AMD se pokusí prosadit GPGPU v Javě, chystá se na serverová APU

0

Že AMD v současnosti nestíhá držet krok s technologickým náskokem Intelu v architektuře a výrobě procesorů, se zřejmě shodneme. Firma se proto v boji s polovodičovým gigantem opírá o sílu svých grafických procesorů. Zatímco v oblasti osobních počítačů a notebooků to AMD zdá se docela vychází, v oblasti serverů je to již horší. AMD by sice mohlo integrovanými grafikami vybavit i Opterony, nebylo by mu to však nic platné, neboť zákazníci by je jen zřídkakdy upotřebili. Právě to chce ale AMD změnit, aby mohlo v budoucnu s APU vtrhnout i na tento trh.

Jedním z kroků, které mají do serverů přinést software užívající heterogenní výpočty (ať už na bázi APU nebo i klasických grafických karet), bude podpora v populárním programovacím jazyku Java. Právě tento cíl bude sledovat spolupráce se společností Oracle, kterou AMD oznámilo toto pondělí. Iniciativa nazvaná hravě „Projekt Sumatra“ má výkon grafických čipů zpřístupnit vývojářům Javu používajícím a potažmo i jimi vytvářeným aplikacím. Práce na podpoře GPU v rámci projektu OpenJDK se budou týkat interpreta JVM, API Javy i jazyka samotného.

Logo společnosti AMD

To samozřejmě neznamená, že by se pouze skrze podporu v OpenJDK serverové aplikace GPGPU objevily samy od sebe. Vývoj samotných programů zůstane na iniciativě dalších softwarových firem, případně vývojářů otevřeného softwaru. Podpora široce používané platformy Java by však tomuto vývoji měla vytvořit lepší podmínky. Programování v Javě by totiž mělo být mnohem přívětivější a méně náročné než použití OpenCL.

 

V souvislosti s projektem Sumatra také zástupci AMD připustili, že firma do budoucna s alespoň částečným přechodem na koncepci APU počítá i u serverových procesorů. Takový krok je však právě podmíněn existencí softwarového ekosystému. I AMD tak souhlasí s tím, že nemá smysl Opterony s integrovaným GPU uvádět, dokud pro ně neexistuje použití. Do té doby lze k přípravě na budoucnost s GPGPU uplatnit experimentální servery s desktopovými čipy (například firma Penguin Computing nabízí server na bázi APU Llano).

AMD, logo konceptu Fusion

Svatým grálem pro AMD by pochopitelně bylo, kdyby Java dokázala pro běh na GPU kompilovat jakýkoliv kód, s takovým scénářem se ovšem pohybujeme v říši snů. Současné architektury grafických čipů jsou příliš specifické a algoritmy jim je třeba psát na tělo. GPGPU v pravém slova smyslu (tedy akcelerace skutečně obecného kódu) je něčím, čeho se v dohledné době asi nedočkáme.

Na rozdíl od prostředí desktopu zde ovšem GPGPU nemusí být natolik univerzální. K smysluplnému nasazení může na serverech stačit portování i malého počtu konkrétních úloh, ze začátku zřejmě těch týkajících se grafiky a zpracování obrazu.

Zdroje: AMD, The Inquirer (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!