AMD už má první vzorky Zenu. Rané osmijádrové čipy prý běží na 3,0 GHz

0

Italský web Bits and Chips, který nás zásobuje hlavně zprávami o vývoji v AMD (i když alespoň v minulosti nebyla spolehlivost úplně dobrá), publikoval v pátek první benchmarky zřejmě osmihodinovko procesoru s architekturou Zen. Obrázky z Aidy64 nebyly ovšem moc důvěryhodné a jednalo se samozřejmě o aprílový fórek. Ovšem po jeho odeznění publikoval stejný web zprávu, dle níž jen část těchto vymyšlených testů byla smyšlená, a „zpráva“ měla reálné jádro.

Bits and Chips píše, že dle jeho zdrojů má AMD skutečně již vzorky osmijader založených na Zenu, což by měly být čipy Summit Ridge. Jedná se o ranou revizi A0 a někteří vybraní partneři by je již údajně měli mít v rukou. To zakládá možnost, že by se na internetu objevily i reálné benchmarky, pokud bude někdo drzoun a informace vypustí. Ovšem v tuto chvíli asi bude okruh vyvolených hodně úzký a silně střežený.

Toto A0 Summit Ridge má, pokud se Bits and Chips neplete, dokonce poměrně povzbudivé parametry. To, že AMD chystá osmijádro s údajně TDP 95 W (zatímco Intel s Haswellem-E a Broadwellem-E také na 14 nm potřebuje 140 W), vyvolávalo obavy, že konečné takty budou spíše nízké a „vykompenzují“ 40% nárůst IPC, který AMD slíbilo. To asi do jisté míry nastane, ale nemuselo by to vůbec být tak zlé. První vzorky, vyrobené na novém procesu 14LPP, totiž prý běží na 3,0 GHz. Nemají ovšem zatím aktivní turbo, takže kam až proces půjde vyšponovat, úplně jasné není. Finální takty by ale mohly být ještě lepší, například první vzorky Bulldozeru byly údajně podstatně níže taktované, než finální modely.

AMD Financial Analyst Day 2015
AMD Financial Analyst Day 2015

Bits and Chips spekuluje, že základní takt hotového Summit Ridge by mohl vylézt až k 3,7 – 3,8 GHz a turbo přes 4,0 GHz. Ovšem to jsou zatím skutečně jen dohady, na které se spolehnout nelze. Proces může mít někde nad 3 GHz náhlý strop, za nějž se nebude dát dobře škálovat, takže by Summit Ridge mohla klidně končit mnohem blíže 3,0GHz vzorku A0. I frekvence toho je ostatně nepotvrzená z dalších zdrojů, takže při extrapolování bych byl o to opatrnější a raději se nechal překvapit.

 

 

Serverové nativní šestnáctijádro?

Mimochodem, nejen od Summit Ridge jsou zřejmě již fyzicky dostupné první čipy. Insider, pohybující se zřejmě v jedné z partnerských firem, naznačil před časem na fóru SemiAccurate, že buď viděl, či slyšel o šestnáctijádrové verzi Zenu pro servery. Tu podle jeho informací nebude AMD realizovat jako slepenec dvou Summit Ridge, ale zřejmě má i separátní čip s osmi jádry, čtyřkanálovým řadičem pamětí a dvojnásobkem L3 cache (a také s dalšími řadiči, zřejmě jde o LAN a koherentní propojení). Spojením jen dvou z nich by pak asi mohla vznikat verze s osmi kanály DDR4 a 32 jádry, o níž prosákly zmínky minulý rok. V tomto případě měl vzorek ale takty údajně poměrně nízké – jak by se z vysokého počtu jader čekalo.

Zen, ilustrační foto
Zen, ilustrační foto

 

Jak moc můžeme těmto zprávám věřit, to je samozřejmě otázka. Zen je zcela nová architektura, od Bulldozeru a Bobcatu u AMD jde o nejradikálnější změnu. Implementaci tím pádem při prvním pokusu hrozí množství problémů či chyb, které mohou výkon, ale i prodejní frekvence výsledku pokazit. Zároveň je toto riziko spojené s přechodem na velmi odlišný výrobní proces – 14nm výroba u GlobalFoundries je totiž licencovaná od Samsungu, jde o jinou technologickou linii. A samozřejmě také půjde o první CPU od AMD navržené s 3D tranzistory typu FinFET a pro novou platformu AM4. První verze Zenu tedy budou ohroženy problémy z několika stran, takže očekávání nechť jsou raději opatrná (nemluvě o zmíněné horší spolehlivosti webu Bits and Chips).

Zdroje: Bits and Chips, fórum SemiAccurate (1, 2)

AMD už má první vzorky Zenu. Rané osmijádrové čipy prý běží na 3,0 GHz

Ohodnoťte tento článek!