AMD uvedlo další server SeaMicro. Běží s Xeony i Opterony s jádrem Piledriver

0

Intel v současnosti na trhu serverových procesorů AMD docela tvrdě tísní. Procesorová dvojka má co dělat, aby vůbec nějak konkurovala současným Xeonům založeným na architekturách Ivy Bridge a Sandy Bridge. Jelikož to hrubou silou nejde, snaží se AMD najít jiné cesty. Jednou z jeho nadějí jsou mikroservery SeaMicro, dosahující vysoké hustoty procesorů díky sdílení úložišť a další infrastruktury. AMD tuto firmu koupilo na jaře a snaží se z ní vybudovat svou oporu na serverovém trhu.

Nejnovějším počinem AMD pod značkou SeaMicro je server SM15000. Je zajímavý tím, že jde o vůbec první model, v kterém budou sloužit procesory AMD, a to dokonce hned nové čipy s architekturou Piledriver. Předchozí modely totiž stavěly na Atomech či Xeonech. Konkurenční procesory nicméně budou pokračovat i v serveru SM15000. Zákazníci si totiž budou vedle Opteronů moci vybrat mezi Xeony architektury Ivy Bridge či Sandy Bridge a dvoujádrovými Atomy.

Mikroserver SeaMicro SM15000

SM15000 opět staví na modulární architektuře. Páteří celého serveru je propojovací logika Freedom Connect, do které se zapojuje 64 procesorových karet (nesoucích také přidružené čipové sady a paměť). SeaMicro nabízí čtyři druhy karet s různými procesory. Atomová verze používá čtyři čipy N570 (2 jádra s HT), z nichž každý má k dispozici 4 GB paměti DDR2. Xeonové karty mají už jen jeden procesor – jde o model E3-1260L (Sandy Bridge, základní frekvence 2,4 GHz, 4 jádra s HT), případně velmi podobný E3-1265Lv2 (Ivy Bridge, 2,5 GHz). V obou případech lze nainstalovat 8–32 GB paměti DDR3 s ECC do slotů SO-DIMM.

Mikroserver SeaMicro SM15000

A nakonec přicházejí opět jednoprocesorové karty se zatím neupřesněným Opeteronem. Ten má mít osm jader architektury Piledriver. Dle některých spekulací má jít o dvoučipový model s čtyřkanálovým paměťovým řadičem, to však dle mého názoru není pravděpodobné. Jeho základní frekvence bude 2 GHz, s turbo frekvencemi 2,3 GHz a 2,8 GHz. Oba použité Xeony mají TDP 45 W, takže vzhledem ke kompatibiltě očekávám stejnou hodnotu i zde. Pokud máte pocit, že Opteron nebude příliš atraktivní volbou, vězte, že má v rukávu skryté eso. Tyto procesorové moduly totiž budou podporovat dvojnásobné množství paměti, namísto 32 GB na jednu kartu rovnou 64 GB paměti DDR3 s ECC.

Mikroserver SeaMicro SM15000 - karta s procesorem Intel architektury Ivy Bridge

Mikroserver SeaMicro SM15000 - karta s procesorem AMD OPeron s architekturou Piledriver

SM15000 obsahuje 16 slotů (tzv. „fabric extender“) k připojení úložišť. K těm lze připojit tři druhy diskových polí. Nejvýkonnější FS 2024-S používá 24 2,5″ zařízení (pevných disků či SSD). FS 2012-L je naopak zaměřeno na kapacitu – pojme 12 2,5″ či 3,5″ disků o kapacitě až 4 TB. Tato pole mají výšku 2U. Pokud je třeba opravdu velké úložiště, nabízí SeaMicro pole FS 5084-L o výšce 5U, do kterého lze disků naskládat až 84. Celková kapacita je pak až 336 TB. Pokud tato pole připojíte k všem šestnácti slotům, dosáhne celkový úložný prostor hodnoty přes 5 PB.

Mikroserver SeaMicro SM15000

SeaMicro se chlubí, že SM15000 je nejefektivnějším serverem na bázi procesorů Xeon (je poměrně pikantní, že se divize AMD chlubí zrovna tímto). Díky své vysoké integraci a sdíleným komponentám se údajně při spotřebě 20 KW (jeden server s 16 připojenými úložišti) vyrovná sestavě serverů s dvojnásobnou cenou i spotřebou a rovnou trojnásobnými rozměry (což v serverovně rozhodně není zanedbatelné).

 

Servery jsou již k dispozici, tedy alespoň v některých variantách. Podle stávajících informací si budete muset počkat do listopadu v případě, že si za CPU vyberete Piledriver nebo Ivy Bridge. Osobně by mě docela zajímalo, zda lze v jednom serveru kombinovat uzly rozdílných architektur. Teoreticky by to mělo být možné, jelikož jednotlivé instance tvoří samostatné systémy. Zákazníci ale bude ve většině případů mít zájem spíše o konsolidaci, a heterogenní sestavu tedy asi zvolí málokdo.

Zdroje: X-bit labs, The Register, Bright Side Of News*

Ohodnoťte tento článek!