AMD uvedlo nový Radeon Pro Duo. S dvěma GPU Polaris 10 a 32 GB paměti GDDR5

2
Radeon Pro Duo (2017, čipy Polaris 10)

Minulý týden AMD vydalo refresh herních grafik Radeon se 14nm čipy Polaris, v nichž tato GPU vyhnalo na co nejvyšší frekvence, ovšem výměnou za zhoršení spotřeby – u referenčních RX 570 a RX580 o 30–35 W. Tento týden se ovšem stejná GPU objevila znovu naopak v úspornější roli s lepší efektivitou. Bude to však nikoliv v oblasti herních GPU, ale jen v profesionální sféře.

Včera totiž firma oficiálně oznámila profesionální kartu Radeon Pro Duo. Nepletete si, jméno je skutečně stejné jako u loňského duálního Fiji, ovšem grafika je nová. Jde tentokrát o duální model založený na 14nm čipech Polaris 10, jejichž pár je umístěn na společném PCB. Tentokrát je ale karta chlazená vzduchem, nikoliv vodou, a TDP je na střídmějších 250 W. To znamená, že se spotřebu obou GPU podařilo naopak docela sešněrovat. Na každou z „půlek“ odpovídajících zhruba Radeonu RX 480 totiž připadá jen 125 W, přičemž část ještě ve skutečnosti odebere PCI Express můstek, jehož spotřeba také nebývá úplně malá. Do tohoto modelu možná směřují ty nejkvalitnější z vyrobených čipů.

Nový 14nm Radeon Pro Duo tedy skýtá dvakrát 2304 stream procesorů, které mají takt maximálního turba 1243 MHz. Při této hodnotě by karta vyvíjela teoretický hrubý výkon 11,45 TFLOPS, nicméně kvůli TDP se asi reálně bude pohybovat na nižších taktech, pokud se zatíží obě GPU. Obě GPU mají svojí plnou 256bitovou paměťovou sběrnici s 7,0 GHz GDDR5. Propustnost tedy bude o osminu horší (224 GB/s) než u RX 480/580, ovšem kapacita zase lepší. AMD osadilo dvojnásobek RAM pro oba čipy a karta tak má celkem k dispozici 32 GB paměti GDDR5.

radeon-pro-duo-polaris-2Uživatelům bude nový Radeon Pro Duo poskytovat různé výhody novější architektury, jako je třeba lepší multimediální výbava proti čipu Fiji. Důležitá ale bude také podpora vyšších rozlišení obrazovek díky třem výstupům DisplayPort 1.4 (včetně podpory HDR) a jednomu HDMI 2.0a. Radeon Pro Duo bude podporovat 10bitovou hloubku a rozlišení 5K po jednom či dvou kabelech. Zvládne i obrazovky s rozlišením 8K (7680 × 4320 bodů), buď s pomocí jednoho kabelu DisplayPort a s 30 snímky za vteřinu, nebo se dvěma na plné snímkové frekvenci 60 Hz.

radeon-pro-duo-polaris-3Karta má poměrně dlouhé PCB, napájení jedním šestipinem a jedním osmipinem a dvouslotové chlazení. To je konvenčního typu s jedním radiálním ventilátorem, který prohání vzduch průběžným pasivem a záslepkou ven. Tato koncepce je sice hlučnější, ale bude lépe fungovat v pracovních stanicích, které nemusí mít tak dobré odvětrávání, jako herní sestavy. Radeon Pro Duo bude přitom určen především pro profesionální uživatele, tvorbu VR obsahu a podobná určení, nikoliv přímo pro hráče. Samozřejmě je s ním dostupná profesionální verze ovladačů s certifikacemi a AMD také na tyto karty dává prodlouženou záruku s nonstop podporou.

Karta byla odhalena na veletrhu audiovizuálních technologií NAB 2017, nicméně zatím ještě není fyzicky dostupná. V obchodech bude zhruba za měsíc, prodávat se začne koncem května. Doporučená cena je stanovena 999 dolarů, tedy poněkud méně, než za vodou chlazený Radeon Pro Duo na bázi čipů Fiji. U nás to v momentálním přepočtu a s DPH dělá cenu asi 30 000 korun.

AMD uvedlo nový Radeon Pro Duo. S dvěma GPU Polaris 10 a 32 GB paměti GDDR5

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Počítám, že vzhledem k výkonu Polaris architektury bude možná i pomalejší než FIji verze, proto bude levnější. Záslepnou budou asi nové technologie. Jen nechápu proč to nemohli udělat až s Vegou…