AMD uvádí Radeon R9 295X2. Má nejvyšší výkon, slušné teploty a nízkou hlučnost

0

Jak již uváděly uniklé informace, uvedla dnes společnost AMD na trh grafickou Radeon R9 295X2, založenou na dvou čipech Hawaii. Od karty, prý kódově označované Vesuvius, se původně zas tak mnoho nečekalo, neboť její předchůdce Radeon HD 7990 se s příliš velkým ohlasem nesetkával. Zdá se ale, že se firmě podařilo překvapení. Radeon R9 295X2 sklidil v prvních recenzích dobrá hodnocení coby nejrychlejší karta současnosti, zároveň má ale díky vodnímu chlazení překvapivě dobré provozní vlastnosti.

Specifikace karty unikly minulý týden, takže je zde jen zrekapitulujeme: oba čipy Hawaii běží na taktu 1018 MHz a aktivních mají všech 2816 stream procesorů (teoretický výkon je 11,5 TFLOPS). Každé z GPU má k dispozici 4 GB paměti GDDR5 na 512bitové sběrnici a taktu 5 GHz. Celá karta má typickou spotřebu uvedenu v hodnotě 500 W, napájí se ale jen dvěma osmipiny – údajně proto, že tři konektory by komplikovaly zapojení dvou těchto dvojčat do CrossFire.

AMD uvádí Radeon R9 295X2
AMD uvádí Radeon R9 295X2

Co se naštěstí nepotvrdilo, je cena šplhající k dvěma tisícům dolarů, kterou koncem minulého týdne naznačoval obchod Webhallen. Karta bude nakonec stát 1499 USD, což je stále cena vysoká, nikoliv však zcela nemírná, neboť jde o ekvivalent dvou Radeonů R9 290X s pokročilejším, ale také nákladnějším chladičem. Jde také o poloviční sumu oproti tomu, co bude chtít Nvidia za svůj Titan Z. Oficiální evropská cena má být 1099 EUR, v tom však není zahrnuta daň z přidané hodnoty. V obchodech Radeon R9 295X2 ještě ale nenajdete – dnešní uvedení je tzv. papírové a fyzicky dostupné by karty měli být až později tento měsíc (podle webu AnandTech 21. dubna/apríla).

Oficiální specifikace karty Radeon R9 295X2
Oficiální specifikace karty Radeon R9 295X2

Na výsledcích nové karty má lví podíl chlazení. AMD upustilo od čistě vzduchového řešení a místo toho chladí GPU pomocí uzavřeného (bezúdržbového) vodního okruhu vyrobeného Asetekem. Každé z obou GPU má vlastní pumpu, a o odbourávání hojného tepla se stará externí 120mm radiátor, který se osadí ve skříni do pozice pro ventilátor. Teplo je díky tomuto řešení téměř cele odváděno mimo skříň, což by mělo značně ulehčit zbytku komponent a nárokům na systémové chlazení. Pro dochlazení ostatních komponent na kartě je mezi oběma pumpami osazen ještě ventilátor, který ofukuje vnitřek pouzdra. Tento větrák je červeně iluminován a stejnou parádu poskytuje i nápis Radeon na hřbetu karty.

Karta je dvouslotová a její délka činí 31 cm; šířkou nepřesahuje délku záslepky. Coby výstupy máte k dispozici jedno klasické DVI, vedle něj je pak osazena čtveřice portů Mini DisplayPort – celkem tedy můžete mít až pět monitorů. Vzhledem k vysokému hrubému výkonu je asi karta pro použití s více monitory skoro předurčena (pokud místo toho nebude spárována s monitorem o rozlišení 4K).

Dle recenzentů je Radeon R9 295X2 v současnosti nejrychlejším dostupným řešením na trhu, minimálně ve vysokých rozlišeních a 4K překonává i dvě GeForce GTX 780 Ti ve SLI. Podle webu PC Perspective navíc ovladače poskytují vyrovnanou snímkovou frekvenci a microstuttering je zvládnutý (v Battlefieldu 4 a Bioshocku Infinite prý i lépe než u SLI dvou GeForce, i když v jiných testech se výsledky liší).

AMD uvádí Radeon R9 295X2

Jelikož karta potřebuje v zátěži 500 W a krmí se jen dvěma osmipinovými konektory, je třeba opatrnost při volbě napájecího zdroje. Dle AMD by na přívodních kabelech neměly být použity žádné adaptéry a každý z konektorů musí být schopen dopravit do grafiky 28 A proudu, pokud jsou použity oddělené 12V větve. Pokud se oba konektory napájejí z jediné, stačí celkově 50 A. Samozřejmě ale musí zdroji zbýt pára i na další hardware napájený 12 V (zejména CPU). Dalším omezením je, že při CrossFire má mezi kartami být jeden slot ponechán volný, což je ale obecně dobrý nápad.

 

Příkon karty se pochopitelně projevuje i ve spotřebě sestavy – v zátěži například server PC Perspective naměřil o 80 W více než u SLI dvou GeForce GTX 780 Ti (663 W oproti 583 W, byť lze říci, že to jsou hodnoty v podobném měřítku). Co do hlučnosti se ale přesto vodníkem opatřená karta chovala lépe než testované GeForce ve SLI. To naznačuje, že hybridní chladiče u nejvýkonnějších grafik představují nadějný potenciál – zejména asi díky tomu, že vyvádějí teplo mimo prostor slotu externím radiátorem.

Na druhou stranu, tento potenciál by se lépe projevil s větším radiátorem, jelikož 120mm jednotka Radeonu R9 295X2 sice dokáže teploty udržet na poměry highendových grafik nízko (dle AnandTechu 71 °C v Crysis 3), nemá ale již velkou rezervu pro přetaktování. Na 75 °C by již měla teplotní ochrana snižovat takty. Prostor pro další zvyšování výkonu tedy není velký.

Zdroje: AMD, AnandTech, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!