AMD Trinity: jednotlivé modely v detailech

0

Před pár dny odhalil server DonanimHaber letošní roadmapu AMD. Nyní přidává podrobnosti o chystaných modelech APU s jádrem Trinity. Dozvíte se tedy frekvence jednotlivých variant, i specifikace jejich integrovaného grafického jádra.

Jak již bylo řečeno v předchozí novince, nejvýkonnější APU budou nově soustředěny do série AMD A10. Vždy nejvýkonnější varianta ve třídách A10/A8/A6 má v názvu písmeno K, které označuje odemčený násobič. techPowerUp se pozastavuje nad tím, že v nabídce už nenajdete žádné tříjádrové APU. To má jednoduché vysvětlení:Trinity má procesorová jádra architektury Piledriver (vylepšený Bulldozer), jehož dvoujádrové moduly lze vypínat pouze celé.

Dvoujádrové modely ale mají zároveň jen jeden megabajt cache namísto čtyř, jakoby snad kódové označení Trinity ukrývalo dva čipy (ten druhý, slabší, by nesl pouze dvě procesorová jádra a GPU se 192 SP). Navíc právě u dvoujader ještě není rozhodnuto o finálních frekvencích, jakoby tyto čipy měly přijít později. Dává to smysl, ostatně i Intel má dvě varianty Sandy Bridge, k AMD nám ale tento postup příliš nesedí.

Pouze řada A10 má plně funkční grafické jádro, které se chlubí 384 stream procesory. Ale nebojte, ve skutečnosti bude Radeon HD 7660D výkonnější (podle starších zpráv dokonce o polovinu), než Radeon HD 6550D v Llanu, který má stream procesorů 400. GPU v Trinity ale používá výpočetní jednotky VLIW-4 namísto VLIW-5, a těch je v čipu o 20 % více (96 proti 80). O další zvýšení výkonu se postará o čtvrtinu až třetinu vyšší frekvence, dle modelu 760 nebo 800 MHz oproti 600 u Llana.

Zdroj: DonanimHaber

Ohodnoťte tento článek!