AMD v Q2 2013 otočilo svůj pád a utržilo 1,16 miliardy. Příště už v plusu?

0

Po třech měsících je zde zase čas zúčtování. Respektive, uplynuly nějaké tři týdny od konce kalendářního čtvrtletí a firmy vydávají zprávy o svých hospodářských výsledcích. Nejinak i AMD, které je obzvlášť ve středu zájmu díky své dlouhodobě prekérní situace a tržbám, které v uplynulém roce jen padaly a padaly.

Hned na začátek vám prozradím, že i v tomto čtvrtletí se AMD pohybovalo v červených číslech. Tržby za druhý kvartál se poskládaly na 1,16 miliardy USD, což nestačilo na vytvoření zisku, a firma skončila s čistou ztrátou 74 milionů USD, což dělá rozpočteno deset centů na jednu akcii. Předběžný odhad, který firma udala v dubnu (apríli), byl přitom na tržby mezi 1,08 a 1,14 miliardy USD, což znamená, že AMD ještě o kapku předčilo svůj optimistický scénář. Pokud si vzpomínáte na výsledky za Q1 2013, tržby tehdy dělaly 1,09 miliardy. Firmě se nyní podařilo dorovnat výsledek z posledního čtvrtletí loňského roku, kdy si také přišla na 1,16 miliardy. Podařilo se tedy otočit trend poklesu tržeb, který trval celé čtyři kvartály (poprvé neblaze udeřil v Q2 2012).

Logo společnosti AMD

Jakpak se dařilo jednotlivým divizím? Poněkud kuriózně se obrátila situace z minulých období. Grafické divizi se tentokrát dařilo hůře: její tržby klesly proti Q1 2013 o 5 % (pokles ale pramenil ne z GPU, jejichž tržby se držely, ale z ostatních příjmů divize). Ve srovnání se stejným obdobím loňska tyto tržby dělaly o 13 % méně. Divize hospodařila s přibližně vyrovnanou bilancí (ani zisk, ani ztráta).

Naopak procesorová divize (CPU, APU, čipsety, embedded a servery) si s tržbami proti předešlému čtvrtletí polepšila o 12 %. Stojí tak za celkovým růstem obratu firmy, ačkoliv meziročně to stále vychází na propad tržeb o 20 %. A to ještě prosím nejde o srovnání s obdobím Q1 2012, kdy celé AMD utržilo 1,6 miliardy /co by za to dnes dalo/. Každopádně za lepší tržby prý mohou značně vyšší prodeje čipů pro notebooky a také zlepšení prodejů do desktopů a serverů, byť průměrné prodejní ceny procesorů údajně poklesly. Divizi se podařilo dát dohromady drobný zisk v úhrnu dvou milionů dolarů.

Snímek jádra čipu Kabini
Snímek jádra čipu Kabini

Vyšvihne se AMD zpátky?
Skutečné překvapení se nicméně skrývá až v předpovědi vývoje na probíhající třetí čtvrtletí. AMD totiž uvádí, že očekává mezičtvrtletní nárůst tržeb o nemalých 22 % (plus minus tři procentní body). Jinými slovy: firma by, pokud ji zase nepostihne něco neočekávaného, mohla ve třech letních měsících dosáhnout obratu někde mezi 1,38 a 1,45 miliardami USD. Pokud by se toto naplnilo, jednalo by se v podstatě o cosi jako „návrat“ firmy. Či přinejmenším jeho počátek. Po restrukturalizaci z přelomu roku by se za těchto tržeb firma také měla dostat do ziskovosti. Že počítá s návratem do černých čísel, prohlásil i šéf AMD Rory Read.

Tato prognóza může znít odvážně, nicméně v posledních dvou kvartálech se firmě dařilo svůj odhad naplňovat. Po těžkých propadech minulého roku, kdy dokonce muselo vydávat předběžné varování kvůli špatným tržbám (a právě nenaplněnému plánu), si AMD zřejmě dává pozor, aby v odhadech nebylo příliš optimistické.

 

Zdroj: AMD

Ohodnoťte tento článek!