AMD tlačí na Intel. Jeho tržní podíl v x86 CPU stoupl ve všech segmentech, v noteboocích má 25 %

44
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

V posledních dvou letech se zdálo, že růst AMD narazil na trhu procesorů na své limity a Intel mu začal zase brát tržní podíl, který předtím ztratil. Zdá se ale, že teď má AMD silnější pozici a zase začalo Intel pomalu vytlačovat – v noteboocích, desktopech a znatelně i v serverech.

Po nějaké době tu opět máme možnost nahlédnout do chladné ekonomické reality souboje mezi výrobci procesorů pro PC – AMD a Intelu (tedy procesorů architektury x86). Mercury Research zpřístupnila data o tržních podílech obou firem za druhé čtvrtletí letošního roku a jsou to zajímavá čísla. Vypadá to, že poklesy tržního podílu AMD v minulých letech byly možná opravdu jen kvůli nedostatku kapacit za čipové krize, protože teď po jejím opadnutí Intelu zase docela zatápí.

Data o tržních podílech procesorů x86 od Mercury Research zveřejnil jako v předchozích obdobích web Tom’s Hardware. Pro pořádek musíme říct, že je v nich opět ta komplikace, že uvádějí vše z pohledu AMD. Máme tedy přesně uvedené jen podíly AMD. Ovšem procenta Intelu lze v praxi dopočítat prostým doplňkem do sta procent. V předchozích letech se sice ve statistice již objevily čínské procesory Zhaoxin (a to v desktopové kategorii), ale bylo to s podílem jen 0,1 %, takže neuděláme tak zásadní chybu, když je (z nutnosti) zanedbáme.

Desktop: AMD zpátky nad 20 %

Možná to už naznačily finanční výsledky, kdy AMD v Q2 2022 splnilo svůj plán a Intel zaznamenal nečekaný propad, ale tržní podíl Intelu opět začal ubývat ve prospěch AMD. Stalo se to i v desktopu, kde podíl AMD od roku 2020 začal klesat poté, co předtím od vydání Ryzenů nepřetržitě rostl. AMD dosáhlo v Q3 2020 podíl 20,1 %, ale pak zřejmě čipová krize způsobila, že firma neměla tolik výrobních kapacit, aby dokázala uspokojit všechnu poptávku, a začala přepouštět byznys Intelu. V obchodech to bylo vidět na absenci levnějších procesorů Ryzen a Athlon.

Teď, zdá se, tento stav konečně končí. Zatímco v prvním kvartálu letoška měla firma v desktopu tržní podíl 18,3 % a před rokem v Q2 2021 jen 17,1 %, letošní druhý kvartál byl lepší a firma se vrátila nad 20 %, přesněji dosáhla 20,6 %. Podíl Intelu by tedy měl být 79,4 % (nebo 79,3 %, pokud si tipneme 0,1 % pro Zhaoxin). Zatím není jasné, zda je to začátek trendu, který bude pokračovat (v tom smyslu, že podíl AMD dál poroste). Intel měl teď výpadek i proto, že výrobci PC a distributoři kvůli přezásobení přerušili objednávky. To ale bývá dočasný výkyv, takže je možné, že po kvartálu či dvou se část této nyní vykázané ztráty (2,3 procentního bodu) vrátí Intelu.

Intel Core i9-12900K (zdroj: Ľubomír Samák)

Notebooky: skoro čtvrtina s Ryzenem (nebo Athlonem)

Podobně jako v desktopech AMD poskočilo (a Intel si pohoršil) v notebookových procesorech. Opět to mohlo být tím, že výrobci byli přezásobení procesory Intel a teď redukují objem skladových rezerv, ale i vlivem toho, že AMD doteď nemohlo vyrábět tolik, kolik toho mohlo prodat, ale toto omezení se konečně začíná ztrácet.

Podle Mercury Research měl Intel ještě v prvním kvartálu 77,5 % a AMD 22,5 %, ale v druhém kvartálu už mobilní procesory AMD urvaly 24,8 % tohoto segmentu a Intelu zůstalo jen 75,2 %. AMD má tedy skoro čtvrtinu, což by asi měl být rekordní tržní podíl (minimálně ve statistice firmy Mercury Research). Pro srovnání: před rokem v Q2 2021 mělo AMD podíl 20,0 % a Intel 80,0 %.

AMD Ryzen 6000 Rembrandt pouzdro BGA upoutavka
AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (zdroj: AMD)

Servery skoro 14 %

AMD určitě potěšilo, že opět získalo také v serverech. V těch se snaží AMD získat významný podíl, ale jde mu to hodně pomalu. Nicméně teď skočil podíl AMD nahoru o něco razantněji, patrně díky technologické převaze Epyců 7003 s architekturou Zen 3 a relativní nevýhodě Intelu (jeho nová generace Xeonů Sapphire Rapids má technické problémy a její příchod na trh původně plánovaný na rok 2021 se neustále odsouvá). Zatímco v Q1 2022 byl podíl AMD 11,6 %, v druhém kvartálu už se zlepšil na 13,9 %. Intel má tedy 86,1 % tohoto trhu. Pro srovnání: před rokem v Q2 2021 mělo AMD 9,5 %, a Intel tedy 90,5 %.

Menší z obou výrobců tedy dělá značné pokroky. Ale setrvačnost trhu, jak vidíte, stále nechává drtivou většinu prodejů dominantnímu Intelu, byť jsou jeho procesory už od léta 2019 technologicky pozadu za AMD Epycem.

AMD Epyc 1600
AMD Epyc (zdroj: AMD)

Tato čísla od Mercury Research by měla zahrnovat celý serverový trh, včetně segmentu 8S a 4S serverů, kde AMD nepůsobí, a oblasti úložišť a síťové infrastruktury, kde má Intel procesory Atom a Xeon D, kterým AMD také moc nekonkuruje. AMD samo ve svých zprávách uvádí serverový podíl raději na základě čísel IDC, která zahrnují jen klasické servery typu 1S a 2S. V tomto počítání by měl tržní podíl pro AMD vypadat o něco lépe než u Mercury Research.

ARM?

Tentokrát bohužel nemáme informaci o tom, jaký je tržní podíl procesorů ARM proti těm tradiční architektury x86. V Q1 2022 byl poměrně vysoký, rozdělení trhu procesorů pro PC (včetně chromebooků a počítačů od Applu) mělo být 11,3 % pro ARM a 88,7 % pro x86 (Intel a AMD). Možná ale tato informace bude sdělena dodatečně.

Apple M2 1600
Apple M2 (zdroj: Apple)

Tip: První benchmarky procesoru Apple M2. Dohání Alder Lake, ale jen frekvencí, žádné zlepšení IPC

Každopádně se zdá, že byť teď Intel s architekturami jader CPU díky úspěšnému Golden Cove (v procesorech Alder Lake) není za AMD pozadu jako v době dominance Zenu 3, zdaleka se nevrátil k neotřesitelnému vedení z minulosti. V oblasti procesorů x86 tedy bude dál zuřit ostrá konkurence.

Zdroj: Tom’s Hardware

AMD tlačí na Intel. Jeho tržní podíl v x86 CPU stoupl ve všech segmentech, v noteboocích má 25 %
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.25%) 16 hlasů

44 KOMENTÁŘE

 1. Chipové sucho maskovalo tragedii Intelu. Nyní když si lidi mohou vybrat se začíná projevovat realita. Když Intel ve ztrátě a AMD se to nedotklo tak to je jasný náznak skutečnosti. Obávám se, že mizérie Intelu se bude ještě více prohlubovat. Jsem zvědav jak se tahle situace projeví u Nvidie. I v jejím případě očekávám podobný vývoj jako u Intelu i když to nebude tak hrozné.

  • On tento článok je k Intelu milostivý
   lebo z článku
   https://www.tomshardware.com/news/amd-continues-pc-and-server-market-share-gains-amid-slumping-market

   zatajuje jednu informáciu o cenách AMD server CPU, že sú o 84% vyššie ako v prípade server CPU Intelu (iná analýza spred mesiaca hovorili AMD server CPU drahších o 40% ako server CPU Intelu). Keď v takom stave berie AMD aj kusový marketshare Intelu v serveroch a AMd v piebehu roka strojnásobuje kapacitu továrne na balenie a testovanie server CPU, no neviem….

   má AMD na trhu so server-mi 13,9% v počte predaných kusov ale 22,9% v penaizaoch za server X86 based CPU utržených

   T.j.
   1.Ceny server CPU od AMD sú na úrovni
   22.9/13.9= 1.64748 teda na úrovni 165% priemernej ceny za x86 server CPU

   2. Ceny server CPU od Intelu sú na úrovni
   77.1/86.1= 0.89547 teda na úrovni 90% priemernej ceny za x86 server CPU

   a teda ceny AMD sú
   1.64748/0.89547= 1.83979 teda 184%
   cien Intelu.

   Barrons resp. „Stacy od Bernsteina“ hovorili „iba o 40%“

   AMD Stock Is a Buy, Analyst Says. It’s Gaining Market Share Against Intel.

   July 14, 2022
   Bernstein chip analyst Stacy Rasgon–

   Rasgon noted AMD’s server processors’ higher performance and how they command an average 40% higher price over Intel’s products. He calls AMD his favorite idea and rates it as Outperform.
   https://www.barrons.com/articles/amd-stock-is-a-buy-51657809508

   AMD set to Open Manufacturing Plant in Malaysia in Early 2023
   Jun 14th, 2022
   AMD’s Malaysian joint venture, TF-AMD Microelectronics is in the middle of the construction of a US$452 million manufacturing plant on the island of Penang off the west coast of Malaysia. The facility itself is said to cover 139,000 square metres and is said to create some 3,000 jobs related to advanced semiconductor engineering. The new plant will bring TF-AMD’s total manufacturing space in Penang to 210,000 square metres, as the company already has a prior facility on the island.

   The plant will allow AMD to expand the chip packaging side of its business, something that is going to be key for many of its future products, considering AMD appears to be focusing on manufacturing a wider range of chips that are made up from multiple chiplet
   https://www.techpowerup.com/295836/amd-set-to-open-manufacturing-plant-in-malaysia-in-early-2023

   • Pochopitelně, tím že Intel se dokáže držet jen v nižším výkonovém segmentu server procesorů a AMD dokáže vyrábět a prodávat mnohem výkonnější CPU, se logicky zvyšuje průměrná cena dodaných AMD CPU. A protože to nevypadá, že by se situace v brzké době mohla změnit pro Intel k lepšímu, je pravděpodobné, že to bude spíš stále horší.

    • To ale nie je pravda, lebo AMD má len CPU pre 1- a 2-socketové systémy a CPU 4- a 8- socketové systémy sú 3x-8x drahšie ako 2-socketové. A tam má Intel monopol, akurát je to veľmi malá high-end časť trhu s X86 based server CPU

     • AMD Epyc dá ve 2S configuraci 192 výhledově 256 jader.
      Intel 4x 56 = 224.

      Případnou výhodu více cache spolehlivě likviduje použití 3D V-cache.

      Proč cpát peníze do extra drahých řešení, kterých se zas tak moc neprodá?

     • Jenže efektivita pro 4 a 8 patic klesá. Navíc Intel vícepaticové systémy drží z minulosti, kdy to byl jediný způsob, jak vyššího výkonu dosáhnout. Nemohli předpokládat, že AMD v tak krátké době tak razantně navýší počet jader na patici. Kdyby AMD takové řešení potřebovala, taky ho dokáže vyvinout. I IBM které samozřejmě umí osmpaticové Power systémy, nabízí více variant provedení i se zdvojeným křemíkem na patici, které jsou omezené na dvě patice, protože reálně nabízí stejný počet jader jako 4 patice na menší ploše. Více zhuštěné řešení na menší ploše je levnější i efektivnější, všichni to ví.

   • Ale je to otázka proč. Může to být tím, že se u Nvidie orientovali na krypto. Nyní ale lidé tuší problémy tak to může být i poklesem poptávky způsobeným obavami z blížící se krize. A nebo oboje a netroufnu si říci co je tím určujícím faktorem.

   • Tyto informace o tom, jak Nvidii zajímají jen těžaři jsou mi takové podivné. A ještě k tomu to takto vydedukovat z finančních výsledků.

    Za 1. To, kam ty grafiky jdou, na to má Nvidia pramalý vliv. Když jsem já v době nedostatku grafik měl k dispozici X stovek karet, Nvidia rozhodně neměla ponětí, kde ty grafiky skončí. A to bylo v době, kdy v obchodech bylo opravdu sucho a 3090 byla občas na Alze za 100k, 3080 za 55k a 3070 za 40k. A to ještě tak jednou za týden jeden kus, kterej byl hned pryč. Ale kdo si ten jeden kus koupil, o tom Nvidia nemá ani páru.

    Za 2. Kdyby Nvidii zajímali jen těžaři, nedělali by LHR. Možná se to někomu zdá směšné a nefunkční atd., nicméně na prodej to mělo vcelku zásadní vliv.

    Za 3. Ta situace, že se od začátku roku prodává o mnoho méně je logická. Kdo grafiku chtěl, tak si ji dokázal sehnat. Ale mrak lidí zvyklých na to, že si v obchodě koupili 1070 za 8k nebo 5700XT za 9k, 2070 za 11k atd…, si prostě do obchodu pro grafiku za 20k prostě nepůjde. Těm lidem stačí to co mají. A postupem času, kdy se začali rozprodávat rigy, tito lidé nakupují grafiky z bazaru.

    Za mě je tento propad vcelku logický a krypto na to má samozřejmě velký vliv. Další vliv je samozřejmě to co psal Dedekhribb. Hodně lidí začalo šetřit, protože krize je na vzestupu a lidi si začínají rozmýšlet, za co ještě peníze dají a za co ne.

     • No… Očividně ty o tom moc nevíš. Respektive vliv LHR na prodej. Mám okolo sebe dost těžařů a všici kupovali non LHR karty. Jakmile už nebyly, LHR už nekupovali, protože se jim to tak nevyplatilo. Takže ten vliv na prodej grafik to mělo vcelku velký.

      • Četl jsi ten link vůbec, to je deal na 100 tisíc gpu pro jednoho minera. A takových se udělalo mnohem víc v rámci řetězce Nvidia-Vendor-Miner. Jen o nich veřejnost neví.

       LHR se částečně hacklo asi po dvou, třech týdnech, šlo na tom krásně dělat dualmining více coinů, nemluvě o tom, že mnoho PoW coinů nebylo LHR vůbec omezeno. Letos se LHR prolomilo úplně a těží už ETH na 100% Pak třeba mineři co znám já skupovali po stovkách LHR karty a měnili to s gamerama za původní bez limitu, gameři byli rádi za novou kartu s novou zárukou a ještě k tomu dostali třeba litr do kapsy atd. atd..

      • Aznohh
       Ano četl jsem to. A co to bylo za karty? Byly to karty RTX3xxx karty? Nebo to byly ty těžební karty?
       LHR samozřejmě zafungovalo. Protože spoustu těch malých těžařů do toho nevidí a chcou jen zapojit, těžit a neřešit. Klepou se, aby nepřišli o prachy. A přesně ti teď ve velkém prodávají. A v podstatě sis to sám potvrdil svými slovy. Proč ti těžaři co znáš, měnili LHR karty za non LHR? Vždyť v tom podle tebe nebyl problém. Další věcí, kterou jsme viděli všichni v obchodech bylo, že karet skladem začalo postupně přibývat. Z mého okruhu byl o ty LHR malý zájem.
       Každopádně uznávám, že se nějaké takové kšefty udály. Každopádně v celkovém objemu to bude vcelku malé číslo.

      • Je jedno co to bylo, i kdyby mining, tak ty čipy mohly jít na herní karty a to i kdyby byly částečně vadné. LHR bylo od začátku profitabilní, jelo na 70% takže to kupovali i mineři. Non-LHR byly samozřejmě o chlup lepší. I teď (do ETH PoS) třeba 3060 LHR po poklesu krypto cen pořád nese litr za měsíc ve státech s rozumnou cenou elektřiny.

    • U Nvidie samozřejmě moc dobře věděli, kde ty karty končí. Spíš doufali v to, že krypto vlna bude natolik dlouhá, aby více vydělali a výdělek s rezervou pokryl ztrátu na konci vlny. Navíc takto mají výhodu v tom, že nemusí tak tlačit na termín uvedení svých karet a můžou tak lépe reagovat na konkurenci od AMD.

    • Tak za tento komentár, skláňam sa, klobúk dole 😀

     …btw. ale inak má vlastne pravdu, u Applu skutočne HW riešiť nemusí, Apple to už vyriešil (skoro) úplnou neupgraidovateľnosťou zaňho.
     Niet nad to si napríklad priplatiť 230€ za +256GB kapacity disku (Air 13″ M1 8GB RAM a 256GB vs 512GB SSD.)
     Alebo tú istú sumu – 230€ – za pridanie 8GB RAMky.

     • jj, zrovna nedávno jsem musel řešit uživatele s nějakým lehce postarším MB, který měl jen128GB SSD a samozřejmě mu tam nic nevešlo, protože MěkOS a jeho integrované appky generují tuny balastu (např. gigabajty logů u mailu za pár týdnů do nějakého obskurního adresáře), kterými zabírá místo. První problém byl vůbec najít, kde to obsazené místo vlastně je, takže terminál -> sudo -i -> du -sh /* …. a postupně scházet do podsložek.

      Člověk by řekl, že takovou uživatelsky běžnou činnost zvládne klikáním a hlavně by to ten „nejvyspělejší OS na světě“ měl umět sám o sobě, jenže maximum co umí, je „Jabko + I“, což je ekvivalent alt+enter na Windowsech (které to neumí úplně stejně, ale tam stačí Win+E a do adresního řádku napsat %TEMP% a jste tam, kde potřebujete a nemusíte hledat po celém disku)

  • Lmao, ano jistě, čekal to úplně každý až na Nvidii samotnou. 😀
   „Second quarter revenue is expected to be approximately $6.70 billion, down 19% sequentially and up 3% from the prior year, primarily reflecting weaker than forecasted Gaming revenue.“

  • Aj keby najbližšie 2 roky predávali „len“ súčasné Ryzeny 5000 a naplno ešte „neviditeľné“ Ryzeny 6000 v notebookoch tak porastú…
   Príchodom nových Ryzenov za pár týždňov to bude len a len lepšie (a keď sa podaria grafiky či už NV alebo AMD tak si veľa ľudí odôvodní aj nákup novej platformy)

  • Myslím si, že AMD poroste v rámci CPU ještě slušně. Jejich největší výhodou je dlouhá životnost desek. No a nesou se zvěsti, že do AM4 budou ještě další CPU. Takže kdo ještě nepřešel teď, přejde později a nebo koupí rovnou novinku.

 2. AMD tlačí na Intel… tak by som očakával, že to bude aj ceny tlačiť dole, ale prd. Ešte si môžu dovoliť zdražiť ako už Intel avizoval o 20% na jeseň a nové AMD tiež asi nebudú práve lacnejšie …wtf?

  • Ano AMD tlačí na Intel a Intel je díky tomu tlaku ve ztrátě. AMD netlačí na snížení ceny. Má lepší zboží a proto si může se chovat jako v minulosti Intel. Šroubuje ceny nahoru. Dokud Intel nezačne vyrábět srovnatelné zboží tak ceny budou růst.

   • Ok, ale IMHO.. keby Intel nemal výkonovo „srovnatelné zboží“ tak by skorej zlacňoval ako kedysi amd FX cpu a nie zdražoval, či ako si to predstavuješ? Skorej asi arogantne predá všetko, tak má v pipke …ale potom ten nadpis, „AMD tlačí na Intel“ je skorej autorovo zbožné prianie 🙂

    • Jenže výkon není vše, že. Intel ale doposud měl výhodu větší výrobní báze a kapacity, takže i když vyráběl pečící kafemlejnky, tak prodával, byť tedy jen lowend a střední třídu. To se mu ale vymstilo na poklesu marží, což bylo predikovatelné kvartály dopředu. Jenže on to ještě není konec, AMD navyšuje kapacity a šlape na plyn ve vývoji, a to je pro Intel smrtící kombinace, protože při svém záběru a velikosti potřebuje poměrně vysokou marži. Takže to arogantní navyšování ceny mohlo fungovat ještě před rokem, ale teď si myslím, že to nezafunguje. Uvidíme, jestli to tak bude. Za mě je ale titulek v pořádku, protože odpovídá situaci, Intel je v hluboké defenzivě, a bude mít co dělat, aby to zvrátil, protože co produkt, to průšvih v poslední době.

      • Z historie známe jak AMD umí přežít prakticky bez obratu(zisku), v případě Intelu si tím nejsem moc jist.

      • PetebLazar:
       Z historie víme, že AMD přežila jen díky rozprodávání sama sebe. Za posledních 20 let (2001-2021) stoupl počet akcií skoro 4x a k tomu prodalo své fabriky,
       Intelu za tu dobu naopak počet akcií o 39 % klesl a fabriky budoval jak na běžícím páse. Tedy asi není moc důvodů, aby Intel nepřežil i hodně nepříznivé období. Začít se chovat jako AMD v těch neúspěšných letech dokáže každý. Fakt na tom není nic k obdivování.

      • RH: Uvidíme.. 😁
       Ale s ohledem na tu 52mld injekci z eráru asi neuvidíme…

      • RH: Díky svým fabrikým Intel může přežít. Jako dodavatel pro OEM výrobce kancelářských PC, embeded zařízení … a vládních zakázek.

       Na to ty procesy 14nm, Intel 7 a Intel 4 stačí.

      • Radek Holeček je otázka, jak dlouhé ztrátové období si Intel reálně může dovolit, protože velká firma má také velkou režii. AMD přežilo tím, že zeštíhlilo managment a omezilo některé výdaje, včetně omezení vývoje grafik. Intel má aktivit víc, ale stejně to nestačí. Je otázka, jestli dokáží udělat, co je potřeba, nebyla by to první velká firma, která nestihla správně reagovat a skončila.