AMD tento měsíc vydá další vánoční superovladač pro Radeony: adrenalinovou edici

34

Před třemi lety (v prosinci léta Páně 2014) začalo AMD s tradicí velkých předvánočních aktualizací grafických ovladačů – tehdy ještě nesoucích jméno Catalyst – v nichž se sešla různá zlepšení výkonu a zejména nové funkce, jejichž dokončení a vydání bylo načasováno právě na tuto dobu. Po Catalyst Omega následovala v roce 2015 verze Crimson Edition, která mimo jiné přinášela přerod Catalystů na Radeon Software. Loni pak následovalo pokračování Crimson ReLive. Letos sice AMD vydalo významnější aktualizaci také v létě, ale zdá se, že na konci roku nás opět čeká velké předvánoční vydání.

AMD včera oznámilo, že máme čekat velkou aktualizaci Radeon Software tento měsíc (čili v prosinci) a vypustilo k ní předběžně krátké propagační video. To je ale jen typickou abstraktní ilustrací, takže toho z něj mnoho nevykoukáte. Víme nicméně, že nový ovladač ukončí „karmínovou éru“ a tentokrát se bude jmenovat Adrenalin. Tedy Radeon Software Adrenalin Edition, což podle informací od AMD překvapivě stále drží „červené téma“. Onen adrenalin v názvu má totiž ve skutečnosti odkazovat na barvu jedné odrůdy růže, která se takto jmenuje.

amd-radeon-software-adrenalin-edition-iluastrace-1600Ve videu, které můžete vidět níž, se objevuje motiv „bodlin“ na zmagnetizovaném ferrofluidu, který bude mít tato edice ovladačů i v logu. Kromě toho se ale v upoutávce hodně pracuje také s referenčním designem grafických karet generace Vega. To by teoreticky mohlo znamenat, že adrenalinová edice se speciálně zaměří právě na tato nová GPU (tedy Vegu 10, integrovanou grafiku APU Raven Ridge a na zatím nevydanou Vegu 11) a některé novinky budou hlavně pro ně. Ovšem také nemuselo, může jít čistě o estetickou volbu bez nějakého hlubšího významu. V tuto chvíli asi bude lepší zdržet se vaření z vody a nespekulovat.

Co se od těchto ovladačů dá čekat, zatím v podstatě netušíme, ale mělo by asi opět jít o víc různých novinek najednou. Ven zatím pronikla zvěst o jedné nové funkci. Před dvěma týdny se objevil na Twitteru obrázek naznačující, že by ovladače Adrenalin Edition (jméno tehdy ale známo nebylo) měly přinést možnost přidat při hraní tzv. overlay či OSD. To by mohlo zobrazovat aktuální statistiky o výkonu a další informace, případně obsahovat nějaké ovládací prvky. Teoreticky by na stole mohla být i nějaké výkonnostní zlepšení, ovšem u těch nedává až tak velký smysl syslit je na konec roku místo okamžitého vydání, takže bych spíše krotil očekávání.

Přesné vydání zatím AMD nesdělilo, ale logické by bylo tyto ovladače vypustit co nejdřív, aby ještě aspoň minimálně stihly zapůsobit na nějaké kupující před vánoci. Ale času už na to zbývá jen pár dní, takže je možné, že už tato motivace ani příliš nehraje roli a ovladač Adrenalin Edition je už hlavně záležitostí pro nový rok. Jaké novinky přinese, bychom se ale každopádně měli dozvědět během pár týdnů.

Ohodnoťte tento článek!

34 KOMENTÁŘE

  • jj souhlas, zdá se že jde vlastně o takové druhé vydání Vegy, tak jak mělo proběhnout, kdyby ho neměly potřebu uspěchat. AMD zároveň slibuje lepší dostupnost a tím pádem pokles cen na úroveň tych doporučených. Tak uvidíme, zatím to moc nevypadá hlavně s dostupností Vega 56.

    • taky jsem koukal že už nějaký čas mají v nabídce jen W7 a W10, přitom údajně by nějak rozdíl mezi 7/8 být neměl podle jistých vševědů. Ale evidentně bude.
     Nic to ale nemění na tom že je to divné. Tuším že ale doba růstu podílu W8.1 ještě přijde – až bude končit podpora 7.

     • win 10 by se klidně mohl jmenovat win 8.2/8.3… je to další evoluce toho systému a většina co byla ochotna přejít ze sedmiček na osmičky tak taky byla ochotna přejít na desítky. Win8 je mrtvý systém a není žádný logický důvod proč ho používat.
      Jinak říkám to furt, že by bylo nejlepší kdyby MS udělaly i evoluci win7 – tedy novou verzi čistě desktopového systému. Ale za současné situaci je u mě Win7
      také zastaralý mrtvý systém.

     • siddhi: ale je, je to poslední ještě jakus takus moderní systém kde není třeba na každou blbost externí ovladač. Kde jdou regulovat aktualizace a chová se to předvídatelně. Už několikrát jsem otestoval W10 ale pořád si to dělá co chce a zlepšení jdou opravdu po kapičkách…

  • No pozor.
   VC si tu možná plete Vega 11 jako GPU (a to se ukazovalo v nějakých dumpech z ovladačů, IIRC, takže bych stále čekal, že přijde) a Radeon RX Vega 11 – což je podle logiky značení grafika v plně aktivním Raven Ridge, ale ne GPU Vega 11. (Tady si s tou kolizí sémantiky AMD dost naběhlo haha.)

   Podle tohohle: https://twitter.com/VideoCardz/status/935108189766475777 už dřív někde na to APU s 11 CU (desktop nebo 35W verze pro notebooky?) předtím narazil, ale nedošlo mu, že je to APU – možná se nedíval na ten dieshot a nevěděl, že Ryzen Mobile/Raven Ridge má fyzicky 11 CU.

   To, že Vega 11 jako samostatné GPU neexistuje, by teda mohl být celkem pravděpodobně chybnej závěr, ale samozřejmě na 100% to říct nelze.

   • on ale nemluví o žádné VEGA RX 11 Honzo, řekl jen VEGA 11

    ale o Vega 10 se taky nepsalo jako o Vega 10 a zároveň RX Vega 10 nýbrž konkrétní čipy nesly označení Vega 64 a Vega 56 a přitom obě to jsou Vega 10…. Dle téhlé logiky by se mainstreamová Vega 11 měla jmenovat Vega 32 nebo tak něco…..

    • No, když se podíváš na to video, tak Prior tam řekne něco jako „Vega 11 ? Co to je, nic takového jsme zatím neoznámili“ a pak to přepne na to, že začne mluvit o tom Radeonu RX Vega 11 v APU. Asi to nebylo úplně dobrej nápad 🙂 Ale je jestli má zatím zakázáno o čipu Vega 11 mluvit, tak je jasné, že o něm mluvit nebude. Je IIRC markeťák (edit: kecám, není).

     No mainstreamová Vega 11 [GPU] se taky bude jmenovat Radeon RX Vega 32/28/36/24, podle toho, kolik bude mít CU. Podle mě se toho značení AMD přidrží, po půl roce ho snad měnit nezačnou.

     Je to z našeho pohledu zmatečný, ale myslím, že se v tom furt dá logicky zorientovat podle kontextu. Podle mě je zkrátka ten závěr že najednou Vega 11 jako CPU neexistuje hodně ukvapenej. Koneckonců je to jenom 1 výrok od markeťáka, kterej je pravděpodobně špatně interpretovanej, proti vícero leakům, které už Vegu 11 ukazovaly (tím myslím hlavně ty zmínky v ovladačích).

    • Viz třeba: https://videocardz.com/71280/amd-vega-10-vega-11-vega-12-and-vega-20-confirmed-by-eec
     https://videocardz.com/65521/amd-vega-10-and-vega-20-slides-revealed

     Takže minimálně plánovaný to GPU bylo, o tom myslím moc pochybnosti být nemůžou. Je samozřejmě možný, že by ho mohli zrušit, ale takhle pozdě? Moc pravděpodobný se mi to nezdá. I kdyby to třeba bylo kvůli problémům s HBM a její cenou, tak by se pořád dalo uplatnit v noteboocích nebo embedded.

     • pokud by to mělo mít výkon stejný nebo horší jako Polaris, tak ani moc nevyplatilo, snad jen v profi svéře by se některé ty deep learnig featury a 2xFP16 výkon uplatnily, za předpokladu, že ho Vega 11 podporuje

  • No při vší úctě, ten článek mě dost překvapil (negativně), když jsem to četl, přijde mi to až moc na vodě. V podstatě to vychází spekulačně z jediného podnětu – že v té prezentaci mají nějaké ilustrační diagramy a ty ukazujou, že ještě v roce 2008 se bude prodávat Polaris. Toť vše (jestli na to má i nějaké tajné zákulisní zdroje, tak se omlouvám, ale ten článek IIRC jako pramen/důvod udával jenom tohle).

   Ale to přece vůbec nic neříká, vždyť každej produkt má setrvačnost, a uvedením nové generace se fakt nestane, že ten starší okamžitě zmizí. Už jenom proto, že OEM výrobci ho v sestavách/notesech nenahradí okamžitě, ale se zpožděním několika měsíců. A Vega 11 taky nenahrazuje všechny Polarisy. P11-12 by zůstalo. A hlavně, P10 by asi zůstal na trhu taky, ale mohl by se posunout níž mezi P11 a V11. (To samozřejmě nevíme, to jenom hádám).

 1. no ten článek je z investor presentations, na webu už mimochodem není ke stažení http://www.uschovna.cz/zasilka/SSGT64SKWII8BLLM-4Z6/

  Pokud by měli Vegu 11 jako samostané GPU v plánu pro příští rok, určitě by se o ní mluvilo , obzvlaště před investory. Protože by to byl poměrně stěžejní produkt. Já se opravdu spíše přikláním k názoru, že se to prstě nevyplatilo vydávat, protože výkonostní posun by byl mizerný nebo žádný a jen by to stálo další náklady.