AMD útočí na profesionální trh. Grafika FirePro W9100 má čip Hawaii a 16 GB RAM

0

Trhu s PC a pro ně určeným hardwarem se příliš nedaří, což se v uplynulých dvou letech společnosti AMD docela podepsalo na finančním zdraví. Šéf Rory Read proto vytyčil strategii, dle níž je třeba podstatný díl tržeb nutno čerpat z jiných sektorů – vedle konzolí a embedded také v oblasti profesionálních grafik FirePro. V tomto lukrativním segmentu mají karty Quadro od Nvidie značnou převahu, AMD zde ale míní posílit a přilepšit tak rozpočet. Možná mu k tomu pomůže nová karta FirePro W9100, kterou firma včera ohlásila.

V souladu se zaběhnutým značením je FirePro W9100 grafikou pro pracovní stanice. Tento model je první profesionální kartou, do které AMD použilo nové GPU Hawaii, uvedené na podzim v Radeonech R9 290/290X. Novinka má být schopna při výpočtech s dvojitou přesností vyvinout výkon přes 2 TFLOPS, s jednoduchou pak přes 5 TFLOPS.

Vedle hrubého výkonu ale může nabídnout také jiný trumf: paměť osazenou na kartě. FirePro W9100 totiž nese rekordních 16 GB paměti GDDR5. Pro srovnání, model W9000 s čipem Tahiti si ještě musel vystačit s 6 GB. Velká paměť umožňuje zpracovávat úlohy s větším množstvím dat a náročností, pro některá použití tedy může být příchod 16GB akcelerátoru docela zásadní. Nvidia Quadro K6000 končí na 12 GB, čipu Hawaii s 512bitovou sběrnicí se tak vyrovnat nemůže.

AMD uvádí profesionální grafickou kartu FirePro W9100 s 16 GB paměti
AMD uvádí profesionální grafickou kartu FirePro W9100 s 16 GB paměti

AMD zatím neprozradilo parametry karty. Mělo by být založena na plně aktivovaném GPU Hawaii, tedy s 2816 stream procesory. U Radeonu R9 290X AMD udávalo, že teoretický výpočetní výkon činí nějakých 5,6 TFLOPS. Nevím, jak AMD k číslům pro FirePro W9100 došlo, pokud by ale byla srovnatelná, pak základní takt GPU může být snížen zhruba o 10 % (tedy snad na nějakých 900 MHz). Paměťová propustnost má být dle slajdů vyšší než 300 GB/s, takže paměti dost možná zůstaly na stejném taktu jako u Radeonů: 5 GHz efektivně.

Zajímavý je údaj o výkonu v dvojité přesnosti, který je někde mezi polovinou a třetinou výkonu v přesnosti jednoduché. Přesně třetinový výkonnostní postih vykazuje čip GK110 Nvidie, poloviční rychlost pak měl čip GF100, tedy spotřebou trápené Fermi. Možná tedy i Hawaii počítá dvojitou přesnost s 50% výkonem (to by bylo hodně dobré), nicméně čísla nejsou přesná ani dobře dokumentovaná, a tak bych zde zatím se závěry počkal. Mimochodem – Radeony R9 290X mají v dvojité přesnosti jen osminový výkon, takže to vypadá, že AMD napodobilo Nvidii a u spotřebitelských herních grafik výkon v FP64 uměle omezilo.

 

Na záslepce má FirePro W9100 osazeno šest video výstupů a všechny jsou v kompaktním provedení mini DisplayPort. Podle AMD má karta na všech šesti výstupech zvládnout 4K obrazovku (podporován je pochopitelně DisplayPort 1.2). Chladič karty pak vypadá poměrně podobně tomu, co AMD použilo na referenčních Radeonech, jedná se tedy o konstrukci s radiálním ventilátorem, který tlačí vzduch skrz pasiv a záslepkou ven z počítače.

Aktualizováno: Web Bright Side Of News* publikoval galerii fotografií karty (prohlédnout si ji můžete zde). Na snímcích lze vidět, že FirePro 9100 se bude napájet šestipinovým a osmipinovým konektorem.

Faktické uvedení karty FirePro W9100 na trh má AMD údajně provést už brzy, zatím ale ještě vypuštěna není a přesný termín vydání AMD pořád tají. FirePro W9000 stálo při uvedení 3999 USD, lze tedy asi čekat, že podobně drahá bude i karta W9100 s čipem Hawaii. Mimochodem, na profesionálním trhu teď údajně AMD s kartami FirePro drží asi 18 % trhu, takže má co dohánět. Zároveň to ale znamená, že má v tomto výnosném segmentu velký potenciál k růstu, pokud se mu podaří zákazníky oslovit.

Zdroje: AMD, AnandTech

AMD útočí na profesionální trh. Grafika FirePro W9100 má čip Hawaii a 16 GB RAM
Ohodnoťte tento článek!