AMD uvede Zen v Q4 2016. APU Raven Ridge prý má HBM a výkon jako konzole

0

Zatímco fanoušci Intelu měli letos k snídani Broadwell a k obědu Skylake (večeře v podobě Broadwellu-E byla ovšem odložena až někam k polovině roku 2016), příznivcům AMD slibuje větší hostinu stále až příchod architektury Zen. Panují neshody o tom, zda se firmě podaří ji vydat v příštím roce nebo až dokonce v roce 2017, protože jasný termín samo AMD nepřislíbilo. Web WCCFtech nyní tvrdí, že plány na první procesory – a poté APU – s architekturou Zen zjistil ze zákulisních zdrojů a příchod Zenu by podle něj měl přece jen nastat ještě příští rok.

Zen za rok touto dobou?

Podle tohoto webu má AMD za cíl, aby byly desktopové procesory na bází Zenu (Summit Ridge) na trhu před koncem roku 2016, někdy ve čtvrtém kvartále roku. Pravděpodobně to bude až na sklonku roku, ovšem údajně je v plánu ještě aspoň částečně zachytit nákupní sezónu. Pro to by bylo lepší uvedení a reálná dostupnost již v listopadu a ne až v prosinci, takže je možné, že Summit Ridge pro desky platformy AM4 se budou dát prvně koupit už třeba za rok v tuto dobu. Zaručit se to ale nedá a samozřejmě je zde vždy nebezpečí, že se plán nepodaří splnit kvůli chybám objeveným v křemíku, nepřipravenosti výrobního procesu nebo z dalších důvodů.

Procesor AMD FX

Podle WCCFtechu je jedno jádro Zen relativně kompaktní, takže osmijádrový čip není příliš velký (zda to znamená, že by mohlo být i menší, než osmijádrový Bulldozer s 315 mm², těžko říct). Počítá se údajně vedle osmijádrových modelů také s verzemi oříznutými na čtyři či šest jader, podobně jako v případě dnešních čipů FX. Cílem je prý konkurovat zejména mainstreamovým Core i3, i5 a i7 na platformě LGA 1151. Zajímavé je, že WCCFtech píše o plánech eventuálně vydat také modely s více jak osmi jádry. Čip Summit Ridge jich ale fyzicky má mít jen osm, takže je asi buď řeč o nějaké formě vícečipu (není ale moc pravděpodobné, že by se takový dal instalovat do stejného socketu), nebo o nějaké další generaci následující po prvním 14nm Summit Ridge.

Podle WCCFtechu mají mít procesory Summit Ridge kromě nového čipsetu daného platformou AM4 také integrované bezpečnostní funkce v hardwaru. Zde je patrně řeč o bezpečnostním koprocesoru PSP (či též Secure Processor), který mají v sobě současná APU.

Zen, ilustrační foto

 

APU na bázi Zenu prý mají výkon jako dnešní konzole, snad i HBM

Kromě Summit Ridge WCCFtech uvádí i něco k čipům APU, založeným na architektuře Zen. O těch je již od jara známo, že přijdou až v roce 2017 (příští rok bude ve znamení Excavatoru s čipy Bristol Ridge), patrně pod kódovým označením Raven Ridge. Podle WCCFtechu se prý od těchto APU dá očekávat grafický výkon srovnatelný se zakázkovými procesory konzolí Xbox One či Playstation 4. To by – potvrdí-li se informace – znamenalo docela vysoký nárůst hrubé síly a počtu stream procesorů na čipu. První z obou konzolí jich nese 768, druhá 1152.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Legit Reviews)
Paměti HBM na GPU Fiji (Zdroj: Legit Reviews)

Podle WCCFtechu AMD zároveň s tím pracuje na integrování rychlé paměti HBM do těchto APU. To by odstranilo největší slabinu jejich integrovaných GPU, propustnost pamětí, která omezuje již jejich současné generace, ne to již hypotetická GPU s o 50–100 % vyšším počtem shaderů. Ovšem WCCFtech upozorňuje, že HBM nemusí být přítomná na všech vydaných modelech těchto APU. Dost možná se objeví jen na nejrychlejších verzích, které také mohou být poměrně drahé (i když doufejme méně než desktopové modely Intelu s eDRAM). APU s HBM by se ale údajně měla objevit v roce 2017. Opět – za předpokladu, že přípravy nenarazí na problémy.

 

Informace bohužel nejsou doprovozené nějakými dokumenty a navíc je WCCFtech méně důvěryhodné médium něž někteří jiní vypouštěči zpráv tohoto druhu. Bohužel tak nelze vyloučit, že uvedené informace si někdo vymyslel/vyspekuloval, nebo někde něco popletl a tak podobně. Samotný redaktor upozorňuje, že celý rok před uvedením ještě není vše tesáno v kameni, neboť termíny se mohou změnit a problémy s výtěžností nebo cenou mohou zhatit například uvedení oněch APU s HBM. Na druhou stranu velká část těchto zpráv sedí s tím, co se objevilo z jiných zdrojů nebo logicky dává smysl.

Zdroj: WCCFtech

Ohodnoťte tento článek!