AMD ukázalo aktualizované mobilní a serverové roadmapy na rok 2013

0

Na konferenci AFDS 2012 (AMD Fusion Developer Summit) se procesorová dvojka podělila o své plány na tento a příští rok. Tzv. roadmapy představil technologický ředitel Mark Papermaster. Konkrétně jde o plány na poli CPU a APU pro servery a mobilní platformy. Mnohé už sice známe z předešlé várky informací, došlo však k několika zajímavým změnám.

Slajdy přebíráme od webu The Tech Report. Začněme u mobilních platforem. Docela stručná tabulka při bližším pohledu odhaluje zajímavé informace. Najdeme na ní platformy Kaveri, Kabini a Temash. U všech tří přijde ke slovu 28nm výrobní proces a integrovaná grafika architektury GCN. Kaveri, která nahradí platformu Trinity pro notebooky a „ultrathiny,“ si polepší na CPU architektury Steamroller. Kabini pro netbooky a levné notebooky zase dostane CPU nové architektury Jaguar, která je následníkem starší architektury Bobcat. Jaguar se dostane i do platformy Temash pro tablety a jiná kompaktní zařízení.

Mobilní roadmapa AMD na rok 2013 (AFDS 2012)

AMD ovšem oproti starším sdělením či únikům změnilo parametry těchto APU. Nejvýraznější změnou je navýšení počtu procesorových jader u obou jaguárů. Zatímco informace z února přičítaly APU Temash dvě procesorová jádra, nový slajd již sděluje, že pro tablety bude mít AMD i čtyřjádrovou verzi. U APU Kabini pak již AMD nadále uvádí pouze čtyřjádro, dřívější zmínka o dvoujádrové verzi zmizela. Stejná situace panuje i u dražšího Kaveri, slajd počítá již jen s čtyřjádry. Je však možné, že AMD později dodá na trh částečně deaktivované vadné čipy.

Novinkou je, že v roce 2013 již budou všechna APU používat balení BGA pájené na desku, čímž u AMD v mobilním segmentu zcela skončí procesorové sockety. Změna by obecně měla pomoci dosáhnout i u běžných notebooků kompaktnějších rozměrů. A zároveň doznávají změn hodnoty TDP, s kterými platformy počítají. U Temash jde o 3,6 až 5,9 W (vyšší hodnota pravděpodobně platí pro čtyřjádro). Kabini zůstane u spodní hodnoty 9 W, ovšem vyšší modely (tedy obdoba dnešní řady E) půjdou až na 25 W. Díky tomu by se u čipů této kategorie mohl podstatněji zvednout výkon. Změna TDP „postihne“ i Kaveri, ovšem v pozitivním směru. Zatímco 35W modely zůstanou, TDP u nízkonapěťových verzí klesne z dnešních 17 W na 15 W. Teoreticky by to mělo pomoci výdrži kompaktních notebooků.

Serverová roadmapa AMD 2012-2013 (AFDS 2012)

Na serverové frontě se toho mnoho nemění. Platformy G34, C32 a AM3+ zůstávají. Také o příchodu architektury Piledriver v roce 2013 (ovšem v rámci stejné platformy) se již vědělo. Známá byla i kódová jména budoucích Opteronů, tedy Abu Dhabi (G34), Seoul (C32) a Delhi (AM3+). Jak vidíte ze slajdu, nebudou se měnit ani počty jader. Nově však AMD na plánu vyznačilo příchod nových platforem založených na 28nm čipech. To by mělo nastat s rokem 2014. Všimněte si, že vedle klasických CPU se tou dobou do serverového segmentu standardně podívají i procesory typu APU, tedy s integrovaným GPU.

 

Mnohé z vás asi vůbec netěší opomenutí desktopu. Ať už jej vynechal jen Tech Report, nebo samotné AMD, absence informací o budoucích plánech AMD na této frontě není zrovna příjemná. Ze serverové roadmapy lze vydedukovat, že Socket AM3+, který evolučně vychází ještě z dob socketu 939, čeká konečná v podobě 32nm procesorů architektury Piledriver. Přechod na 28nm výrobní proces koncem roku 2013, či v roce následujícím již spadá pod označení „nové platformy“. Totéž platí pro nasazení architektury Steamroller, do socketu AM3+ pasovat nebude.

Není však vůbec jisté, zda AMD vůbec uvede nový socket společný pro vyšší desktop a levné servery, jako je tomu dnes u platformy AM3+. Je možné, že do budoucna zůstane AMD jen u jediné desktopové platformy, té pro APU. Tento socket by teoreticky mohl pokrýt i trh, který dnes obsluhují Opterony řady 3200 pro socket AM3+. Jelikož však neznáme roadmapu pro desktop, nevíme, zda půjde o socket FM2, nebo AMD pro 28nm Steamrollery opět přijde s novou, nekompatibilní platformou.

Zdroj: The Tech Report

AMD ukázalo aktualizované mobilní a serverové roadmapy na rok 2013

Ohodnoťte tento článek!