AMD ukázalo APU Kaveri i socket FM2+. Asi je ámen s kompatibilitou [Computex]

0

Jež pár dní víme, že APU Kaveri se sebou opět přinese nový socket, nazvaný FM2+. Na veletrhu Computex 2013 společnost AMD oficiálně uvedla desktopová APU Richland (již jsme přinesli recenzi grafického jádra nejrychlejšího modelu A10-6800K). Vedle toho ale také veřejně ukázala, jak bude čip Kaveri vypadat. Co je nejzajímavější: máme fotografie spodní strany pouzdra s piny i obrázek nového socketu. Jak uvidíte, jedná se o důležitou informaci vzhledem k otázce kompatibility mezi socketem FM2+ a současnými deskami s paticí FM2.

Fotografie přebíráme z webů ComputerBase a italského Bits and Chips. Při pohledu na spodní stranu pouzdra můžete najít dva nové piny, které odpovídají zmenšení slepých plošek na novém socketu (na fotografii je na něm vylisováno označení FM2b). Toto uspořádání znamená, že čipy Kaveri nezasunete do socketu FM2, kde pro nově přidané piny nejsou patřičné dírky. Nově by měl mít procesor celkem 906 pinů.

Vzorky APU Kaveri (FM2+ a BGA)
Vzorky APU Kaveri (FM2+ a BGA)

Rozložení pinů naopak nebrání vložení Richlandů či APU Trinity do socketu FM2+, a tuto kompatibilitu AMD údajně také oficiálně potvrdilo přítomným novinářům. Bohužel, kompatibilita nových desek se starými CPU zdaleka nebude tak užitečná, jako by byla možnost upgradu na novou generaci APU.

  Čipy a socket FM2+ a FM2
Čipy a socket FM2+ a FM2 

Na obrázcích můžete vedle desktopového Kaveri schovaného pod klasickým rozvaděčem tepla také vidět verzi čipu se sníženou spotřebou pro kompaktní mobilní zařízení a notebooky. Jde o pouzdro BGA určené k pájení na desku a podobné již AMD používá u generací Trinity a Richland.

Vzorky APU Kaveri (FM2+ a BGA)Vzorky APU Kaveri, spodní strana

Co se špatných zpráv o kompatibilitě týče, existuje ještě jistá šance, že se podoba finálních čipů změní a piny bránící instalaci do staré patice nebudou vyvedeny. Máme-li věřit vyjádřením představitelů firmy z doby zhruba před měsícem, tato otázka tehdy ještě nebyla uzavřena. Jedná se však spíše o teoretickou možnost; pravděpodobnější je, že sériové procesory budou stejné. Prozatím je tedy třeba počítat s tím, že Kaveri do současných desek nevložíte.

 

Na Computexu už byly k vidění dokonce i první desky pro nadcházející platformu. Na fotce se můžete pokochat modelem A78F2-TI z dílny ECS. Jde o desku formátu Thin Mini-ITX, určenou k zástavbě do extrémně nízkých skříní či ještě spíše počítačů typu all-in-one. Nový je na ní také čipset A78X, nicméně ten je schován pod pasivem. Vidět bohužel není ani procesorová patice.

Základní deska ECS A78F2-TI pro socket FM2+
Základní deska ECS A78F2-TI pro socket FM2+

Zdroje: ComputerBase, Bits and Chips

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář