AMD Tonga přijde v srpnu a objeví se v Radeonu R9 280

0

O připravovaném grafickém jádře Tonga se již ví poměrně dost. Počátkem června vyplavaly na povrch informace o fyzických vlastnostech jádra, které by podle dostupných informací mělo mít 2048 stream procesorů architektury GCN 2.0, 128 TMU a 32 ROP jednotek. Jádro by pak mělo komunikovat prostřednictvím 256bitové sběrnice s pamětmi GDDR5 o kapacitě 2 GB, avšak je pravděpodobné, že se objeví také modely s dvojnásobnou kapacitou paměti. Jenže tímto končí informace spolehlivé alespoň do určité míry.

R9 280

Většina zpráv hovoří o tom, že se jádro Tonga objeví v Radeonu R9 280, kde nahradí méně efektivní jádro Tahiti. Někde se píše také o tom, že se objeví také v R9 280X, ale to je asi nepravděpodobné – i vzhledem k tomu, že hlavním soupeřem by měla být GTX 750 ti a jádro GM107. Dále se šíří zvěsti o Radeonu R9 275X, ale do jaké míry jsou pravdivé, to je otázka.

O jádru Tonga jste si již mohli přečíst:

Jádro Tonga je velmi podobné čipu Tahiti (2048 stream procesorů GCN 1.0, 128 TMU, 32 ROP), avšak kvůli užší paměťové sběrnici (méně paměťových čipů na kartě) a nižší spotřebě by měly nové karty mít nižší výrobní náklady.

 

Zajímavou informaci však přinesla čínská odnož serveru VR-Zone, podle níž by jádro Tonga mělo být vyráběno pokročilejším 20nm procesem. Jiné weby uvádějí, že výroba bude probíhat na stávajícím 28nm procesu. Definitivní rozuzlení se tedy teprve dozvíme, ale scénář s novějším 20nm výrobním procesem se nezdá příliš pravděpodobný.

Zdroj: VR-Zone 1, 2, WCCFTech

Ohodnoťte tento článek!