AMD ve Varšavě II.: Přetaktování a čipsety

0

Nové čipové sady AMD 770, 790X a 790FX

Čtete poslední část série článků o novinkách AMD/ATI, které se kumulovaly na konec tohoto roku. V minulých dnech na ExtraHardware.cz vyšly k tématu tyto články, aktuality a vlákna ve fóru:

Čipové sady AMD „7-Series“

AMD má konečně pro vlastní procesory i vlastní výkonnou čipovou sadu, předchozí čipset 580X sice už nesl označení AMD, ale byl to jen přejmenovaný čipset ATI CrossFire Xpress 3200 a jak víme, měl své mouchy. Některé se vyléčily nahrazením jižního můstku SB450 za Uli M1575, ale Uli koupila Nvidia, a tak se toužebně čekalo na SB600. Výkon severního můstku (resp. jeho části, když je u Athlonů 64 řadič pamětí v procesoru) také nebyl optimální a za špičku pro patici AM2 byl považován už docela starý čipset nForce 590 SLI. To se také odráželo na velkém tržním podílu čipsetů Nvidie u desek pro procesory AMD.

AMD by si po akvizici ATI na svém poli ráda prodávala co nejvíce vlastních čipsetů, a tak společně s Phenomy a Radeony HD 3800 uvedla hned tři nové čipové sady 770, 790X a 790FX. Všechny tři kromě zlepšeného výkonu (srovnání s nForce 590 SLI najdete v této aktualitě) přináší:

  • patice AM2+, HyperTransport 3.0
  • PCI Express 2.0
  • nízká spotřeba (max. 10 W u 790FX)
  • plná kontrola na takty a napětími (AMD OverDrive)

Jednotlivé verze (770, 790X a 790FX) se od sebe budou lišit nejen cenou základní desek (109 až 129 EUR za desku se 770, 159 až 169 za 790X a 199 až 239 EUR za desku se 790FX), ale především počtem PCI Express ×16 slotů pro grafické karty (a samozřejmě celkovým počtem podporovaných PCIe linek v čipsetu). S čipovou sadou 790FX se budou vyrábět i základní desky pro čtyři grafické karty.

MSI K9A2 Platinum je jednou ze špičkových desek s AMD 790FX a nabízí čtyři sloty pro grafiku

Gigabyte MA-790X-DS4 je levnější verzí všude recenzované MA-790FX-DQ6

 

Asus se snaží zaujmout: deska M3A32-MVP Deluxe (790FX) má připravené i chlazení pamětí. Nahoře vlevo levná deska ASrock s AMD 770

 

Tatáž deska Asus bez chladičů pamětí

 

Asus bude mít v nabídce i desku s AMD 770

 

Biostar a ECS už také ukazovaly svoje desky s čipsetem 770

 

MSI K9A2 CrossFire (790X) je oproti verzi Platinum (790FX) o poznání chudší

 

Foxconn jako první předvedl základní desku s jižním můstkem SB700 a rovnou v provozu (nahoře). Jeho deska se 790FX (SB600) má bohužel, narozdíl třeba od Asus nebo MSI, sloty pro grafiky nacpány hned vedle sebe(dole)

 

AMD OverDrive: Overclockerův sen

Na akci AMD jsme si mohli několik hodin pohrát s počítačem osazeným základní deskou Gigabyte s čipovou sadou AMD 790FX, procesorem AMD Phenom 9700 (2,4 GHz) a dvěma grafikami ATI Radeon HD 3850 256 MB v CrossFire.

Co nás ale opravdu nadchlo, to nebyl ani tak výkon stroje (který jsme stejně neměli přímo s čím porovnat), ale opravdu výborně fungující a hlavně neuvěřitelně schopná monitorovací a ladící utilita AMD OverDrive. V pokročilém nastavení jsme mohli snadno přetaktovat každé jádro Phenomu jinak, měnit bylo možné i napětí takřka čehokoli. To vše pohodlně přímo z Windows. AMD kromě OverDrive vydalo i nástroj AMD StressTest, který zatěžuje i několik zařízení v systému současně.

     

     

     

Pokud vás nástroj OverDrive zaujal, dozvíte se o něm další zajímavosti v rozhovoru s Davem Everittem.

CrossFireX: až čtyři grafiky na jediné desce

CrossFireX je (kromě o jedno písmeno obohaceného názvu CrossFire) Multi-GPU technologie, která oproti předchozí generaci přináší:

  • podporu pro tři i čtyři grafické karty Radeon v režimu Multi-GPU
  • jedinou propojku pro Radeony X1950 GT/Pro, Radeony HD 2000 a HD 3000 místo dosavadních dvou
  • nové režimy pro více monitorů, výstup až na 8 monitorů (s AMD 790FX)
  • využití PCI Express 2.0

CrossFireX bude zabudován v nových ovladačích Catalyst, jež vyjdou v lednu 2008 (Catalyst 8.1) a s příchodem těchto ovladačů se má Multi-GPU zapojení dvou Radeonů zlepšit na všech frontách. Zlepšit se má tedy i efektivita, podporováno (a s viditelným nárůstem výkonu s CrossFire) má být mnohem více her. V těchto ovladačích budete také moci provozovat hru na jednom monitoru, těžit v ní z výkonu CrossFire a na druhém monitoru mít pracovní plochu.

Na předchozím obrázku vidíte cíle AMD, co se nárůstu s druhou, třetí, případně čtvrtou kartou týče. Pokud by průměrné nárůsty v nejčastěji používaných rozlišeních byly u DirectX 10 takovéto, o úspěch Multi-GPU by bylo postaráno.


Čtyři Radeony HD 2600 v CrossFireX ukazovala MSI i ve Varšavě, na rozdíl od demonstrační fotky je ale také správně zapojila

 

Na akci AMD jsme z 3D aplikací mohli bohužel otestovat jen 3DMark06 a Call of Juarez Official DirectX 10 benchmark, více toho na už zmíněném počítači k dispozici nebylo. V 3Dmark06 bylo testováno na default, v Call of Juarez jsem nastavil 1 280 × 1 024 px, vypnul MSAA a kvalitu stínů nastavil na High.

Zatímco výkon CrossFire v 3DMark06 byl už v tomto nastavení limitován procesorem, nárůst v Call of Juarez je téměř dvojnásobný, jinými slovy fantastický a takřka ideální. Samozřejmě je jasné, že AMD pro tento benchmark hodně optimalizovala, ukazuje však, kam až by v ideálním případě škálování i dvou docela silných karet, jakými dva Radeony HD 3850 určitě jsou, mohlo jít. AMD se musí jen modlit, aby se jí podobný kousek podařil i v praxi: tedy v co nejvíce hrát. V lednu budeme zvědavi.

 

Ohodnoťte tento článek!