Precision Boost 2, XFR na notebooku a další novinky
Zmínili jsme turba čipů. Podle AMD mají APU Raven Ridge nové, pokročilejší řízení výkonu a spotřeby proti desktopovým Ryzenům, které jsou již na trhu. Tomu dalo jména Precision Boost 2 a Mobile XFR. Precision Boost 2 je evolucí stejnojmenné funkce v prvních Ryzenech, ovšem pracuje s novým algoritmem. Zatímco desktopové Ryzeny mají maximální turbo pro dvě jádra a poté „all-core“ boost pro zátěž všech jader (typicky 100 MHz nad základním taktem), u Raven Ridge už tyto hranice neexistují. Řízení spotřeby mění frekvenci volně v plném rozsahu mezi základem a maximem třeba i pro tři, čtyři jádra, záleží už jen na spotřebě, proudu a teplotě.
Algoritmus by tedy měl lépe využívat možnosti křemíku a lépe se přizpůsobovat. Frekvence je opět měněna po 25MHz krocích a to nezávisle pro jednotlivá jádra, která mohou také mít každé jiné napětí. Řízení spotřeby by mělo zároveň pracovat i s příkonem a spotřebou GPU a i jemu přidělovat „rozpočet“ podle potřeby.
AMD uvádí, že i mobilní Ryzeny podporují technologii XFR, která zde ale možná nemá stejný význam jako na desktopu. Pod tímto označením se skrývá to, že čip dokáže opět odměnit lepší chlazení vyšším výkonem (jelikož může nasadit vyšší frekvenci). Fungování XFR je pro uživatele automatické a čip po něm sáhne sám od sebe. Ale podmínka je, že notebook musí mít kvalitní chlazení splňující požadavky AMD, na čemž se firma údajně snaží s partnery snaží spolupracovat.
V prezentaci AMD ukazuje měření, kde notebook s dostatečně dobrým chlazením (podle poznámek pod čarou dimenzovaným na 25 W) dokáže při pětiminutovém běhu Cinebench R15 MT dosáhnout až o 23 % lepší výkon než se slabším 15W chladičem. A to proto, že naddimenzované chlazení dovolí po dobu zátěže udržet v průměru vyšší frekvenci.

Úsporné napájení s integrovanými regulátory
Napájení by mělo na mobilní verzi Raven Ridge být docela sofistikované. Čip má určitou formu integrované regulace napětí. SoC je zásobován jen jedním napětím z VRM na desce a pro jednotlivá jádra si upravuje napětí na čipu pomocí integrovaných digitálních LDO regulátorů. Ty jsou také schopné provést power gating nepoužívaného jádra při úsporných stavech. Tato technologie snižuje množství proudu, které CPU zvenčí vyžaduje, takže externí regulátory mohou být jednodušší, levnější, případně menší a umožnit menší kompaktnější notebooku. Mimochodem, za tímto účelem má také samotný čip sníženou výšku (o 24 %), což by mohlo pomoci ztenčit některá šasi.

Lepší výdrž na baterii
Zmiňované úsporné stavy má Ryzen také vylepšené a spolupracují s propojovací logikou Infinity Fabric. Velká část čipu dokáže zůstat odpojená i třeba během obnovení obrazovky, přičemž SoC je rozdělen do dvou nezávisle vypínatelných zón, aby se maximalizovala možnost bloky při nečinnosti odpojovat a šetřit tím energii. Čip se ale také dokáže z úsporného stavu rychleji vzpamatovat, čas na probuzení byl zredukován u jader CPU i GPU.
Výsledkem těchto optimalizací má být zlepšená spotřeba a výdrž na baterie. Ta se proti 28nm APU má poměrně výrazně zlepšit jak při sledování videa, tak třeba při měření nástrojem Mobile Mark 14.

58% zlepšení energetické efektivity
Podle oficiálního srovnání je jinak údajně Raven Ridge ve využití energie (poměru výkon/spotřeba) o 58 % lepší než APU sedmé generace (Bristol Ridge), tot by mělo vycházet v měření energie spotřebované na projetí benchmarku Cinebench R15 ve vícevláknovém režimu. FX-9800P údajně spotřebuje 3782 joulů energie, Ryzen 7 2700U údajně jen 1594 joulů. Je to samozřejmě dáno podstatně vyšším výkonem při zachování stejného TDP.
zase stejná chyba jako u Carrizo, mezi CCX a GPU je obrovské množství „vaty“. AMD se zřejmě nějakou optimalizací plochy čipu moc nezabejvá, když jim vychází velikost čipu stejně jako u 28nm APU. Jestli je to „hardwarové“ dekodování stejné jak u velké Vegy , tak potěš koště….
Velikost je menší, 209,8 mm čtverečních. Nějaká vata tam být musí, protože to má v sobě southbridge. V prezentaci je obrázek, kde jako vydělujou z čipu ty enkodéry a dekodéry a vypadá to z něj, že jsou dost velké, ale nejsem si jistý, jestli to není jenom ilustrační grafika a ve skutečnosti ty bloky nejsou jinde a ne tak velké. Dekodér by měl být nový, protože Vega IIRC neumí hardwarově VP9 a používá shadery. A je tu ten 10bitový profil, což je docela zajímavá věc, ale Intelu už ho má, takže v tom ohledu je to spíš dohánění.
209, 8 to je oficiální hodnota ? nebo jen odhad
Carrizo má taky v sobě southbridge, překvapuje mě, že ten čip je skoro stejně velký jako 28nm předchůdce. Vzhledem ke škálování tranzistorů při přechodu z 28nmBulk na 14nm Fin-Fet by mělo Carrizo zhruba poloviční velikost plochy čipu.
No tohle bude mít těch tranzistorů asi o dost více, už jen cache je vvýrazně větší, jeslti se nemýlím.
Kaveri mělo 4x 16KB L1 + 2x2MB sdílenou L2 cache a žádnou L3,
Ryzen APU má 4x 32KB + 4x 512KB L2 a 4 MB sdílené L3
to zase takový rozdíl není
Ešte ste zabudli že Raven Ridge má 4 plnohodnotné jadrá ktoré sú proti Kaveri aj dosť posilnené čo si tiež pýtalo tranzistory naviac.
1 CCX v Ravenu zabírá cca 20% plochy , co ten zbytek ?? to že má Ryzen posilněné jádra asi nebude příčinou toho, že ten čip je prostě velký …..
Totéž platí i u Summit Ridge, tam je taky jedno CCX zhruba taková část, IIRC? A to je tady to iGPU podle všeho větší než CPU CCX. To okolí holt zabere taky dost – IMC, propojení, a pakt je tam hromada bloků které dělají bůhví co… trustzone, řídící jednotka, SATA/USB.
Mylsím, že aspoň trošku podceňuješ ten prostor, který southbridge potřebuje. BOhužel u těch Intelovských se to moc nedá dohledat, ale našel jsem odhad, že u Haswellu zabíral na těch ULV dvoujádrech čipset, tehdy vyráběný na 32nm odhadem okolo 78mm^2. Což je dost v poměru k tomu (tehdy 22nm) CPU.
https://seekingalpha.com/article/1519262-intel-one-last-thing-about-gross-margins-die-size-estimates-and-colorful-images-included
Oficiální hodnota je 209,78 mm2. Přímo od AMD.
Jinak myslím, že je nereálné, aby to bylo nějak supermalé, když i ty předchozí APU byly docela nadprůměrně velká (250 mm2). CPU by mělo zabírat víc, už jenom proto, že má stejně L2, ale 4 MB L3 navíc. GPU asi také na jeden shader potřebuje o dost víc tranzistorů – to se prostě s novýma architekturama vždycky děje.
U Carrizo dost zkresluje to použití HDL v návrhu čipu, jinak by to i přes menší L2 cache byl větší čip než Kaveri. Asi se budu opakovat, ale to uncore je prostě hrozně obrovské, stejně jako u Carriza. Kaveri nebo Trinity měly v v tomto ohledu lepší layout.
Ale potřebovaly i v notebooku southbridge navíc. Což zhoršovalo spotřebu a byla to konkurenční nevýhoda proti Intelu. Ten má extra southbridge taky, ale je v pouzdru, takže to nezabírá místo navíc. Ale teda teď když o tom mluvím, tak vidíte to – Intel u notebookových CPU potřebuje ještě kus křemíku navíc, takže celkově to jeho čtyřjádro nemá jenom těch cca 150 mm2, ale ještě něco navíc (byť na levnějším starším procesu). Jak velkej ten ULV PCH je, bohužel nevím.
8 core Ryzen is 192 sqm
This looks to be about the same .. shorter an fatter.
Coffee lake 4GT2 is 124sqm
A jo, já se sekl, těch 150mm2 je 6c+GT2 Coffee Lake.
Ale ten údaj pro Ryzen/8jádro je taky špatnej, oficiálně na Hot Chips uvádí AMD 213 mm2.
ber v úvahu že dřív šlo o posílené dvoujádro s hw SMT, tady jde o skutečné čtyřjádro a 640SP nová grafika, to je hodně pěkné.
když vyšel Bulldozer, tak se diskutovalo, jak obrovské die ten CPU má a že ty moduly jsou každý velký jako dvě regulérní jádra. Takže ne, taková argumentace neobstojí….
4ip je to pěkný což o to, ale je dost velký na 14nm
jinak ale vypadají nové mobilní Ryzeny zajímavě, poměrně vysoké jsou takty a vykon CPU přináší znatelný posun oproti Excavatoru a všem předchozím APU, přes nepovedný launch velké Vegy 64 vypadá grafický výkon mobilních APU velice zajímavě. Takže až na ty výhrady k velikosti čipu a HW encodéru musím výsledný produkt AMD pochválit. Bravo AMD !
No konecne :)))
😉
Je hezké co naměřila AMD ve své vlastní laboratoři, ale doufejme že v reálu to nezabije vysoká cena nebo politika výrobců laptopů (single channel DDR a podobné perly). Pak by to byla konečně zajímavá alternativa do notebooků 🙂
Uvidíme jak na tom budou desktopové verze těch APU…
Ono by bylo hezky, kdyby to AMD nemerila na noteboocich, ktere maji power limit snizeny. Jaksi se zda, ze redaktori a ctenari zapomneli, ze Intel U procesory maji prave tuhle vlastnost – kazdy vyrobce si muze nastavit svuj vlastni power limit, aby odpovidal jejich reseni chlazeni. Pochybuju, ze testovaci board v AMD labu bude mit nejaky power limit. Ten pojede pekne na maximum. Pak pridaji stachovskou konstantu a je to 😀
No a taky by bylo fajn, kdyby v AMD svuj top cip testovali proti top cipu Intelu, coz neni 8550, ale 8650 🙂
Konkurencí pro 8650 bude pravděpodobně Ryzen Pro.
Ano, ty hrátky s power limitem jsou možné, jak u Intelu, tak AMD, prakticky stejně, takže uvidíme v nezávislých testech.
Všechny dnešní „15W“ mobilní CPU jdou v turbu výrazně nad TDP. U těch KBL-R je reálný limit spotřeby docela vysoko, podívejte se na ty zátěžové příkony v Tralalákově odkazu (a to je pomalejší i5ka)
Bohužel nevíme, kam je posazený limit spotřeby u těchhle Ryzenů, jestli výš nebo níž, takže kdo je pro notes vhodnější kandidát, je zatím dost ve hvězdách.
Prave, v tralalakove prispevku je jasne, ze AMD testovani nejak odflaklo, kdyz uz tohle vychazi dost jinak, nez jejich slajd.
Vypadá to, že i ve hrách budou tyto APU rovnocennými soupeři Kaby Lake R, což je velmi pozitivní. 🙂
A integrovaná grafika bude evidentně hodně nad nepoužitelnýma intel HD, takže v tomto segmentu taky palec nahoru.
Zajímalo by mě, jak si bude Vega 8/10 stát proti příšerným dedikovaným Radeonům, které se do mainstreamových notebooků dávají (R5,R7,530) a přes velkou spotřebu a topení dávají jen cca. 2-3x takový výkon jak intel HD. Jestli bude integrovaná Vega na podobné úrovni, tak v podstatě tyto grafiky ztratí smysl úplně, protože stejně mají jen DDR3 paměť, takže ani rychlostí paměti nejsou lepší a rozhodně by měl být výkonnější 8GB RAM + APU model, než 4GB RAM + ony dedikované „shity“.
https://www.youtube.com/watch?v=WwWRWC-34xQ&feature=youtu.be
Tady na tom videu jsou zřejmě testované už normálně notebooky.
3D Mark FireStrike
i7-8550U — 878
i7-7200U – 932
r5-2500U — 2056
r7-2700U — 2544
Cinebench R15
i5-7200U — 330 cb
r5-2500U — 524 cb
Cinebench R15 v porovnaní s Intel 8th gen Kaby Lake-R vs 7th gen Kaby Lake
Cinebench R15 (multi-thread / single-thread)
i7-8550U – 546 cb / 169 cb
i5-8250U – 543 cb / 145 cb
r5-2500U — 524 cb / 1?? cb
i5-7200U — 330 cb / 129 cb
https://www.notebookcheck.net/Intel-8th-gen-Kaby-Lake-R-vs-7th-gen-Kaby-Lake-performance-comparison.244318.0.html
https://www.youtube.com/watch?v=WwWRWC-34xQ&feature=youtu.be
Väčšinou sú tieto procesory párované s lacnou low-endovou NVIDIA GeForce MX150 takže bude zaujímavé sledovať akú cenu AMD nahodí pre ntb OEM/ODM partnerov a čo ONI budú ochotní pri šetrení využívať dual-channel zapojenie pamätí čo na význam hlavne pre iGPU časť.
Takže sa nechajme prekvapiť lebo inak zmena nenastane…
PRESNE TAK.
Premyslim o koupi herniho notebooku, samozrejme nejaky Raven Ridge jde mimo me, ja chci notebook s Intel HQ CPU a grafikou minimalne GTX1050Ti. Takze zejvne hernim notasum AMD vubec nekonkuruje.
Komu teda Raven Ridge konkuruje?
Intelu U procesorum + Intel HD grafice nebo Intel U + GeForce MX.
Spousta lidi z rad zajemcu o mobilni notebooky na cesty, ktere maji nizkou spotrebu a spousta zajemcu z rad lidi zabyvajicich se maximalne prohlizenim internetu nebo kancelarskou praci a tedy vsech tech, ktere zajima notebook s Intel U CPU, tak obsolutne hry nehraje a teda nejake AMD, pokud nebude mit srovnatelnou cenu, tak jim bude volne.
Myslim, ze uz v tuto chvili je jiste, ze to ma AMD vyhrane u uzke skupiny lidi, kteri cestuji, potrebuji lehky notas s dlouhou vydrzi na baterku a chteji si nejak zahrat i nejakou tu hru. Ale zopakuju to souslovi uzka skupina, protoze takovych lidi je fakt malo., zbytek se bude rozhodovat na zaklade ceny!
AMD právě konkuruje cca 90 % vyrobených notebooků. Takže jsi zwse vedle, jak ta jedle.
Bude velmi zajimave pozorovat, jak bude tem “ 90%“ notebookum konkurovat. Cenou urcite ne, v tomhle segmentu neni kam uhnout. Spotrebou – vzhledem k velikosti cipu a gpu jiste take ne, budeme radi za plichtu. Procesorovy vykon – na Cinebench v ultrabooku, tak urciteee 🙂 Tedy predevsim igpu. No a grafika na hrani – kolik lidi si koupi vedomne ultrabook na hry? Jak rika Redmarx, takovych lidi je fakt malo, a s ohledem na kvalitu lidskeho genofondu je tomu tak dobre.
90 _ dne3n9ch notebook; je i5-7200U a -7-7500U, většinou jen s Intel grafikou, případně nějakou MX940 apod. To je prřesně, kam tohle míří. Jak se popere s aktuálními nástupci z 8000 řady je otázka, ale vzhledem celkem nízkým taktům výchozím u Intelu by to nemuselo být špatné.
A ano, lidé hrají na těchto procesor, většinou WoT, WoW apod.A holky dost drtí Sims atd.
Ano, prave proto, ze to ma dle tebe konkurovat notebookum v cenovem rozmezi 11-80kkc (cenove rozpeti 7200U-7500U na czc), jsem velmi zvedav, jak si povede. Protoze v techto ntb je spousta dobrych hernich grafik ve strojich za slusne penize, takze produkty s RR musi prinest nejakou kombinaci funkci nebo parametru, ktera bude oproti konkurenci zajimava. Coz vzhledem k tomu, abych se vratil ke svemu puvodnimu argumentu, ze v tomto rozpeti je vsechno na co lze pomyslet, bude velmi tezke.
Mnohem lepší výkon ti nestačí?
Notebooky s opravdu herními grafikami patří do těch 10 %. Ovšem nic nebrání je nasadit také.
Hnizdo se zasekl nekde v minulem stoleti.. zname preci jeho vyroky typu ‚2jadra staci‘ a vykon 15W ULV je na urovni ‚i3″ z roku jedna, dve..
Jinak dneska je to presne segment trhu, ktery si bezny zakaznik bude kupovat.
Nepokryva to samozrejme hracske a ‚workstation‘ notase. Uvidime, jestli i tam neco AMD prida nebo ne.
hnizdo> Predpokladám, že s tými cenami sa opäť iste snažíš byť nedemagogický a je to tvoja predstava diskusie „k veci“.
Koľko je medzi najpredávanejšími notebookmi na prvej strane na czc (27 najpredávanejších) notebookov s danou radou CPU napr s cenou nad 25k? Sú tam 4. A koľko ich tam je s cenou pod 15k? Sú tam 3. Koľko s cenou nad 30k? Nula.
Já si na ultrabooku občas zahraju a nějakou výkonnější grafiku bych určitě uvítal. Přímo herní ntb určitě nechci, z toho jsem se už vyléčil a do té řeky už nikdy nevstoupím. Navíc hodně cestuju, na hotel, letiště apod je super mít možnost si zahrát nějakou míň náročnou hru.
@Aznohh.. pockam, jestli nahodou Samsung neudela novou verzi 9modelu s timto. To by byla pecka. Je to 15ka s vahou 1,6kg a tohle ctyrjadyrko s decentni grafikou pro kratky odvaz by tomu sluselo.
Novy Intely by taky sli, ale jen sparovany s MX150. Tenhle model nikdy dedikovanou grafiku nemel, tudiz tady by se to AMDcko nabizelo samo.
hnizdo 27.10.2017 at 12:06 Hmm, pro tebe typicky prispevek 🙂 Je uplne jedno kolik se prodava jake cenove tridy kdyz nevime, do jake cenove tridy bude umisten produkt s RR.
tombomino 27.10.2017 at 12:32 O dominantnim vlivu ST vykonu se tu hodne „diskutovalo“a vsechny aplikacni benchmarky jeho zasadni vliv potvrzuji. Samozrejme ze MT bandwagon squadry vresti a dupou nozickama, ale to je tak vse co s tim mohou delat. Ovsem RR ma podstatne lepsi takty nez jsem cekal, takze se zvedavosti ocekavam recenze.
jfb 27.10.2017 at 12:13 o tom vykonu si popovidame po recenzich.
Pro mne osobne je RR uplne zbytecny, na ntb pracuju s CADv terenu a potrebuju vysokou vydrz na baterii a vysoky kratkodoby i dlouhodoby ST vykon. Mam 7700HQ.
Ale to vis ze jo Hnizdile.. vsechny aplikacni benchmarky..hlavne ty tvoje 😀 napr pri brouzdovan na webu to vyuzijes jako z praku 😉 Ale jakou odpoved by clovek mohl cekat od nekoho, kdo si plete IPC s JPP..
A jinak vidim, ze jsi zvolil skvelou variantu pro dlouhodobou vydrz..35-45W TDP 7700HQ je presne ten typ CPU :)))
Ty mi jeste neco fakt povidej..
hnizdo 27.10.2017 at 14:18> Mýliš sa, nie je vôbec jedno koľko sa predáva z akej cenovej triedy, pokiaľ sa bavíme o „väčšine notebookov“.
Síce nevieme ako konkrétne bude Ryzen Mobile nacenený, ale nejaké predpoklady snáď existujú… 😉
To HPčko ze slajdů má podle Tom’s HW začínat na 699 dolarech (info dostali od HP, takže by to mělo sedět).
Jinak samotný tenhle Ryzen by měl být vnímán jako konkurence jen pro samotné Core U, tj. oboje s 15W TDP. Dedikovaná grafika spárovaná s takovým CPU už tu herní spotřebu táhne aspoň na dvojnásobek, takže pokud by to měla jako být alternativa, tak by dávalo větší smysl jako konkurenta nasadit 35-45W verzi APU, ta by měla být označená písmenkem H, opět jako Intely.
Ale v praxi to tak bohužel často není, aspoň v minulosti se teday APU s 35W TDP používala minimálně a výrobce tam dával 15W+iGPU (často slabé). Je možný, že takhle ne úplně logicky to bude opět pokračovat.
Nebo když už se má srovnávat třeba s tím MX150 od Nvidie, tak vzhledem k tomu, že mají obě CPU stejné TDP, tak už by se v tom momentě asi nemělo koukat na srovnání iGPU X dedikovaná, ale na Ryzen U + dGPU proti Core U + dGPU. Ať jsou to jabka a jabka a necpe se do toho ananas.
IMHO prave ten vykon te grafiky dela to AMD APU fakt zajimave. CPU je plus-minus stejne vykone a par procent nahoru dolu stejne nehraje roli. Pokud ten GK vykon je, jak je avizuji, tak clovek dotave „MX150“ k tomu a to je uz slusna grafika do tenkych placek, na kterych se da i zahrat. Na intel bez dediku to fakt moc nejde a hodne vyrobcu ty ULVcka s dedikama neparuji.
Tombo: já mám stále Samsung 900X 15″ 1.16 kg, nejlepší ntb co jsem kdy měl a to jsem měl vše včetně Dellů XPS, Lenova atd..
tombomino 27.10.2017 at 14:23 vydrz pri praci s wifi 8-10 hodin. TDP samozrejme je samozrejme dynamicky stavitelne, jak vi kazde skolou povinne dite, krome inkluzivniho patologicky prolhaneho tromba.
Jan Olšan 27.10.2017 at 15:23 „To HPčko ze slajdů má podle Tom’s HW začínat na 699 dolarech “
Hacek bude v tom slove zacinat (jeden dimm, magneticky hdd, bez OS 🙂
Hnízdile, ale mi přece můžeme celkem dobře odhadovat, kolik ty APU budou stát. AMD ve všech prezentacích Ryzenu si vybralo do toho grafu přímé cenové soupeře, tekže je velmi, velmi pravděpodobné, že R5-2500U bude konkurovat i5-x5xU a 2700U zase i7-x5xU, tedy ty procesory budou začínat na cca 250 USD a končit na cca 400 USD.
Výrobci platí úplně jiné ceny než jsou v tom ceníku. Proto jsou taky ty ceníkové ceny tak nesmyslné (skoro všechno stojí stejně).
Hnizdile, jako fakt? 😀 Dlouho jsi nam zase nezdelil nejakou novu vlastni perlu? 😀
Takze ty si konfigurujes TDP toho CPU jo? 😀 A jak to prosim te delas? Ja mel za to, ze CPU dostavas v notasu uz nastavene. Mas na to tool, nebo ho dycky vytahnes, domluvis mu, nastav se na 15W a pak ho strcis zpatky? 😀
Ja dodnes fakt nevedel, ze se 45W CPU, u kterych Intel udava maximalni nejnizsi nastavitelne TDP 35W, da nastavovat jeste nize. Ale Hnizdo nejspise zvlada vsechno 😀
To viz ze je hnizdilku..to bude dobry..uz je tady vikend..
btw Hnizdile.. ja myslel, ze potrebujes ten ST vykon na praci v CADu. Ale to zatim vypada, ze na tom notebooku na baterku akorat surfujes na webu. Ono na baterku tech 45W v zatezi asi ani na nic moc dalsiho neni ze…
Hele Hnizdile, odkud bere ty pojmy jako ‚inkluzivniho patologicky prolhaneho‘ , ty uz jsi se byl nekde uz zaregistrovat, ze uz to znas? 😀
Tak minimálně pro všechny studenty je to ideální procesor. Potřebují lehký notebook s velkou výdrží a zároveň si chtějí občas zahrát.
Naopak bláznů, co si koupí nabušený herní notebook se spotřebou stolního počítače, zas tolik není.
ne jen pro studenty 😉
kdyť máš uvedený ty lojzo dřevěnej dva U procesory o 15W TDP. Opravdu si myslíš že tohle je vrchol nabídky?
V tuto chvili je to vrchol nabidky.
Všeználek Redmarx a jeho teorie 😀
@Redmarx..asi chapes, ze timhle pokryvaji vetsinovy trh notebooku, takze to bude jejich priorita. Silnejsi modely s vyssim TDP maji udajne prijit pozdeji, tak je mozne se jich taky dockame v nejakem hracskem notasu.
Jinak pokud chces Notas opravdu na hrani a neni pro tebe mobilita, velikost prvorada, tak by jsi mel spis premyslen o GK 1060. Ten vykonostni skok od 1050Ti je dost velky.
na Anandtechu píšou, že je to vyrobené 14nm FF procesem, takže 12nm verze dorazí později , někdy příští rok
Slabota, ale uznávam, že vdaka tomu intel pridal jadra zadara. Takže aj ked to pochpitelne nik nechce, svoju ulohu Tofu už splnil.
Kolikrát jsem ti říkal, ať netroluješ? Pokud se potvrdí benchmarky i v nezávislých testech, tak Intel momentálně v nabídce nemá nic, co by se tomu vyrovnalo.
Ok, o keš nejde …
Ciže to vydrtí i7-8550U +1080mobile v 18mm ultrabooku a mam kupovať totok? Ci si fakt myslel seriozný gaming a work na igpu, really? 😀
Genialni opdoved :))
Samozrejme mysleno neparovani s grafikou. Pokud potrebujes parovat s tak silnou grafikou, tak tam nebudes cpat ani 8550U. Tenke placky se paruji s MX150 (drive 940) a tohle CPU to ‚principielne‘ dokaze nahradit bez dedikovane grafiky.
Zkus trosku vice myslet a mene blbnout…
Reagujes na moj pôvodny komentar, vlákno, kde spomínam čisto cpu výkon. O nejakom igpu tam nič neni. Potom sa to strhlo smerom na grafiku (aspon predpokladam bo cpu čast určite neporazi cpu intelu, rolf)
Mno a to s igpu či dedikovanou grafikou je už .. niaka pani chce to, či tamto, mne šlo o počet jadier v cpu. Tak netrolujte 😀
A v cem ma byt problem? Ze najednou jsou tam 4 jadra misto 2? To je jako stezovat si, ze misto 1.1L motoru dostanu 1.6L se stejnou spotrebou a stejnou cenou?
Sorry, ale nejak tve pochody opravdu nechapu
Problém to neni, praveže super 🙂 Sak píšem, že díky amde intel zadelil +2 jadra ako v desktope. *thumbsup*
Jenže vlčku, podle těch, uznávám zatím reklamních, benchmarků 2700U tu i7-8550U poráží i v CPU výkonu.
jfb:
Přál bych jim to, ale ty jejich testy vypadají spíš na to, že v každém notebooku je povoleno jiné TDP. Porazit stejný procesor s prakticky stejnými možnými takty o 40 % je vážně úlet v měření.
Holeček – ano, ale variantní TDP je stejné i u Intelu, no uvidíme.
@Vlko..tak to jsem rad 🙂 Kazda konkurence dobra pro nas zakazniky.
tralalak postnul testy s realnymi notebooky a hle, AMD je stale pomalejsi, nez Intel. Holt AMD laboratore testujou jako stach 😀 a pak odkud to chudak chytil ..
Maudite, modra, modra je jedine dobra? Ze ti to za ty pindy stoji, radsi zapni nejaky zavit v mozkovnici.
Tohle jsou ULV Cpu, kde ti kazdy model notebooku muze v zavislosti na chlazeni, biosu davat jine hodnoty. Ten rozptyl mize byt nekdy dost velky. 10+% rozptyl neni problem. Hodnota i7 je prumerna namerena z nekolika modelu, pritom nejmensi mel jen 504bodu. Takze uplne stejne jako pindas ze je intel rychlejsi, tak muzes vykrikovat ze je pomalejsi.
Furt to stejny..
Jsem zvědavý kdy se dostane do laptipů nějaký plohodnotný Ryzen (45W TDP) s nějakou slušnější grafikou Rx560 – Vega… Zatím jsem se hold musel spokojit s Bristol FX9830p s TDP45W a výkonem Pentia 4…. Jsem rád, že se AMD někam hnulo k Intelu bych přecházel nerad…
Pokud byste chtěli vidět všechny slajdy z prezentace, tak je má třeba tady TPU: https://www.techpowerup.com/238193/amd-introduces-new-ryzen-mobile-processors
Je tam docela dost technikálií k úsporným stavům a tomu řízení spotřeby.
pěkné schéma jednotlivých částí čipu: https://www.techpowerup.com/img/KADdEySuvPVyD3jD.jpg
No nevím, proč by IF jako propojovadlo měla být zrovna (jenom) tam a zrovna s tímhle rozložením. Není to jenom něčí spekulace? Jinak ty PHY paměťového řadiče to asi odhaduje správně, to zase jo.
asi to bude „invence“ někoho z redaktorů techpowerup. Úplně tam chybí southbridge a to rozložení není zcela určitě přesné…
Raven se povedl, jen bych osobně trochu rozšířil portfolio modelů, dva jsou IMHO málo.
A další otázka budou ovladače a podpora, zejména grafické části. Pokud je Vega v APU, znamená to, že podpora této architektury by s námi měla být docela dlouho.
Ty tenké ultrabooky se opírají o TB3 porty. Předpokládám, že AMD tuhle technologii nekoupilo a laptopy s Raven Ridge tyhle porty mít nebudou. O alternativě nevím. Podle mě nevýhoda do budoucna.