AMD se bojí nových CPU Intel a plánuje další Bulldozery

0

Na šestijádrový Intel Sandy Bridge-E 3,3 GHz odpovídá AMD osmijádrem na 3,8 GHz. Že by další cílený únik informací?

Není žádným tajemstvím, že se Intel drží své strategie Tick-Tock, podle které následující rok uvede současné procesory s vylepšeným výrobním postupem a na přes rok novou architekturu. Na konci roku se můžeme těšit na šestijádrové procesory Sandy Bridge-E určené pro LGA 2011. Ta pošle do „křemíkového důchodu“ LGA 1366 určené pro procesory Gulftown a Nehalem.

První procesory Sandy Bridge-E budou, stejně jako současné Sandy Bridge, vyrobené 32nm výrobním procesem. Vylepšení tkví ve čtyřkanálovém řadiči pamětí DDR3, 32 PCIe linkách v3.0 (tedy dvojnásobek) a také v obrovské vyrovnávací paměti cache o velikosti až 15 MB. Vlajkovou lodí bude zatím nepojmenováný model Core i7 z řady Extreme Edition běžící na standardním kmitočtu 3,3 GHz. Po automatickém přetaktování pomocí funkce Turbo se jeho frekvence přiblíží hranici 4 GHz. Je jasné, že se nebude jednat o žádné ořezávátko, a proto Intel počítá s tepelným návrhem (TDP) až 130 W.

Reakce AMD na sebe nenechala dlouho čekat. V zápětí se na čínských serverech objevily (prozatím samozřejmě nepodložené) informace, že AMD uvede během září čtveřici hiendových procesorů řady FX postavených na 32nm architektuře Zambezi. Ty budou určené do patice AM3+ a samozřejmostí má být dvoukanálový paměťový řadič pro DDR3 moduly běžící na frekvenci 1866 MHz a díky čipové sadě AMD 990FX by mělo být k dispozici až 40 PCIe linek.

První dvojice procesorů, FX-8150 a FX-8100, obsahuje osm jader s 8 MB L2 cache (2 MB pro každé jádro) a 8 MB L3 cache (sdílená). Podle všeho prý poběží na frekvenci 3,8 GHz respektive 3,6 GHz. Slabší modely, FX-6100 a FX4100, budou nejspíše vyrobeny z „horších“ kusů křemíku a budou mít aktivován menší počet jader (šest a čtyři jádra). Pracovní kmitočet není zatím znám.

Dále „nedopatřením“ uniklo dalších osmnáct slajdů, kde jsou uvedeny informace o mobilním APU Llano. V nich AMD tvrdí, že jádra procesorů AMD Fusion řady A8, A6 a A4 budou mít rozměry 226 mm² a TDP 25–45 W, což se prý kladně projeví v podobě lepšího grafického výkonu a delší výdrže baterie. Ta se zvýšila až na 10 hodin, tedy o 3,5 hodiny více než AMD původně tvrdilo. V tuto chvíli lze jen spekulovat nad tím, zda je to skutečnost, nebo jen laciný marketingový tah.

Spolu s rodinou procesorů AMD Fusion se dočkáme čipových sad A75 (desktop), A75M a A70M FCH (notebooky a HTPC) a také nové patice Socket FM1. Čipset se může pochlubit nativní podporou USB 3.0 a SATA 6 Gb/s, na druhou stranu už nepočítá s obstarožní sběrnicí PCI. Uvedení architektury Llano a Fusion je plánováno na sobotu 14. června. Na souboj Bulldozeru se Sandy Bridge-E si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Zdroj: NHOAQ, Guru3D

AMD se bojí nových CPU Intel a plánuje další Bulldozery

Ohodnoťte tento článek!