AMD transformuje, z GPU Radeon je samostatná divize. Chystá se změna vlastníků?

0

Z analýz tržních podílů grafických karet za poslední čtvrtletí vyšlo, že se podíl Radeonů propadl na nejnižší procenta za dlouhou dobu. Možná i toto byl impulz pro reorganizaci grafické části společnosti, kterou AMD včera oficiálně oznámilo. Ta zčásti vrátí zpátky míru, do jaké byla grafická divize, tedy bývalá firma ATi, asimilována do jedné společnosti s původním AMD. Nyní se část firmy tvořící Radeony ve firmě opět shromáždí do vlastní vyčleněné divize, což je na první pohled změna jen organizační. Na druhou stranu by ale mohlo jí i o předstupeň k jejímu – byť zatím neplánovanému – prodeji.

Do dnešního dne mělo AMD dvě divize: Computing and Graphics, což v podstatě znamená čipy pro PC a spotřebitelskou sféru, a Enterprise, Embedded a Semi-Custom, což jsou zase produkty pro nespotřebitelské segmenty – servery, zakázkové čipy pro výrobce konzolí nebo profesionální GPU FirePro. Vývoj, výroba, ale i marketing technologií kolem GPU a grafických architektur byl tím pádem tak trochu rozbit a měl nad sebou vícero paralelních manažerů. Nyní AMD uspořádání změní tak, že grafickou technologii vrátí do třetí svébytné divize, nesoucí jméno Radeon Technologies.

AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích

Změny zřejmě budou zprvu organizační, neboť architektury GPU budou nadále přítomny také ve většině procesorů. Důležité ale asi bude, že divize bude mít nyní jednoho ředitele a management plus vlastní strategii, což by mělo jejímu byznysu a fungování jen prospět. Jejím vedoucím se stává Raja Koduri v roli „šéf architekta“. Zároveň ale vedoucí Radeonů bude mít větší slovo v celku AMD, neboť Raja Koduri zároveň povýšil do funkce senior vice prezidenta, formálně podléhající už jen rozhodnutím vrchního šéfa celé firmy.

Tím pádem by program Radeonů mohl mít větší prostor a při štěstí na správného šéfa (doufejme, že Raja Koduri zde uspěje) i lepší a více akceschopné vedení. Technologie GPU sice kromě samotných grafických karet budou stále přítomny v čipech obou dalších divizí, ale ty by asi nyní měly být více v pozici „klientů“ grafické divize.

Raja Koduri (Zdroj: AnandTech)
Novopečený šéf Radeonů Raja Koduri

Vyčlenění GPU do samostatné divize, jakkoli by z počátku bylo formální, ovšem vzhledem k současné finanční situaci AMD vede také k myšlenkám na možný rozpad nebo rozprodej částí firmy. Na první pohled může vytvoření svébytné divize Radeon vypadat jako když ne příprava, tak předpoklad pro potenciální prodej nebo osamostatnění grafického byznysu. Proti tomu je ale třeba namítnout, že procesorová stránka AMD zůstává na GPU Radeon stejně závislá jako předtím a naopak – větší část GPU, kterou firma prodává, je integrovaných v procesorech, případně v konzolových APU. Jak GPU, tak CPU jsou vyvíjena k integraci do jedněch stejných čipů, což by muselo být při případném rozdělení na nezávislé společnosti nějak vyřešeno.

 

 

Koupí (část) AMD vlastníci Dellu?

Tyto scénáře zřejmě ještě nejsou na pořadu dne. Z toho, co víme, AMD zatím nic balit nechce, má roadmapu grafických karet, a z úniků máme představu také o dlouhodobějších plánech v oblasti CPU a APU (na platformě AM4, ale i v serverech). Shodou okolností ve stejné době jako tato oficiální zpráva se objevily také méně ověřené drby o jiných možných změnách ve firmě, které by mohly zajistit financování na dokončení přerodu, jehož efekty se mají začít projevovat počínaje následujícím rokem.

O vstup do firmy se podle informací, publikovaných webem Fudzilla, totiž zajímavá investiční skupina Silver Lake. Jedná se o stejný subjekt, který měl na svědomí nedávné stažení (tedy fakticky odkup) Dellu z akciového trhu. Silver Lake by údajně mohl mít zájem na uchvácení určitého podílu ve firmě (podle Fudzilly 20 %). Pokud by tento podíl byl koupen formou kapitálového vstupu, pak by taková injekce mohla AMD zajistit finanční polštář na přechodnou dobu (tedy v praxi do doby, než se ukáže, zda po restrukturalizacích a uvedení nové „post-bulldozerovské“ architektury může stát na vlastních nohách a být stabilně ziskové).

Tento údajný záměr ovšem ještě není hotovou věcí. Informace o akvizici či investicích do AMD se objevují periodicky, takže statisticky vzato je asi lepší jim nevěřit, dokud nejsou oficiální. Nejde jen o to, že zpráva může být nepravdivá. Velmi reálná je také možnost, že podobná jednání s různými subjekty skutečně probíhají, ale jednoduše nedospějí dále, investor si věc rozmyslí, nebo potenciální kupec nenabízí dost dobré podmínky. Podle Fudzilly ovšem zprávu o transakci potvrdilo větší množství zákulisních zdrojů, tak tentokrát možná k něčemu dojde. Takovýto investorský vstup by asi pro neporušený chod firmy byl výhodnější, než skutečná akvizice, která obvykle vede spíše k paralyzujícím otřesům.

Zdroje: AMD, Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!