Uniklo highendové 32jádro AMD: Ryzen Threadripper 2990X, mohl by stát 39 tisíc

12

Na Computexu 2018 AMD formálně oznámilo o předvedlo procesory Ryzen Threadripper druhé generace. O těch se již vědělo, ale překvapením bylo, že tentokrát už nepůjde jen o šestnáctijádra jako v generaci první. AMD slíbilo 24jádro a 32jádro, čímž se karty docela zamíchaly. Co z toho nakonec vyleze, není úplně jasné, ale na internetu se nyní objevily informace o procesoru Ryzen Threadripper 2990X, který by údajně měl být oním 32jádrem a novým nejvýkonnějším modelem AMD pro desktop.

Ryzen Threadripper 2990X se objevil nejprve na snímku z benchmarku Cinebench R15 (a z CPU-Z) na čínském webu HKEPC. Hned je ale třeba říci, že by tyto údaje mohly být zfalšované, zejména skóre uložené v Cinebench je naprosto triviální podvrhnout. Snímek CPU-Z ukazuje mimo frekvence víceméně vše očekávané. Ale maximální takt je detekován nízkých 3,4 GHz. Přesně tuto hodnotu (stejně jako 250W TDP) ale AMD ukazovalo ve specifikacích vzorků demonstrovaných na Computexu, „leaker“ se tudíž dost možná inspiroval. Základní frekvence by zdá se mohla být 3,0 GHz.

Problém je v tom, že na Computexu byly předvedené inženýrské vzorky, u kterých údajně 3,4GHz turbo nebylo finální, zatímco zde CPU-Z ukazuje modelové jméno finálního procesoru (2990X), který by pravděpodobně měl mít jiný takt. Vzorky reálné modelové jméno nehlásí. I na základě tohoto je docela pravděpodobné, že by tento „únik“ mohl být jak se říká fake.

3,80 GHz v 3DMarku

Ovšem neznamená to nutné, že Ryzen Threadripper 2990X nebude existovat – ostatně, v systému značení už pro 32jádro zas tak moc jiných kandidátů na jméno není. Stejně nazvaný model se totiž vynořil i v databázi 3DMarku. I podle té je Threadripper 2990X procesor s 32 jádry a 64 vlákny, musí tedy jít o čtyřčipový model. I tento zdroj uvádí základní frekvenci 3,0 GHz, což by asi mohlo sedět. A to proto, že 65W Ryzen 7 2700 běží na 3,2 GHz a 32jádro bude pravděpodobně při podobném přídělu energie/tepla na jeden čip potřebovat o něco nižší základ, aby mělo rezervu na komunikaci mezi čipy.

Ryzen Threadripper 2990X v databázi 3DMarku (Zdroj: Tum Apisak)
Ryzen Threadripper 2990X v databázi 3DMarku (Zdroj: Tum Apisak)

Je ovšem třeba říci, že na 3,0 GHz opět běžely i vzorky, jejichž specifikace AMD prozradilo na Computexu. Nicméně databáze 3DMarku kromě tohoto údaje uvádí i turbo, které se liší. Maximální frekvence boostu detekovaná 3DMarkem má údajně být 3,80 GHz. Na první pohled je to zvláštní, protože top model běžného 12nm Ryzenu dokáže pomocí Precision Boostu 2 a XFR2 běžet až na 4,35 GHz a již 14nm Threadrippery dovolovaly s XFR takt 4,20 GHz. Ovšem je třeba pamatovat na velké množství jader tohoto procesoru. Nižší turbo frekvence i pro jediné vlákno u takovýchto konfigurací nejsou neobvyklé a tyto procesory jsou výrazně zaměřená na vícevláknový kód. Pouze 3,8GHz turbo místo 4,2–4,3GHz by tedy sice umenšilo jednovláknový výkon čipu a zhoršilo jeho univerzálnost, ale nešlo by o nic neobvyklého. Ani u tohoto úniku však nemáme jistotu autenticity, takže i tyto informace zatím berte s rezervou.

Nález v obchodě

Údajný Ryzen Threadripper 2990X se pak vynořil ještě jednou, tentokrát přímo jako předčasně publikovaná katalogová položka v německém obchodu Cyberport. Takový výskyt by se teoreticky dal brát jako docela dobré potvrzení. Ale stále asi není úplně jisté, zda obchod prostě nestřelil od boku a nezařadil procesor do nabídky jen na základě čistě spekulativních či falešných informací z internetu. Proč by to dělal, je jasné – taková reklama zadarmo ho dostane na stránky zpravodajských webů, které nadšenci čtou. Procesory jsou ještě přes měsíc vzdálené, takže toto je celkem reálná možnost, asi se tedy stále nelze úplně spoléhat na specifikace, které obchod uvádí.

Údajný Ryzen Threadripper 2990X se už objevil v německém obchodě Cyberport.de (Zdroj: VideoCardz)
Údajný Ryzen Threadripper 2990X se už objevil v německém obchodě Cyberport.de (Zdroj: VideoCardz)

V těch sedí taktovací frekvence 3,8 GHz s údaji z 3DMarku. Obchod na jiném místě sice píše základní takt 3,4 GHz a turbo 4,0 GHz, ale to je pravděpodobně jen zkopírováno z popisky Threadripperu 1950X. Stejně tak určitě nesedí údaj o 16 MB L3 cache ani o 180W TDP (vedle kterého je zmínka o 14nm výrobním procesu, opět evidentně zkopírovaná z popisky pro první generaci). Možná nejzajímavější je, že obchod uvádí cenu procesoru, která prý má dělat 1509 eur včetně DPH. To by znamenalo při dnešním kurzu asi 39 200 Kč. Byl by to necelý dvojnásobek částky, za kterou se dají pořídit šestnáctijádra 1950X (která začínají nad dvaceti tisíci). Ale ani zde si asi nemůžeme být jistí, že obchod prostě nestřílí od boku. AMD nemuselo ještě finální částku sdělit distributorům a i cena by pak mohla být provizorní odhad.

Uniklo highendové 32jádro AMD: Ryzen Threadripper 2990X, mohl by stát 39 tisíc
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 15 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  • V současnosti jiná cesta k vyššímu výkonu nevede, buďme rád že do toho AMD takhle koplo. Snad se díky tomu vylepší podpora vícejader u aplikací.
   Ještě by mohli podobným způsobem šlápnout do GPU, ať je to komplet. Nevím jak je obtížné to MCM nebo jak tomu říkají, ale u Zenu se ukázalo jaké to má výhody (nákladů a škálování). O GPU se určitě pokusí, otázkou je kdy a jak to dopadne.

   • Tak jako co si budeme nalhávat všichni jsme nechápali proč intel plýtvá křemíkem na pokaknů graficků kartů, když stačilo polovinu procáku metodou ctrl+c – ctrl+v překopírovat na druhou stranu místo grafické karty a oala hned bychom měli 8/16 procák… ale to prostě takto nejde, markeťáci potřebuji zarábět na superby, jachty a my všichni AMD i intel i nvidia jsme jen platící ovce ať si koupíme cokoliv.

   • Těžko říct, jestli to u GPU jde – teda u herního GPU, třeb a pro HPC a strojové učení by to asi problém nebyl.
    U CPU (Epyc, Threadripper, Opterony do G34 předtím) je výhoda v tom, že software už na to byl zvyklý, SMP víceprocesorové systémy už existovaly a to byl odrazový můstek. Druhá a ještě asi víc důležitá věc je, že většina CPU aplikací nepotřebuje plnou paměťovou propustnost toho procesoru. Když TR/Epyc přistupuje do paměti vedlejších čipů, tak nemá plnou propustnost jejich RAM, ale o dost nižší. A latence je zase o dost vyšší Proto si dost lidí myslelo, že TR bude hrozná tragédie, ale v praxi se ukazuje, že to zas tak mnoha programům moc nevadí.
    Jenže jestli se to podaří podobně ignorovat i u GPU, to už je jiná otázka. Jednak může vadit ta latence, ale hlavně v GPU bude problém, že část RAM má výrazně menší propustnost – pokud by si to teda ovladač nedokázal nějak inteligentně izolovat a rozhazovat po částech tak, aby jednotky vždy pracovali se svojí lokální RAM.
    TL;DR zatím je otázka, jak realizovatelné MCM GPU pro herní použití je.

 1. AMD bude mít brzy 32 jádro pro consumer segment a Intel stále nevydal mikrokódy k obraně proti Spectre, přestože se tváří, že jsou hotové. To ale ve skutečnosti není vůbec jisté, naopak to začíná vypadat, že Intel buďto záměrně mikrokódy nevydává nebo je není schopný vyrobit a mlží.

  Podle tohoto dokumentu z 2. dubna má většina procesorů vydaných za posledních řekněme 8 let mikrokódy s opravou ve stavu „Production“.
  https://newsroom.intel.com/wp-content/uploads/sites/11/2018/04/microcode-update-guidance.pdf

  Jenže… v souboru s mikrokódy z 25. dubna (novější není, přitom je to už 2 měsíce) spousta procesorů (přesněji skoro polovina – především Atomy a Nehalemy) příslušné mikrokódy nemá:
  https://downloadcenter.intel.com/download/27776/Linux-Processor-Microcode-Data-File

  Lidé už si stěžují, že mikrokódy pořád nikde, když Intel žádali, aby jim onen produkční mikrokód poslal, dostávají odpověď v tomto stylu, případně ignoraci na oficiálním diskuzním fóru:
  „… we have plans of launching it at some point in the future, but we cannot confirm a estimated date to be available, as the only source to track the development status is directly in this Intel® official document.“
  https://bsd.denkverbot.info/2018/05/exposed-missing-meltdownspectre.html
  https://communities.intel.com/thread/124770

  Ony (údajně) tři měsíce hotové produkční mikrokódy nejsou ani v updatech Microsoftu pro Windows 10:
  https://support.microsoft.com/en-us/help/4093836/summary-of-intel-microcode-updates

  45 % procesorů tedy doteď nemá dostupné opravy, přitom Intel se tváří, že problémy byly vyřešeny.

  • Těch vašich 45 % procesorů není 45 % procesorů, ale 45 % typů procesorů. A to typů naprosto okrajových nebo zastaralých. Sandy Bridge vyšlo před více než 7 lety a od té doby má ty aktualizace všechno.

   • To si asi nerozumíme. Intel už tři měsíce tvrdí, že procesory mají opravený mikrokód a že je veřejně dostupný. Jenže ve skutečnosti onen mikrokód ještě nikdo neviděl. Je celkem lhostejné, že se to týká starších procesorů a Atomů, podstatné je, že oficiálně se nějak tváří, ale skutečnost je odlišná. Podobně jako se VW tvářil ohledně emisí a skutečnost byla odlišná.

  • Tak Intel ma pruser hlavne v „bussines“ segmentu i tam, kde to ma opraveny. Podle informaci co jsem videl na forech, co linkuji „user testy“, tak jim to muze docela brutalne zpomalovat napr. databazove dotazy, pravdepodobne kvuli padajicim I/O v dusledku oprav.
   Tohle je podle mne v bussines nasazeni fakt pruser pro Intel.

 2. Osobně bych s tou cenou byl opatrný. Ve většině případů když dojde k takovému „úniku“ ze strany obchodu tak jde o fake jen aby na sebe upozornili, nebo aby v předprodeji prodali produkt za mnohem vyšší cenu, než za kolik se bude teoreticky prodávat.
  Většinou obchody samy neznají samotnou doporučenou cenu, dokud ji výrobce neoznámí veřejně.

 3. 32 jader na prociku je jiz slusnej nasup, to pro me znamena 64 bucketu na jednu masinu, a vzhledem k omezenosti soucasneho Vray kde je zdarma k licenci jen jeden dalsi rendernod, a 10 dalsich stoji s primarni stanici 70 tisic, tak to pro me znamena pri dvou strojich po rekneme 80 tisicich usporu na licencich asi 50 tisic, jednu bych koupil stejne jako work, takze dalsi stanice s takovym 32 jadrem pro me znamena vpodstate asi 30 tisic , a to se vyplati 🙂

  pokud nekdo takovych stroju vezme treba 5, uspora muze na licencich znamenat celkem slusnej balik, jo tohle se AMD povedlo, konecne rozcerili vodu a dousfam ze se do tech 40-50k na procik udrzej