AMD ukázalo Radeon s dvěma GPU Fiji. Má dva osmipiny a PCB dlouhé jen 25 cm

0

Po nějakou dobu byla duální grafika na bázi GPU Fiji pouze záležitostí drbů, nicméně v úterý AMD potvrdilo, že tuto svou tradici neopustí a že dvojčipový model postaví i s nejnovějším procesorem Fiji a pamětmi HBM. Pro duální Fiji AMD na rozdíl od karty Radeon R9 Fury X a kompaktního Radeonu R9 Nano nezveřejnilo žádné parametry, paradoxně ale oficiálně ukázalo něco, co se obvykle na internetu hned tak brzo neprovalí: hotové holé, ale plně obydlené PCB této grafiky.

Kartu ukázala novinářům přímo Lisa Su a do světa se tak dostalo vícero různě kvalitních fotografií. Karta byla podle všeho plně osazená a možná i funkční – nechybí napájecí obvody (dvě zřejmě šestifázové kaskády), ani dva exempláře GPU Fiji s HBM na křemíkových interposerech. Vprostřed karty lze pak na detailnějších fotografiích identifikovat můstek PLX 8747, rozdělující rozhraní PCI Express ×16 mezi obě Fiji. I když kvůli rozměrům pouzder s čipy bude karta větší než Radeon R9 Fury X, je délka PCB stále spíše menší a nedosahuje rozměrů některých konvenčních jednočipových modelů. Velmi hrubým odhadem mi to vychází na něco kolem 24 až 25 cm, ale uvidíme.

Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: PC Perspective)
Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: PC Perspective)

Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: Legit Reviews)
Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: Legit Reviews)

Na kartě lze vidět čtyři obrazové výstupy; zdá se, že AMD nabídne stejnou kombinaci portů jako u R9 Fury X: trojici DisplayPortů a HDMI. Stejné jsou nelogicky také napájecí konektory, omezené jen na dvojici osmipinů (každý dodává 150 W). To však nemusí překvapovat: stejně to AMD udělalo s Radeonem R9 295X2, který má také vyšší příkon, než specifikace těchto přípojek umožňují. Toto řešení firma údajně zvolila proto, aby uživatelé neměli problémy s absencí potřebného počtu konektorů (zejména pokud by měli karty dvě). Je ale nutné dát pozor na to, aby 12V větve zdroje nadlimitní hodnoty proudů podporovaly. TDP karty tedy z konfigurace napájecích konektorů nevyvozujte.

Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: AnandTech)
Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: AnandTech)

Web PC Perspective při této příležitosti publikoval ještě jednu fotografii, která už nepocházela z prezentace na E3, ale naopak z pokoutních zdrojů; redaktorům ji údajně poslal anonymní zdroj. Vidět na ní můžete PCB duálního Fiji i se záslepkou (horní patro je perforované, ve finále ale možná bude plné jako u R9 Fury X). Na desce jsou ale osazené věžové chladiče pro CPU a na napájení a můstku poměrně velké pasivy. Evidentně jde tedy o zkušební prototyp s improvizovaným chlazením místo vodníka, s nímž se bude grafika ve finále prodávat. Podle webu PC Perspective je vysvětlení takové, že s těmito chladiči se karty testují. Duální Fiji – snad Radeon R9 Fury X2, finální jméno ale zatím nikde nepadlo – má jít na trh až na podzim, takže jeho na míru přizpůsobené vodní chlazení možná ještě připravené.

Radeon s dvěma GPU Fiji. Takto jsou údajně karty testovány, než dostanou vodní blok (Zdroj: PC Perspective)
Radeon s dvěma GPU Fiji. Takto jsou údajně karty testovány, než dostanou vodní blok (Zdroj: PC Perspective)

Podle toho, co zaznělo na konferenci v úterý, by měla být duální grafika s GPU Fiji srdcem kompaktního herního PC Project Quantum, které AMD také představilo. V prezentaci explicitně padlo, že uvnitř této činky mají být GPU dvě, nicméně se mi nezdá, že by se do daného šasi mohlo vejít toto PCB. Pokud se ale podíváte na video, které AMD publikovalo, je v prototypu, na němž inženýři pracují, jen jednočipová karta, jejíž PCB je stejně dlouhé jako deska Mini-ITX (17 cm).

 

Rovněž vodní blok vypadá, jako by byl konstruován pro jediné Fiji (na videu to je vidět v časech 1:39 a 2:27). Prototyp se nicméně může lišit od finálního stroje, případně AMD může mít ještě druhou, větší verzi šasi (či kratší verzi duálního Fiji – buď s čipy těsně vedle sebe, nebo po obou stranách desky, což by ale byla hodně velká kuriozita).

Zdroje: PC Perspective, Legit Reviews, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!