani se neomluvis za takove lzi, tak to je v poradku.
       Jsi normalni tupy, hloupy, zamindrakovany idiot, jehoz jedina napln je chodi prudit a lecit si mindraky ze sveho osobniho zivota..

      • Hmm, to mi připomíná. Tady to o multiúčtech se tu už objevilo víckrát (z obou stran…). Ve wordpressu jsem zatím neviděl, že by se u takhle obviněných opakovaly IP adresy. Takže pokudlidi nepoužívají nějaké proxy/VPN (na což nepřijdu), tak jsem zatím žádné znaky multiúčtů neobjevil. To jenom tak pro informaci k tématu.

  • Tak Ty máš osypky sotva jen někde postřehneš zmíňku o AMD… Ty nové Ryzeny fungují v pohodě… Zatím si nikdo koho znám nestěžoval…
   Si zas zaspal dobu co… Ryzeny jsou už i v NTB…

   To co bylo předtím opravdu dobré nebylo… to naprosto souhlasím…

   • Proc osypky? Je to pravda. Samozrejme mluvim o ryzenu, problemy s uspavanim a power managementem jsou tu porad.
    O tom ze dedicated m-gpu od amd je na rozdil od nvidie zavisle na biosu ntb, respektive custom podpory modelu v driveru, se tu nebavim, to je zalezitost dedikovanych reseni.
    Osobne jsem doufal, ze kdyz je ryzen konecne igpu, tedy monolit, tak aspon odpadne nutnost spoluprace s vyrobci ntb a problemy pujde resit rychleji.
    Bohuzel se to nestalo.

 3. Nvidia možná vydává ovladače často, ale zase (podle mě naschvál) snižuje výkon a to tak, že za 3 roky někdy klesnou FPS až na polovinu. Rozdíly ve výkonu např CoDMW3 jsou po 5 letech updatů driverů sakraže znát.
  AMD zas vydává ovladače míň často, ale výkon se nemění nebo lehce zlepšuje, ale co naplat když to má problémy s některýma hrama a přepínáním grafik (pokud je radeon jako dedikovaná) obecně…
  V desktopech je to jasný, bohužel v NTB to je trošku větší problém a z tohohle důvodu je fakt lepší se vykašlat na herní NTB a radši si něco postavit